Fotoğrafçılık

Düğün Fotoğrafçılığı İçin Pratik İpuçları

Düğün fotoğrafçılığı her fotoğrafçıyım diyen kişinin yapabileceği bir iş yada meslek değildir. Çünkü zamanınız sınırlı olmakla birlikte gerekli ekipmana sahip olmanız bunun yanında özel gün fotoğrafçılığı için tecrübeli olmanız büyük önem arz eder. En önemli hususta gerek düğün öncesinde çekeceğiniz fotoğraflarda gerekse düğün gününde çekeceğiniz fotoğraflarda zamanlama çok önemlidir. Örneğin düğünde imza töreninde dalgınlığınızdan dolayı kaçıracağınız bir fotoğraf düğün sahipleri için bir ömür hayal kırıklığına sebep olacaktır. Yıllarca işte bizim düğün fotoğrafçısı imza töreninde bir fotoğrafımızı çekemedi, o yüzden imza törenine ait bir fotoğrafımız bile yok demesinin nedeni siz olacağınızdan düğün fotoğrafçılığı büyük bir dikkat ve titizlik gerektirir. Şimdi gelin düğün fotoğrafçılığı için dikkat edilmesi gerekenlere beraber bakalım.

1. Düğün Fotoğrafçılığının Hakkını Vermelisiniz

Düğünün bir kez olacağını ve insan hayatında önemli bir yere sahip olduğunu unutmayın. Bir düğün fotoğrafı çekmek için, doğru kişi olup olmadığınızı kendinize sormanızda fayda vardır. Birinin düğününü fotoğraflamak için yeterli yeteneğe ve ekipmana sahip  olup olmadığınızı kendinize sormalısınız. Evet bu yeteneğe sahibim diyorsanız o zaman düğün fotoğrafçılığına soyunmalısınız. Eğer çektiğiniz fotoğraflar çok kötü olursa gelin ve damadın hayatlarında bir kez çektirebilecekleri düğün fotoğraflarını mahvetmiş olursunuz.

2. İletişime Dikkat Etmek ve Randevulu Çalışmak

Fotoğraf çekmeye başlamadan önce anlaşmalarınızı doğru yapmanız gerekir. Örneğin bir albüm yaparak fotoğrafları CD ve USB belleğe basmanız mı isteniyor? Bu durumda teslim edilecek fotoğraf sayısı konusunda anlaşmalı ve ona göre hareket etmelisiniz. Bir fotoğrafçı olarak yaptığınız işin karşılığını almanız memnun olmanızı ve daha iyi bir iş çıkarmanızı sağlayacaktır. Bu işi teslim etmek için yoğun çalışmanız gerekecek bu yüzden karşılığını mutlaka almalısınız. Sonradan hayal kırıklığı yaşamanıza sebep olacak bir zaman kaybı yaşamamak için emeğinizin karşılığını almaya dikkat edin. Deneyimli bir fotoğrafçı olarak profesyonel davranmalı ve düğün gününde işler istenildiği gibi gitmezse ne yapacağınızı düşünmelisiniz. Kağıt üzerine randevularınızı ve anlaşmalarınızı yazarak çifte teslim edebilir ve sonradan çıkacak anlaşmazlıkları bu şekilde önleyebilirsiniz. Fotoğraf çekerken çifti memnun edebilmek için nasıl bir ilişkiye sahip olduklarını bilmelisiniz, bu yüzden çekim öncesinde çiftle bazı röportajlar yapmanız faydalı olacaktır.

3. Tecrübe Herşeydir

Özel güne hâlâ çok zaman var. Birçok düğün zaten bir yıl öncesinden planlanmıştır. Bu zaman yeteneklerinizi geliştirmek için oldukça yeterlidir. Bu zamana kadar yetenekli bir düğün fotoğrafçısıyla çalışabilir ve kendinizi geliştirmek için yardım alabilirsiniz. Onun çalışmasına izin vermeli ve asistan olarak yanında bulunmayı kabul etmelisiniz. Ayrıca ikinci fotoğrafçı olarak aynı düğünü farklı açılardan çekmeyi önerebilirsiniz. Fotoğraflarınızı fotoğraf severlere ve uzman kişilere göstererek fikir alabilirsiniz. Bu iki eylem de kendinizi geliştirmenizde yardımcı olacaktır.

4. Yedek Ekipman Çok Önemli

Ekipmanın düğün için hazır olduğundan emin olun. Amatör bir fotoğrafçıysanız sürekli olarak iki kamera taşımanız gerekmez ama düğün çekimi yapacağınız herhangi bir çekimden önemlidir. Acil bir durum için arkadaşınızdan tercihen kompakt olan bir fotoğraf makinesi alabilirsiniz ancak iki makinenin de aynı model olması çalışmanızı kolaylaştıracaktır. Ayrıca iki kameradaki ayarların birbirleriyle eşleştiğinden emin olmalısınız. O gün hızlı çekim sırasında bir çok fotoğraf kaydedebilirsiniz. İki kameraya sahipseniz bunları aktif kullanabilirsiniz. Ayrıca farklı lenslerle çekim yapmanız gereken durumlarda, kameralara farklı lensler takarak boynunuza asabilirsiniz. Böylece lens değişimi için vakit kaybetmezsiniz. Bir başka güzel sürpriz; İki kamera çalışırken tarih ve saat düzenleri ikisinde de aynıdır. Kameraların programlanışında resimleri tarih ve saate göre sıralayan bir algoritma bulunmaktadır

5. Yedek Pil ve Pil Şarjı

Pilleri önceki geceden şarj etmiş olsanız bile düğün uzun sürebilir ve batarya bittiği için sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bu durumla karşılaşmamak için yanınıza yedek pil almanız faydalı olacaktır. Aldığınız yedek pillerin tamamen doldurulmuş olmasına dikkat etmeli ve gerekmediği sürece kullanmamalısınız. Düğün çekiminde bataryanın bitmesi yüzünden fotoğraf çekimini aksatmamak için yanınıza birkaç yedek pil almanız faydalı olacaktır.

6. Yedek Hafıza Kartı 

Büyük miktarda fotoğraf kaydedebilmek için her zaman yeteri kadar hafıza kartı bulundurmanız gerekecektir. Hafıza kartları oldukça uygun fiyatlarda bulunabilmekle birlikte 8-16 gb arası bir hafıza kartı işinize yarayacaktır. Bir düğünde iyi fotoğraflar elde edebilmek için 400-800 arası fotoğraf çekmeniz gerekebilir. Yanınızdaki hafıza kartlarının toplamının en az 32 gb olması faydalı olacaktır. Böyle günlerde yanımda her zaman yeteri kadar bellek taşımaya dikkat ederim. 16 gblık hafıza kartlarını tercih ederek yeteri kadar resim depolayabilir ve tasarruf edebilirsiniz. Hafıza kartlarını sadece bir kez değiştirilecek şekilde ayarlamak önemli anları kaçırmamak için önemlidir. Dolu ve boş hafıza kartları ayrı ayrı muhafaza edilmelidir.

7. Ham Fotoğraf RAW Çekimi

Bir düğün fotoğrafçısı olarak size iyi ve kaliteli düzeltmeler yapma fırsatından bahsetmek istiyorum. Çekim esnasında kullanılabilecek tek dosya kameranın kendi dosya formatıdır. RAW formatı oldukça fazla düzeltme olanağı sunmaktadır. RAW ile hiç çalışmamışsanız düğün çekimleri bu konuda deneyim kazanmak için oldukça uygundur. Resimlerinizi her zaman JPEG formatına dönüştürebileceğinizi unutmayın. RAW dosyanın en iyi şekilde nasıl kullanılacağını bilmiyor olabilirsiniz ama bunu daha sonra geliştirmeniz mümkündür. Ne yazık ki çok az RAW dosyası JPEG formatına dönüştürmek için gerçekten uygundur. Ancak kamera zaten dönüşüm için gerekli bilgileri kaydetmektedir. RAW bellek kartlarıyla daha hızlı gitmenin mümkün olduğunu düşünüyorum.

8. Fotoğraf Ekipman Aksesuarları

Kamera, objektif, pil ve hafıza kartlarının yanı sıra çekim için gerekli diğer aksesuarlarınızı da düğün esnasında yanınızda getirmelisiniz. Hepsini yanınızda taşımak zor olsa da onları arabanızda getirerek her an ulaşılır kılmanız mümkündür. Çünkü aksesuarlar farklı ağırlıklara sahip olabilir, flaş taşımak ile tripod taşımak aynı kolaylıkta olmayacaktır. Bunu sadece kamera aksesuarları olarak düşünmeyin, örneğin merdivenlerde yapacağınız bir çekim için yanınıza çiftin altına koyabileceğiniz bir polar bornoz getirebilirsiniz. Yanınızda gün boyunca taşıyacağınız bir dizüstü bilgisayar veya iPad getirmek fotoğrafları detaylıca incelemenize yardımcı olacaktır. Fotoğrafları bu şekilde görebilirsiniz çünkü düğün esnasında fotoğraflara önizleme yapmak için yeterli zamana sahip olmayacaksınız

9. Yardımcı Şart

Diğer yandan bu tür fotoğraf çekimler için asistan ayarlamak faydalı olacaktır. Çifte istedikleri birisi olup olmadığını sormak iyi bir alternatiftir. Asistanınız gelinin makyaj tazelemesine veya dişlileri taşırken size yardımcı olabilir. Sadece ellerinizin değil gözlerinizin de bir çift yardımcıya ihtiyacı olacaktır. Asistan fotoğrafta sizin görmediğiniz ayrıntıyı görerek yardımcı olabilir. Örneğin çiftin giysi tercihinde asistana danışabilirsiniz. Ayrıca asistanın bazı pozlar için iyi fikirleri olabilir. Ayrıca gelinin önerilerine de kulak asmanız gerekir.

10. Anı Yakalayın

Düğün fotoğrafçılığına evlendikten sonra başlanması hakkında bazı “yazılı olmayan kurallar” vardır. Öpücük, yüzük, düğün pastası ve ilk dansın olduğu bir resim düşünün . O önemli anları sadece bir yabancı olarak düşünmemeniz gerektiğini ve gelinin ayakkabı seçimine dahi yardımcı olmanız gerekebileceğini biliyor muydunuz? Düğün heyecanıyla gelinin, güzel gelinliğinin altına uyumlu bir ayakkabı bulması zor olabilir, bu yüzden ona yardımcı olmalısınız. Elbise seçimi gibi mükemmel ayakkabıyı da asla kaçırmamalısınız. Bununla birlikte kilisedeki davetlileri de çekebilirsiniz.

11. Olmazsa Olmaz İyi Mekan

Fotoğraf çekimi yapacağınız mekânı bildiğinizden emin olmalısınız. Sık sık düğün fotoğrafı çekimi yapmadıysanız bu size yardımcı olabilir. Bazı fotoğrafçılar aydınlatma durumu değerlendirmek yerine mekânı önceden görmeyi tercih ederler. Beklenenden daha koyu, gölgeli bir kilise düşünmek bazen akıllıca olabilir. Bazı yerlerde çekim yapmak için izin almanız gerekebilir ve eğer çekim yapmak istediğiniz yerde izin alabileceğiniz bir alan mevcut değilse panik yamayın. Her yerde güzel fotoğraflar çekebilirsiniz ve Her yerde büyük portreler oluşturabilirsiniz, çifte odaklanın ve yakın davranın. Arka planda size her an yardımcı olabilecek bir telefoto lens bulundurmanız faydalı olacaktır.

12. Bildiğiniz Şaşmamak 

Her yerde sürekli düğün oluyorsa bu çekimlere her an hazır olmak gerekebilir ve birer fotoğrafçı olarak bunu otomatik pilotla yapacağız. Bir düğün sırasında yeni şeyler denemek zordur. Ne yaptığınızı bilmeniz gerekir. Kullandığınız kameraların iyi çalıştığından ve bu kameraları kullanabilecek yetiye sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekir. Bir düğün sırasında aynı yerde takılı kalarak manuel çekim yapmak faydalı olmayacaktır. Öncelikli olarak diyafram çekimi yapmalı ve kamerayı P konumunda sıkıca tutmalısınız.

13. Zamanınız Varsa Yeni Şeyler Denemek

Eğer düğün için gerekli fotoğrafları çekmişseniz ve kullanılması gereken fotoğrafları belleğe kaydetmişseniz yeni şeyler denemekten korkmayın. Bu durumda biraz boş zamanınız varsa yeterince iyi çekim yapmış olduğunuz anlamına gelir ve farklı şeyler deneybilirsiniz. Farklı pozlar, kompozisyon ve ekipmanla yeni şeyler deneyebilirsiniz. Örneğin çiftlerle çılgınca şeyler yapabilir hatta davetlileri de bu çekime katabilirsiniz. Kompozisyon açısından farklı bir tarz deneyebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse düşük ve yüksek konum ve derecelerde çekim yapabilirsiniz. Bu deneyler bazen olağanüstü fotoğraflar çekmenizi sağlayabilir. Ayrıca ekipman ile deneme yapabilirsiniz. Birkaç fotoğraf için eski bir Polaroid makine kullanabilir ve elde ettiğiniz fotoğraflarla bir 3D kompozisyon oluşturmayı deneyebilirsiniz.
Gerçek genellikle deneme için yeteri kadar zamanınız olmadığında ortaya çıkar, bu yüzden temel resimler üzerine konsantre olmanız faydalı olacaktır.

14. Fotoğraf Makinesi Ayarlarınızla Çok Oynamayın

Zamanı ve geçerli ayarları kontrol etmek iyi bir fotoğraf çekimi için elzemdir. Örneğin 3200 ISO tam bir güneş ışığı gelirken pek iyi bir tercih olmayacaktır. Fotoğraflarınızın kalitesini utanç verecek seviyede düşürebilir. O yüzden fotoğraf çekerken fotoğraf makinesi ayarlarını kontrol etmeye kısa bir zaman ayırabildiğinizden emin olmalısınız. Bu alışkanlığı kazanmış olsanız dahi sık sık kontrol edin ve ayarları kontrol etmeden seri çekim yapmaktan olabildiğince kaçının. Ayarların yanlış olduğunu gösterebilen bazı ipuçları vardır; Deklanşöre hızlı veya yavaş basmakta kuşku duyuyorsanız ayarlarınız doğru olmayabilir. Bu durum genellikle ayarlarınızı kontrol etmek için iyi bir nedendir.

15. İnternet İlham Kaynağı

Düğünden önceki günlerde Flickr’da veya fotoğrafçıların hayran sayfalarında göz gezdirmek iyi bir fikir olabilir. Bunu yapmak çekimlerinizde kullanabileceğiniz iyi bir fikre sahip olmak ve iyi çekimler için ilham almak açısından güzel bir yoldur. Diğer fotoğrafçıların sayfalarına bire bir kopya etmek için değil ilham almak ve taze fikirler edinmek için bakılabilir. Bazı örnekler: – Flickr – 2011 Top 10 düğün fotoğrafçıları – Pieter van Impe – Yasemin Yıldız – Ben Chrisman -Heather Waraksa bunların bir kısmı grup fotoğraflarıdır. Daha önce bazı faydalı ipuçları Photofacts sitesi üzerinde grup fotoğrafçılığı için ipuçları olarak yayınlanmıştır. Onlarla bir süre geçirmek akıllıca olacaktır.

16. Her Şey Hazır Mı?

Düğünden bir gün önce arabanızı yıkayın ve düğün çekimleri sırasında kullanacağınız bütün ekipmanları hazırlayın. Bir fotoğrafçı olarak görkemli, parlak bir araba kullanmak eski ve çamurlu bir arabadan daha iyi olacaktır. Ayrıca kendinizi gelinin arkadaşlarına tanıtabilmek ve daha sonra düğün işleri alabilmek için bir kartvizit çıkarıp dağıtmanızda fayda vardır. Böylece çektiğiniz düğün fotoğrafları referansınız olabilir.

17. Kişisel İhtiyaçlarınızı İhmal Etmeyin

Birçok düğünde bu meseleler düşünülmüş olsa da her ihtimale karşı kendi yiyeceklerinizi getirmeniz faydalı olacaktır. Örneğin bir konuşma gezisi sırasında yanınızda getirdiğiniz yiyecekleri atıştırabilir ve açlığınızı bastırabilirsiniz. Ağrı kesicileri de standart ekipman arasında bulundurmayı unutmayınız. Bir fotoğrafçının baş ağrısı ile işine konsantre olarak uzun süre çalışması imkânsızdır. Yanınızda ağrı kesici taşımak sadece fotoğraf çekimi sırasında oldukça işe yarayacaktır. Düğün günleri özel ve eğlenceli olduğu kadar stresli günlerdir, dolayısıyla bazı insanlar bu günlerde gergin olabilirler o yüzden yanınızda ağrı kesici taşımanız faydalı olacaktır.

18. Çekimden Sonra

Düğün gününde her şeyin hazır olduğundan, boş hafıza kartları, piller ve diğer bütün ekipmanların her an ulaşabileceğiniz şekilde yanınızda bulunduğundan emin olun. Ayrıca baskı günü konusunda evli çiftlere garanti verebilmeniz ve bu durumlarda ulaşılabilecek telefon numaralarını listelemeniz de faydalı olacaktır. Yeni evli çiftlere iyi bir gece dileyip ertesi gün ihtiyaçları olduğunda size ulaşabileceklerine garanti vermeniz faydalı olacaktır.

19. Olmazsa Olmaz Photoshop

Bilgisayar düzenlemeleri olmadan iyi bir fotoğraf elde etmek mümkün değildir. Adobe Photoshop Lightroom gibi programları düğün fotoğraflarını büyük miktarda işlemek için idealdir. Bir fotoğrafın renk ve ışık ayarları Lightroom ile kolaylıkla ayarlanabilir. Ben her zaman gün boyunca 100 – 150 kadar fotoğrafı Lightroom’da incelerim, böylece makul titiz bir seçim yapılırken akla gelecek ilk fotoğrafçı olmaya çalışırım. Bu yüzden düzenli davranır ve iyi bir günden sonra sadece fotoğraf düzenlemelerine zaman ayırırım. Sadece 10 ila 25 fotoğraf düzenlemek fazladan 1-2 dakikaya mal olur. Çiftlere gösterebilmek için evimde daima birkaç fotoğraf bulunur. Resimleri 24 saat içinde göndermek üzere düzenleyin. Açıkçası o zamana kadar çoktan bitmiş olur. Bazen klasik tercih dışında birkaç farklı stil uygulamayı deneyebilirsiniz.

20. Kötü Fotoğraflardan Ders Çıkarın

İyi bir fotoğrafçı olsanız bile gün boyunca yaptığınız çekimlerde bazı başarısız resimler elde etmeniz normaldir. Bu sadece kritik bir anda olduysa kötü bir durum yaratabilir. Ancak başarısız fotoğraf yoktur ve istediğiniz sonucu elde edemediğiniz fotoğrafları öğrenme deneyimi olarak değerlendirebilirsiniz. Aynı pozları tekrar tekrar çekmek bazı fotoğrafları kaybetmenize sebep olacaktır! Fotoğraf çekerken farklı renk kompozisyonları deneyebilir örneğin bazı fotoğrafları siyah beyaz kompozisyon ile çekebilirsiniz. Fotoğrafınız oldukça keskin görünüyor değil mi? Fotoğraflarınıza yenilerini ekledikçe dijital görüntü artacak ve sanatsal başarı elde etme oranınız yükselecektir. Örneğin çektiğiniz herhangi bir fotoğrafı konstrast bakımından daha çok arttırmanız bu şekilde mümkün olabilir. Çift tarafından görülebilen 24 inc sizin ekranınızda 30 cm’dir ve fotoğrafları devamlı kontrol etmek için yeterince büyük bir ekrana sahip değilsiniz. Bir fotoğrafçı olarak görüntülerde daima daha yüksek talepleri düşünmek yararınıza olacaktır.

Işığnız Bol Olsun. Sağlıcakla Kalın.

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu