Fotoğraf Makineleri

Farkı Model ve Çeşitleriyle Fotoğraf Makineleri

       Bu başlık altında ilk olarak farklı model ve çeşitleriyle günümüzde pek çok insan tarafından kullanılan Dijital Fotoğraf makinelerini göreceksiniz. İkinci olarak ise dijital fotoğraf makineleri üretilmeden önce çokça üretilen Analog Fotoğraf makinelerinden bahsedeceğiz. Her ne kadar Analog Fotoğraf makineleri günümüzde pek yaygın olmasa da birçok kullanıcı bu tip makineleri tercih ediyor. Bu nedenle bu yazımızda Analog fotoğraf makinelerine  de değineceğiz.

dslr-like
Birçok modeli bulunan dijital fotoğraf makineleri çeşitli boyut ve şekillerde karşımıza çıkar. Günümüzde çokça kullanılan bu tip makinelerin filmli makinelerden en önemli farkı kimyasal film yerine elektronik sistemleri kullanmalarıdır.

birkarefotograf-fotograf-makine-secimi-6
Dijital fotoğraf makineleri Analog fotoğraf makinelerine göre daha gelişmiş bir teknolojiye sahiptir. Günümüzde üretilen fotoğraf makinelerinde çektiğimiz fotoğrafları görebilmemiz için LCD ekran bulunmaktadır. Bu sayede beğenmediğimiz kareleri hafıza kartında yer açmak için hemen silme şansına sahibiz. Ayrıca bazı dijital makineler cepte taşınacak kadar küçüktür. (Kompakt Makineler) Bazıları ise tripod olmadan kullanılamayacak kadar büyüktürler.

objektif9
Günümüzde birçok fotoğraf makinesi karmaşık ayarlar olmadan fotoğraf çekmek için üretilmiştir. Bazı makinelerde ise daha karmaşık menü  ve manuel ayarlar vardır.
Dijital makineler çok gelişmiş teknolojiye sahip olsalar da bazı temel özellikleri Analog makinelerle aynıdır. Bunlar optik düzenek , vizör , diyafram enstantane vs. dir.

kompakt_foto
Dijital Fotoğraf makineleri kendi içinde farklı model ve çeşitlere ayrılıyor. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz. Kompakt Fotoğraf Makineleri , Cep Telefonları , Dslr , Slr Like , Aynasız Fotoğraf Makineleri , Orta Format Fotoğraf Makineleri  vs dir. Yukarda da belirttiğim gibi Dijital Fotoğraf Makineleri farklı tip ve boyutlardadır. Bunun en temel nedeni Fotoğraf Makinesi üreticilerinin ürettikleri makineleri farklı amaçlar için tasarlamaları ve üretmeleridir.

D3S_14_24_front34l_i
Fotoğraf makinelerinin boyutları farklı olduğu gibi makinenin içindeki algılayıcının da boyutu farklıdır. Kompakt makineler de daha küçük algılayıcı varken Dslr’e de daha büyük algılayıcı vardır. Peki algılayıcı boyutu bizi neden ilgilendiriyor derseniz onunda cevabını kısaca vermeye çalışalım. Algılayıcının boyutu büyüdükçe , algılayıcı üzerindeki hücrelerde daha temiz sinyal üretir. Bu sayede bizde daha kaliteli fotoğraflar elde etmiş oluruz. Peki Dslr bir makine aldım ancak daha iyi fotoğraflar elde edemiyorum diyorsanız unutmayın ki kaliteli fotoğraflar tek bir etkene bağlı değildir.

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu