Canon

Canon Eos 500d İnceleme ve Tanıtım

300D ile Başlayan Bir Serüven

Dijital SLR ürünleri makul fiyatlarla karşımıza çıkaran ilk marka 2003 yılında Canon oldu. EOS 300D modelini piyasaya süren firma, plastik gövde, üst seviye modellere göre kırpılmış özellikler gibi fonksiyonlarla bütçesi yeteri kadar yüksek olmayan giriş seviyesi tüketicileri hedef almıştı. Satıldığı dönemde 1000 dolar gibi bir etikete sahip olan ürün, büyük ilgi görmüş ve ilk olmanın getirdiği Pazar liderliği koltuğuna oturmuştu. Öncü bir cihaz olan 300D’yi daha sonra başka markaların modelleri de takip etmişti.

6.3 Megapiksellik 300D’yi 2005 yılının başında 8 Megapiksellik 350D, 2006 yılının ortalarında 10.1 Megapiksellik 400D ve son olarak 2008 yılının başında 450D takip etti. Her yeni modelde yerini sağlamlaştıran Canon, giriş seviyesi pazarının hakimi halini geldi. Hatta bu alanda 2008 yılının ortalarında 1000D isimli giriş seviyesinin de altı kabul edilebilecek modeli piyasaya sürdü. 500D ye gelecek olursak öncelikle teknik özelliklerine bakalım isterseniz.

CANON EOS 500D TEKNİK ÖZELLİKLER
•15.1 Megapiksel çözünürlük
•Full HD video kayıt (1920×1080 piksel. Saniyede 20 kare
•3 inç LCD ekran (920 bin piksel)
•Saniyede 3.4 kare seri çekim
•9 noktalı netlik sistemi
•Digic 4 imaj işlemisi
•22.3×14.9 mm CMOS sensör
•HDMI çıkışı
•1.6X fokal çarpan
•3200’e kadar ISO değeri kullanabilme
•Saniyede 3.4 kare seri çekim
•CD Live View özelliği
•Entegre Toz Temizleme sistemi
•Türkçe dil desteği
•USB 2.0
•SDHC uyumlu SD bellek kartı yuvası

Canon EOS 500D

2009 Eylül ayında duyurulan ve video kayıt yapabilen ilk Canon EOS modeli olan EOS 5D Mark II kamerayı izleyen, fotoğraf tutkunlarına ilginç özellikleri bir arada sunan yeni Canon EOS 500D fotoğraf makinesi Full High Definition (HD) video kayıt yeteneğini kompakt ve hafif bir dijital SLR gövdesinde sunuyor. Yeni Canon EOS 500D fotoğraf makinesi 15.1 megapiksel çözünürlüklü APS-C CMOS görüntü sensörü ile sunduğu çekim olanağı sayesinde büyük boyutlu baskılara ve görüntü üzerinde esnek kırpmalara olanak sağlıyor. Canon EOS 500D dijital SLR fotoğraf makinesinde DIGIC 4 işlemci bulunuyor.

Full HD film kaydı
EOS 500D olağanüstü fotoğraf çekimini Tam HD (1080p) video çekimi ile bir araya getiriyor.  Eos 500d nin en  büyük yeniliği bu diyebiliriz. Çok fazla çekimin bir hafıza kartında saklanması gerektiğinde, kullanıcılar 720p veya VGA çözünürlükte çekim yapmayı da seçebilir. HDMI bağlantısı, çekimleri ve fotoğrafları her HDTV’de Yüksek Çözünürlüklü oynatmaya olanak veriyor.

LIVE VIEW
Canon’un uzun süredir giriş seviyesi modellerinde bulunan LiveView yani LCD ekrandan gerçek zamanlı görüntü verebilme özelliği bu üründe de mevcut. Hızlandırılan ve geliştirilen bu mod sırasında hızlı bir şekilde netlik yapmak mümkün oluyor. Tabi bunun için seçtiğiniz objektifin de hızlı ve motorlu bir model olması işinizi çabuklaştırıyor. Benzer şekilde bu mod özellikle video çekimleri sırasında da kullanılıyor. Çekmek istediğiniz konuyu LiveView modunda görüp kaydınızı rahatlıkla yapabiliyorsunuz.

Canon EOS 500D – ISO 12800 ışık hassasiyeti
Canon EOS 500D dijital fotoğraf makinesinin karanlık ortamlarda çekime olanak tanıyan ISO 3200 ışık hassasiyeti ISO 12,800 değerine kadar yükseltilebiliyor. ISO 12,800 değeri kullanıcıların en loş ortamlarda dahi fotoğraf çekebilmelerini sağlıyor. Bu fotoğraf çekimlerinde ortaya çıkabilecek noise etkisi ise Canon’un DIGIC 4 işlemcisi ile minimum seviyeye indiriliyor.

170’e kadar JPEG seri çekim ile 3,4 kare/saniye
EOS 500D, 170’e kadar büyük JPEG görüntü (9 RAW) sürekli seri çekimde 3,4fps’ye kadar çekim hızı sağlıyor.

Canlı Görünüm modunda 3,0″ Clear View LCD ekran
Daha fazla netlik için ultra yüksek 920,000 nokta özelliğine sahip olan 3,0” ClearView LCD ekran ile görüntülerde ve videolarda ayrıntılı kontroller mümkün. Zor açılardan fotoğraf çekmek için Canlı Görüş moduna geçebilir ve gerçek zamanlı görsel beslemeyi kullanabilirsiniz.

9 noktalı AF sistemi
Yüksek hassasiyetli AF sistemi, 9 AF noktası kullanmakta. AF Noktaları, merkez dışında kalan hedeflere daha iyi uyum sağlamak için kadrajın tümünde bulunuyor. Hızlı diyafram açıklığına sahip lenslerle doğru odaklama için merkez AF noktası, f/2,8 veya daha hızlı diyafram açıklığına sahip lensler için uygun olan yüksek hassasiyetli çapraz tip sensöre sahip.

Full HD video çekebilen 500D’nin verimli ve kesintisiz video kaydı yapabilmesi için en az  Class 6 hızına sahip bir bellek kartı kullanmak gerekiyor. Aksi takdirde videoda atlama ve sürekliliği bozacak sorunlar meydana gelebiliyor. Son olarak ürünün Eye-Fi adı verilen kablosuz olarak dosya aktarabilen özel bir bellek kartı teknolojisini desteklediğini de belirteyim. Bu bellek kartı yardımı ile (bu desteğe sahip olan fotoğraf makinelerinden) kablosuz olarak fotoğraf aktarımı yapabiliyorsunuz.

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu