Fotoğrafçılık

Enstantane ve Diyafram Tablosunu Kullanarak Doğru Pozlama Yapmak

Arkadaşlar yukarıda Diyafram ve Enstantane tablosunu görmektesiniz. Diyafram, Enstantane ve ISO değerlerini değiştirerek doğru pozlamayı elde edebileceğimizi hepimiz biliyoruz. Bu değerleri kullanarak elde ettiğimiz doğru pozlama değerine  EV (poz değeri) diyoruz. EV’yi  sabit tutacak şekilde onu oluşturan tüm değişkenlerin değerlerini değiştirebiliriz. Önemli olan aynı poz değerini elde etmek. 

Peki nasıl ? Diyelim ki enstantane değerimiz 1/15’te, diyafram değerimizde f/4’te. Kesişme noktamız 8. Burada 8 sayısı bizim poz değerimiz (EV) . Enstantanemiz değiştiğinde tekrar  aynı poz değerini (EV) elde etmeliyiz. Enstantanemiz 1/60 yaptık diyelim. Niye yaptık titremeden dolayı enstantaneyi artırmak istemiş olabiliriz. Enstantaneyi değiştiğimizde tekrar doğru pozlamayı elde etmek için 8 sayısını bulmalıyız. 1/60 daki 8 sayısını elde etmek için diyafram değerini f/2 yapıyoruz.

diyafram-ve-enstantane-tablosu-2

Bu şekilde doğru pozlamayı elde etmiş oluyoruz. Tablonun fotoğrafını çekip cep telefonunuzda taşıyabilirsiniz. Zaten zamanla kafanızda oturuyor bu tablo. Esas mesele burada şu ki enstantaneniz 2 katına (1/60)  çıktığında ışık miktarınız 4 kat azalmış oldu. Işık miktarını 4 kat artırmak için diyafram değerinizi 2 stop düşürmüş oluyoruz. Her iki durumda da ışık dengelenmiş oluyor Ancak bildiğiniz üzere enstantane ve diyaframı değişerek farklı etkilere sahip fotoğraflar çekiyoruz.

Örneğin hareketi dondurmak istediğimizde kullanacağımız enstantane değeri farklı, alan derinliğini düşürmek için kullanacağımız diyafram değeri farklı oluyor.  Matematiksel bir  anlatalım yapalım. enstantane + diyafram+iso=doğru pozlama. Sol tarafdaki tüm değerleri değişerek aynı değeri elde etmeliyiz. diyelim ki enstantane=1/15, diyafram=f/2 iso=100 1/15+f/2+100=8. Diyafram değerini 2 kat artırırsak enstantane değerini 2 kat düşürerek yine 8 sayısını elde ederek doğru pozlomayı elde etmiş oluruz.

Ayrıca unutmayın makinelerinizi A modunda yada S modunda Kullanırsanız Örneğin A modundayken diyafram değerini değiştiğinizde Enstantanenin otomatik değiştiğine şahit olursunuz. Bunun nedeni ve temeli de bu tabloya uyum sağlamak yani Fotoğraf makineniz ışığı ve doğru pozlamayı ayarlamasından kaynaklanmaktadır. Kendi makinenizde A moduna alın ve Diyafram değerini değiştirin. Enstantanenin  nasıl değiştiğini gözlemleyin. Unutmayın ki verdiğimiz değerler kesin netlik belirtmezler. Her lense makineye göre değişiklik gösterir. 18-55 lenste F/2 değeri aramayın sonra. Şöyle bi soruda gelebilir. Hocam benim f değerlerimi çalmışlar şeklinde. 🙂

Sitemizin Kamera Simülatörünü Kullanarak Denemeler yapabilirsiniz.

Işığınız bol olsun…

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu