Fotoğraf Makineleri

Adım Adım Fotoğraf Makinesi Satın Alma Rehberi

Fotoğraf makinesi almak aslında otomobil almaya benzer biraz. Bir fotoğraf makinesi almaya karar verdiğinizde önünüze yüzlerce seçenek çıkıyor. Hele bir de Dslr bir makine almaya karar verdiyseniz işiniz daha da zorlaşıyor. Gövde seçimi, Objektif seçimi, filtre vs. gibi aksesuarların seçimi kafanızı iyice karıştırıyor. Bu yazımızda bir fotoğraf makinesi alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini kısaca özetlemeye çalışacağız.

İlk olarak ne çekmek istiyoruz. Eğer profesyonel çekimler yapmayı düşünüyorsanız tabi ki Dslr’e makinelere bakmanız gerekir. Ancak amacınız hatıra tarzı fotoğraflar çekmekse kısacası fotoğraftan sanatsal ve teknik bir beklentiniz yoksa bakmanız gereken makineler kompakt ve Slr- Like fotoğraf makineleridir.

İkinci olarak bütçenizi belirlemelisiniz. Çünkü 50 TL’ye Analog bir fotoğraf makinesi alabileceğiniz gibi 90.000 TL yede orta format bir makine alabilirsiniz. Kompakt bir makinede olsa Dslr’e bir makinede olsa ilk belirlemeniz gereken şeylerden biride bütçeniz. Aslında kompakt bir makine alırsanız çok fazla aksesuar vs. almanıza gerek kalmıyor. Bir çanta bir hafıza kartı vs. kompakt bir makine sahibinin ihtiyaç duyacağı aksesuarlar arasında. Ancak Dslr’e bir makine almaya karar verdiyseniz işiniz daha zor. Sadece gövde almakla iş bitmiyor çünkü. Alacağınız gövdenin yanında Objektif, hafıza kartı, filtre, çanta, tripod vs. gibi aksesuarlara da ihtiyaç duyuyorsunuz. Tüm bu seçeneklerde sizin bütçenizle doğrudan orantılı olarak hangi ekipmanları alacağınızı etkiliyor.

Aşağıda fotoğraf makinesi alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğine başlıklar halinde değinmeye çalıştık.

Çözünürlük

Görüntü, piksel adı verilen ışık noktacıklarından oluşur. Megapiksel ile ifade edilen bu durum sayı ne kadar yüksek olursa çözünürlükte o kadar yüksek oluyor anlamına geliyor. Ancak burada önemli bir nokta var ki oda yüksek megapiksel yüksek görüntü kalitesi anlamına gelmiyor. Çözünürlük görüntü kalitesini etkilese de tek başına görüntü kalitesinin mükemmel olmasını sağlamıyor. Burada size verebileceğimiz tavsiye şu olur. Bir fotoğraf makinesi satın alırken optik çözünürlüğü yani sensörün yakalayabileceği piksel sayısını göz önünde bulundurun.

birkarefotograf-fotograf-makine-secimi-6

ISO

Iso fotoğraf makinesinin bir görüntüyü doğru pozlandırmak için gerek duyduğu ışık miktarının standart ölçü birimidir. Eğer yüksek görüntü kalitesinde fotoğraflar istiyorsanız düşük ISO da fotoğraflar çekmelisiniz. Ancak bu her zaman mümkün olmayabilir. Düşük ışık koşullarında ise ISO değerini yükselttiğinizde fotoğraflarda kumlanma olarak tabir edilen ve görüntü kalitesini düşüren durum ortaya çıkar. Peki, bu anlattıklarım fotoğraf makinesi alırken bizi neden ilgilendirir. Çünkü yüksek kalitede fotoğraflar istiyorsak ISO başarımı iyi olan bir fotoğraf makinesi almalıyız. Unutmayın ki Dslr olarak tabir edilen fotoğraf makineleri daha yüksek ISO başarımı sağlar. Alacağınız fotoğraf makinesinin ISO başarımını mutlaka göz önünde bulundurun.

Objektifin Özellikleri

Kompakt, Slr – Like ya da Dslr bir fotoğraf makinesi sahibi olmaya karar verdiyseniz dikkat etmeniz gereken önemli bir noktada objektifin özelliği olmalı. Bir fotoğrafı oluşturan temel etkenlerden biri ışık olduğuna göre alacağımız objektifte maksimum seviyede ışık alabilmeli. Diyafram adıyla adlandırılan bu durum f değeri ile ifade edilir. F değeri ne kadar düşükse (örneğin 1.8 ) objektif daha fazla ışık içeri alır. Aynı zamanda düşük f değeri fe düşük ışık koşullarında daha iyi fotoğraflar çekmenizi sağlar. Çünkü objektif içeri daha fazla ışık alacağı için ISO’yu yükseltmenize gerek kalmaz buda daha kaliteli fotoğraflar çekmenizi sağlar.

birkarefotograf-fotograf-makine-secimi-2Flaş

Fotoğraf makinesi üzerindeki dahili flaş çoğu amatör kullanıcı için yeterli seviyede. Ancak bazı profesyonel seri makinelerde (Canon Eos 5d – 5d Mark II – Mark III ) gibi dahili flaş bulunmaz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta makinenizin performansını flaşlı çekimlere göre değil doğal ışık ortamında gösterdiği hassasiyete göre seçin. sony-hvl-f42am-4fa90bda44add-550x500Video

günümüzde pek çok dijital kamera sesli ve görüntülü olarak video kaydı yapabiliyor. Fotoğraf makinesi seçerken bu noktayı da atlamamalısınız. Alacağınız makinenin video performansını da göz önünde bulundurun. Aynı zamanda video çekebilen bir fotoğraf makinesinde iyide bir hafıza kartı olmalı. Hafıza kartının okuma ve yazma hızının yüksek olmasına dikkat edin. Ayrıca uzun videolar çekmeyi planlıyorsanız alacağınız hafıza kartının hafızası da yüksek olmalı. Bunun dışında pil ömrünü de göz önünde bulundurarak yedek pil yâda batarya almanızı da tavsiye ederim.

birkarefotograf-fotograf-makine-secimi-4Pil

Alacağım makinenin pili AA mı olsun yoksa şarjlı mı olsun derseniz; size tavsiyem kompakt bir makine alıyorsanız AA pil beslenen bir makine tercih etmelisiniz. Çünkü bu tip pilleri her yerde bulabilirsiniz ve makinenizde ki pil bittiğinde yolda kalmazsınız. Ancak profesyonel bir makine alacaksanız. Zaten Li-on pillere muhtaçsınız demektir. Makinenizle birlikte yedek bataryada almanızı da tavsiye ederim. Burada dikkat etmeniz gereken nokta alacağınız bataryanın yan sanayi olmaması. Şahsen ben Canon Eos 5d mark II de orjinal bir batarya kullanıyorum. Unutmayın ki yan sanayi piller her ne kadar makinenize zarar vermez dense de yada ben uzun zamandır kullanıyorum hiç zararını görmedim diyenler olsa da 3.000 TL verdiğim makinede şahsen ben 50 TL lik yan sanayi pil kullanmam. Makineniz zarar gördüğü gibi garantisi varsa bu garanti devre dışı da olabilir.birkarefotograf-fotograf-makine-secimi-5

Manuel mi? Otomatik mi?

Kompakt fotoğraf makineleri ve Fotoğraf çekebilen cep telefonlarında çoğu zaman manuel ayarlar bulunmaz. Fotoğraf makinesi tüm ayarları yapar ve size sadece çekmek kalır. Eğer ilerde daha üst düzel makine almayı düşünmüyorsanız bu tip makineler işiniz görecektir. Ancak fotoğrafçılığı hobi olarak görüyorsanız ve ilerde daha üst düzey bir makine kullanırım diyorsanız alacağınız makinenin manuel ayarlarda yapabilmesine dikkat etmelisiniz. Bütçeniz yeteli değilse size Slr – like olarak tabir edilen ve objektifi değiştirilemeyen fotoğraf makinelerini tavsiye edebilirim. Bu tip bir makine başlangıç için kâfi gelecektir. Ancak yeterli bir bütçeniz varsa giriş seviyesinde Dslr’e olarak birçok makinenin de uygun fiyata bulunabildiğini belirtmeliyim.

Peki Satın Alacağım Fotoğraf Makinesinde Hangi Özellikleri Araştırmalı ve Dikkat etmeliyim ?

1. Megapixel:
Fotoğraf makinesinin megapixel değerinin büyük olması o makinenin fotoğraf kalitesinin iyi olacağı anlamına gelmez. Megapixel değeri fotoğrafn büyüklüğünü temsil etmektedir. Aynı zamanda çekilmiş bir fotoğrafta bulunan pixel sayısını temsil etmektedir. Örneğin; 5 mp birde 3.2mp özelliğine sahip iki fotoğraf makinesinde çekilen resimlerde ki tek fark ebattır. 5mp özelliği olan makine ile çekilen resim , 3.2 mp özelliği olan makine’den çektiğimiz resime göre ebat olarak büyüktür.
(Profesyonel fotoğrafçılık ile uğraşmayanlar için gereksiz bir özelliktir.)

2. Dijital Zoom ve Optik Zoom:

Fotoğraf makinesi alırken dijital zoom yerine Optik zoom’ a dikkat edilmelidir. Dijital zoom’ un görevi makinenin arkasında bulunan LCD ekranda zoom yaparak çekilmiş resmi büyüterek ayrıntıları görmektir.
Optik Zoom ise; belirlenen görüntünün fotoğrafını çekerken zoom yaparak yakınlaşıp yada uzaklaşarak görüntüyü istediğiniz ölçüde yakalamanızı sağlar. Optik zoom değeri ne kadar yüksek ise o kadar kullanışlıdır. Fotoğraf kalitesinde en önemli etkenlerden biridir.

3. Optik Lens Kalitesi:
Fotoğraf makinesinin, fotoğraf kalitesini belirleyen en önemli faktör optik lens kalitesidir. Fotoğraf makinesi alırken megapixeli büyük olanı tercih etmek yanlıştır. Fotoğraf kalitesini belirleyen megapixel değeri değil makinenin kullanmış olduğu optik lenstir. Optik lenslerini kendileri üreten markalar : Canon, Nikon, Sony, Olympus, Kodak, Fuji, Minolta, JVC markalarıdır.

4. Fotoğraf makinesi alırken Flaş fonksiyonu önemlidir.
Fotoğraf çekerken flaş patladığında kuvvetli ışık insan gözünün içinde ve en arkasında bulunan kılacak damarlardan yansıyan kırmızı bir renk verir. Bu da fotoğraflarda gözlerin kırmızı görünmesine yol açar. Bunu engellemek için fotoğraf makinesi alırken Red Eye Reduction özelliği olan makineleri tercih etmek gerekir.

5. Sensör fotoğraf kalitesini etkiler.
İki adet sensör vardır: CMOS ve CCD sensörleri.

CCD eski tip makinelerde  ve Bazı üst düzey makinelerde (D-SLR) kullanılmaktadır.Kalite bakımından CCD sensör daha iyidir ancak CMOS sensöre göre daha pahalıdır. 
CMOS sensör ise yeni nesil makinelerde kullanılmaktadır. Daha yaygın olarak kullanılmasının nedeni üretim maliyetinin düşük olması yani ucuz olması ve İso başarımının CCD sensöre göre nispeten iyi olmasıdır. Ancak CCD sensör her zaman cmos sensörden iyi olmaya devam edecektir. Fotoğraf makinesi üreticilerinin CCD sensör kullanmayı bırakmasının nedeni araştırma, geliştirme ve üretim maliyetinin yüksek olmasıdır. 

CCD sensörlü makineleri tercih etmeniz fotoğraf kalitesi bakımından etkili olmaktadır. CCD kullanan makineler günümüzde oldukça pahalıdır. Hasselblad H4D60 40.2 x 53.7mm CCD sensör kullanır. Buna  mukabil Nikon D4s Cmos sensör kullanmaktadır. 

6. Deklanşör Gecikmesi
Fotoğraf çekilirken poz verdiniz ve fotoğrafı çeken kişi de deklanşöre bastı. Bu basma işleminden fotoğrafın yakalanabilmesine kadar geçen süre deklanşör gecikmesidir. Bu gecikme ne kadar fazla ise poz durumu da o kadar uzun sürmektedir. Bu sebeple makine alırken deklanşör gecikmesi 2 saniyeyi geçmeyen makineleri tercih etmeniz daha iyi bir tercihtir.

7. Pil ve Hafıza ünitesi kullanım açısından önemlidir.
Makinelerin pil süresinin uzun olması iyi bir özelliktir. Makine alırken dikkat edilmesi gereken özelliklerden biridir. Şarj edilebilir kalem pil ile çalışan makineler daha avantajlıdır.
Makine ile gelen hafıza ürün boyutu da önemlidir. Ne kadar hafıza varsa o kadar fotoğraf kaydı yapabilirsiniz. Yüksek hafızalar avantaj sağlar.
Dikkat edilmesi gereken diğer özellik ise USB çıkışının olmasıdır. Çekmiş olduğunuz resimleri USB bağlantısı ile PC’ ye aktarabilirsiniz.

8. Kutu İçeriği:
Alacağınız markaya ait kutu içeriğini mutlaka kontrol ediniz.
Fotoğraf makinesi alırken marka/modele göre kutu içerisinde olması gerekenleri kontrol etmelisiniz. Kullanım klavuzu, Hafıza Kartı, Bilek yada boyun askısı, Garanti Belgesi, Lens kapağı, Piller, Şarj Aleti, USB bağlantı kablosu vb. marka/modele göre değişmektedir. Bunlara mutlaka göz atınız.

Yukarıda ki yazımızda size bir fotoğraf makinesi seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatmaya çalıştık. Unutmayın ki asıl önemli olan sizin ihtiyaçlarınız ve bütçeniz. Bir fotoğraf makinesinde kullanmayacağınız bir özelliğe para vermenin bir anlamı yok. O nedenle önce ihtiyaçlarınızı, sonrada bütçenizi belirleyin, daha sonra karar verdiğiniz model için vereceğiniz para gönül rahatlığıyla cebinizden çıkacaktır.

Işığınız Bol Olsun. Sağlıcakla Kalın.

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

595 Yorum

 1. Arkadaşlar acil yardıma ihithyacım var makina alıcam kararsız kaldım. Canon d600 -d650 veya Nikon 5100 – 5200 arasında kalıyorum ne yapayım?

 2. üsatat 550 civarında bir makima bakıyorum samsung wb1100 hoşuma gitti sence nasıl yada bu firata önerebiliceğin başka makina varmı

  1. Aynasız makineler seyahatler için küçük yapıları nedeniyle oldukça kullanışlıdır. Aynasızların vizörlü olanları tercih edilmelidir.

 3. Nikon d 32 00 almayi düşünüyorum hocam bu zamana kadar hic fotoğraf makinenm oomadi bi merak sardi gidiyor öyle neyapam gerer sizce

  1. İyi günler. Öncelikle yeni başlayacağınız bu serüvende başarılı olmanızı temmenni ederim. Fotoğraf bir sevdadır. Nikon D3200 Yerine D5100’ü incelemenizi öneririm. Fiyatları birbirine yakın. Ben 5100 kullanıyorum. Başlangıç için iyi bir seçenektir.

 4. BEN gazetecilik öğrencisiyim. fotoğraf makinesi almak istiyorum.ahım şahım bi bütçem yok sıfır ürünlerde bin 2bin enson 2bin500 liralık bi makine düşünüyorum.almışken güzel bişey alıp kendimi ilerletmek istiyorum.yardımcı olurmusunuz?

    1. nikon d7000 sıfır fiyatı 2100 tl ye kadar bulabilirsiniz. d7100ü de 2. el alırsanız aynı fayata gelcektir.

     canon 60d yi de 2350 tl ye kadar bulabilirsiniz.

 5. Merhabalar ben de fotoğrafçılığa merak saranlardanim.. Yeni başlayacağım bayagi arastirdim fakat arastirdikca kafam karışıyor. Bütçeyi yüksek tutaraktan giris seviyesi icin onerebileceginiz en iyi makine hangisidir ?

 6. benim için de yeni bir başlangıç olacak ama bende makine konusunda kararsızım yorumlara bakılırsa az çok fikir sahibi oldum ama d5200 veya d7000 de kararsızım sizce başlangıç için fazla mı lüks olur yardımcı olursanız sevinirim

   1. Ben de nikon d5100 ile d7000 modellere baktım. d7000 de su gecirmezlşk tozdan korunma özellikleri vardı. ama profesyonel degilim. olma niyetim de yok. Fakat cocuklarımın büyürken daha guzel resimlerini anı olarak cekmek istiyorum. Bizde panasonic lumix 20x optic zoom leica lensli makina var. 16 mp. yinede büyük lensli makineler gibi degil diye yeni almak istiyorum.

     1. nikon d5100 icin ayrıca lens almam gerekmi. Uzak çekimlerde ve cok yakın çekimlerde netlik istiyorum. gerçek gibi. nikon d90 vardı arkadaşda cok begendim cekimleri. ama şu an üretimi yok. bana o ayarda neyi tavsiye edersiniz.

 7. üstat bende hatıra fotografları içın bi makina almayı düşünüyorum. 800tlye kadar bir bütçem var.önerebileceginiz makina varmı? ikinci el veya sıfır?

 8. Merhaba, ben emlak sektöründe çalışıyorum. Elimde Tokina SD 11-16 F2.8 IF DX II lens var. Bu lense uygun iyi bir kamera almak istiyorum. Hangi kamerayı tavsiye edersiniz? Teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

  1. Elinizde bulunan lens canon be nikon uyumlu iki farklı modeli bulunuyor. Sizinkinin hangisinin uyumlu olduğunu anlamak için deneme yapmalısınız. Nikon ve canon makinesi olan bir arkadaşınızdan yardım alabilirsiniz.

 9. Emlak sektöründe bu lens çok önemli. Çok iyi geniş resimler çekiyorum. Nasıl bir makine tavsiye edersiniz ?

 10. Fotograf cekmeyi seviyorum anı fotograflarının yanında amatör fotografcilik yapmayida istiyorum canon powershot sx 520 hs bana uygun bir makine mi?

 11. Merhaba,

  Ben çıkaracağım saat blog’um için, dünyaca ünlü katıldığım saat fuarlarında çektiğim fotoğraf ve videoları yayınlamama yardımcı olacak bir makine alacağım. Fotoğraf konusunda geçmişim var. Bütçe konusunda bir sınırlamam yok; makinenin dışardan estetik olması benim için önemli (dışı deri kaplı vs olabilir). Makinenin yanında bir de lens öneriniz varsa ve benimle paylaşabilirseniz çok sevinirim.

  Teşekkürler.

 12. Merhaba ben şu an yurt disindayim nikon d5200 almak istiyorum burda fiyati $669 ama türkiyede geçerli garantisi yok sizce almalı miyim?

 13. Merhaba , ben üniversite 3. sınıf öğrencisiyim. Otomotiv Mühendisliği okuyorum ve bütçeme göre 400 – 600 lira arasında bir fotoğraf makinesi almak istiyorum. Önceliğim , yanımda rahatça taşıyabileceğim kompakt ürünler , lakin ; bu fiyat aralığında ikna edici özellikte DSLR tavsiye edermisiniz bilmiyorum. Bu konuda önerinizi almak isterim. Daha önce bir kaç makina araştırdım ; fakat hangisi daha iyi bilmiyorum.

  1 – http://www.teknosa.com/urunler/135176726/canon-powershot-sx610hs-20-2-mp-18x-optik-zoom-dij#product-features

  2- http://www.teknosa.com/urunler/135176325/samsung-wb350f-kahverengi-dijital-fotograf-makines#product-features

  3- http://www.teknosa.com/urunler/135175803/sony-cybershot-w690-siyah-dijital-fotograf-makines

  4- http://www.teknosa.com/urunler/135176518/canon-powershot-sx520-hs-dijital-fotograf-makinesi#url

  5- http://www.teknosa.com/urunler/135176375/nikon-coolpix-l330-siyah-dijital-fotograf-makinesi#url

  6- Sizin tavsiyeniz?

  Teşekkür ederim.

 14. Merhaba.
  21 yaşındayım.Senelerdir içimde dağ bayır deniz orman gezip,güzel fotoğraflar çekme isteğim var.Ama bunlar herkesin pahalı telefonlardan çektiği fotoğraflar gibi olsun istemiyorum.Bu isteğimi daha fazla ertelememek için bu sene bütçeme uygun bir makine almak istiyorum.1000-1500TL arası aldığıma değecek bir makine istiyorum.Bu bütçe içerisinde amacıma uygun en iyi hangisidir hocam?
  Fotoğraflar hatıra kalsın istemiyorum.Bir blog açıp orada paylaşımlar bulunacağım…

 15. Merhaba Arkadaşım Verdiğiniz çok güzel bilgiler var öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Ben hiç anlamam makinalardan kusura bakmayın. sizden ricam ben yeğenime bir hediye almak istiyorum bütçem de kısıtlı.ortalama 500 civarı Tavsiye edebileçeğiniz bir makina varmı varsa ricam olur.Saygılar..

 16. Iyi gunler fotograf makinesi alacağım 4 markadan sectiklerim asagıda hangisini onerirsini acaba yardımcı olabilir misinz?samsungun rengi hosuma gitti birazck.d (bordo)
  *SONY DSC-H300 20.1 MP 3″ LCD EKRAN *SAMSUNG EC-WB1100BPRTR 16.2 MP 3″ LCD EKRAN DIJIT
  * CANON POWERSHOT SX520 HS DİJİTAL KOMPAKT 
  NIKON COOLPIX L340 BRIDGE LCD EKRAN

 17. Hocam merhaba. Okulda seçmeli ders olarak fotoğrafçılık bölümünü seçmek istiyorum ve ilerletip dış mekan çekimleri falan yapmak istiyorum. Ama maddi olarak çok fazla durumum yok. Canon eos 600d iyi midir ve nette baktığım kadarıyla 18-55 1119 TL. Sizce iyi midir yoksa daha uyguna ihtiyacımı karşılayacak kamera var mıdır?

 18. Merhaba. Dslr fotograf makineleriyle fotograflar cektim amator olarak ve iyi de cekiyorum, simdi baya bilgi topladim cekim teknikleri ve photoshopla ilgili ve kendim bir makine alip profesyonele donusturmek istiyorum. Bu durumda hangi makineyi tavsiye edersiniz? Butcem canon 650D ye uygun ve bi kac kisi de tavsiye etti. Daha cok portre fotograflari ve moda fotograflari icin acik alanlarda kullanacagim. sizce profesyonel bi is icin uygunmudur? Ve zamaniniz varsa Canon mark 3 le 650 d arasindaki keskin farklar nedir bilmek isterim. Butcem arttigi zaman mark 3 elde etmeyi dusunuyorum. Onceden tesekkurler..

 19. benim fotografcılıga ilgim büyük nikon d300 veya nikon d3100 hangisiyle daha kaliteli fotograflar elde edebilirim.

 20. fotoğraf tutkunu değilim ben sadece anı fotoğrafı çekmek istiyorum ama telefon kamerasındanda bi farkı olsun istiyorum. Bunun için 200-300 lira bütçem var çok kapsamlı bi makine aramıyorum ne önerirsiniz?

  1. 300 tl lik Kompakt makine yerine lg g4 bu ihtiyacınızı fazlasıyla karşılar. Kompakt makineler arasında bu fiyat aralığında pek fark olmuyor taşıması kolay bir makine de tercih edebilirsiniz.

 21. Merhaba hocam kolay gelsin 6000 bin tl civarında bütçem var sizce canon6d ve kıt lens mi alsam yoksa nikon fullframe bir makine tavsiyeniz var midir? Genel fotoğraf çekimin doğa araba fotoğraflari manzara siz olsanız hangi kombinasyonu alırdınız?

 22. Merhaba nikon p510 almayı düşünüyorum sizce nasıl. 800 tl ye kadar bütçem var başka nasıl alternatif olabilir

  1. nikon p510 güzel bir makine ancak olympus pl3’ü de araştırmanızı öneririm. pl3 te 800tl civarında ve aynasız bir makine. sensörü daha büyük olduğu için daha iyi performans alırsınız pl3 ten.

 23. Merhabalar, bende şehir şehir gezen biriyim ve gezerken çekindiğim fotoğrafların yüksek kalitede olmasını istiyorum.canon 600d aklıma takıldı.sizce hangi makinayı almalıyım?

  1. Sık seyahat ediyorsanız taşınışanilirliği daha yüksek aynasız fotoğraf makinelerine yönelmelisiniz. Olympus omd serisinden bütçenize uygun bir model iyi bir tercih olacaktır. Dslr modellerin fotoğraf kalitesi yüksek olsada taşınabilirliği düşürür. Bazen sırf ağırlığı yüzünden makinemi yanıma hiç almadığım zamanlar olmuştur.

 24. merhaba
  NIKON COOLPIX L340 BRIDGE LCD EKRAN DİJİTAL KOMPAKT FOTOĞRAF MAKİNESİ ni almayı düşünüyorum ama kararsızım. bunun 800 tlye kadar bu makineden daha iyi bir fotograf makinesi önerir misiniz .

 25. Hocam merhaba yeni olacak bebegimizin fotolarini cekmek icin ve sonrasinda disariya cikamya basladiginda fotograflarini cekmek icin makina almak istiyorum lensli makinalarda bir suru lens tasimak zor geliyor hem uzak hem yakin cekimde basarili bir bir makina olarak ne onerirsiniz

  1. Fotoğraf makinelerinde hepsi bir arada olunca kalite kaybı yaşanır. Ben size aynasız fotoğraf makinelerini öneririm. Gerçekten hafifler. Ancak hem uzak hem yakın çekeceksiniz nikon p900 tavsiye ederim. Ben kendim aynasız tercih ederdim bebeğiniz sizden ne kadar uzak olabilir ki? O yüzden bütçenize uygun aynasız bir fotoğraf makinesi sizi gerçekten memnun edecektir.

 26. merhaba , ilk fotograf makinem olacak. açıkçası önce hobi amaçlı kullanıp sonrasında geliştirerek devam etmek istiyorum
  70d düşünüyorum, teknik bilgim az ama kursa gitmeyi düşünüyorum ancak çektiği fotoğraflar oldukça etkileyici, 18-135 kit lens bir de yanında 50 mm 1.8 veya 1.4 alsam nasıl olur?
  bir de 700d ile başlaman daha iyi olur diyenler yüzünden kafam karışıyor ama 700d yi elime aldıgımda da çok ısınamadım gibi. 70d yeni başlayanlar için fazla komplike diyorlar, sizden tavsiyelerinizi bekliyorum

  1. Kursa gidecekseniz 70 d alabilirsiniz. Kursta kullanan arkadaşlarınızdan rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Ancak 70 d yi ilk başlayanların kullanması öğrenmesi daha zor olacaktır.

 27. hocam merhaba 🙂 uzun zamandır fotoğtafçılığa ilgim var , yakın zamanda inşallah nikon d 5200 almayı düşünüyorum , kursuna da gitcem. sizce bu makina başlangıç için uygun mu , makinayı 18-55 lensle mi alsam daha iyi olur 18-105 mm lenslemi alsam. üstünlüğü veya dez avantajları nelerdir , 15-55 mmye göre 18-105 mm lensin.

  1. 18-105 lens daha kullanışlı olacaktır. 5200 ise ihtiyaçlarınızı uzun bir süre karşılayacaktır. çekinmeden alıp kullanabilirsiniz.
   önemli olan bir an önce başlamanız bol bol fotoğraf çekmeniz. edineceğiniz teorik bilgileri pratiğe dökmeniz sahip olduğunuz makineden çok çok daha önelidir.

 28. Merhabalar
  Nikon D5300 + 18-55mm Lens
  Nikon D5200 + 18-105mm Lens
  Hangisini tercih edeyim sizce fiyatları aynı sayılır
  Lens si normal 18-55mm. Alıp bir üst model mi alayım

  1. Nikon d5300 +18-55 daha mantıklı bir seçim olacaktır. Gövdeyi değiştirmek zordur ama lensi kolay değiştirirsiniz.ayrıca 18-55 lens bana göre her fotoğrafçının sahip olması gereken bir lens.

 29. Merhaba. Ben çektiğim manzara ve portre fotoğraflara bakarak çeşitli tekniklerle resimler yapıyorum. Fotoğrafları büyüttügüm zaman ve baskısıni aldığımda netliği kaybolmayacak bir fotoğraf makinesi almak istiyorum.Ne tavsiye edersiniz.Teşekkürler.

 30. Merhabalar,
  Ben de öncelikle bebeğimin fotograflarını çekebilmek için bir makine önermenizi rica edeceğim. Kapalı ortamlarda flaş olmadan netlik gereksinimim oluyor dolayısıyla. Daha önce benzer bir tavsiye önerisine nikon p900 demişsiniz, ancak benim ayırabileceğim bütçe 1000-1500 arası. Fotografçılıkla profesyonel olarak ilgilenmedim ancak hep istediğim bir konu olmuştur. Bununla birlikte fazla zaman ayırma şansım olmadığından yarı profesyonel bir makine mi almalıyım? Sony h400, hx300 ya da hx400 önermişti bir arkadaşım ancak konu hakkında bilgim yeterli olmadığından farklı yazılar okudukça kararsızlığım oldu. Ne tavsiye edersiniz?

 31. Merhaba ben butik kurabiye ve pasta isiyle ilgileniyorum yaptigim urunlerin resimlerini cekmek icin bir makina almak istiyorum canon700d ye bakdim sizce iyimidir benim kullanim alanima uyarmi

 32. Fotoğraf makinelerine merak sardım.Hatıra amaçlı güzel fotoğraflar çekmek istiyorum yanliz butcem 850 tl ve altı sizce ne almalıyım , bana bir fotoğraf makinesi önerir misiniz ? Teşekkür ederim .

 33. Merhaba fotografcilik hakkinda hicbir deneyimim ve bilgim yok. Fakat emlak isine girdim ve evlerin odalarinin fotolarini genis aciyla cekebilecegim(cok onemli) ayrica video görüntülerini kaliteli çekebilecek bir fotograf makinasi istiyorum. Makina ve lensi ayrimi almam gerekir. Yarı pro mu yoksa tam pro mu makina almam gerekir. Bütçem ne kadar olmalı. Kafam karisik. Yardimci olurmusunuz simdiden Teşekkürler.

  1. Odaların çekimi için size en geniş açıyı sağlayacak olan tam kare bir makine (Canon 5d Mark II ) ve yine en geniş açıyı sağlayacak olan geniş açı bir lens. (Canon 10-18mm f/4.5-5.6) sizin için yeterli olacaktır. ayrıca 5d mark 2 video kaliteside çok iyidir. Eğer bütçeniz yeterliyse canon 10-18 lens yerine
   Tokina 16-28mm F/2.8 lens de alırsanız geniş diyafram aralığı size çok iyi ışık sağlayacaktır.

 34. merhaba,
  ben de yeni başlayacak olanlardanım. canon sx50 yi inceledim, önerir misiniz?
  teşekkürler

 35. Sorulara bu kadar hızlı ve bu kadar sabırla cevap veren sitelere pek nadir rastlar olduk. Tebrikler ve teşekkürler 🙂
  Bende 1500-2000 Tl lik bir bütçede en iyi görüntü kalitesini yakalayacağım bir öneri rica ediyorum sizden. (video çekimleri içinde kullanacağım)
  Birde merak ettiğim başka bir husus var. Objektiflerin görüntü mesafesindeki fazla seçeneklilik görüntü kalitesini olumsuz etkilemez mi. Yani bir 50 mm objektiften aldığımız verimi 18-135 mm den alabilir miyiz? Tek başına objektif fiyatlarına baktığımızda birçok markanın fiyatlandırması (örneğin 18-250 mm, 50 mm den çok daha ucuz) bu soruma az çok yanıt oluyor aslında ama size de danışmak istedim. Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim.

  1. teşekkür ederiz güzel yorumunuz için. öncelikle objektiflerle ilgili sorunuzdan bahsedeyim.

   objektifler prime ve zoom objektifler diye ikiye ayrılır. prime objektifler en iyi görüntü kalitesi için dizayn edilmiş sabit odak uzaklığına(mercek elemanları hareket etmeyen) sahip objektiflerdir. bu objektiflerde diyafram açıklığı daha fazladır. hem daha fazla ışık hem daha fazla keskinlik sunan bu objektifler bizlere daha fazla kalite sunarlar. 50mm f1,4 objektif prime objektiflere en iyi örnektir.

   zoom objektifler yani 18-55 18-135 objektifler odak uzaklıkları sabit değildir ve mercek elemanları hareketlidir. mercek elemanları hareketli olduğundan dolayı görüntü kaliteleri düşüktür. bunu kaliteyi belirleyen şöyle bir hesaplama yapılır. odak uzaklığı 18-135 bir objektifde 135/18=7,5 tarzında bir hesaplama yapılır. buradaki değer 1’e yakın olursa görüntü kalitesi en yüksek olur. yükseldikçe görüntü kalitesi düşer kabul edilebilir değer ise maksimum 4’tür. yani 18-135 bi lens işte bu kaliteden ödün verdiği için daha ucuzdur.

   gövde konusuna gelince nikon d7000 veya canon 60-70d tercih edilebilir. ancak aynasız fotoğraf makineside düşünebilirsiniz. bütçenizi birar artırmanız gerekebilir bu modeller için ancak ikinci ellerede yönebilirsiniz elbette güvenilir bir yerden satın almak kaydıyla.

   Işığınız bol olsun.

   18-

  2. Bu hızlı ve açıklayıcı yorumunuzun üzerine bir önceki mesajımdaki övgü cılız kalmış.
   Gerçekten saygınlık uyandıran bir ciddiyetle sitenin hakkını teslim ediyorsunuz ??
   Tekrardan çok teşekkür ederim.

 36. Sizce canon 700d mi yoksa nikon d5200 mü? Ya da 1500-2000 lira arasında önerebileceğiniz başka bir model var mı?

  1. Ili modelde birbirine yakın özellikler sunuyor. Ben nikonu kendime yakın hissettiğimden nikon alırdım. Ama canonun ergonomik yapısı kullanım kolaylığı sağlıyor. Hangisisini alırsanız alın pişman olmazsınız.

 37. Canon EOS 100D 18-55 kit hakkında fikrinizi alabilir miyim?Ayrıca nikon 5100 düşünüyordum.5200 cıkınca piyasa da cok az ve pahalandı.Nu konuda ne dersiniz.

  1. 100d hakkında pek pilgim yok ancak nikon d5100 bende kullanıyorum. dprewiev incelemesinde 5100 için kuzu postuna bürünmüş kurt yorumu yapmıştı editör. nikon d7000 sensörü kullanıyor. yaşadığım tek sıkıntı yetersiz ışıktaki netleme hızı. onun dışında emin olun sizi fazlasıyla tatmin ediyor. sitemizin videolarınıda nikon d5100 ile çekiyorum. onlara bakıp video performansınıda görebilirsiniz.

 38. İlginize yorumunuza teşekkür ediyorum.ciddiyetinize saygı duydum.kolaylıklar diliyorum.

 39. hocam merhabalar; ben öğrenciyim üniversitede.. hem ‘diş hekimliğinde fotoğrafçılık’ dersim için hem de gezilerde, özel toplu günlerde falan kaliteli daha güzel fotoğraflar çekmek için iyi bir fotoğraf makinesi almak istiyorum.. bunun için bin lira kadar bir bütçem var.. bu bütçeye uygun profesyonel ya da yarı profesyonel bir canon ya da nikon makine tavsiye ederseniz çok memnun olurum.. hocam bir de yarı profesyoneller ile compactlar arasında nasıl bir fark var.. şimdiden çok teşekkürler.. ya da yarı profesyonel ile profesyonel arasında çok fark var mı…. şimdiden çok teşekkürler 🙂

  1. 1000 tl bütçeyle olympus epl-3 ve benzeri vizörsüz aynasız fotoğraf makinesi alabilirsiniz. Ben sizin yerinizde olsaydım o bütçeyle temiz bir nikon d90 alırdım.

 40. Merhaba,

  Fotoğraf çekmeye yeni başlayacağım 2000-2500 en fazla ayırabileceğim bütçe. Nikon ve canon hangi modelleri tavsiye edersiniz? Daha çok portre fotoğrafı çekeceğim

 41. Çok teşekkürler. Bebek fotoğrafı çekmek için de aynı lens uygun olur mu acaba?

 42. Yeni başladım ve cidden hevesliyim yurt dışınada çıkacağım iyi birşey istiyorum bu isi profesyonel olarak dusunuyorum butce sıkıntım yok bana ne onerebilirsiniz?

   1. Cevabınız için teşekkürler fakat makinalar 5 bin tl civarlarında yeni başladım birazda bu açıdan tuzlu geldi 😀 Canon dan önerebileceğiniz 2 bin civarına dek güzel bir makina varmı ?

 43. iyi günler bende 70d aldım yarın elimde olacak ilk açtığımda yapacağım bi ayar falan yapmam gerekirmi kullanmadığım zaman lensi çıkarmalımıyım

  1. öncelikle hayırlı olsun. İlk olarak bizim fotoğrafçılıkla ilgili yazıları dikkatlice okuyun inceleyin. https://birkarefotograf.com/foto-okul/

   Sonra kullanıp kitapcığını dikkatlice okuyun hangi düğme ne işi yarıyor onları anlamaya çalışın. makineyi korumak için lcd ekranı bir cep telefoncuya gidip camını koruyucuyla kaplatın işin ehli birisi olsun. sonra lensi bir kere takmanız yeterli çıkarıp takmayın lens sürekli takılı dursun. çıkarıp takarken içine toz kaçarsa sıkıntı olur.

   onun dışında bol bol çekim yapın ayarlarını kurcalayın karıştırın deneyin öğrenin. ayarları sıfırlama menüsü var ayarları kurcaladıktan sonra oradan ayarlarınızı sıfırlayabilirsiniz.

 44. Selamun aleyküm öncelikle. Hocam ben araba, dağ tepe, manzara ve anı çekimlerini yüksek çözünürlüklü bir makinayla yapmak istiyorum. Ama bildiğim ve beni yolda bırakmayacak bir makinada almak istemiyorum. Güvene bileceğim bir makina önere bilirmisiniz. Şuan elimde SAMSUNG WB2000 var.

 45. Kolay gelsin öncelikle verdiğin bilgiler için teşekkürler bütçem 2bin ile 2bin 500 tl arasinda almak istedigim makina hem doğa cekimi olsun sosyal hayatta kullanabilecegim bir cihaz olsun istiyorum canon markasi tercihim ne oneririsiniz hocam bu konuda bana cihaz olarak saygilar…

 46. Merhaba, ben oğlumun basketbol maçları için Nikon d5100 almak istiyorum, 20-25 metre mesafeden de fotograf çekmek istiyorum lens tercihim ne olmalıdır acaba ?

 47. Dslr sahibi makina olarak ne önerirsiniz peki aynasız düşünmüyorum hocam o yüzden fikrinizi alayım istedim.

 48. yazın fotoğraf makinesi almayı düşünüyorum,canon 1200 yada 1100D mi yoksa nikon D5100 mü almalıyım? canon 600D de olabilir…bunların yanında hangi lensleri önerirsiniz 18-55 den başka

 49. canon 1100D mi yoksa 1200D mi ? 1000-1200 bütçem var…ve önerdiğiniz makinenin yanına hangi lensleri alayım ? tam olarak lensler arasındaki farkları söylerseniz de sevinirim..teşekkürler

 50. 20-25 metrelik mesafelerde hangi lens lazım olur? lenslerin arasındaki tek fark uzaklık için mi?

 51. lenslerin arasındaki tek fark uzaklık mı yoksa görüntü kalitesi falan değişiyor mu

  1. elbette kalite kaybı mutlaka yaşanır. 300mm bir lens ile 70-300 lens arasında kalite açısından önemli farklar vardır. 70-300 gibi tabir edilen zoom lensler kalite açısından her zaman kalite kaybı yaşanır. 300mm gibi lensler prime lens olarak adlandırılırlar ve kaliteli sonuçlar verirler. bunun nedeni lenslerin içindeki mercek elemanlarının kalitesinden ve mercek elemanlarının hareketinden kaynaklanır. zoom yapabilmek için hareket ettirilen mercek elemanlarından dolayı kalite kaybı oluşturur. o yüzden profesyonel fotoğrafçılar genelde prime lensler kullanırlar.

 52. Merhaba,atölyemizde hazırladığımız tasarım ürünlerin fotoğraflarını çekmek için bir makina arıyoruz bütçe 1500-2000 arası tavsiyeniz ne olur.Teşekkürler

  1. canon 750d veya nikon d5300 tercihleriniz arasında olabilir. bununla birlikte tasarım ürünleriniz için çekimde iyi bir ışıklandırma sağlamalısınız.

 53. canon 600D makinem var ve çektiğim fotoğrafların köşesine ismimle ilgili logo yapmak istiyorum nasıl yapabilirim

 54. Merhaba,
  Fotoğraf çekmeyi çok sevsem de profesyonel değilim ve özellikle çocuğumuzun doğumunda ve sonraki dönemde iç ve dış mekanda kullanımı çok zor olmayan bir makineyle yüksek kalitede fotoğraflar çekmek istiyorum. Yorumları okudum ve biraz araştırmayla nikon 5100, canon 1200 d, canon 600 d arasında kaldım. Siz hangisini önerirsiniz?

 55. Görüşünüz için teşekkür ederim. Bir de 18-55MM lens ile satışı yapılıyor sanırım. Sizce bu yeterli olur mu?

 56. google picasayı indirdim de sadeve yazı stilinden ibaret daha ihtişamşı bir amblem makine resmi falan olabilir logo gibi yani nasıl yapabilirim

 57. Merhaba.Ben fotoğrafa yeni başlıyacağım.Bunun için kendime makine bakıyorum.Şu anda canon 650d kafamda fiyatından dolayı almak içime sinmiyor çünkü çok pahalı.Nikon hakkındada hiç iyi şeyler duymadım ama yinede ufak bi araştırma yaptım ve d3200 ve d5100 baya uygun geldi sizce ne yapmayalıyım? Paraya kıyıp canon almalımıyım yoksa nikon u mu tercih etmeliyim? Çok kararsızım çokkkk

   1. Teşekkürler cevabınız için.Peki sizin başka önebileceğiniz makina var mı? bide d5100 alırsak lens olarak ne alalım? Bide tekrar bi araştırma yaptımda d5100 ile canon 650d arasında pek fark yok gibi tercihiniz değişir mi?

    1. iki makineyi birbiriyle kıyaslayınca canon ergonomik yönden daha iyidir. ancak nikon D5100 de Nikon D7000 sensörü kullanılmıştır ve dünyanın önde gelen inceleme sitesi dpreview editörü Nikon d5100 ü koyun postuna bürünmük kurt olarak tanımlıyor. Bununla birlikte canonun kullanım rahatlığıda yadsınamaz elbette. benim tercihim Nikon D5100 den yana olacaktır. Objektif olarak ta 18-55 vr bir lens sizi uzun süre götürecektir.

     1. Teşekkürker cevaplar için.Sizinle daha rahat konuşabileceğim platform var mı ? facebook twiter bana email olarak atar mısınız?Sorularım var.aldıktan sonra keşke demek istemiyorum çünkü.

     2. buradan tüm sorularınızı rahatlıkla sorabilirsiniz. bu platformun amacı bu zaten. bu tür kararsızlığı yaşayan başka insanlarda bu sorulara cevap ararken sizlerle yaptığımız bu konuşmaları okuyup karar vermeye çalışmaktadır.

     3. Ben araştırıyorum şu anda ama canon 100d gözüme çarptı.650d den farkı sadece açılır ekran olmaması ve bataryasının küçük olması.fiyat olarakta 400 tş gibi bi fark d5100 ilede çok bariz farkı yok fiyat farkı var.bu makine alınıp ileri doğru iyi bi lens alınamaz mı?Yoksa siz 5100 öneriyorsunuz ve 18-55 vr kit ile birlikte 1700 1800 buluyo baya bi fark var.100d ise 18-22 ıs ile birlikte 1200 tl ? sizce hangisi neden yada daha uygun bir makine varmı?

     4. Sizin kafanız çok karışmış:( canon 650d, nikon d5100 den fiyatı uygun olanı alabilirsiniz. 18-55 lensi ayrıca almanıza gerek yok beraber alıyorsunuz zaten.

     5. ben f/p olarak bakıyorum birazda.Yani yeni başlıyacağımdan çok aşırı para vermek istemiyorum ama paramı çöpede atmak istemiyorum bunun için bana 100d baya uygun geldi onun için tekrar sordum yoksa 650d,5100d tabiki öncelikli tercih her zaman

     6. bu fiyatlar nerde acaba ? ben araştırıyorum bulamıyorum lensi ile birlikte tabi? email olarak atabilir misiniz? Ben sizi dinleyip direk almak istiyorum d5100 ü

 58. işim gereği fotoğraf makınesı ile proje yani ozalit kağıtlardakı mimari projelerin resimlerini çekmem gerekiyor. 500 TL kadar en iyisini söyler misiniz? Şimdiye kdr telefonum la çekitordum fakat bazen bulanık olduğu için sorunlar oluşturuyor.Yardımlarınızı bekliyorum acil !!!!

 59. Ben doğa fotoğrafları cekmek istiyorum. 500 tl civarında bütçem var makina olarak ne önerirsiniz

 60. Mrblar kursa yeni başladım ve öğrendiğim bilgileri pratiğe dökmeden bir anlamı olmayacak. Herkes farklı bir yorum yaptığından dolayı insanın kafası karışıyor 🙂 2000 liraya kadar bir makine almak istiyorum. Canon 700 nikon 5200 arasindayim. Nikonu daha çok benimsiyorum ama Sony nin lensleri daha kaliteli diyen de var alpha serisi var sanırım . siz ne onerirsnz

  1. Nikonu benimsiyorsanız d5200 almanızı öneririm. Nikon ve canon makinelerin lensleri hem daha ucuz hem daha kolay bulunabilir. Yeni başlayanlar için lens düşünmek yerine daha öok pratiğe önem vermelisiniz.

   1. Tsk ediyorum. Haklisiniz tabi pratik yapmam gerek ama bir iki sene sonra tekrar yeni makine almak da insanı maddi olarak biraz zorlar. Yüksek perf makineyi kullanmak zor olabilir ama zora adapte olmak daha iyidir sadece biraz yorucu olur 🙂

    1. Her derste söylediğim gibi fotoğrafı makinemiz değil biz çekeriz. Ilerleyen dönemde belki lens ihtiyacınız olur sadece. Uzun yıllar kullanırsınız makinenizi gönlünüz rahat olsun.

 61. Merhabalar ben Canon 750d almayı düşünüyorum fakat 2 makine arasında kaldım aralarındaki farkı anlayamadım bana yardımcı olurmusunuz

  1. si bu http://www.vatanbilgisayar.com/canon-eos-750d-18-55-is-242-mp-30-lcd-ekran-slr-dijital-fotograf-makinesi.html#ozellikler

  2. si bu http://www.vatanbilgisayar.com/canon-eos-750d-18-135-is-242-mp-30-lcd-ekran-slr-dijital-fotograf-makinesi.html#ozellikler

  lütfen hangisini neden seçmeliyim aralarındaki fark hakkında bilgi verirseniz sevinirim.Teşekkür ederim.

 62. Merabalar öğrenciyim fotoğrafa yeni başlıyacam nikon d3300 ile d5200 arasında kaldım özellikleri birbirine çok yakın ancak arasında 300-400 TL fiyat farkı var sizce bu fiyat farkını verip nikon 5200 alınmalımı yoksa d3300 yeterlimi

 63. Merhaba fotoğraf çekmek istiyorum fakat makineler hakkında bilgim pek fazla yok. Gezdiğim yerleri ve doğayı çekebileceğim güzel bir makina istiyorum. Daha sonra kursuna da gitmeyi düşünüyorum. Bütçem 600-800 civarı hangi marka makinayı önerirsiniz.

 64. Fotoğraf makinası almayı düşünüyorum. Dslr olsun istedim önce ikinci el baktım d3100/18-105 lens 900 liraya satıyorlardı. Sonra dedim ki sıfır olsun d3200/18-55 1400 liraya sıfır var onu alıyım dedim. Yorumları okudum d5100 ü herkese önermişsinizafam karıştı. D3200 kötü bir makina mı iş yapmaz mı neden almayın dediniz

 65. Merhaba
  Öncelikle çok güzel yararlı bir iş yaptığınızı belirtmek isterim.
  Gazeteciliğe gideceğim bu sene.
  Sizden ricam var. Bir yetenek var bende fotoğrafçılık gibi birşey. Güzel pozlar manzaralar çekiyorum tlfndan.
  Araştırdım makinelerle ilgili her şeyi.
  Dslr fazla prof geliyo bana göre. Basit bir şeyde almak istemem.
  Canon 700D ye aşık oldm. Çok pahalı. Nikon daha prof oldğu için yanaşmıyorum.
  Canon başlangoç için iyi. Bana 0-600 tl arası bir fiyata fakat beni tatmin edecek makineleri önerir misin? Çeşitleri söyle bende sentezliyim.
  Yardımcı olursan çok memnun edersin beni dostum.

  1. 0-600 tl arası ikinci el düşük bir dslr ancak bulabilirsiniz. Gazeteciliğe gidecekseniz dslr muhakkak lazım olacaktır. bütçenizi biraz yükseltmeniz gerekecek.

 66. Merhaba hocam. Ben üniversite öğrencisi olan biriyim ve fotoğraf çekmek benim için büyük bir tutku, terapi…Ve bunun ileride kaybolacağını da sanmıyorum. Telefondan makineye geçmek istiyorum. Bütçem 1000+200 en fazla. Kendimi zorlarsam en çok bu kadar olabilir. Ve telefondan gayet başarılı şeyler çıkarıyorum çevremin feedback lerine göre. Photoshop programı da kullanıyorum. Ne önerirsiniz bana.

 67. 1500 2000 tl arasında bir makine arıyorum fiyat performans olarak neler önerebilirsiniz?amacım kendi çapımda güzel resimler çekebilmek amatör olarak

  1. doların yükselmesi nedeniyle vb. 1500tl altı DSLR bulmak çok zor. Nikon d5100 yada canon 600d bulabilirsiniz. bununla birlikte bütçenizi ne yazıkki artırmalısınız. nikon d5200 canon 700d aynasızlardada Olympus OMD E-M10 öneriyorum. bunlar 1500-2000 tl aralığında

 68. Merhaba. Fotoğraf makinesi alacağım ama kararsız kaldım. Nikon düşünüyorum. D3200 D5100 arası kararsızım. Ayrıca lensle alakalı da hiç fikrim yok. 2. el almayı düşünüyorum. Hangi özelliklerine daha çok dikkat etmeliyim?

  1. Meltem hanım D3200 ile D5100 arasında kaldıysanız doğru tercih elbette Nikon D5100 olacaktır.
   2. el alacaksanız mutlaka tanıdık bildik birilerinden temiz almaya çalışın.
   lens te dikkat etmeniz gereken vr özelliğinin olmasıdır.

 69. merhaba öncelikle yardimlariniz icin tesekkur ederim fotoğraf cekmeyi çok seviyorum ama bi makinam olmadı telfonla bile cok güzel isigi doğru kullanip hoş güzel kareler elde ediyorum fotoğrafçılık bilgim yok denilecek kadar az makina almaya karar verdim ama kafam karışık bilgi sahibi sizlerden yardım alarak kendime uygun bi makina almayı düşünüyorum maddi yönden 1500 2000 arasinda ne öneriyorsunuz

 70. merhabalarr. ben bir makine almak istiyorum ama hiç bilgim yok makineler hakkında canon olsun istiyorum geniş açı çekebilicek görüntü kalitesi iyi olucak birşey istiyorum en fazla 1800 e çıkabilirim varmıdır bana uygun bir makine 🙂 ve yanına ek herhangi birşey almam gerekir mi

 71. İyi günler,
  Ben de fotoğraf çekmeyi çok seviyorum ve artık dslr makinaya geçme zamanımın geldiğini düşünüyorum. canon mu nikon mu çok kararsızım. Canon 700d ve nikon 5200 ya da 5300 arasında kaldım. Bunlardan hangisi daha iyidir acaba? Bir de lens 18-55 mi 18-135 mi almalıyım? Şimdiden teşekkür ederim.

 72. Hızlı yanıtınız için çok teşekkürler 🙂 wi-fi özelliğini düşünürsek canon 750d daha mı iyi bir seçim olur acaba? Bir de nikon 5300 ile 7000 fiyatları çok yakın hangisi daha uygun bir seçimdir?

 73. Merhabalar. 1500 tl ye kadar bütçem var ve yorumlarınızı okudum genelde nikon d5100 önermişsiniz yakın zamanda makine alcam aklımda hep d3100 vardı ikisi arasındaki fark nedir? Neden 5100 herkse 3100 yeterli diyor portre uzun çekim makro bu tarz çekimler yapmayı düşünüyorum ilerde lens takviyesi yapcam bana öneriniz nedir?

  1. Portre ve makro için tamron 90 mm veya nikon 105 mm almalısınız. Uzun mesafe çekimler için 70-300 uygun fiyatlı. 5100 3100 e göre bir üst segmenttir.

 74. Bende canon 1200d var ve portre resimleri çekiyorum bunun için önerdiğiniz lens nedir

 75. Merhaba, cameradecision.com sitesinde karşılaştırmalarda “Sensor Pixel Area” özelliğini görüyorum. Bu özelliğin anlamı nedir? Mesela Canon 500d 22.08µm2, Canon 80d 14.06µm2 demişler. Bu özellik fotoğraf kalitesinde ne kadar etkilidir?
  2. sorum; Profesyonel Fotoğraf çekmeye yeni başlayacağım. Yeni başlayanlar için Canon 500d, 760d serisinden mi almalıyım, yoksa almışken 80d, 6d mi almalıyım?
  Çok teşekkürler yardımlarınız için.

   1. Merhaba, bahsettiğim megapiksel sayısı değil yalnız, “Sensor pixel Area”, sordum google amcaya da direkt bu kelimeleri içeren düzgün bir kaynak göremedim.

 76. Merhaba kolay gelsin yazıları baştan aşağı okudum 600 d kulandım daha önce arkadaştan alarak çekimi gayet güzeldi aynı makinadan almak istedim sonra 650d 700d 100d Conan modelleri arasında dönüp durdum bu yüzden bir türlü cihaz alamadım alicagim cihaz bütçe m nedeniyle 900 1200 arası 2.ci el sizce ne yapmami önerirsiniz özel anlarım olumsuzlestirmek istiyorum o kadar birde 2.ci el cihazın bana ne gibi zararı olur alıp vazgeçin çok insan var

  1. merhabalar öncelikle kolaylıklar dilerim. ikinci el cihaz almak biraz riskli ancak biz fotoğrafçılar özellikle lenslerde fiyatların yüksek olmasından dolayı ikinci el tercih ediyoruz. lenslerde 2. el almak gövdeye göre daha az riskli.

   Şu da varki fotoğrafçılar makineleri satacaklarını düşündükleri için genelde çok iyi bakarlar. neyse azda olsa bu riski alırsanız.

   2. elde nikon d5200 veya canon 700d tercih edebilirsiniz. Dikkat edeceğiniz husus temiz az kullanılmış mümkünse garantili ürün bakmanız.
   Bu makinelerde genelde 18-55 lens bulunur. bu lenslerde nikonda vr canonda Is yani titreşim önleme sisteminin olduğundan emin olun.

   iyi geceler.

   1. 700d baktım fakat bütçemi zorladı biraz 650 de de IS olmasına dikkat etmek gerek dimi aynı şekilde 700 ler 1500 1400 den aşka değil garantisi devam edenler ve Is yok Is neden bu kdr çok önemli lens te oluyor bu dediğimiz sanırım kitte bi değişiklik yok heralde pek anlamiyorm yardımın için teşekürler

    1. Lenste Is yani titreşm önleyici olması lens fiyatını etkilemektedir. yani 650d +18-55 ile 650d + 18-55 IS arasında fiyat farkı olmaktadır. ayrıca titreşim önleyici olması size daha çok hareket kolaylığı, hareket halinde daha rahat fotoğraf çekme, düşük ışıkta daha net fotoğraf çekme olanağı tanır.

     1. Yardımlarınız için teşekürler emeğinize sağlık çok saolun baktım cihaz 1100 lira efs yazıyor üstünde araştırmaya devam o zmn o yüzden bu kdr değişken fiyatlar

 77. Hocam merhabalar ben mimarlik bolumu ogrencisiyim butcem sinirli. fotograf makinasi almak istiyorum ama cok kararsiz kaldim.canon 1100 veya 1200 ddüşünüyorum onlarda da cok farkli ozellikler var pek anlamiyorum.sizin bana oneriniz varmi nikon veya canon farketmez.
  Teşekkürler..

 78. Benim2700 falan bir bütçem var ikinçi el bir dslr almayı düşünüyüorum ne almalıyım yardım edermisiniz

 79. Bi yardımcı olurmusun bana . kendıme nıkon d200 alcam ikinci el 900 iyimi fiyatı yoksa cokmu Bi yazarmsın tavsiyene ihtiyacım var bütçemde 900 civarlari .

 80. İyi günler yarı prof makinalar içinde uygun fiyata onereceginiz en iyi makina nedir ?

 81. ben gezilere gideceğim yurt dışı vs. gezdiğim yerleri çekmek istiyorum güzel kaliteli fotoğraflar olsun istiyorum 3000 tl ye kadar bütçem var.yukarıdaki bilgileri de okudum ama tam fikir sahibi olamadım. Biraz eğitim de aldım fotoğrafçılık konusunda ama az yani başlangıç sadece . sizin de fikrinizi alabilir miyim?

 82. Merhaba,

  Nikon D40 makinem var. Eğitimler aldım ve bir kaç yıldır fotoğraf çekiyorum. Teknolojik olarak daha yeni bir makine almak istiyorum. Önerileriniz nedir?

 83. mrb ben dügünümde dış cekim cekilicem bana fotograf makinası önerirmisiniz bütcem 1500 milyar en iyisini söyleyin

 84. Merhaba ben moda tasarımı yapıyorum ve ürünlerimizi sunmak için iyi bir cameraya ihtiyacım var 3000 tl ye kadar bir bütçem var canon 70d ve 750d nikon ise 5300 gözüme çarpanlardan çok kararsızım sizce hangisini almalıyım ?ve sizin önerebileceginiz moda çekimi için hangi camera ve lens olur?
  Şimdiden teşekkürler

  1. 750d ve nikon d5300 çok iyi makineler olsada moda tasarımı için biraz yetersiz kalabilir. 70D iyi bir tercih olacaktır. Eğer ikinci el düşünürseniz 5d mark 2 en doğru seçim olur.

 85. iyi akşamlar ben bi makina almak istiyorum ama pek bi bilgim yok bu konu hakkında ilk defa makinam olcak amakafam çok karıştı yeni başlıycam ve ilerletmek istiyorum ne ile başlayabilirim ??

  1. İyi akşamlar. Yeni başlıyorsanız fotoğrafçılık bölümümüzdeki yazıları okuyarak bilgi alabilirsiniz. bununla birlikte bulunduğunuz şehirde bir fotoğrafçılık kursuna katılmanız çok daha etkili olacaktır. Fotoğraf makinesi için tavsiyen nikon d5200 canon 700d olacaktır. bütçeniz düşükse bunların 2. ellerine bakabilirsiniz.

 86. Teşekkür ederim,Dogrudur ama ikinci ele hiç girmek istemiyorum,ozaman 70d yarın gidip alıyorum peki lens olarak hangisini almalıyım o konuda bir öneriniz olurmu?

  1. üzerinde yer alan kit lens sizin için yeterli olacaktır. lens seçimi apayrı bir konu. özellikle çekim yapılacak mekan çok önemli. ışık yeterlimi bunada bakmak gerekir. 18-135 kit lens ile çekimler yapın hoşnut kalmassanız yeni lens arayışına girebilirsiniz.

 87. İyi günler ben bebeğimin fotoğraflarını iyi bir kalitede çekmek istiyorum. Nikon D5200 + 18-105 VR KIT nasıl sizce?

 88. Merhabalar, bende bir süredir makineleri inceliyorum ve karar veremiyorum..bir fotoğrafçılık kursunada gitmeyi düşünüyorum ancak çok komplike bir makineden sıkılır mıyım bilmiyorumda..canona bakıyorum, 60 d 650 d ve sonra degistirmek istemedigim içinde 70 de ye bakıyorum..yardımcı olabilir misiniz, teşekkür ederim..

  1. Yeni başlıyorsanız 650d -60d 70d şeklinde sıralama yapabiliriz. Bütçeniz düşükse 650d alın. Fotoğrafa hevesle başlayan herkes iyi bir arkadaş ortamı bulamazsa sıkılır. O yüzden kursa gitmenizi tavsiye ederim.

 89. iyi günler yeni başlayan biri olarak nikon d3200 mü canon 1100 d mi önerirsiniz bütçe için d5200 e baktım ama şu an biraz fazla geldi ikinci elde de bu seçeneklerden hangisini önerirsiniz

 90. merhabalar ben öğrenciyim gezip gördüğüm yerlerin resmini karelemek istiyorum nikon d3200 ile canon 1200d arasında kararsız kaldım önceki yorumlarda siz hep nikon tavsiye etmişssiniz iki marka arasında ne gibi fark var neden nikon teercihiniz

 91. Merhaba fotoğraf makinem olmadığı için kursa gitmedim aksiyon fotoğrafçılığı için hangi makineyi önerirsiniz bütçem 3 bine kadar

  1. bu fotoğrafçılık dalı için özel aksiyon kameralar var. bunları araştırabilirsiniz. go pro hero 4 mesala bu iş için çok doğru bir tercih olacaktır.

 92. Selam yorumların tamamına yakinini okudum. Yeni başlayanlara genelde tavsiyeniz nikon d5100. Bende fotoğrafçılığa amatör adim atmak istiyorum.başlangıç için d5100 ikinci el almayı düşünüyorum sizce mantıklımı ve nelere dikkat etmem gerekir alırken coook tesekkur ederim tüm yorumlar için…..

  1. Aslında gönül ister ki çok daha iyi makineler önerelim. Ancak bütçeler çok düşük. Ayrıca ve en önemlisi yeni başlayanlar için giriş seviyesi makineler yeterli

 93. Merhaba

  Öncelikle tüm sorulara verdiğiniz bilgiler’den dolay teşekkür ederim.
  Kız arkadaşımıza bir fotoğraf makinesi almayı düşünüyoruz.
  Kendisi ilk seviye’den başlayacağından dolayı hangi cihazı önerirsiniz?
  Fotoğraf çekimleri genelde TREKİNG ( Doğa yürüyüşleri) esnasında olacağından dolayı ağırlığı,dayanıklılığı ve işlevselliği bakımından bizim için önem teşkil etmektedir.
  Alacağımız cihaz ABD’de yaşayan bir tanıdığımızın vasıtasıyla alınıp getirilecektir.
  Yurt dışından geleceğinden dolayı ,ayrıca dikkat etmemiz gereken hususlar varmıdır.
  ( Türkiye Garantisi vb.)

  Blok yazılarınızın tamamını okudum Nikon d5100 18-55mm Vr özellikli cihaz ön planda.

  Bütçemiz 1500-2000TL arasıdır.

  Önerileriniz ve vereceğiniz bilgilerden dolayı şimdiden teşekkür ederim .

 94. Merhaba, biz pasta tasarim isi ile ugrasiyoruz. Yani duran nesneler cekecegiz (butik pasta). Ilk kez pro. Makine kullanacagiz ancak iyi bir urun almak istiyoruz. Fotograflarin cok net ve kaliteli olmasi onemli. Maksimum limitimiz 2300-2400 tl civarinda. Bize onerebileceginiz model hangisidir ?

  1. Canon 700d+18-55 lens işinizi görecektir. Yanına 2. El 50mm bir lens daha alın. 50 mm lens ile çok keskin fotoğraflar elde edebilirsiniz.ikinci tavsiyem 2. El 5d mark 2+90mm makro lens olacaktır

 95. Cok tesekkurler oncelikle. Biz uzun incelemeler sonucunda Nikon d5200 18-105mm de karar kildik ama simdi biraz kafamiz karisti 🙂 Soyledigim model isimize yarar mi ? Ve lens olarak 18-55 mi 18-105 mi daha uygundur ?

 96. Aslinda Nikona daha sicagiz biraz. Sunu dogru mu anliyorum ? Biz yakin cekim pasta cekecegiz. 105 mm lens daha genis aldigi icin resmi keskinlik ve netlik dusuyor mu biraz ? Yani bizim icin 18-55 lens kit makineler daha mi uygundur ? Ve nikon d5200 18-55 mm bizim icin yararli olur mu ? Cok soru sordum ama fikirleriniz onemli bizim icin 🙂

  1. Kit len yerine 50mm 1.8 bir prime lens daha yararlı olur. Ayrıca iyi bir ışık çadırı almalısınız. Sadece makine ve lens ile işiniz bitmez. Ürün boyutlarına göre bir ışık çadırı seçmelisiniz. Bu işi bir kez yapacaksanız hizmet satın almanız daha doğru olur.

 97. Sanirim yanlis anlasildim. Biz butik pasta tasarliyoruz ve surekli fotograf cekecegiz yaptigimiz pastalari. Bir kez degil yani. Siz hangisini onerirsiniz kesin olarak ? Canon 700d 18-55 mi yoksa Nikon d5200 18-55 mi ? Daha sonra lens alabiliriz ekstra tabi ama suan hangi makineyi almamiz daha uygun bizim icin ? (Az once instagramdan takibe basladik sizi ‘duygumasali’ olarak. Cektigimiz resim orneklerine bakabilirsiniz.)

 98. Selamlar, Nikon D5200 makinem var, doğa, manzara ve gece fotoğrafları için ne tür objektif almalıyım, saygılar

 99. Merhaba.3 yıl önce 2.el Canon 40D ile fotoğraf çekimine sıfırdan başladım.Makinenin anakartı bozuldu.Elimde 75-300 ve 50 mm lensler var.Hangi modeli önerirsiniz Canon için.Fotoğraf çekiminde gereken pek çok şeyi öğrendim diyebilirim. Ve gerçekten her bir mesajı titizlikle cevaplamanızı çok takdir ettim.

 100. Sa öncelikle emlak sektöründeyim genellikle kaplı alanlarda ve dar mekanlarda çekim yapıyoruz şuana kadar hep gereksiz makineler kulandım . 2000 tl bütçem mevcut geniş açı kaplı alan öncelikli bir makine tavsiyesinde bulunursanız sevinirim

  1. Merhabalar. bu tür çekimler için geniş açı bir makine ve geniş açı bir lens şarttır. Canon 5d mark 2 ve lens olarak ta canon 10-20 sizin için iyi bir tercih olacaktır. hem ışık ve netlik probleminiz çözülecek hemde en dar mekanlarda rahat çekim yapabilecksiniz bu ekipmanla. ancak bütçenizi biraz aşar.

   1. dostum baya yüksek geliyor ilerde mutlaka alırım ama şimdilik malesef okadar bütçem yok. Uygun fiyatlara yokmu

 101. Merhabalar hocam;
  Öncelikle bu derya deniz alanda bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. Fotoğraf makinesi alıyorum! demek beraberinde birçok soruyu da getiriyormuş. Eğer cevaplamaya zamanınız var ise; erkek arkadaşıma hediye olarak bir fotoğraf makinesi almak istiyorum. Açıkçası neredeyse tüm yorumları okuyarak biraz bilgi edindim. Biraz da araştırma yaparak Canon EOS 1200 ve (Aralarında çok fark yokmuş gibi geldi) Canon 100d lerden birini almaya karar vermek üzereyim. Bütçem en fazla 1500 tl olacak şekilde. Bu ilk makinesi olacak ve bir kursa gitmeyi düşünüyor kendisi. O yüzden gövdesi çok iyi olmasa da fena olmayan bir makine olsun ve daha sonra lenslerle destekleyerek seviyeyi yükseltebilsin istiyorum. Bu cihazlardan hangisini almalıyım ve hatta sizin başka bir öneriniz var mıdır? Yeni başlayanlar için zorlayacak cihazlar mıdır? Şimdiden zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

  1. 1200 d ile başlayabilirsiniz. benim tavsiyem canon 650d yada nikon d5100 olacaktır tabi bulabilirseniz. ikinci el düşünürseniz nikon d5200, nikon d7000 canon 700d veya canon 60d bu fiyatlara bulabilirsiniz.

 102. Merhaba. Fotoğraf makinesi alacağım ancak bütçem sınırlı bu yüzden 2. el almaya karar verdim. Bayadır araştırma yapıyorum. Üstünde almaya karar kıldığım 3 model var. Üçünün de fiyatı birbirine çok yakın. Biri Canon 450D (veya 500D) , diğeri Nikon D3000 (veya D3100) diğeri de Olympus Pen Lite E-Pl3. Çekeceğim fotoğraf tiplerini şöyle sıralayayim size: -Portre -Doğa Fotoğrafları . Yani çok hareketli olmayan fotoğraflar çekeceğim. Yardımcı olursanız sevinirim. İyi günler diler şimdiden teşekkür ederim 🙂

 103. Bende 1000 ile 1600 tl arasında alacağım nikon serisinden Hangisini Almalıyım
  Kafam Teknolojiye Yatkın Hemen hemen Herşeyi Biliyorum

 104. merhaba fotoğraf çekmeye “o an” denilen anları yakalamaya ve bundan sonra hayatımın bir parçası yapmaya karar verdim.Yazınızı dikkatlice okudum notlar aldım yorumları ve verdiğiniz cevaplardaki makineleri bile inceledim.fakat işin zor kısmı herkeste var mı bilmem ama ben her zaman aldığım makine yada teknolojik alette uzun süre yenisi çıksa dahi benim isteklerimi karşılasın isterim ve çok araştırırım,aldığım ürünü de uzun yıllar kullanırım. her gün ve her fotoğrafta bir şey öğreneceğimi düşünerek bundan sonrada bunu hep yapacak biri olarak hangi makineyi önerirsiniz ? bütçe belirtmiyorum çünkü gerekirse biraz daha bekleyip para biriktire bilirim…belirtmek isterim herkese cevap vermeniz ve bu konuda yardımcı olmaya çalışmanız bizim için büyük şans size ne kadar teşekkür etsek az böyle yazılar ve ilgililer kolay bulunmuyor…

  1. Öncelikle fotoğraf ve fotoğrafçılığa olan ilginizden dolayı sizi tebrik ediyorum.Umut ediyorum bu sevginiz hiç azalmaz.
   Size önereceğim 2 fotoğraf makinesi var.
   1. si canon 70d 2. si ise Nikon d7200. Bütçeniz düşükse 60d veya d7100 alabilirsiniz. Işığınız bol olsun.

   1. teşekkür ederim cevap ve ilginiz için….bu tutku azalmayaca hatta size yazdıktan sonra dükkanımıza gelen itü de prof bülent beyi kendi makinesi ışık aksesuarları ile sanat yaparken görünce herşey netleşti bende ….

 105. Merhaba , Ne guzel her yoruma cevap vermisiniz☺Ben 3000 tl butcem var. Bebek dogum fotograflari , dis cekim dag gezi doga fotorgraflari cekmek istiyorum. Profosyonel dusunuyorum. Ben surekli malzeme degismeyo sevmem . Bir alayim tam olsun. Bana ne onerirsniz?

  1. Merhabalar. Canon 70d kit lens + 50mm veya nikon d7100 kit lens+ 50 mm. Bütçenize uygun olan hangisiyse onu tercih edebilirsiniz. Uzun yıılar işinizi fazlasıyla görecektir.

 106. Merhaba , Ben fotoğraf çekmeye çok meraklıyım ve giriş seviyesinde bir makine almak istiyorum .Yorumlarınızı okudum ve makinelerin bir çoğunu araştırdım ama hala karar kılamadım emin olamadım. Her ortamda fotoğraf çekebileceğim bir makine düşünüyorum,Bütçem 1500-2000 arası bir miktar makine + lens olarak ne önerirsiniz ilginiz için çok teşekkür ediyorum.

 107. güzel abim benim ilk makinam olucak ne alacagımda kararsızım 2000 lira bütçem var nikon düşünüyorum ama hangisi sizden yardım iştiyorum balo çekimleride yapacagım

 108. Merhaba. Nikon Coolpix L340 hakkında düşünceleriniz nedir? Yeni başlayanlara önerir misiniz

 109. ben manzara vb. fotoğrafları çekmeyi çok seviyorum ve artık telefondan değil de profosyonel fotoğraf çekmek istiyorum. yorumları da okudum genellıkle amatörlükten pro’ya geçerken nikon demişsiniz bende iyi bişey alıyım amatör çok olmasın istiyorum sizce nikon 5200mü yoksa canon 700d mi ve bütçem de 2000 altı bu arada çok teşekkürler şimdiden.

 110. Merhabalar,
  Öncelikle yazılan bütün yorumları ve itinayla yazdığınız cevapları teker teker okudum. Sabrınız,ilginiz ve verdiğiniz bütün cevaplar için çok teşekkür ederim. Sizin gibi insanlar az bulunuyor 🙂

  Bende fotoğrafçılığa çok ilgi duyuyorum ve hep akıllı telefonlar ile bu ilgimi doyurmaya çalıştım ama artık giriş seviyesinde pro. makina almamın zamanı gedi.

  Benim de çok kararsız kaldığım iki makine var. Canon 750d ve Nikon d5300. Seyahat fotoğrafları çekeceğim bolca ve gece az ışıkta iyi çekim kalitesi belirleyici bir özellik benim için. Canon 750d iso yönünden Nikon d5300 e göre öne çıkıyor. Sizin tavsiyeniz hangisi olurdu? Bir taraftan gönlüm canon dan yana 🙂 Ama Nikon da öne çıkan diğer özellikleri ile kafamı karıştırıyor 🙁 Yardım edin lütfen 🙂

 111. düğün çekimi ve gece çekimi yapacağım aynı zamanda çadırda ürün çekimi yapmak için
  hangi makineyi öneririsiniz. bütçe 1500 tl tşkler.

   1. Cvp için tşk ederim ama bütçem sıkıntılı. 2 ele baktm o bile çok yukarda bütçeye en uygunu hangisidir

 112. Merhaba,

  Bende bugünden itibaren fotoğraf makinesi almaya karar verdim. Bütçe olarak 1500-2000-Tl’dir.(Ama ürünün kalitesine göre değişmektedir, biriktiririm). Fotoğrafcılık ilgim daha önceden başlamaktadır. Fakat kendimi bu konuda geliştirmedim. Çekim olarak doğa, manzara tür resimleri dikkat vererek çekmeyi seviyorum. Kapalı ortam ds ise herhangi bir kişinin yada yakınımın duruşu bana anlam verip dikkatimi çekiyorsa o anı yakalamayı seviyorum. Fotoğraf makinesi olarakanı olsun yeter bir fotoğraf makinesi var. Ama kendimi çekim olarak geliştirmek istiyorum.

  Takip ettiğim kadarıyla Nikon D5100-5200 fotoğraf makinesi öneriyorsunuz. Ve ileriki zamanda kendimi geliştirmeyi hobi olarak gördüğüm fotoğrafcılık yeteneğimi var olduğunu düşünerek devamını sağlayacağım.

  Tavsiyeleriniz için yorumlarınzı ve desteğinizi rica ederim.

 113. Fotoğrafçılığı ilerlettim, dış çekim yapmaya başladım fakat kullandığım makine pek uygun olmadığı için kiraliyorum. Artık iyi bi makine almanin vakti geldi. Bütçem de pek iyi olmadigi için ikinci el bakıyorum. Lens ve body kitin markası önemli, canonlar sanki daha iyi iş görüyor gibime geldi. Peki ikinci el icin önerebileceğiniz bir site ve önerebileceğiniz iyi bi makine var mı? Teşekkürler

   1. Nikon d3100 iyi bi lense sahipse nasıl bi makine. Amatörce mi sizce, yoksa işimi görür mü?

 114. merhaba 500tl ye kadar bütçem var fotograf çekmeyı seviyorum .nasıl bi makina onerırsınız.bu fıyata alabılecegım en ıyı makıne nedır.çok saolun

 115. fotoğraf makinesi almak istiyorum da bu iki makine arasından hangisini tavsiye edersiniz.
  ayrıca Canon PowerShot SX50 HS hiçbiryerde bulamıyorum kaldırıldımı noldu bilen varsa yardımcı olabilirmi ?

  1-) NIKON COOLPIX L340 SİYAH 20,2 MP 28X ZOOM FOTOĞRAF MAKİNESİ

  2-) CANON POWERSHOT SX520 HS DİJİTAL FOTOĞRAF MAKİNE

 116. aslında ben başlangıç için bi makine istemiyorum. başlangıç için sony nex5 i kulandım..fotoğraf yarışmalarına katılıyorum, iki yarışma da da sergileme aldım. biri şehir içi diğeri ulusal bir yarışmaydı.sene içinnde bir çok etkinlik konferans yarışma çekimi de yaptım. dış çekim için teklif alıyorum. birini geçtiğimiz günlerde yaptım. ekipmanlarımı kiraladım pek memnun değildim ama yapacak başka bir şeyim yoktu. yakında bir düğün çekimi var, yine kiralayabilirim ama kira için vereceğim para benim makineyi çalıştırma param kadar. yani karlı çıkamıyorum bu işten. şimdi makine alacağım fakat bütçem kısılı. ikinci el bakıyorum mecburen . gönül isterdi ki mark III kullanayım : şehrimde bütçesi bana en uygun ikinci el nikon d3100 var sizce ne yapmalıyım.iki lensi var yanında.

 117. Merhaba ben gazetecilik bölümü ögrencisiyim ve artık fotoğraf çekmeye başlamak istiyorum fakat hem yakın çekim hem uzak çekim yapmak istiyorum fotoğrafların kaliteside bi hayli önemli:) bütçem 2500-2800 önerinizi alabilir miyim?

 118. Merhaba bende kız arkadaşıma hediye olarak bir makine almayı düşünüyorum.
  Bilgisayarcıyım ama fotoğraf makinalarından hiç anlamıyorum. Konuya çok uzağım.
  Şimdi baktım araştırıyorum ama kıyas yapamıyorum özellikleri anlamadığım için.
  Profesyonel ve Yarı Prof. arasındaki farkı bile daha anlamadım
  benim gözümde ikisi de fotoğraf makinesi.
  Hangini neye göre tercih etmeliyim?

  Yukarıda ki yorumlarda önerdiğiniz aşağıdaki linkte incelediğim makine ile diğer incelediğim makine kıyaslanabilir mi?
  http://urun.gittigidiyor.com/fotograf-kamera/nikon-d5100-body-garantili-faturali-sok-fiyat-142419099
  http://urun.gittigidiyor.com/fotograf-kamera/nikon-d3100-body-tertemiz-4-gb-kartiyla-228355670

 119. Merhabalar
  Fotograf cekmeyi cok seviyorum
  Üniversite ögrencisiyim seneye fotografcilik dersim var bu vesileyle de makine almayi dusunuyorum ilk makinem olucak ama uzun sure kullanabilecegim bir sey olsun istiyorum nikon d7200 düsünüyorum ama yanina hangi lensi almam gerektigini bilmiyorum bu arada makine secimimdeki dusuncelerinizi de almak istiyorum
  Tesekkurler

 120. inceleyebileceğim Örnek bir adres (link) verebilir misiniz?
  “5100” mü “D5100” mü başında veya sonunda bir takı var mı bu modelin

 121. Merhabalar. Ben de fotoğraf çekmeyi çok seviyorum yarı profesyonel makineler kullandım profesyonel bi makinem olmadı ama olan arkadaşlarımdan bi kaç kez çekim yapma fırsatım oldu. Çok ayrıntılı bir şekilde bilmiyorum ama almışken çok iyi bi dslr makine almak istiyorum bir kere alıyım bi daha almayım, az bilgimin üzerine eklemeler yaparak kendimi gelistiririm diye düşünüyorum. Fotoğrafçıların çektiği gibi kaliteli olsun istiyorum fotoğraflar. Bana şunu al diyeceğiniz bir makine var mı hocam şimdiden teşekkür ederim.

 122. Merhaba öncelikle tüm soruları sabırla ve nezaketle cevapladiginiz için teşekkürler. Canon 550d kullanıcısıyim. Makinemi değiştirmek istiyorum. Özellikle gece çekimlerinde,makro çekimlerde ve video çekimlerinde iyi sonuç almak istiyorum. Bütçe olarak 3000 civarı ayırabilirim. Acaba ne önerisiniz?

  1. Hımm zor bir soru. Çünkü bütçeniz kısıtlı. Makro çekimler için canonun efsane lensi 100 mm tercih etmelisiniz. Gece çekimleri ve video için 70d veya ikinci el 5d mark ısı iyi tercih olur. Bütçenizi zorlasada en doğru çözüm 5d mark 2 ve 100mm lens gibi duruyor.

 123. Merhaba ben manzaradan cok sokakta gordugum ev araba insanlari çekiyorum ve ayri bir ilgim oldugu icin analog bir makine almayi düşünüyorum. Iki makine arasinda kalmistim ama birinin lensi 50 mm 1.9 digerinin 50 mm 1.2 hangisinin daha iyi oldugu hakkinda bir fikrim yok 🙁 yazilarinizi okudum kadariyla 1.2 daha iyi sanirim oyle mi bir de ortamin ışığına göre ayari ben yapabilirim di mi

   1. Merhaba benim yarı profesyonel bir fotoğraf makinem var. Ben doğa içinde kendi portremi çekmek için kullanmak istiyordum bu yüzden almıştım ama prof makineler gibi etrafı bulanık istediğim gibi fotoğraflar cekemedim. O yüzden tam prof bir makine almak istiyorum. Butcem 1000-2000 arası. Hangi makineyi onerirsiniz? Saygılar..

 124. İyi akşamlar yazılarinizi ve yaptığınız yorumları okudum.çoğu kişiye nikotin d5100 önermissiniz.bende bunun üzerine yoğunlaştım.acaba bu makinenin deklanşör hızı nedir.

 125. eos 700 d canon nasil sizce admin alacak olsam yada nikon alacak olsam hangisini onerirsin acil Lazim ama ?

 126. Merhaba bende tüm yorumlarınızı okudum ve 5100 almayı düşünüyorum. Fakat ben fotoğraftan video için düşünüyorum. Yemek sitem var ve tariflerimin videolarını çekip koyacağım. Sizce video konusunda da iyimidir?

 127. Merhabalar, fotoğraf çekmeye yeni merak salanlardanım. Kısıtlı bütçemle ikinci el bi makine almayı düşünüyorum. Amatörlük sürecinde kullanabileceğim bi makine önerebilir misiniz?

   1. Öncelikle teşekkürler. 2.el makineleri incelediğimde genelde 18-55 lensle beraber satışlar mevcut. Özellikle uzak ve yakın çekimlerde kaliteli fotoğraflar için bu lens yeterli olur mu? Yoksa haricen bir lens önerir misin?

     1. Peki son bir soru olarak; ben henuz yolun çok basindayim,herhangi bir eğitim almadim,yani oldukca amatorum. Bu yuzden baslangic icin 18-55 kit yeterli olur mu? Yoksa direk önerdiğiniz lensle mi başlamalıyım? Sabrınz ve yardımınız için teşekkürler.

 128. Merhaba abi.Bütün yorumları okudum.Öncelikle ilgi alakan için Allah senden razı olsun.Çok teşekkür ederim.Gökyüzüne(özellikle Ay), dağ, bayır, manzara, doğa fotografları çekebileceğim 2500-3000 tl civarında zoomlaması iyi olan bi makine lazım hoş da dursun ama 😀 eheheh .İngiltereden getirtebilirim.Yeni başlayacağım bu arada bloğum var orada yayınlamayı düşünüyorum fotograflarımı.İşimi görebilecek güzelinden bi makine.Önereceğin makineyi nerden almam gerektiğini falanda söylersen sevinirim abi.Lens falan da almam gerekiyorsa onları da.Uzun yıllar kullanacağım abi.(Mimarlık öğrencisiyim yapıların fotosunu fazlaca çekip ilham kaynağı yapacağıım).YArdımcı olursan çok çok sevinirim abi.Hayırlı akşamlar 😀

   1. Abi 5bin lira falan bu yurt dışında da 3.5-4 civarı oluyor. Biraz daha ucuzu ve iyisi yok mu tripod falan da alacam bi de yedek batarya.Lenslerini de söylersen çok sevinirim abi.Teşekkür ederim 😀

   2. Abi 4-5 milyar bu makine.2.5 milyarlık bi makine lazım.Tripod ve yedek batrayasını da alacağım.Bi de lensler neyi önerirsin 😀

 129. Merhaba canon eos 1300D 18-55 DFIN diye bir makina gördüm almayı düşünüyorum ne önerirsiniz

 130. merhaba ben aksiyon manzara ve makro çekim yapmayı sevenlerdenim ama hem makine hem lens alabilecek bi butcem yok 2500 e kadar çıkabilirim ancak (lens daha sonra inşallah ) bana ne önerirsiniz 🙂 nikon d5200 düsünüyorum sizce ne kadar uygundur teşekkürler 🙂

 131. Ben canon 60d istiyorum fakat üretimi durmuş 2.800 tl ye kadar limitim var. Sizce hayyamdan 60d mi bulayim yoksa önereceğiniz daha iyi makina var mı

 132. Nikon 5100-5200 ve Canon 60d arasında kararsız kaldım ayrıca uzun zamandır fotoğraf çekmeye merak saldım sizin önerinize göre alacağım. Yeni başlayanlar için bunlar ve ya bunlardan başka öneriniz var mı?

 133. Merhaba hocam, kapalı ve ışıksız ortamlarda çekim yapabileceğim bir makine arıyorum. Dijital veya aynasız makinelerde marka model tavsiyenizi alabilir miyim. Şimdiden teşekkürler.

 134. öncelikle merhaba. bi fotoğraf makinesi almak istiyorum fakat gerçekten yönlendirilmeye ve sizin gibi bilgili kişilerden öneri almam şart 🙂 800 tl gibi bir bütçem var çok fazla prof olamam zaten o yüzden sadece gittiğim gezdiğim yerlerin fotolarını net çekmek istiyorum öneriniz nedir marka olarak en kalitelisi hangisidir acaba ?

 135. Iyi gunler. Canon PowerShot sx710 hs fotoğraf makinesi nasıl. Önerir misiniz . Almak istiyorum ama biraz kararsızim. Simdiden teşekkürler

 136. İlk fotoğraf makinemi almak istiyorum daha çok hatıra fotoğrafları için ama hiçbir bilgim yok bütçem ise 800 tl canon eos1100D+18-55 MM+75+300MM DOUBLE KİT hakkında ne düşünüyorsunuz

 137. merhaba youtube için video çekmek istiyorum bana uygun fiyatlı ihtiyacımı karşılayacak bir makina önerebilirmisiniz ?

 138. Ben yrni bir dslr ftograf makinasi almayi.dusunuyorum alicagim.makinanin dslr oldugunu nasil.anlarim

 139. merhaba size danıştığımda bana canon 60d ve nikon d7000 i önermiştiniz ama ikiside üretimden kalkmış bütcemi en fazla 3bine kadar çıkarabilirim sizce canon 750d nasıl genelde okuduğum kadarıyla canonu video için öneriyorlar gönlüm nikon d7100 den yana ama o da beni aşıyor bir de Pentaprism vs Pentamirror farkı var sizce bu ne kadar önemli bana ne önerirsiniz ?
  teşekkürler 🙂

 140. Merhaba,ben kardesimin söz,nisan fotograflarini cekmek icin ve uzun sureli kullanmak icin bir makine almak istiyorum rica etsem bir öneride bulunabilirmisiniz?
  Tesekkürler.

 141. Merhaba, fotoğrafçılığa yeni başlayacağım fakat fotoğrafları bir dergide yayınlanmak üzere çekeceğim. yani iyi kareler yakalamış fotoğraflar olmalı. Sony A6000 Sigma 30mm f/1.4 Kit Aynasız Fotoğraf Makinesi, Nikon d5300 ve
  Sony Alpha A6000 16-50 + 55-210mm Kit arasında kararsız kaldım. aynasızların hafifliği de ilgimi çekiyor fakat dslr/aynasız karşılaştırmasında çok bilgim yok. Canondan bir model bilmiyorum. bana bu durumda ne önerirdiniz ?

 142. Merhaba bende fotoğraf makinesi almayı düşünüyorum ama hangisi alacağım kararsızım bana yardımcı olur musunuz acaba

 143. Merhaba,
  Cep telefonu ve fotoğraf makinesi mi konusunda soru sormak istiyorum
  mümkünse mailleşebilirmiyiz

 144. Merhaba,
  Ben de gezdiğim yerlerin fotoğraflarını çekmek için kaliteli bir cihaz almak istiyorum. 1500-2000 tl civarında bütçeyle satın alabilirim. Önerinize ihtiyacım var.
  Teşekkürler

  1. merhabalar gezi fotoğrafçılığı için daha çok aynasız fotoğraf makineleri tercih etmek daha doğru olacaktır. gerek küçük gövdeleri gerek düşük ağırlıkları nedeniyle ön plana çıkarlar. olympusun bu anlamda çok uygun fiyatlı fotoğraf makineleri mevcut.

 145. Merhaba 3000 -3500 gibi bir bütçem var profesyonel anlamda fotoğrafçılıkla ilgilenmek istiyorum öneriniz nedir ?

 146. İyi günler , daha önceden şahsıma ait bir makinamız olmasada çevrem Canon 600 D ve 650D kullanan var oyuzden rahat bir şekilde kullanabiliyorum doğa , arkadaş çevresi vs çekmeyi seven bi insanım , şuan kendime ait bir makina almak istiyorum acaba canon 60D , 650D aralarından hangisi daha iyi , başka tercihiniz olabilir mı?

 147. Merhabalar telefonda çektiğim fotoğrafların düşük görüntü kalitesinden ve bu işe olan merakımdan dolayı gerçekçi çekimler yapabileceğim bir makine almak istiyorum. Ancak çok yüksek bir bütçeye sahip değilim en yüksek 1500 2000 olabilir. Bu özelliklerde önerebileceğiniz ne vardır ayrıca 2.el olarak öneriniz varsa ona da açığım

 148. Merhaba kolay gelsin , 250 TL lik bir bütçem var , insatgramda butik hesap açmayı düşünüyorum ve giysilerin daha net çıkmasını istediğim için makina almaya karar verdim.Bana onerebileceginiz bir makina ya da makinalar var mı kolay gelsin

 149. Merhaba bende canon 650 D var ve tam makineyi bilmiyorum benim sorum şu canon larda kalite 1 den 1000 e mi yoksa tam tersi mi aklımda kaldıda yani kalite nerden başlıyo?

 150. İyi bir netleme ve odak Benim İçin önemli ayrıca doğa fotoğrafları çekmek istiyorum.
  Bunun İçin Nikon d5100 ve d5200 arasındayım bana hangisini önerirsiniz lens olarak ne almalıyım.

 151. İyi günler ben dlsr makine almaya krar verdim ancak aynalı ve aynasız olarak seceneklerde takıldım. bütçem 1500 2000 tl arası samsung nx30 ile karşılaştım çok dikkatini çekti özellik olarak baya doygun fiyatına görede güzel geldi ancak bir mağzada nikon d3300 cihazını önerdilerben karar veremedim yardımcı olursanız sevinirim iyi günler.

  1. eğer sadece fotoğraf çekmek için bir makine arıyorsanız aynasız tercih edebilirsiniz. ancak benim tavsiyem bir dslr makine ile başlamanız. nedeni ise fotoğrafçılıkla ilgili bir çok şeyi dslr makinelerde daha iyi öğrenebilirsiniz. eğer yeni başlıyorsanız ikinci el bir d5100 yada 700d başlangıç için çok yeterli olacaktır. illaki sıfır alacağım derseniz d3200 sizin için yeterli olacaktır.

   1. şöyle izah edeyim daha önce hiç profesyonel kamera kullanmadım kullanım bakımından kolay bir cihaz arıyorum görüntü kalitesinin yanında donanımında önemli olduğunu düşünüyorum ve ayriyetten objektif alma gibi bir durumumda yok şuanlık. o yüzden kendi lensi ile memnun ve güzel kareler yakalayabileceğim beni memnun edici bir kamera olmalı.

  1. merhabalar fotoğrafı fotoğraf makinesi değil fotoğrafçı çeker. Yani en kötü makineyle çok iyi fotoğraflar çekmeniz mümkün. Yada çok iyi bir makineyle çok kötü fotoğraflarda çekebilirsiniz. ikisi arasında kalsam 750d tercih ederdim nedeni daha çok lens çeşitliliği ve çevrenizde daha fazla canon kullanıcısı. Ama kalbimde her zaman bir nikon yatar 🙂

 152. Hayırlı günler. Aynalı makina alicam yani tabiren dslr deniyor sanırım fakat makinedeki terimlerden birsey anlamadigim icin ne alacagimi bilemiyorum örneğin canon marka fakat birsuru cesiti var bissürü numaralı tabirler var . ben iyi fotoğraf çekerim ve gozlemlerim iyidir fotograf kalitedindende anlarım fakat makinenin ozelliklerinden hic haberdar değilim gecen canon marka makine baktim cift lens biri ic mekan digeri uzak lens fakat kafam karma karisik bana onerebileceginiz bir makine varmı.tamamen toparlamam gerekirse kaliteli foto cekebilecegim 2000 tl bütçeli bir makine onerirmisiniz?

 153. NIKON D3200 KIT +18-105 VR 24.2 MP 3″ SLR DIJITAL FOTOĞRAF MAKİNESİ. Sizce bu makine nasıl

 154. CANON EOS 1200D 18-55/75-300 USM LENS LCD EKRAN SLR DIJITAL FOTOĞRAF MAKINESı sizce nikon mu bumu

 155. Merhaba, fotoğrafçılığa ilgi duyuyorum ve fotoğraf makinesi almak istiyorum ama pek bir bilgim yok. 1000-1500 TL arası bir bütçem var. İkinci el veya sıfır olması önemli değil. Ama ikinci ele nasıl güvenirim bilmiyorum. Başlangıç olduğunu biliyorum ama ilk ve tek olsun istiyorum. Kullanırken mutlu olduğum, aldığım için pişmanlık hissetmediğim bir makine olmalı çünkü bursumu bunun için harcamış olcam. Yardımcı olursanız çok mutlu olurum

 156. iyi gunler düğün fotoğrafı cekmek için nikon d7200 nasil bir tercih? lens 18-135.
  nikon d810 almak isterim ama bütçemi aşıyor

 157. Merhabalar,
  Düğün çekimi için Canon 700D uygun bir makine midir ?
  Ayrıca yanımda bulundurmam gereken lensler hangileridir ?
  Bilgi verirseniz çok sevinirim..

  Teşekkürler,

  1. 700d normal çekim yapacaksanız yeterli olur. ancak profesyonel çekim yapacaksanız tam kare 5d gibi bir makine kullanmalısınız. lens konusu ise alan dar olacağı için geniş açı lensler tercih edilmelidir.

 158. Merhaba,
  Nikon D5300 hakkında ne düşünürsünüz.
  Gerçi ben makineyi aldım ama sizce iyi bir tercih yapmış mıyım ? 🙂

 159. Merhaba , uygun fiyatlı ama çok başarılı bir amirine önerebilir misiniz bu yaz avrupa turunda çekim yapıcam tesekkurler

 160. Merhaba mimarlık okuyoruim ,fotoğraf makinesi almam gerekiyo,,hangisini öneriyorsunuz?

  1. Bu çok genel bir soru. Bütçenize göre değerlendirmeli ve. Bir kaç model belirlemesiniz. Örneğin mimarlık için tam kare bir makine ve geniş açı bir lens çok güzel bir seçim olacaktır. Gerisi bütçenize kalmış.

 161. Merhaba, uzun zamandır bir makine almak istiyorum ama araştırdıkça kafam karışıyor. Genel olarwk portre ve manzara çekimleri yapmak istiyorum. Canon 100d 1300d ve nikon d5200 arasında gidip duruyorum. Ya da bunların dışında sizin önerebileceğiniz bi makine var mı yaklaşık bu tutarlarda

   1. İlginiz ve öneriniz için çok tesekkür ederim. Bütün sorulara cevap veren sizin gibi başka birini görmemiştim 🙂

 162. Merhaba, makine almak istiyorum. Ama bir türlü karar veremedim. Ben istediğim özellikleri yazayım ona uygun bir makina önerir misiniz? DSLR olmalı, sensörü CMOS olmalı, insan çekimlerinde yogun kullanacağım ama doğada arada çekerim. Lensi en düşük 18.55 mm, netlik motoru objektifinde olması benim için iyi olur. Deklanşörû iyi olmalı. Usb çıkışı olmalı. Optik zoom özelliği olmalı . F diyafram değeri en yüksek 1.8 olmalı. Birde fotoğraf boyutu yani Megapikseli normal olmalı.

 163. Mrb. Ben yüksek zoom lu özelliğe sahip Nikon P900 düşünüyorum. Bu makine ile yakın çekim yapabilir miyim. portre vb.

  1. bu makine sadece zoom özelliğinden dolayı tercih edilebilir. Fotoğraflarınızda kalite aramassanız elbetteki her türlü fotoğraf çekebilirsiniz. nihayetinde cep telefonuyla bile portre çekmeniz mümkün.

 164. Merhaba,
  Fotoğraf çekmeye yeni başlayacağım hobi amaçlı kullanmak istiyorum. ama makine konusunda çok kararsızım bir çok modele baktım ama seçim yapamadım. yorumları okudukça kafam daha çok karışıyor. yeni başlayan biri olarak bana önerebileceğiniz makine hangisidir ?

 165. Merhaba, fotografcilik konusunda uzun zamandir ilgim var ve sonunda bir miktar butce ayirabildim ileride profesyonel olarak da yapmayi dusunuyorum belki universitede de bolumunu okuyabilirim. Baslangic icin canon 60d veya 650d yi dusunuyorum. Siz ne onerirsiniz?

 166. Merhaba, satışını yapacağımız ipeksi halıların yüksek kalite, netlik ve çözünürlükte performans sağlayacak makina ile lens önerileriniz nelerdir ? ilmek başı ve hav dibi çekimleri için zoomda önemli bir konu. 3000 tl bütcemiz var. teşekkürler..

 167. peki ekstra 1000 tl dha eklersek 4000 tl ikinci cfiyatı olan. Bu konuda makina veya lens de olabilir daha nitelikli orijinal fotoğraf için bir değişiklik olu mu öneriniz nedir? kızım da hobi olarak kullanabili.

  1. Merhabalar ercan bey. Öncelikle Canon 5d mark 2 tam kare bir fotoğraf makinesi (3 bin tl civarında sahibinden.com dan bakabilirsiniz.), lens olarak ta 50mm bir lens alın. ancak benim tavsiyem makineden ve lensten ziyade çekimi yapacak olan kişi çok daha önemlidir. bu kadar para harcamak yerine daha düşük bütçeyle profesyonel hizmet alımı yapmanız daha doğru olacaktır. 500tl ye çok kaliteli hizmet alabilirsiniz. ama ben makineyi başka alanda da kullanacağım derseniz bu ikili size yetecektir.

   Elbette sürekli farklı ürünler üretiyorsanız makine almak daha ekonomik olabilir. Tabiki yine burada çekimleri yapacak olan kişi az çok bu işten anlamalıdır. yoksa makineyi boşa almış olursunuz.

 168. Acıklayıcı yazınız oldukça faydalı oldu benim için. 2500 tl kadar butçem var. Fotografa yeni basliyorum. Canon 700-750d, nikon 5300d, Canon 60d oldukça sık onermissiniz. Yeni baslayan biri olarak hangisni onerirsiniz. Tesekkurler.

  1. gönül isterki daha yeni makineleri önerelim. Ancak dolar aldı başını gitti. Fotoğraf makinesi alacaklarında bütçeleri kısıtlı, mecburen bu modelleri öneriyorum. bunların içinde ben 60d yi alırdım diğerleri giriş seviyesi çünki.

 169. evet sürekli fotoğraf için gerekli olacak makina balık tutmayı öğrenmek en mantıklısı elimizin altın da bulunsa daha iyi olur icabından prof. birinden püf noktalrını öğreniriz . belirli açılardan belirli kareler işimizi görecektir zaten. tavsiyeleriniz için çok sağolun mark 2alacağım iyi günler dilerim.. sitenizi takipte kalacağım..

 170. Hobi amaçlı olarak ikinci el düşünüyorum bütçem kısıktı d3200 mü 5100 mü almalıyım

 171. Merhaba canon 700d ile nikon 5300 arasında kaldim hangisini almalıyım ta da max 2500 tl için öneriniz var mı hafif olmasida benim için önemli

 172. merhaba ben ilk kez bir fotoğraf makinesi alıcam ama nasıl birşey seçmeliyim bilmiyorum bir yakınımızın canon 600d si var onu biraz inceledim ama ben daha çözünürlüklü birşeyeler istiyorum . Zaten genel olarak doğa resimleri çekicem ama şöyle bişey var ben uzak değil yakın çekimler yapıcam nasıl şeyler önerirsiniz çook aklım karışıkta

 173. Merhabalar,
  Yazılarınız içeriği ve tavsiyelerinizi okudum. Yalnız kişisel olarak Nikon ve Sony markalarına daha yakınım. Bütçem 3000 lira. Nikon D5300 ve mukabili Sony arasında (orta seviyede) bir seçim yapmaya çalışıyorum. Fotoğraflardan sanatsal bir çalışma beklentisi içerisindeyim. Rica etsem bana yol gösterebilir misiniz?
  Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

  1. burada ne tür sanatsal çalışmalar yapacağınız çok önemli. burada makineden ziyade kullanacağınız lensler çok önemli. sony lensleri pahalı ve ikinci elleride zor bulunuyor. yapacağınız çalışmalara göre bütçenizi daha çok lenslere ayırmalısınız.

   1. Merhabalar,
    Haklısınız onu belirtmemiştim. Peki sizden ricam şöyle olacak (zamanınızı alıyorum hakkınızı helal edin); lens bulmak ve uygun fiyata erişme zorluğu gibi kısıtlamalar nedeniyle anladığım Canon’a yönelmek. Canon’un sunduğu orta seviyede ve 3000-4000 fiyat aralığında bir body ve avantajlı bir lens tavsiye edebilir misiniz?
    Yardımınız için çok teşekkürler..

    1. şu an ben alacak olsam 70d veya 7d alırım. canon 24-105 olarak lens tercihimi yaparım. bütçeniz yetersizse bunların ikinci ellerine bakın derim.

 174. Merhaba,
  Ben de Nikon coolpix L120 var fakat kullanım klavuzu yok onun için internetten öğrenmeye çalışıyorum, bu konuda amatörüm fakat geliştirmek istiyorum. Zoom çok iyi fakat kapalı alanda , bir konserde yüksek pixelle zoomla portre çekmeye kalktım net olmadı, nasıl bir öneriniz olabilir. Ayarlar da böyle bir fotoğrafı parti/kapalı alan modunda çekmem doğru mu çünkü ışık yüzlerde ve sahnede çok parlıyor ve renkler bozulabiliyor…

  1. bu makinelerin sensörleri küçük olduğu için gece çekimlerinde verim almanız çok zordur. ayrıca zoom yaptığınızda netleme mesafeniz düşeceği için çektiğiniz fotoğraflarda bulanık olacaktır. bu makineler açık havada uygun mesafede yeterli ışık şartlarında güzel sonuçlar elde edebilirsiniz onun dışında pek bir şey beklemeyin.

 175. Merhaba bütün yorumları okudum kafam iyice karıştı ben hayvan resimleri ve doğa resimleri çekmek istiyorum. Mesela kediyi çekerken arkası bulanık olsun, veya yaprağın üzerindeki su damlasını net çeksin gibi :)) 2000 yada 2500 bütçem var Nikon mu canon mu ve bu çekimleri otomatik yapabilirmiyim ayrıca lens ne almalıyım :)))

  1. canon 700d 70-200 bir lens hayvan çekimleri için sizi memnun eder. 12-24 lens alarak manzara çekimleri yapabilirsiniz.

 176. Birde canon görüntü renk sıcaklığı daha iyi diyorlar bu doğru mu araştırdığımda Nikon D5100 Canon D700 Nikon 7100 Canon D70 :))) aklımda kalan bunlar yardım ederseniz çok sevinirim

 177. Merhaba,ben manzara ve portre için fotoğraf makinesi almayı düşünüyorum.Çektiğim fotoğrafta istediğim özellik net canlı ve keskin olması.Nikon d5100 bunun için iyi midir önerebileceğiniz başka modeller var mı?

  1. şeyda hanım manzara için bu lens ve makine yeterlidir. ama size portre ve manzara için ayrı ayrı lens almanızı öneririm ki daha keskin daha güzel fotoğraflar elde edebilesiniz diye.

 178. canon 100d sıfır fiyatı 1659 tl ama 2. el fiyatı baya temiz sıfır gibi 2k çekim yapılmış 1250 tl nasıl seçim yapmalıyım arada 400 tl fark var hangisini alsam iyi olur

  1. ben 100d almam. daha mantıklı modellere bakın. d5300 ikinci el, 700d ikinci el gibi.

 179. Merhaba hocam 4-5 yıldır kompakt makine kullanıyorum. Fotoğrafçılığa daha fazla yönelmeye hatta meslek olarak seçmeye karar verdim.
  Nikon D7200 almayı düşünüyorum. Yanında 18-140 kit lens ile başlamayı düşünüyorum ve 50 mm f1.8 lens almaya karar verdim
  Görüşleriniz benim için çok önemli…
  Teşekkürler…

 180. merhaba hocam olympus omd em10 mark II hakkında ne düşünüyorsunuz almayı düşünüyorum ama çok kararsızım. sony a 6000 mi bu mu veya başka marka 2000 tl civarı fiyata hangi makinayı alsam. hobi fotoğrafçısıyım .

 181. Bikarefotograf hocam profosyonel makinayi yeni alicam amacım doğa manzara ve insan resimleri çekmek beni memnun edecek hangi ürünü onerirsiniz düşünceleriniz benim için önemli

 182. mrb. fotografa ilgim var makınalrdan bilgim yok arastırdıkca kafam karısıyor. makina almayı düsünyrm uzun süreli kullanıma uygun merakımı giderecek .çok profosyonel olması şart degil güzel anlaarı yakalim .kullanmakta zorlanmayayım .ve icindeki fotolarrı kolay aktarabiyeim yeterli .bana ne önerirsiniz .

 183. Merhaba ben daha çok insan daha sonra doğa çekimi yapmak istiyorum fakat çekimler çok kaliteli ve max 2500 tl ye kadar bi makina istiyorum ne önerirsiniz?

 184. bide çekerken zoom yaptığımda ve çektikten sonra yaptığımda fotoğrafın kalitesi düşmesin lütfen şimdiden teşekkürlerr 🙂

 185. Merhabalar , öncelikle 6 senedir hobi olarak fotoğraf çekimi yaptığımı belirteyim . 3.5 senedir canon650 d kullanıyordum ve o cihazı sattım şimdi daha iyi bir cihaza geçiş yapmayı istiyorum . Bütçem lense vereceğim fiyat ile birlikte 3-4 bin arası. Benim yaptığım çekimler doğa fotoğrafı . Benim için en önemli olan görüntünün kaliteli olması. Mükemmel bir fotoğraf çekebilmek herşeyden önemlidir benim için. Az da olsa cs6 kullanabiliyorum. Canon lensler ucuz olması beni canona itti . Şimdi siz bana hangi modeli önerirsiniz ? Kafamda Canon 6d modeli var

  1. ikinci el temiz bir 5d mark 2 + bütçenize uygun geniş açı lens süper olacaktır doğa fotoğrafçılığı için.

 186. Merhaba , bugün mediamarkete gittim ve bir kac ürün sordum burada ki bilgilerden yararlanarak ve bana nikon d3300 önerdi sizin fikriniz nedir teşekkür ederim

  1. başka makine önerse şaşardım zaten. d3300 iyidir iyi olmasınada oradan makine almak mantıklı değil.

  1. giriş seviyesi aynasız makinelere bakabilirsiniz veyahut ikinci el bir Nikon d5100 alıp işi öğrenmeye bakın.

 187. Merhaba
  Ben fotoğrafçılık kursuna başlıyorum fakat makineler hakkında kararsızım öncelikle kendi çocuklarımın fotoğraflarını çekmek ve bu meslek haline dönüştürmek istiyorum bi nevi çocuk bebek fotoğrafçılığı makine 1 kez almak istiyorum iyi ve bütçesi fazla olmayan bir makine tavsiye eser misiniz

  1. ne yazıkki iyi ve bütçesi düşük bir makine bu sektörde yok. doğum fotoğrafçılığı yapacaksanız karanlık bir ortamda çalışmak durumunda kalacağınız için iyi bir makine almanız gerekmekte. bebek fotoğrafçılığı yapacaksanız en azından giriş seviyesi nikon d5300 yada canon 700d düşük bütçeli işinizi görecek makinelerdir.

 188. Merhaba, fotoğraf makinesi alacağım ama araştırdıkça kafam karıştı. Bi kere alacağım için güzel bişey alıyım istiyorum. Sizce Canon 1300D 18-55 DC lll DSLR fotoğraf makinesi nasıl? Birde DC – IS farkına bakmistim nette ve IS titreşim engelleyici, olmazsa fotoğraflar net çıkmaz gibi yorumlar vardı. Yardımcı olur musunuz lutfen?

  1. herşeyden önce bu işe yeni başlıyorsanız 1300d 18*55 Is almalısınız. İlerleyen dönemde öğrendikçe ekipmanınız size yeterli gelmeyecek ve farklı makinele bakabilirsiniz. bu işe gerçekten gönül veren için bu makine sizi 2 yıl götürür sonra zaten makinenin önemsiz olduğunu anlarsınız.

 189. İlkeZ dslr makina alaçam o kadar model var ki araştırmadan sıkıldım açıkçası aklımda
  Canon 200d 18_55 is stm
  Canon 100d 18_135mm ve ya tamron 17_50mm 2.8
  Nikon 5300 18_55mm manzara ve gezdiğim yerleri çekmek amaçlı iyiden kötüketici doğru sıralamasında nasıl olurdu ĺütfen yardım edin birme tamron 17_50mm hakkında düşüncelerinizi alabilirmiyim keskinliğinden yana şikayet eden duymadım malzeme kalitesi olarak nasıl acaba tavsiye edermisiniz saygilar

 190. İyi günler . Fotoğraf Makinası almak istiyorum ama pek hi bilgim yok . Yazınızı okudum ama yinede işini içinden çıkamadım 🙂 1.000 – 2.000 fiyat aralığında ; geldiğimde güzel manzara çekmem ve günlük hayatta guzel manzaralı ortamlarda fotoğraf çekinmek için onerebileceginiz bi fotoğraf makinesi var mı ?? Teşekkürler 🙂

 191. hocam fotoğraf çekmeye başlıcam ve profesyonel olmak istiyorum 1500-2500 civarı makine bakıyorum nikon d3300 uygun geldi sizin önereceğiniz başka bir makine var mı teşekkürler?

 192. Nikon d5300
  Canon 200D fotoğraf kalitesi ve keskinlik yönünden kit lensiyle öneriniz hangi model olurdu

 193. Tamron 17_50 2.8
  Sigma 17_70
  Sigma 17_50 2.8 hangi model daha kaliteli ve keskin fotoğraf verir gönlüm tamrondan yana ama zoom halkasının zor dönmesi toz alma sorununun olduğunu okudum siz bu lensi kullandınız tavsiye edermisiniz iyiden kötüye doğru sıralamanın nasıl olurdu en iyi tercihi yapmak istiyorum sonradan keşke bu modeli alsaydım demek istemiyorum saygılar

  1. Sigma 17_70 tercih edeerdim. Tamron 17_50 2.8 iyi ama sıkıntısız bi lens bulmak zor. Sıfır alınabilir tamron. ikinci el düşünmeyin.

 194. Kusura bakmayın tekrar rahatsız edicem sigma 17_70mm tamrondan daha iyi bir lensmi tamron baya tavsiye ediliyor tamron hakkinda bir tane ķötü yorum okumadim fotoğraf kalitesi ve keskinliğinden malzeme kalitesini bilemem genellikle kişisel fotoğraflar ve manzara çekimleri için siz tamron 17_50mm 2.8 kullandınızmı saygılar

  1. tamron 17_50mm 2.8 ile daha keskin fotoğraflar elde edersiniz. diyafram değerinin düşük olması bokeh konusunda da sizi memnun edecektir.

 195. Canonun eski versiyon 18-135mm is yoksa yeni versiyonu 18_135mm is stm daha iyi eski versiyonun daha iyi olduğu söyleniyor sizcede öylemi tşk

  1. canon 200d tavsiye edebilirim bluetooth nfc wifi dokunmatik ekran mevcut 2800 tl civarı bulabilirsiniz önemli olan kullanacağınız lens unutmayın lens fotoğraf kalitesine direk etki eder ışığınız bol olsun

 196. merhaba ben canon almak istiyorum ama hiçbir fikrim yok almışken güzel bir kamera almak istiyorum sizce ne almalıyım aklım çok karışık 🙁

  1. Öncelikle hangi amaçla fotoğraf makinesi alacağınıza karar verir ve bizlere iletin ona göre sizlere bir fotoğraf makinesi önerelim.

 197. Merhaba.Başlıca özellikleri 50x zoom ve üzeri olan,mümkün olduğu kadar düşük ışıkta çekim kaitesi,odaklama ve titresim engelleme özellikleri sunabilen 1000 ile 1700 civarı size göre en iyi veya alternatif kompakt makine önerebilirmisiniz.Teşekkürler.

 198. Merhaba,
  Ben öğrenciyim ve özellikle doğa fotoğrafları çekmeyi seviyorum ama en fazla 600-700 tl bütçem var ve fotoğraf makineleri hakkında pek bir bilgim yok. Paramın yeteceği kadar özellikte iyi bir makine istiyorum.
  bir kaç model önerebilir misiniz??
  Teşekkürlerrr…

 199. Canon 200d makinam için sabit diyaframlı lens arıyorum
  sigma 17-50mm 2.8
  Tamron 17-50mm 2.8
  sigma 17-70mm fiyatlar birbirine çok yakın açıkçası gönlüm tamrondan yana bu lensin görüntü kalitesi ve keskinliği hakkında bir tane kötü yorum okumadim ama malzeme kalitesi olarak toz alma sorunu focus sorunu gibi sorunlarda okumadim deyil bu tür sorunlar gerçekten varmı yokmu varsa bile tamronun keskinliği beni Kendine çekiyor bu lensi tavsiye edermisiniz yada alternatif olarak sabit 2.8 lenslerden sigma tamron dışında öneredileceğiniz bir marka varmı acaba tokina 16-50mm 2.8 var canon uyumludur varmı bu üç lens ten iyimi bilemiyorum Kusura bakmayın biraz uzun oldu hakkınızı helal edin cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum esen kalın.

 200. (KESİN ALICI)
  Çoğunlukla canon 650d ile nikon 5100d yi önermissiniz acaba ikisi arasında hangisini tercih edelim

 201. fotoğraf makinası hakkında bilgiye sahip degilim ama fotograf cekmek istiyorum kısıtlı bütcem 700 800 e kadar güzwel bi makına önerir misiniz büyük lerden istiyorum görünümü de önemli boyuna asmalı olsa olur

 202. nicon p900 ve nicon d7100 arasında kaldım kullananlar var ise yarcdımcı olurmusunuz

 203. merhabalar emlak danışmanlığı yapıyorum.
  evlerin fotolarını çekmek için kaliteli bir fotoğraf makinesi almak istiyorum.
  küçük odaları çekerken daha geniş açılara hakim olabileceğim karanlık ortamlarda rahat edebileceğim, detayları rahatça müşteriye sunabileceğim bir makine tavsiye edermisiniz?

 204. Merhabalar,

  Bende nikon d3300 var. fotografçılık ile bayadır ilgileniyorum ama genel olarak hobi şeklindedir. Çoğu insan nikon un canon a göre daha kötü olduğunu belirtmekte ama sebebini anlayabilmiş değilim. Sanki herhangi bi farkı göremiyecekmişim gibi geliyor. ama fiyatlara baktıgımda da canon 5D nin daha pahalı olduğunu görüyorum ama bilgilerine bakınca nasıl daha iyi olabiliceğini nikon d3300 den anlamıyorum

 205. fujifilm xt20 18_55mm 2.8.4 4500 tl
  fujifilm x_t100 18_55mm 2.8.4 3600 tl
  x_t100 bayer sensör x_t20 x_ trans sensör aralarındaki fark nedir.uzun vadede kullanım için hangi modeli tavsiye edersiniz.amacım kaliteli fotoğraflar almak x_t100 bayer sensör kullanması kafamı kurcalıyo biraz fotoğraf çıktısında fark olmaz ise x_t100 ile yola çıkmayı düşünüyorum

 206. Efendim öncelikle iyi akşamlar. Bende fotoğraf makinesi almak istiyorum da kararsız kaldım. En fazla 4 bin civarı alınabilecek fotoğraf makinesi önerir misiniz ? Fotoğraf makinesi alma nedenim ; Gezi yaptığım yerleri çekmek , arada kendi fotoğrafımı çekmek yani böyle üst düzey bir şey yok gözümde ama yinede fotoğraflarımın beni tatmin etmesini istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Bide lens ile ilgili bir öneride de bulunur musunuz tatmin edici bir lens te bulunması gereken şey nedir ?

 207. slm
  sigma 17_50mm 2.8
  tamron 17_50mm 2.8
  tamron 17_50mm 2.8 vc bu üç model hakkında neler söylüyebilirsiniz.
  en çok hangi model tercih ediliyor.

 208. iyi geceler. ben tezimle alakalı mimari eserlerin hem dış hem de iç çekimlerini yapmak maksadıyla fotoğraf makinesi alacağım. çektiğim resimde mimari eser üzerindeki işlemeler mümkün mertebe net gözükmeli çünkü bu resimleri daha sonra tezime ekleyeceğim. iç çekimlerde ise ışık sıkıntısı yaşayacağım yüksek ihtimal. ışık sorunu için ne yapmalıyım? bunun yanında aldığım makineyi daha sonra da yapacağım gezilerde kullanmak istiyorum. makinenin gövdesindese lensine daha çok para vermek mantıklı olur düşüncesindeyim fakat doğru mu düşünüyorum emin değilim. sizin fikriniz benim için önemli. iyi bir makinem olsun istiyorum. belirttiğim istekleri karşılayabilecek CANON markasında alabileceğim bir makine mevcut mudur. bütçem 2800 civarı. (NİCON da olabilir). şimdiden teşekkürler.

  1. 2800 civarı iyi bir makine ve lens almanız şu şartlarda imkansız. benim tavsiyem 5d mark 2 ikinci el bir makine ve 18-20 bir lens almanız yönündedir. canon 5d mark2 2-2,5 bintl aralığında ikinci elini bulabilirsiniz ve 10-20 lenside 1000-1500tl aralığında olacaktır.

 209. sensör işlemci fotoğraf kalitesi olarak 800d 70d den iyi bir makinamı bu ikili arasında çıkmazdayım lütfen yardım.sizce hangisi.?

  1. özellikler birbirine yakın. 800d daha yeni bir makine ama burada önemli olan husus objektiflerdir. bütçeniz uygunsa 800d alın ama bütçeniz düşükse canon 70d alın geri kalan parayla objektif almanızı öneririm.

 210. Mrb 800d nin 200d göre artıları nelerdir.af noktaşı dışında diğer ozellikler hemen hemen ayni af noktasının fazla olması hangi çekimler için avantaj bu ikili arasında cikmazdayim lütfen yardım.

  1. iki makine arasında çok önemli farklar yok. canon 800d 6fps canon 200d ise 5fps. yani canon 800d bir tık daha hızlı. fiyat, boyut ve ağırlık olarak 200 de çok avantajlı. görüntü işlemciler ve sensörler aynı. burada fiyat belirleyici unsur bence. 800d yerine 200d tercih edilip geriye kalan parayla lens almak en mantıklısı.

 211. Kitlens aralığında sabit diyaframlı lens almayı düşünüyorum iki model arasında kaldım sigma 17-50mm tamron vc mi önerirsiniz forum sitelerinde genellikle vc siz tavsiye ediliyor tamronun vc versiyonuda eski model gibi yavaş ve seslimi calisiyor acaba hem optik anlamda hem malzeme kalitesi olarak hangisi daha sağlam sigmamı tamron vc mi fotograf keskinliği üzerinden her biri için kaç puan verirdiniz esen kalın

  1. çekim yapacağınız alanda ışık yeterli ise vc siz model daha keskin fotoğraflar size sunar. ama ışık yetersizse vc li alıp 1-2 poz ışık kazanma şansı yakalarsınız.

 212. Slm İlgi duyduğum çekimler Manzara Mimari Portre Gezi Yaklaşık bir aydır canon 800d ve 200d inceliyorum birbirine çok benzer ürünler soruma gelecek olursak bu ikilide hangi lensi kullanırsam aynı fotograf çıktısınımı veriyor bu benim için önemli özellikleri aynI ama 800 daha üstünmüş gibi gösteriliyor bu bir satış stratejisimi sizce aralarında segment farkı varmı yoksa her ikisi de giriş seviyesi bir ürünmü açıklık getirirseniz mutlu olurum.

  1. kafanız çok karışmasın. her zaman objektif odaklı düşünün. objektifiniz ne kadar iyiyse fotoğraf kalitenizde o oranda iyi olur. gövdeler sadece bizler için bir araçtır.

 213. dslr da bu ölçüm sistemi NEDİR.? açıklayabilirmisiniz avantajları ne olur bize 200d 800d için soruyorum fotoğraf keskinliğine ve kaitesine katkısı varmı ölçüm sitemleri farklı gözüküyor bütçem biraz sıkıntılı 800d için biraz daha beklemelimiyim. sizce

  1. ölçüm sistemini ışığı doğru ölçebilmek için çok önemlidir. makineniz ışığı ne kadar doğru ölçerse o derece iyi sonuçlar alırsınız.

 214. canon 77d
  canon eos m5
  ileriye dönük bir makine almayı düşünüyorum m5 nasıl bir tercih önerirmisiniz.

 215. Merhabalar, öncelikle paylaştığınız bilgiler için çok teşekkürler.
  Halihazırda bir makinem yok ve photoshopla uğraşıyorum. İnternetten fotoğraf bulmak yorucu olmaya başladı ve kendim bir şeyler üretmek istediğim için fotoğraf makinesi almak istiyorum. Açıkçası hobi olarak fotoğraf çekebileceğim kaliteli bir makine arıyorum. Bütçem 2500 civarında. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. olympus omd aynasız fotoğraf makinesi serisinden bütçenize uygun olanı tercih edebilirsiniz.

 216. canon 800d ve 200d inceliyorum birbirine çok benzer ürünler soruma gelecek olursak bu iki modelde hangi lensi kullanırsak aynı fotograf çıktısınımı veriyor bu önemli benim için.? özellikleri aynı ama 800d daha çok tavsiye ediliyor kullandıkları ölçüm sitemi aynımı.? aralarında segment farkı varmı yoksa her ikisi de giriş seviyesi bir ürünmü açıklık getirirseniz mutlu olurum

  1. ikiside tüm özellikleri yönünden birbirine çok yakın makineler. fiyat olarak düşük olanı alıp istediğiniz lense para yatırmanız daha doğru olacaktır.

 217. Merhaba!
  Fotoğraf makinesi almak istiyorum. Nikon d5100 ile nikon d5200 arasında kaldım. Biraz yorumlara göz attım ve d5100 iyi olduğunu söylemişsiniz. Benim merak ettiğim bir şey var hangisinin parçalarını daha kolay bulabilirim ?

 218. Dslr de bi ölçüm sistemi ne oluyor.?
  Canon 800d 7560 px
  Canon 200d 63 px ölçüm sistemi kullanıyor.aralarında baya bir fark var bu ölçüm sistemi nedir.tam olarak pozlamayla ilgili bir şey mi fotografa artısı nedir

  1. her makinenin ölçüm sistemi farklı olabilir. fotoğrafa çok çok etki etmeyen bir ölçüm sistemi. üst düzey fotoğrafçılar için önem arz eder.

 219. Mrb
  Sizde mi geleceğin fotograf makneleri aynasızlar olacağı kanısındasınız 2 aya yakın süredir makine arayışı içindeyim aklıma yatan bir model hakkında düşüncelerinizi almak istiyorum lütfen yardım canon eos m5 modelinikon düşünüyorum canon giriş seviyesi dslr yerine bu modeli seçmek daha mantıklı gibi dslr karşılığı olarak canon eos 80d modeli olarak gösteriliyor ekran çözünürlüğü vizör kalitesi dslr modellerinden iyimi sizce yada banamı öyle geldi ne yazıkki bulunduğum şehirde m5 modelini inceliyebilecegim bir yer yok bildiğim kadarıyla küçük body ergonomisi tutuşu bir sıkıntı yaratırmı bilemiyorum özellikle 3.2.inc ekranı çok hoşuma gitti al benisi olan bir makine bence tek Kusura sizinde bildiğiniz üzere lens sıkıntısı var umarım canon bu konuda bir adım atar.bir müddet kendi kityy objektif ile kullanmayı düşünüyorum dslr alsam kitt objektif ile başliyacam cok bir fark olmayacakki o yüzden ileriye dönük bir makine almak istiyorum sonrasında adaptör yardımıyla farklı lensler ile kullanma düşüncesindeyim ama aklıma takılan ne derece uyum içinde çalışır bilemiyorum canonun kendi lenslerinde sıkıntı olacağını zannetmiyorum ama tamron ve sigma tereddüt ediyorum umarım yeterince izah edebilmişimdir.esen kalın

  1. merhabalar. geleceğin fotoğraf makineleri aynasızlar olacağı kesin çünkü sony nikon canon gibi büyük firmalarda artık tam kare aynasız fotoğraf makineleri üretmeye başladılar. bu işe daha önce olympus iyi yatırım yaptığı için şu an için diğerlerinden bir adım önde. canon nikon aynasız yerine olympus aynasız tercih ederim. hem şık hem hafif hemde yıllardır aynasız üretiyorlar. bildiğiniz gibi aynasız fotoğraf makinelerinin en büyük avantajı hafif olmaları.

   dslr fotoğraf makineleri ise ister istemez gerileyecektir ancak piyasadan kalkması söz konusu değil. yani dslr fotoğraf makinelerinin yerine aynasızlar aldı demek doğru olmaz. en nihayetinde dünyada çok fazla dslr makine mevcut insanların kullandıkları. yani siz dslr artık üretmeseniz bile mevcutta yer alan makineler piyasayı canlı tutacaktır. nikon z serisi aynasız üretti ama mevcut lenslerle kullanmak için adaptör kullanmanız gerekiyor. ağırlık olarak bakıldığında adaptör+aynasız gövde+lens= dslr+lens. bundan dolayı bu eşitlik söz konusu iken kimse dslr makinesini ve lens setini değişmez.

 220. Mrb
  Nikon d5300
  Canon 200d sizce hangisi aslında nikon modelinde karar kıldım gibi ama birde size danışmak istedim d5300 modelinde low pass filtresi nin olmamasıda tercih sebebim aslında canon da bu özellik yok sadece body olarak almayı düşünuyorum lens olarak sigma 17_50mm veya tamron 17_50mm vc bu lenslerin sabit diyaframlı olmasi nikonun low pass filtresi nin olmaması canon dan daha iyi fotograflar vereceği kanısındayım sizce doğru bir kararmı nikonun bir çok modeli sarı tonları kaçan fotograf veriyor d5300 bu modeller arasındamı.?Makine için de ayarlayabilirmiyiz.tşk

  1. iyi bir tercih yapmışsınız. çok çok ince detaylara girmeyin bir an önce bol bol fotoğraf çekmeye başlayın. önemli olan fotoğraftır geriye kalanlarsa sadece bir araç.

 221. Mrb
  Tamron 17 _50mm vc ile vc siz arasında 1000tl gibi bir fiyat var sizce o kadar para vermeye deyermi sizce fotograf kaliteleri gözle görülecek düzeydemi.? her on kişiden sekızı vc siz tavsiye ediyor.malzeme kaliteleri aynımı canon 200d modelinin netleme hızı gayet hızlı vc siz modeli biraz yavaş netlemesi var uyum içinde çalışırlarmı.? yada vc modeli nimi tavsiye edersiniz.

  1. çekim yapacağınız mekan ve zamana göre değişir. eğer yeterli ışıkta çekim yapacaksanız vc siz modeli tercih edebilirsiniz.

 222. Mrb
  Öncelikle bu denli açıklayıcı bilgilendirici yazınız için teşekkür etmeden geçemeyeceğim.
  Seyehat ve gezi için ufak bir makine almayI düşünüyorum aklımda canon eos m5 modeli ve 200d modeli var iki makinede aynı sensörümü kullanıyor.m5 güzel bir makine ama lens sıkıntısı var adapter yardımıyla kullanabiliyoruz ama ne denli uyum içinde çalışır bilemiyorum sadece canonun ef_efs lenslerinimi kullanabiliyoruz sigma yada tamron için ayrı bir adapter almamiz gerekli.

  1. seyehat için aynasızları fotoğraf makinelerini bir göz gezdirin. lens+gövde+adaptörler baya bir sizleri yoracaktır.

 223. Olympus var uygun fiyatlı omd 10 mark 2 12_50mm lens ile ama sensörü ufak manzara için sıkıntı yaratabilir.portede istediğim alan derinliğini alabileceğimi zannetmiyorum. Aynasız olarak başka öneriniz varmı.

 224. Mrb
  fotoğraf makinesi alırken af noktası fazla olan makineler mi almayız.bunun bize yararı nedir.fazla olması hangi çekimler için tercih edilmeli.bu noktaların fotoğrafın kalitesinde bir etkisi varmı fazla af noktası kaliteli fotoğraf mı demek.örneğin portre ve manzara için almak istediğim makine canon 200d 9 af noktasına sahip merkez nokta cross typy sıkıntı olurmu.

  1. mesela kuş fotoğrafçılığı için af noktasının fazla olması tercih edilir. netleme noktası ne kadar çok olursa öğeyi yakalama olasılığınız o kadar fazladır.

 225. Mrb
  Dxomark sitesinde canon eos 77d ve 200d modeli inceledim.kagit üzerinde hemen hemen aynı gözüküyorlar pratikte aynı sonuçları alabilirsem hiç düşünmeden uygun fiyatli 200d modelini almayi planlıyorum Yazılım olarak.77d 1.0.2 olarak gözüküyor bu ne demek. ? sensör ve işlemcileri aynı 4-5 ay arayla çıkan makineler yardım ederseniz çok mutlu olurum.

  1. değerli fotoğraf sever kardeşlerim. Fotoğraf makinelerinde sensör boyutları aynıysa geriye kalanlara çok takılmayın. şöyle düşünün aynı sensör makineler arasındaki fotoğraf kalitesi olarak binde bir kalite farkı yaşanır. herşey sensör, lens ve fotoğrafçıda biter.

 226. Merabalar! fotograf çekmeyi cok seviyorum tabi bunu hobi olarak yapiyorum artik bir kamera almayi dusunuyorum fakat fotograf makineleri ile ilgili kafam hayli karisti hangisini onerirsiniz?

  1. berna hanım o kadar çok makine varki giriş seviyesi bir makineyle başlayabilirsiniz. başlarda yüksek paralar ödemenize gerek yok.

 227. Mrb
  Sizce. ?
  Fujifilm xt20 18_55mm 2.8.4
  Canon 800d tamron 17_50mm 2.8
  bu iki lensten hangisi ile daha keskin fotoğraflar alırım

 228. amatör olarak doğa fotoğrafları çekmek istiyorum (Dağlar, hayvanlar, ağaçlar, gök yüzü vs) 4000-4500 arası bir bütçem var. Makine olarak ne önerirsiniz ?

 229. Slm
  Küçük dslr modellerinin yerine
  Canon 200d 800d
  Nikon 3500 5500 modellerin yerine canonun eos m5 modelini düşünüyorum sizce nasıl bir tercih olur.makineyi biraz araştırdım teknik olarak saydığım modellerden üstün hem ekran çözünürlüğü hem vizör kalitesi dslr modellerden iyi gibi tek dezavantajı lens sıkıntısı var adapter yardımıyla kullanabiliyoruz ama ne derece uyum sağlar bilemiyorum.tamron ve sigma lenslerle sıkıntı yasarmiyim canon bu seriyi devam ettirecek gibi bu yıl icinde eos m5 mark ii modelini duyuraçağını okudum ileriye dönük bir makine almak için eos m5 tavsiye edermisiniz.?sağlıcakla

  1. burda önemli olan nasıl çekimler yapacağınız.hobi vs çekimler yapacaksanız eos m5 olabilir. ancak fotoğrafçılık için düşünüyorsanız nikon d5500 canon 700d+ öneririm.

 230. Mrb
  Bir aydır makine arayışı içindeyim sitenizi şans eseri buldum.
  Sizce.?
  Fujifilm xt20 18-55mm 2.8.4
  Canon 200d tamron 17-50mm 2.8 bütçem her iki modelede yetiyor ama bir türlü karar veremiyorum.fuji nin 18-55mm 2.8.4 lensi tamron 17-50mm 2.8 den iyi bir lens ise şayet fujifilm almayi düşünuyorum sizce tamron 17-50mm daha keskin yoksa fujifilm 18-55mm 2.8.4 aralarındaki keskinlik farkı gözle görülecek düzeydemi.yardımci olursaniz sevinirim.esen kalın

 231. Merhaba, fotoğraf çekmeyi çok seviyorum. Genelde çocuklar ve doğa fotoğraflarıyla ilgileniyorum. Hangi makineyi önerirsiniz. Şimdiden teşekürler.

  1. Aynasız fotoğraf makinelerini tavsiye ederim. bütçenize uygun olanı alabilirsiniz.

 232. Mrb abi
  Fujifilm kullanmış olduğunu x trans sensörü canonun 77 modelinde ki sensöründen ne farkı var low pass filtresinin olmaması ne işe yarar.? aynasızların kullanim ömrü daha mı fazla dslr gore
  manzara ve portre cekimler için düşünüyorum kısacası ve özellikle imaj kalitesi ve detay anlamında hangisi daha iyi.? fiyatları aşağı yukarı ayni yardımcı olursanız sevinirim.

 233. Mrb
  Fujifilm 18-55mm 2.8.4 lensi tamron un 17_50mm 2.8 lensinden daha kaliteli ve keskin bir lensmi bayağı tavsiye edilen bir lens eğer tamron derseniz canon 77d fujifilm 18-55 mm derseniz xt20 düşünüyorum.Bu iki lens hakkında neler soyleyebilirsiniz soyleyebilirsiniz.? Çok tşk

 234. mrb
  ilk makine için
  olympus omd m5 mark 2
  fujifilm xt20
  sizce hamgisi.?olympusun 2 çarpanlı olması manzara ve portre cekimlerimde sıkıntı yaratırmı.?

 235. Slm
  Fotoğraf kalitesi ve teknik özellik jpg kalitesi olarak canon 800d mi sony a6000 mi tercih ederdiniz.günümüzdeki bir çok dslr modelleri ile yarışır durumda sanki ama emin değilim sony a6000 daha mantıklı bir değilmi sizce.?

 236. Merhaba. İnstagram mağazacılığı ürün çekimi için kullanabileceğim fotoğraf makinesi istiyorum. Ve bu konuda çok deneyimsizim. Bana ne almam konusunda yardımcı olursanız sevinirim.. Bütçem 4.000₺ kadar..

 237. Mrb
  Sokak fotoğrafları için fujifilm xt20 sony a6000 sizce hangisi daha iyi bir model jpg kalitesi olarak fujifilm mi sony seçmeliyim.?Fuji nin jpg kalitesinin daha iyi olduğu söyleniyor birde size danışmak istedim.sony a6000 vizör çözünürlüğü biraz zayıf sıkıntı olurmu 1.4 milyon tşkler

 238. Merhaba. Ben daha çok vintage fotoğraflar çekmek istiyorum aslında asıl hedefim ise analog bir makine almak fakat daha önce hiç makine kullanmadım bu yüzden başlangıç olarak ama az çok işimi de görebilecek bir makine arıyorum. Vintage çekimler için 35 mm lens önerdiler fakat makine ne olmalı onu bilemiyorun. Sizce hangi makineyi almalıyım. Yardımcı olursanız sevinirim

 239. Mrb
  Dinamik aralık ve imaj kalitesi olarak canon 77d fujifilm xt20 arasında hangisini tavsiye edersiniz.?Sokak fotoğrafları manzara ve portre çekimler için jpg fotoğraflarda fujifilm daha iyi deniyor katiliyormunuz. .

 240. Mrb
  Yaklaşık 5 Senedir nikon d7100 kullanmaktayım aynasiz tarafında fujifilm xt20 geçmeyi düşünüyorum nikon ekipmanımın ağırlık yönünde şikayetim var sadece makinenim imaJ ve detay kalitelisinden memnunum aynı kaliteyi fujifilm modeliyle alabilirmiyim sizin düşünceleriniz nedir bu yönde tşkler

 241. Mrb
  Fujifilm x sistem için Viltrox lensler nasıl bir tercih olur.
  Viltrox 23mm 1.4
  Viltrox 33mm 1.4
  Fuji xf 23mm f2
  Veya Fuji xf 35mm f1.4 e alternatif olarak sizce viltrox nasıl bir tercih olur.sokak fotoğrafçılığı için 23mm 33 mm önerirsiniz.

 242. Mrb
  Aynasız makinemde adaptör yardımıyla sokak fotoğrafçılığı çekimi için 23mm aralığında bir lens almak istiyorum Olympus canon veya sigma olabilir fujifilm 23mm 1.4 bütçemi aşıyor yardımcı olabilirmisiniz

 243. Mrb
  Canon 77d
  Fujifilm xt20
  İmaj kalitesi dinamik aralık ve görüntü kalitesi olarak sizce hangisi daha iyi bir model..?

 244. Merhaba, ben daha çok video eserler üretmek, düşük bütçeli kısa filmler çekmek için bir makine arıyorum. Nikon D5200 ve Canon 750D/600D arasında kaldım hangisini önerirsiniz acaba? İkinci elde ikisinin de temiz az shutterlılarını buldum. Nikonda 950 shutterlı bi tane bile buldum, canonda 4000-8000 shutterlılar var en az. İkinci el alırken shutter countta minimum kaç düşünmeliyiz? İki makinenin de detaylı incelemelerine de baktım, nikonun az ışıklı ortamda video performansı övülüyor, canonun dokunmatik ekranı, kullanım kolaylığı ve aşağı yukarı aynı oluşu. Düşük ışıkta performans önemli tabii ama, düşük ışıkta bant sorununda canon daha başarılı gibi de aynı zamanda. Hangisiyle çekildiğini bilmeden çekilen 12 fotoğrafı seçtiğimiz bi testte 8-4 canonun ürettiği fotileri seçtim. Kafam gerçekten çok karışık. 🙁

 245. 1000 TL altında yalnız resim çekmek için özellikle tatilde hangi makineleri önerirsiniz?

 246. Mrb
  Manzara fotografları için fujifilm xt20 nasıl bir tercih olur önerirmisiniz. ?