in

Araba Fotoğrafçılığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Araba fotoğrafçılığı son zamanlarda merak edilen fotoğrafçılık türlerinden birisi. Bu yazımızda araba fotoğrafçılığıyla ilgili sizleri aydınlatacağız. Araba fotoğrafçılığı hem araba severler hem araba hem fotoğraf severler hem de araba satış pazarlaması yapanlar tarafından yapılan bir fotoğrafçılık dalıdır. Bu yazımızda size hem araba fotoğrafçılığının ne olduğundan hem de araba fotoğrafçılığının nasıl yapıldığını ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatacağız.

Araba fotoğrafçılığı tam olarak nedir?

Araba fotoğrafçılığını şu şekilde tarif edebiliriz. Günümüzde gerek reklam ve pazarlama gerekse araba severlerin gerek motosiklet gerekse tekerli arabalardan tutun tırlara kadar varan araçların fotoğraflanmasıdır diyebilir. Elbetteki herkes araba fotoğrafı çekebilir her fotoğrafçıda araba fotoğrafı çekebilir ancak araba fotoğrafçılığı tam olarak bu alanda kendini iyice geliştirmiş fotoğrafçılar tarafından yapılan bir alt daldır diyebiliriz.  Araba fotoğrafçılığında her fotoğrafçı dikkat edilmesi gereken hususları öğrendikten sonra çok iyi araç fotoğrafları çekebilir. Bu hususlar nelerdir onları da sizlere aktarmaya çalışacağız.

Araba fotoğrafçılığına girmeden önce fotoğrafçılıkla ilgili temel öğeleri biliyor olduğunuzu ve kendinizi belirli bir seviyede geliştirdiğinizi varsayıyoruz. Çünkü bu özel alanda direk bodoslama dalmanız çok kötü sonuçlar elde etmenize neden olup hevesinizi kırabilir. Bu nedenle az çok bir amatör fotoğrafçıyım diyebilmelisiniz ki araba fotoğrafçılığında başarılı fotoğraflar çekebilesiniz. Yoksa çıkan sonuçlar sizi kesinlikle memnun etmeyecektir.

Araba fotoğrafçılığında ekipman seçimi nasıl olmalıdır?

Araba fotoğrafçılığında ihtiyaç duyulan temel ekipmanları yazacağım. Ancak sizin yer, zaman elinizdeki mevcut durum ve ekipmana göre çekim yapabilirsiniz. En ideal şartları kendiniz daha iyi bilirsiniz.

  1. Tam kare gövde
  2. 18-55mm zoom objektif veya 50mm prime objektif
  3. Polarize filtre
  4. Softbox
  5. Tripod
  6. Flaş
  7. Farklı ışık ledleri
  8. Çekim için uygun ortam olmazsa olmaz tabiki

Bu ekipmanlara eklemelerde yapılabilir ama temel ekipmanlar bunlardır diyebiliriz. Zaten bir fotoğrafçı çekeceği fotoğraf şablonuna göre kendi ekipman ihtiyacını belirleyecektir. Misal bir fotoğraf stüdyosunda en az 3-4 tane softbox olması gerekir ki aracı iyice aydınlatabilelim. Yada farklı ledlerle aydınlatma yapılacaksa uygun renklerde led aydınlatma tercih edilebilir gibi. Bu fotoğrafçıya kalmış. Ama en temel öğe bana göre tam kare bir makine, 50mm prime lens, polazize filtre, tripod, led ve softbox olmazsa olmazlarımız.

Peki neden bu ekipmanları tercih ettiğimizi kısaca açıklayalım?

Araba fotoğrafçılığında tam kara gövde tercih etmemizin nedeni tabiki ışığa olan ihtiyacımız ve tam kare gövdelerdeki sensörün büyüklüğü nedeniyle daha çok ışık elde etmemizi sağlamasıdır. Sonra 50 mm yada 18-55 mm tercih etmeminiz nedeni en ideal açıya bu lenslerin sahip olması, polarize filtre tercih etmemizin nedeni araba üzerindeki ışık yansımalarını en aza indirmek, flaş ve softbox tercih etmemizin nedeni de yetersiz ışık şartlarında ışık ihtiyacımızı en iyi şekilde karşılayabilmemiz, tripod da en keskin fotoğraflar için sabitleyici olmazsa olmazlarımızdandır.

Yukarıda yazan ekipmanlar zaten her fotoğrafçı tarafından önemi az çok bilinen ekipmanlardır biz sadece hatırlatmış olduk. Önemli bunların dışında ihtiyaca göre ve mevcut imkanlara göre en iyi seçimi sizler yapabilirsiniz. Şimdi gelelim araba fotoğrafçılığında dikkat edilmesi gerekenlere.

Araba Fotoğrafçılığında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

1-Kompozisyon

Araba fotoğrafçılığında olmazsa olmaz elbette kompozisyondur diyebiliriz. Elbette fotoğrafçılıkta her alanda kompozisyon olmazsa olmazdır ama araba fotoğrafçılığında bu bir adım daha ön plana çıkar. Araba fotoğrafçılığında arabayı ön plana çıkaracak olan gerek arka plan gerekse ışık şartları gerek konu yani her şeyi ile bir kompozisyon oluşturmak oldukça önemlidir.

2- Işık

Araba fotoğrafçılığında olmazsa olmaz ışıktır. Gerçi fotoğrafta olmazsa olmaz ışıktır ama araba fotoğrafçılığında bu kendini daha çok hissettirir.

Araba fotoğrafçılığı için yukarıdaki resimdeki gibi çok farklı ışıklandırma çeşitleri kullanılabilir. Normal softboxlar kullanılabileceği gibi üstteki resimdeki gibi devasa softboxlarda kullanılabilmektedir. Araba fotoğrafçılığında oluşturulacak kompozisyonun yanında çekim yapılacak mekana göre ışıklandırma ön plana çıkar.

Özellikle araba satıcılarının yani galerilerin koleksiyoncuların araba fotoğrafçılığı için özel fotoğraf stüdyolarında araba fotoğraflarını çekerler. Yani tamamıyla araba çekimi için hazırlanmış mekanlarda da çekim yapılabileceği gibi dış mekanlarda da araba fotoğrafçılığı yapılabilir. Unutmayın bu tamamıyla fotoğrafçıya kalmış bir seçimdir. Seçilecek mekana göre ışıklandırmanızı yapmanız oldukça önemlidir.

3-Yansımalar

Araba fotoğrafçılığında en büyük sorun araç üzerindeki ışık yansımalarıdır. Bu yansımalar araç detaylarını yok etmesinin yanında fotoğrafta büyük ışık sorunlarına yol açmaktadır. Fotoğrafta da gördüğünüz gibi yansımalar fotoğrafı bozmuş ve detayları yok etmiş. Yansıma istense bile bu yansımanın detayları yok etmemesi gerektiğini unutmamalıyız.

4-Hareket Hissi

Araba fotoğrafçılığında istenilen ama yapması oldukça zor olan bir diğer husus fotoğraflara hareket hissi vermektir. Bu çekimi yapabilmek yani araba fotoğrafçılığında arabaya hareket hissi verebilmek için pan tekniğini iyi bilmeniz gerekmektedir. Böylece yukarda gördüğünüz gibi fotoğraflar çekmeniz mümkün olur. Bu tür fotoğraflar genelde araba firmaları tarafından lansman fotoğrafları çekilirken tercih edilir.

5- Detaylar

Araba fotoğrafçılığında en büyük sorunlardan bir tanesi detaylardır. Neden diyecekseniz arabalar yeni olduklarından genelde ışığı yansıtırlar ve yukarıda da dediğimiz gibi detaylar kaybolabilir. Bu nedenle ışığa çok dikkat etmeli ve parlama ve yansımların araç detaylarını öldürmemesini sağlamalısınız. Bunun yanında araba fotoğrafçılığı sadece arabanın dışının değil detaylarının da fotoğraflanmasını gerektirir misal ön konsol gibi. Bu detaylarda araba fotoğrafçılığı için olmazsa olmazdır.

Araba fotoğrafçılığı her ne kadar kolay gibi görünse de eğer üst düzey fotoğraflar isteniyorsa yukarıda bahsettiğimiz hususlara oldukça dikkat edilmelidir. Özetlemem gerekirse, konsept yani kompozisyon, ışık, yansımalar, hareket hissi, detaylar noktasında oldukça dikkatli olunmalı ve titiz çalışılmalıdır. Gerek dış mekan gerekse iç mekanda ekipmanları iyi seçmeli ve ona göre hazırlık yapılarak çekim yapılmalıdır.

Işığınız bol olsun.

Yazar: birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.