Fotoğrafçılık

Duman Fotoğrafı Nasıl Renklendirilir ?

Arkadaşlar bu bölümde size çektiğimiz duman fotoğraflarını renklendirmeyi anlatacağım. Sırayla yapmamız gerekenler aşağıda.

1- Photoshop ile duman fotoğrafımızı açıyoruz.

duman-fotografi-renklendirme-1

2- Layers bölümünden fotoğrafın bulunduğu katmandan layerimizin kilidini açıyoruz. Kilit üzerine tek tıkladığınızda kilit açılmış olur.

duman-fotografi-renklendirme-2

3- Daha sonra yeni bir layer yani katman oluşturuyoruz arkadaşlar. Layer(katman) oluşturmak için layer menüsünden new layer diyerek yeni katmanımızı oluşturabileceğimiz gibi layer panelinde alttaki new layer ikonuna tıklayarak ta layer oluşturabilirsiniz.

Menüden Layer oluşturma

duman-fotografi-renklendirme-3-1

Kısayoldan layer oluşturma

duman-fotografi-renklendirme-3

4- Sıra geldi layerimizi boyamaya. Sol menüden boyama aracını seçip rengide seçtikten sonra resmin üzerine tıklayınca layerimiz boyanmış oluyor arkadaşlar.

duman-fotografi-renklendirme-4

Yeni layerimizin seçili olduğundan emin olun.duman-fotografi-renklendirme-4-1

5- Sıra geldi asıl meseleye. Şimdi yeni renk kaplaması yapacağız arkadaşlar. Yeni oluşturduğumuz layerimizin üzerinde sağ tık yapıyoruz.  Açılan menüden blending optios’a tıklıyoruz veya layerimize çift tıklayarak blending options bölümünü açıyoruz. Burada Gradient overlay’i işaretleyip Gradient editörü açıyoruz ve belirtilen gradient’i seçiyoruz. Kendinize göre ayarlamalar yapabilirsiniz renk seçimi vb.

duman-fotografi-renklendirme-5

Ben kırmızı ve maviyi seçtim. Diğer renkleri seçerek silebilirsiniz. Ben sadece kırmızıyla maviyi bıraktım. Farklı renk ayarlamaları yapabilirsiniz.

duman-fotografi-renklendirme-5-1

6- Boyamasını yaptığımız layerimizi Rasterize Layer Style ile  pikselleştiriyoruz.

duman-fotografi-renklendirme-5-2

Daha sonra layers menüsünde normal olan görünümü Color olarak seçiyoruz.

duman-fotografi-renklendirme-5-3

burada şunu gördük arkdaşlar kullandığımız görselin çözünürlüğünün düşük olması ve arka planın siyah olmamasından dolayı iyi bir sonuç ortaya çıkmadı. Demek ki duman fotoğrafı çekerken arka plan mutlaka siyah olmalı ki duman fotoğrafı daha keskin çıksın ve işlem  yaparken böyle bir  sıkıntı yaşamayalım. Ortaya çıkan sonuç çok da iyi olmadı 🙁

duman-fotografi-renklendirme-6

Tabi daha düzeltilebilir bu görsel ama sonuç çok daha iyi olmayacaktır. Böylece bu tür bu tür bir durumda ortaya çıkacak sonucu görmüş oldunuz.

7- Aynı işlemleri arka planı siyah olan başka bir görselde uyguladık. Sonuç ortada.

duman-fotografi-renklendirme-7

Bu yazımızda duman fotoğraflarını renklendirmeyi gördük. Umarım yararlı olmuştur. Işığınız bol olsun…

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu