Gündem

Aynasız Fotoğraf Makinesine Geçmek İçin Nedenler

Bir zamanlar analog fotoğraf sevdalıları dijitalleri sevmiyor, sevemiyordu bir türlü. Şimdilerde aynalı diye tabir edilen DSLR sahibleri aynasız fotoğraf makinelerini sevmiyor sevemiyor bir türlü. Canon, Nison, Olympus gibi büyük devleri takip ederseniz artık DSLR fotoğraf makineleri yavaş yavaş kendini aynasızlara bırakıyor gibi. Ancak DSLR makineler öyle kolay kolay vazgeçilemez. Bakalım zaman ne gösterecek.

Objektiften gelen görüntüyü yani ışığı ayna sistemi kullanmadan algılayıcı üzerine aktarabilen  aynasız fotoğraf makinelerinde, ışığı vizöre yansıtmak için bir ayna kullanan DSLR’nin aksine, ayna veya optik vizör bulunmaz. Böylece genellikle DSLR’lerden daha küçük olurlar.

Aynasız fotoğraf makineleri, görüntünüzü oluşturmak için vizör aracılığıyla lens üzerinden bakmak yerine fotoğraf makinenizin arkasındaki bir ekrandan çekiminizin önizlemesini yapmanıza olanak tanır. Tasarımları farklı olsa da aynasız fotoğraf makineleri, DSLR’lerde olduğu gibi yaratıcı lens kullanımına olanak tanır.

Bildiğiniz gibi son zamanların en popüler olayı aynasız fotoğraf makineleri Gerek özellikleri gerekse görünümleri ile oldukça popüler durumdalar ve özellikle yurt dışında birçok kişi tarafından tercih ediliyor ve her geçen gün geliştirilmeye devam ediyorlar. Gelişmiş özellikleri ve yüksek görüntü kaliteleri sayesinde birçok dslr makinenin da katili olarak biliniyor. Nasıl oldu da bu kadar popüler oldular? Nedeni çok basit. Küçük, hafif ve yüksek görüntü kalitesi. Bir fotoğrafçı için taşınabilirlik çok önemlidir.

Peki Neden Aynasız Fotoğraf Makinesi ?

1. Hafif, küçük ve daha sağlam

Aynasız fotoğraf makineleri, ayna ve pentaprizma  mekanizması olmadığından DSLR makinelere göre çok daha hafif ve küçüktürler. Özellikle seyahatlerde, uzun çekim gezilerinde ve saatler süren çekimlerde ağır olan bir DSLR yerine Aynasız fotoğraf makinesi çok büyük avantaj sunarak sizi bu yüklerden hafifliği sayesinde kurtarır. Ayrıca az yer kaplaması da çok önemli. Çünkü bazen ağır ve büyük oluşu, fotoğraf makinemizi yanımızda taşımamıza engel teşkil eder. Zaten her taraftan bir çanta, bir yük taşıyorsunuz ekstradan fotoğraf makinesi çantasını taşımak sizi çok zorlayacağı için yanıma almayayım deyip gittiğiniz yerlerde cep telefonuna mahkum oluyorsunuz. İşte tam burada aynasız fotoğraf makineleri devreye giriyor hafif ve küçük olduklarından valizin bir köşesine atıp yada çantanızın içine katıp rahatlıkla gittiğiniz yere götürebilirsiniz.

2. Görüntü Kalitesi

Aynasız makineler dslr makinelere oranla daha ufak sensörlere sahiptirler. Daha ufak sensör demek ışığın daha az olması ve görüntü kalitesinin daha düşük olması anlamına gelir. Fakat durum bu şekilde değil. Aynasız makine üreticileri de artık APS-C sensör ve Tam Kare Sensör kullanmaya başladıklarından ve daha hassas çipler kullanarak çok daha yüksek kalitede fotoğraflar çekmenize olanak sunmaktalar. Birçok aynasız makine dslr makinelar ile aynı hatta bazen daha kaliteli fotoğraflar çekiyor. Buna en iyi örnek Sony A7 full frame aynasız makine. Üst seviye dslr makineler ile aynı kalitede fotoğraflar çekiyor.

Ancak her ne olursa olsun kendi eş değeri aynasız fotoğraf makineleriyle DSLR makineleri kıyaslarsanız DSLR makinelerin fotoğraf kalitesi olarak bir tık önde olduğunu görürsünüz. Bununla birlikte DSLR fotoğraf makineleri için kullanılan lensler aynasız fotoğraf makinelerinde kullanılmıyor yada adaptör alıp kullanmak zorundasınız. Bildiğiniz gibi fotoğraf kalitesini etkileyen en büyük neden lenslerdir. DSLR makineler için üretilen lensleri aynasız makinelerde kullanınca da ağırlık olarak eş değer düzeylere geldiği aşikar.

3. Fiyat avantajı

Birçok aynasız makine dslr makinelere göre çok daha ucuz. Hatta çoğu zaman yanında ekstra batarya veya birkaç aksesuar bile alabilirsiniz. Ancak aynasız makinelerde fiyat belirleyici bir unsur çok değil. Bunun nedeni fotoğraf kalitesinden ödün verecekseniz aynasız makine tercih edebilirsiniz. Profesyonel bir çekimde her zaman DSLR ve Orta format makineler tercih etmek pahalı olsada daha doğru olacaktır.

4. Düşük lens maliyeti

Lens maliyetleri oldukça düşük, bu nedenle daha uygun fiyatlarda lens alabiliyorsunuz. Tabiki dslr makinelerde ki kadar fazla seçeneğiniz bulunmuyor fakat Tamron, Sigma, Zeiss gibi firmalar da micro four third (m4/3) lens üretiyor. Bu nedenle illa markanın kendine özel lenslerini kullanmak zorunda değilsiniz. Bazı modeller (Nikon Z Serisi Gibi ) dslr lenslerini kullanmanıza da olanak tanıyor, uygun fiyata bulabileceğiz adaptörler sayesinde mevcut lenslerinizi de kullanabilirsiniz. Ancak adaptör+lens kullanmak makinenizin ağırlığını artırdığını unutmayın.

5. Live view modunda daha hızlı oto fokus

Dslr makineler hem phase detection (faz algılamalı) hem de contrast detection (kontrast algılamalı) oto fokus sistemi kullanırlar. Fakat iş live view (canlı izleme) kısmına gelince hem dslr hem de aynasız makineler kontrast bazlı fokus kullanırlar. İşte burada aynasız fotoğraf makineleri ön plana çıkıyor. Çok daha hızlı fokus imkanı sunuyorlar. Ama diyorsanız  ki ben faz algılamalı kullanıyorum, hep vizörden bakıyorum, aynasız makinelerin hibrit fokus sistemi kullanan modellerine de bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Bunun yanında dslr ve aynasız makineler hızlı fotoğraf çekebilmenizi sağlar fakat aynasız makineler bir tık daha ilerideler. Birçok aynasız makine elektronik enstantane kullanır. Yanı enstantane sistemi, açılıp kapanan bir perde mekanizması yoktur. Elektronik olarak enstantane yani perdeyi taklit eder aynasız fotoğraf makineleri. Bu nedenle daha iyi ve hızlı sonuçlar verirler. Canon’un özellikle spor karşılaşmalarında etkili olan EOS 7D Mark II saniyede 10 kare çekebiliyorken Sony A6000 saniyede 11 kare çekebiliyor.

6. Sessizlik

Aynasız fotoğraf makinelerinde perde ve ayna sistemi olmadığından oldukça sessiz çalışırlar. Denklanşör sesini dahi kapatabilme özelliğine sahipsiniz. DSLR makinelerde deklanşöre bastığınızda perde açılıp kapandığından fotoğraf makinenizde belirli bir titreme olur. Özellikle düşük ışıkta veyahut uzun pozlamada bu tür bir titreme hem fotoğraf kalitesini bozmakta hemde netlik sorunları yaşamanıza neden olmaktadır. İşte aynasız fotoğraf makineleri bu yönden bizlere büyük avantaj sunmaktadır. Bununla birlikte çok sessiz ortamlarda veya insanları rahatsız etmemek istediğiniz durumlarda aynasız fotoğraf makinelerinin sessiz olması önemli bir avantajdır.

7. Megapiksel ve ISO aralığı

Bazı modeller dslr makinelere göre daha fazla MP’e sahiptir. Ama bu tabi ki daha kaliteli fotoğraflar çekebilirsiniz anlamına gelmiyor. Birçok karşılaştırma veya benzer makalede aynasız kameralar daha fazla megapiksele sahip oldukları için daha kaliteli fotoğraf çektiği yazar. Aslında bu yanlıştır çünkü önemli olan lensin gövde ile olan uyumu ve lensten ne kadar MP’in iletildiğidir. Bu nedenle diğer söylentilere pek inanmayın. (Tabi diğer önemli etken de sensör büyüklüğüdür.)

ISO aralığı birçok dslr makinede 100-12,800 arasındadır ve 25,600’e genişletilebilir. Fakat aynasız makinelerde bu 50-25,600 arasındadır ve birçoğu daha yüksek değerlere çıkabilir.

Tüm bunların yanında tabi ki dezavantajları yok denemez. Aynasız fotoğraf makinelerinin en önemli dezavantajlarını aşağıda görebilirsiniz.

  • Pil ömrü neredeyse yarı yarıya daha düşük. Dslr makineler de tek pil ile 600-700 çekim yapabiliyorken aynasız makineler ile bu sayı 300-400 rakamlarına kadar iniyor.
  • Dslr makineler göre daha zayıf flash sistemi.

Peki ben neden aynasız fotoğraf makinesi tercih ederim ?

Eskiden bende aynasız fotoğraf makinelerini pek sevmiyordum. Bunun temel nedeni daha yeni yeni emekliyor olmalarıydı. Ancak nikon z serisi fotoğraf makinelerini görünce pek içim ısındı desem yeridir. En önemli tercih nedenimse tabi ki ağırlık olacaktır. Ama yinede bir köşede mutlaka analog, DSLR fotoğraf makinem ne olursa olsun duracak.

Peki sizce aynasız fotoğraf makinelerinin eksikleri nelerdir ? Geçiş maliyeti düşük olsa geçermisiniz?

Işığınız bol olsun. Sağlıcakla Kalın.

 

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu