Canon Lensler

Canon EF 50mm f/1.4 USM İnceleme ve Özellikleri

Canon DSLR sahiplerinin kit lensin dışında hemen ekipmanlarına katmak istedikleri lenslerden biriside bildiğiniz üzere Canon 50mm 1,8 lens. 1,8 lens çok ucuz olması ve kaliteli işler çıkarması bunun en büyük nedeni. Gerçekten Canon 50mm 1,8 ile çok güzel fotoğraflar elde edildiğine şahidim. Bu başarının sonucu olarak Canon bu lensi geliştirerek diyafram değerini f/1,4’e indirmiş ve USM motor eklemiş. İşte Canon EF 50mm F/1,4 USM böyle ortaya çıkmış arkadaşlar.

canon-50-mm-1-4
Photographer: Ellen Simone — Canon EOS 5D Mark III + Canon EF 50mm f/1.4 USM Lens

Portre fotoğrafları çekiyorsanız ve kapalı alanlarda flaşsız çekim yapmak istiyorsanız Canon EF 50mm f/1.4 USM gerçekten güzel işler çıkarıyor. Gerek arkak planı bulanıklaştırmada gerekse hızlı odaklamada gayet başarılı.

Canon EF 50mm f/1.4 USM için ilk söyleyebileceğim şey verdiğiniz parayı sonuna kadar hak eden bir lens olduğudur. Canon bu lenste gauss tipi optik sistem ve yüksek düzeyde ışık kırılması sağlayan iki lens elemanı kullanmış. Diyafram değerini f 1.4’e dahi ayarlamışsanız bile her alanda fotoğrafı çeken kişinin canlı ve net görüntüler elde etmesini sağlıyor. Ayrıca Canonun bu lenste kullandığı Süper Spectra kaplamalar sayesinde lens; doğru renk dengesi sağlamakta ve kontrası artırmaktadır. Aynı zamanda bu özellik parlamayı ve gölgelenmeyi azaltır.

Canon EF 50mm f/1.4 USM-5D Mark III-Fotoğrafçı: NG8JGFX
Canon EF 50mm f/1.4 USM-5D Mark III-Fotoğrafçı: NG8JGFX

Başarılı bokeh etkisi oluşturan Canon EF 50mm f/1.4 USM’nin hemen hemen dairesel olan diyafram açıklığı,  odak yapılmayan yerlere daha yumuşak ve eşit bir his kazandırır. Kusursuz bulanıklaştırılmış arka planın önündeki keskin nesneler ön plana çıkar. Bu lensin diğer önemli bir özelliği de USM (Ultrasonik Motor) olmasıdır. Bu sayede inanılmaz hızlı ve sessiz netleme yapabilmektedir. Ayrıca tam zamanlı manuel kilitleme özelliği sayesinde AF modundan çıkmadan odak ayarlanabilir. Lens, manzara ve portre türü fotoğraflar için severek kullanabileceğiniz bir lenstir. Fiyatına gelecek olursak, Türkiye satış fiyatı 800-900 TL aralığındadır.

Çok yönlülük ve görüntü kalitesinin mükemmel birleşimi.Kompakt, yüksek performanslı EF 50 mm f/1,4 USM standart lens, hızlı maksimum diyafram açıklığı ve hızlı odaklama sistemi sayesinde fotoğrafçılığın her alanında harika performans sunar.

Detaylı Özellikler

  • Hızlı f/1,4 diyafram açıklığı
  • Standart 46° görüş açısı
  • USM odaklama motoru ve tam zamanlı manuel odak kilitleme
  • 45 cm’lik en kısa odaklama mesafesi
  • Asferik lens elemanı
  • 58 mm filtre boyutu 

Çok yönlü, kompakt standart lens tasarımı

Gauss tipi optik sistem ve yüksek düzeyde ışık kırılması sağlayan iki lens elemanı, f/1,4 gibi açıklıkta bile her alandan fotoğrafçının canlı ve net görüntüler çekmesini sağlar. Lens, manzara ve seyahat sahnelerinin yanı sıra portre ve röportaj fotoğrafları çekmek için de idealdir.

Ultrasonik odaklama

Ultrasonik bir motor, son derece hızlı ve neredeyse sessiz bir şekilde otomatik odaklamaya geçer. Mükemmel bir şekilde bekleyen tork sayesinde, hedefi şaşmadan doğru bir şekilde odak noktasına ulaşılır. Ayrıca, tam zamanlı manuel kilitleme özelliği bulunur, böylece AF modundan çıkmadan odak ayarlanabilir.

Kusursuz arka plan bulanıklığı

Diyafram açıklığı hemen hemen dairesel olan diyafram, odak yapılmayan yerlere daha yumuşak ve eşit bir his kazandırır. Kusursuz bulanıklaştırılmış arka planın önündeki keskin nesneler ön plana çıkar.

Süper Spectra kaplama

Super Spectra kaplamalar, doğru renk dengesi sağlar ve kontrastı arttırır. Fotoğraf makinesinin sensöründe seken ışığın yol açtığı ortak bir sorun olan parlamayı ve gölgelenmeyi de azaltır.

Teknik Özellikleri

Model: Canon EF 50mm f/1.4 USM

USM: Ultrasonic Motor anlamındadır. Otomatik odaklama (autofocus) sessiz ve hızlı şekilde yapılır. Lensin ön Bölümündeki altın sarısı kesikli çizgiler arasında “Ultrasonic” yazısını görebilirsiniz.

EF: Elektronik odaklama (Electrofocus) anlamındadır. Canon’un tüm DSLR makinelerine uyumludur.

AF motor: USM

En yakın odaklama mesafesi: 45cm

Odak uzaklığı: 50mm

Maksimum Diyafram: f/1.4

Minimum Diyafram: f/22

Diyafram Bıçakları: 8 adet

Boyutları: 73.8mm X 50.5mm

Parasoley: ES-71 II Parasoley

Filtre Çapı: 58mm

Ağırlığı: 290 gr

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu