Fotoğraf Makineleri

Dijital Fotoğraf Makinelerinin Doğuşu

Günümüzde dijital fotoğraf makineleri neredeyse piyasanın tamamını ele geçirmiş, analog fotoğraf makinelerini tarihin tozlu sayfalarındaki bir nostaljiye dönüştürmüştür. Film kullanılmadan fotoğrafın bir depolama ortamına kaydedilmesine ilişkin ilk patent başvurusu 1972 yılında Texas Instruments mühendisi Willis Adcock tarafından yapılmıştır. Ne var ki bu patent pratiğe geçme olanağı bulamamıştır.

1975 yılında Kodak’ta mühendis olarak çalışan Steven Sasson ve bir grup teknisyen tarafından üretilmiştir. Günümüzdeki dijital fotoğraf makineleri ile karşılaştırıldığında ise oldukça ilkel sayılabilir. Yalnızca 0.1 megapixel çözünürlüğe sahip CCD sensörlü bu fotoğraf makinesinin tek bir fotoğrafı kaydetmesi bile 23 saniye sürüyordu. Üstelik 3.6 kg ağırlığı ile taşınabilir olduğu da pek söylenemezdi.

Ticari anlamda ilk gerçek dijital fotoğraf makinesi ise Fujifilm tarafından 1988 yılında Almanya’daki Photokina fuarında tanıtılan FUJIX DS-1P modelidir. Kodak’ın ürettiği modelden onu ayıran tek özellik yalnızca seri olarak üretilmesi değildir. Çektiği fotoğrafları analog bir ortamda saklayan Kodak’ın makinesinin aksine, FUJIX DS-1P çektiği fotoğrafları üzerindeki 2 MB büyüklüğündeki SRAM belleğe saklıyordu. Bu kapasite 5-10 fotoğrafın saklanması için yeterliydi. Bu nedenle Fujifilm FUJIX DS-1P tarihin tamamen dijital ilk fotoğraf makinesidir.

Günümüzde cep telefonları sayesinde aslında herkes bir fotoğraf makinesi sahibi. Ama temel amacı fotoğraf çekmek olan fotoğraf makineleri üzerine ar-ge çalışmaları halen daha sürüyor ve özellikleri gün geçtikçe artıyor.  Megapiksellerin yerini neredeyse gigapikseller almak üzere.

Bununla birlikte Dünyanın En büyük fotoğrafı 2015 yılında çekildi. Tam tamına 365 gigapiksel. Fotoğraf sanatçısı Filippo Blengini önderliğindeki ekip Avrupa’nın en yüksek dağı Mont Blanc’ı fotoğrafladı ve ortaya bu rekor kıran başyapıt çıktı. Mont Blanc’ı en ince ayrıntısına kadar gösteren panaromik fotoğraf tam 365 gigapiksel.


Ekip söz konusu fotoğrafı elde etmek için Canon 70D, Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM lens ve Canon Extender EF 2X III kullandı. 35 saat süren çalışma sonucu 70 bin kare çekildi. 46 terabaytlık bu kareleri bir araya getirmek ise ekibin 2 ayını aldı. Fotoğrafın büyüklüğünün anlaşılması için 300 dpi çözünürlükte 3000 m2’lik (3 dönüm) çıktı alınabildiği belirtiliyor. Fotoğrafa ulaşmak İçin Tıklayın. Işığınız bol olsun…

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu