Fotoğrafçılık

Dijital Manipülasyon Nedir?

Genellikle fotoğraf için kullanılan bu terim çeşitli fotoğraf işleme yazılımlarıyla mevcut bir fotoğrafın; fotoğraf  yada fotoğraf parçalarının farklı efektlerde kullanılarak birleştirilmesiyle olduğundan çok farklı, gerçek üstü bir dijital fotoğrafa dönüştürülmesidir. Bir fotoğraf üzerinde sadece ışık,kontrast,kırpma,renk ayarlarıyla oynamak manipülasyon olarak kabul edilmez. Tümüyle işlem yapılan fotoğrafın ilk haliyle son hali arasında çok büyük farklılıklar söz konusudur.

Günümüzde teknolojinin hızla ilerlemesiyle birlikte gerek profesyonel anlamda gerekse cep telefonumuzdaki yazılımlarla bile fotoğraflarda dijital manipülasyon bir başka adıyla fotomontaj yapmamız mümkün. Fotoğraf tutkunları pek sevmez aslında fotoğraf üzerinde çok oynanmasına. Kimileri de pek sever ve fotoğrafı apayrı bir boyuta taşır. Üzerinden manipülasyon yapılmış bir fotoğrafın ilk halini görseniz bu fotoğraf bu mudur diyeceğiniz kadar oynama yapılıyor çünkü. Kimileri sevse de kimileri sevmese de geçmişte olduğu gibi günümüzde ve gelecekte de dijital manipülasyon var olacaktır.

Tarihte ilk fotomontajı kim yaptı diye bakacak olursak 1857 yılında 32 negatifin bir araya getirilmesiyle Oscar Rejlander tarafından yapılmıştır. Hayatın İki Yüzü olarak adlandırılan çalışma o zamanın şartlarına göre gayet başarılıdır. 1900’lü yıllarda görsel sanat olarak kabul edilen fotomontaj, bir gerçeği etkili bir şekilde anlatması açısından oldukça ön plana çıkmıştır.

Peki gel gelelim günümüze. Fotoğraf gibi teknolojik bir aletle yapılan sanatları teknolojinin ilerlemesi her geçen gün değiştirmiştir. Eskiden bir fotoğrafı tab ettirip gazeteye yollayıp bastırıp arabayla ülkeye dağıtmanız gerekiyordu. Günümüzde ise bir fotoğrafı 5 saniye içinde çekip bütün dünyayla paylaşmanız mümkün. Teknolojinin fotoğrafı bu kadar etkilemesinin sonucunda fotoğraf üzerinde manipülasyon da o derece etkilenmiştir. Bu etkilenme çok fazla tartırşmalara yol açsa da, herkesin bir şeyler yapma oluşturma özgürlüğü dijital manipülasyonu ortadan kaldıramamıştır.

Sanan sanat için mi yoksa sanat toplum için mi su götürmez bir tartışma konusu olsada, sanat dünyasına yerleşen fotoğraf bazen çok seviyeli bazen de seviyesiz sanat çalışmalarını ortaya çıkarmıştır. Unutmayalım ki bir fotoğrafı o fotoğrafı çekenden ayrı düşünmek çok zordur hele ki bu fotoğraf bir duygu barındırıyorsa. Ancak fotoğrafı ve fotoğrafçıyı devre dışı bırakan dijital manipülasyon ortaya çıkardığı dijital çalışmayı tüm bunlardan koparıp ayrı bir dünyaya taşır.

Dijital manipülasyon fotoğrafın yada fotoğrafların barındırdığı duyguyu yada öğeyi, kadrajı değiştirerek ortaya başka bir duygu ve dünya oluşturur. Dijital manipülasyonla oluşturulan bu fotoğraf artık o fotoğrafı çekenden ve o konudan tamamen uzaklaşarak üzerinde değişiklik yapan kişinin duygu düşüncesi haline dönüşür. Işığınız bol olsun…

 

 

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu