Fotoğrafçılık

Cep Telefonlarıyla Mobil Fotoğrafçılık

      Günümüzde günlük yaşamımızın vaz geçilmez bir parçası olan cep telefonları arama , mesaj atma , internete girme vs. özelliklerinin dışında belki de en önemli fonksiyonlarından biri de görüntüleme (video-fotoğraf) dır. Günümüzde birçok insan cep telefonlarıyla çektikleri görüntüleri sosyal medya üzerinden paylaşmaktadır. Bunlar günlük yaşamda anı vs. tarzda görüntüler olduğu gibi haber değeri taşıyan görüntülerde olabiliyor. İsterseniz birazda cep telefonları üzerinde bulunan kameraların özelliklerine değinelim.

      Cep telefonları üzerindeki görüntüleme algılayıcıları çok küçük boyutta oldukları için çok kaliteli fotoğraflar üretmeleri pek te mümkün değildir. Özelliklede ışık koşullarının kötü olduğu durumlarda (gece-loş ortamlar) çekilen fotoğrafların kalitesi daha da düşer. Çekilen fotoğraflarda kumlanma denilen durum oluştuğu için fotoğrafın kalitesi de düşmektedir. Ayrıca cihaz üzerinde bulunan flaşta çoğu durumda yetersiz kalmaktadır.

birkarefotograf-cep-telefon-1

Cep telefonuyla çekilmiş bir kare. Görüntü kalitesi hiç de fena değil.

       Cep telefonları daha çok günlük yaşamımızda anı tarzı fotoğraflar çekmek için üretilmiştir. Bu nedenle de fotoğrafçılık için çokta uygun değillerdir. Teknik özellik olarak ta yetersiz kalmaktadır. Ancak bazen öyle bir an yakalarsınız ki çektiğiniz fotoğraf fotoğrafçılık açısından değerli sayılabilir. Bu durumu da göz ardı etmemek gerekir.

       Sonuç olarak cep telefonları günümüzde teknik olarak yetersiz kalsa da her geçen gün daha da gelişmektedir. Gelişen teknoloji sayesinde yakın bir gelecekte çok daha kaliteli fotoğraflar ve videolar üretebilecek konuma geleceklerdir.

Son olarak size cep telefonuyla daha başarılı fotoğraflar çekebilmeniz için bir kaç ipucu verebiliriz.

birkarefotograf-cep-telefon-1 (2)

Yine Cep telefonuyla çekilmiş bir kare. (Bizim evden Trabzon.)

Çözünürlük: daha kaliteli fotoğraflar elde etmenin yollarından biri çözünürlüktür. Alacağınız cep telefonunun çözünürlüğünün yüksek olmasına dikkat edin ve fotoğraf çekerken çözünürlük maksimum seviyede olsun.

Parlaklık: Parlaklık ayarı da çekeceğiniz fotoğraflarda önemli bir noktadır. Dilerseniz otomatiği seçebilirsiniz. Manuel olarak ise güneşli havalarda parlaklığı düşürmenizi, karanlık ortamlarda ise yükseltmenizi öneririm.

Işık: Kaliteli fotoğraflar için belki de en önemlisi ışıktır. Mümkün olduğunca ışığı arkanıza almaya çalışın. Çünkü ışığa karşı çekeceğiniz fotoğraflar kötü çıkacaktır.

birkarefotograf-cep-telefonu       Fotoğrafta görüldüğü üzere ışığın yetersin olduğu bir durum. İso değeri yükseltilerek algılayıcının ışığa hassatiyeti artırılarak ışık problemi giderilmiş. Ancak bu fotoğrafta Noise dediğimiz (Türkçe karşılığı kumlanma olan,) fotoğrafın üzerine kum lekeleri gibi görünen noktaların oluşmasına neden olur.

Tutuş: Fotoğraf çekerken dikkat etmeniz gereken bir noktada cep telefonunu titretmemektir. Çünkü en ufak titremede bile çektiğiniz fotoğraflar bulanık çıkacaktır. Mümkün olduğunca cep telefonunuz titretmemeye çalışın.

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu