Fotoğrafçılık

Düğün Fotoğrafçılığında Flaş Kullanımı

Genelde düğün fotoğrafçıları ortam ışığı kullanarak çekimler yapar. Bu yöntem çoğu zaman hızlı iş üretme adına işe yarar bir çözüm olarak görünse de genelde kaliteli fotoğraf üretmekten uzaktır.Daha iyi fotoğraflar için harici flaşı yaratıcı bir teknik araç olarak kullanmak, hem kaliteli fotoğraf üretme adına hemde müşteri memnuniyeti adına iyi bir seçimdir. İyi bir fotoğrafçı mevcut ortam ışığını da güzelleştirmek için uygun anlarda harici flaş kullanır. Her zaman harici flaş kullanarak orijinal kareler elde edilebilir. Çoğu zaman, flaş kullanımı usta ellerde kullanılınca fark yaratıyor. Bu nedenle, sadece düğün fotoğrafçılığında değilde diğer fotoğraf türlerinde de harici flaş kullanımı kaliteli fotoğraf almanıza yardımcı olabilir. Ancak flaş kullanmadan önce nerelerde ve nasıl kullanılacağı konusunda fikir sahibi olmak gerekir.

Peki Harici Flaş Düğün Fotoğrafçıları İçin Neden Vazgeçilmez?

Birçok çiftler açık havada rahat bir düğün törenini tercih ederken, kapalı mekanları, balo salonu , nikah salonu gibi mekanları tercih edenlerde vardır. Kapalı mekan ışıklandırmaları çoğu zaman fotoğraf çekimine uygun olmadığı için fotoğraf çekerken sizi zorlayacaktır. İşte bu gibi durumlarda harici flaş hayat kurtarıcı olarak karşımıza çıkar.Objelerin arkasında oluşacak sert gölgeleri önlemek için flaşı direkt olarak kullanmaktan kaçınmalısınız.

 

Harici flaşınızın kafasına uygun bir zemine yönlendirerek buradan yansıyan ışığı kullanabilirsiniz. Bu gibi durumlarda yansıtma yüzeyi olarak olarak seçilen yüzeye dikkat etmek gerekir. Objenin üzerine düşen flaş ışığı yansıdığı yüzeyin rengine sahip olacaktır. Dolayısı ile renkli yüzeylerden yansıyan ışıklar renkli olacak ve objenin orjinal rengini bozacaktır. Bu gibi durmlarda genellikle beyaz tavan tercih sebebi olmalıdır.Yansıyan ışık direk objenin üzerine gelmediği için sert gölgeler oluşmayacak, fotoğraftaki kontrast oranı bozulmayacaktır. Bulunduğunuz yerin tavanı beyaz harici bir renge boyalı ise ve ışığı yansıtamayacak kadar yüksekte ise, başka bir çözüm olarak duvarları kullanabilirsiniz.

Güçlü bir fon ışığı ile karşı karşıya kalındığında, kameranın pozlama ayarları bozulacak ve pozometrenin verdiği sonuçlar tatmin edici olmayacaktır. Böyle durumlarda harici flaşınızı, dolgu flaşı olarak kullanabilirsiniz. Güçlü bir ışık kaynağı önünde poz veren gelin damat çekiminde objeye yönelteceğiniz dolgu flaşı arka fon ışığı ile denge sağlayacaktır. Böylece ön plandaki objeler dengeli bir şekilde aydınlatılmış olur. Aynı zamanda bu dolgu flaşı kullanımı göz çukurları, çene altı ve burun gölgesi gibi karanlık kalan kısımları da aydınlatarak, objenin daha iyi detaylara sahip olmasını sağlar. Kullandığınız flaşın TTL özelliği varsa, bu sayede objenin üzerine düşen ışığı ölçerek ona göre bir patlama senkronuna sahip olabilirsiniz.

Arka planının daha koyu tonlarda fotoğrafa yansımasını istiyorsanız, yine aynı şekilde bir dolgu flaşı ile aydınlattığınız objenizi yüksek hızlı bir enstantane ile fotoğraflayabilirsiniz. Dramatik bulutlara sahip bir gökyüzü önünde yapacağınız çekim sizi benzer çekim yapan diğer düğün fotoğrafçılarından bir adım öne taşıyacaktır.Dolgu flaşını sadece düğün fotoğrafçılığında değil, benzer şartlara sahip diğer fotoğraf türlerinde de kullanabilirsiniz.

Bir düğün de olaylar çok hızlı gelişir, her zaman durup size poz veren insanları fotoğraflayamayabilirsiniz. Özellikle hareketi dondurmak zorunda olduğunuz durumlarda hızlı bir enstantane kullandığınız anide patlayan bir ışık olan flaş tam size göre bir seçimdir.Fotoğrafta flaş kullanım teknikleri başlı başına bir sanattır. Harici flaş uygun kullanıldığında, bütün müşterilerinizin memnun olduğu çarpıcı fotoğraflar üretebilirsiniz.

Bu yazımızı da okumalısınız.

1- Düğün Fotoğrafçılığı İçin Pratik İpuçları

Işığınız bol olsun. Sağlıcakla kalın.

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu