Fotoğraf Makineleri

Aynasız Fotoğraf Makineleri

Objektifi Değiştirilebilen Fotoğraf Makineleri

                Birkarefotoğraf olarak bu sefer objektifi değiştirilebilen fotoğraf makinelerinden bahsedeceğiz. Bu başlık altında aynasız fotoğraf makineleri, Dslr fotoğraf makineleri, orta format fotoğraf makineleri dijital arkalıklar ve analog Slr fotoğraf makinelerinden bahsedeceğiz. Objektifi değiştirilebilen fotoğraf makineleri fotoğraf sanatına ilgi duyan amatör ve profesyonel fotoğrafçılara hitap eden daha büyük boyutta ve daha pahalı modellerdir.  İlkyazımız Dslr katili olarak ta bilinen aynasız fotoğraf makineleri hakkında olacak.

Aynasız Fotoğraf Makineleri (SLT Fotoğraf Makineleri)

                Bu tip makinelerin en önemli özelliği her hangi bir ayna sisteminin olmayışıdır. Bu tip fotoğraf makineleri filmli fotoğraf makinelerinin yoğun olarak kullanıldığı dönemde telemetreli ya da ayrı bakaçlı makineler olarak bilinmektedir.  Günümüz de ise daha çok bakaçsız yada elektronik bakaçlı modellerden oluşmaktadır.

                Aynasız fotoğraf makinelerinin daha küçük ve hafif yapıları,  her konu için uygun bir objektif kullanımına uygun olmaları , video çekim olanakları, yüksek görüntü kaliteleri onların bir çok fotoğraf sanatçısı tarafından tercih edilmesini sağlamaktadır.  Kullanım kolaylığı hafifliği bu hafifliğiyle ve küçük boyutlarına rağmen çok kaliteli fotoğraf ve video üretmeleri onları Dslr’e fotoğraf makinelerinin karşısına ciddi bir rakip olarak çıkmasını sağlıyor.

birkarefotograf-aynasiz-olympus-1

Aynasız Fotoğraf Makinelerinin Avantajları ve Dezavantajları

Avantajları:

  • Boyut: Aynasız fotoğraf makineleri af sensörü , penta prizma ve ayna bulundurmadıkları için daha küçük ve hafif gövdelere sahip.
  • Sensör: Aynasız fotoğraf makineleri de bazı Dslr modelleri gibi Apsc sensor kullanmaktadırlar.
  • Dslr fotoğraf makineleriyle aynı kalitede fotoğraf ve video üretebilmektedirler.
  • Hız: Dslr’e fotoğraf makinelerin de bulunan ayna sistemi fotoğraf çekerken hareket ettiği için nispeten daha yavaştırlar. Aynasız fotoğraf makinelerinde ayna sistemi bulunmadığı için daha hızlı fotoğraf çekebilmektedir.
  • Sürekli Canlı Ön İzleme: Dslr’e fotoğraf makinelerinde canlı ön izleme ayna sisteminin kalkmasıyla gerçekleşiyor. Aynasız modellerde ise hem fotoğraf hem de video çekerken sürekli olarak canlı ön izleme yapmak mümkündür.

Dezavantajları:

  • Lens: Aynasız fotoğraf makineleri Dslre fotoğraf makinelerinden farklı bayonet kullandıkları için Dslr’e fotoğraf makineleri için üretilen lensleri aynasız sistem kullanan makinelerde kullanmak mümkün değildir. Şimdilik çok fazla lens çeşidi bulunmasa da çok yakında bu sorunda ortadan kalkacaktır.
  • Af:Aynalı sistemler auto focus, odaklanma özelliklerini Phase Detection ile yapılırken Aynasız fotoğraf makinelerinin bazı modellerinde Kontrast Detection adı verilen bir sistem kullandığı için Dslr’e modellere göre kontrast detection Af sistemi daha yavaştır..

      Birkarefotoğraf olarak aynasız fotoğraf makineler konusunda son sözümüz eğer Dslr’e kalitesinde fotoğraflar ve videolar istiyorsanız ancak makinem çok ağır olmasın ve kullanışlı olsun diyorsanız bu modellere yönelmeniz yararınıza olacaktır.

Prof.Sabit Kalfagil, SLR ve Aynasız Makineleri Anlatıyor -1

 

Prof.Sabit Kalfagil, SLR ve Aynasız Makineleri Anlatıyor -2

 

Prof.Sabit Kalfagil, SLR ve Aynasız Makineleri Anlatıyor -3

 

Fotoğraf Dergisi yazarlarından Prof. Sabit Kalfagil ve Yayın Yönetmeni Ömer Serkan Bakır’ın DSLR ve aynasız fotoğraf makineleri üzerine sohbeti.

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

2 Yorum

    1. aynasız fotoğraf makinelerde optik vizör yoktur. objektiften geçen ışık direk olarak algılayıcı yani sensör üzerine düşer. sensör üzerine düşen görüntüde elektronik vizöre aktarılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu