Fotoğrafçılık

Filmsiz Fotoğraf Çeken Makina! (1978 Yılında Yazılmış)

Bilgisayar hayatımıza o kadar çok girdi ki bu gün evimizde işimizde birçok yerde karşımıza çıkan bilgisayarlar artık hayatımızı daha da kolaylaştırdı. Düne kadar hayal olan, bilim-kurgu olarak düşündüğümüz ürünler şimdi hayatımızın değişmez bir parçası. Teknoloji hayatımıza girdikçe yasam biçimimiz ve düşüncelerimizde değişmekte. Aristo (Homeros) dediği “tanrıların meclisine kendi kendilerine giren Hephauestos’un üçayakları ile Daedolus heykelleri gibi, kurulduklarında kendiişlerini görebilecek olan aletler ya da “hiçbir elin yardımı olmadan mekik dokuyacak aletlerdir”, tanımlarıyla mitolojiden günümüze müjdesini vermiştir. Şimdi en basit bir dokuma makinası bile kendi kendine çalışabilmektedir.

1950’li yıllarda 30 ton ağırlığındaki ilk bilgisayar olan Eniac’dan günümüzde cebimize sığan, gelişme içindeki bilgisayar hayatımızda her alanda olduğu gibi sanat ürünlerinde yansıdı. Müzisyenler bestelerini yaptıkları gibi fotoğrafçılarda ürünlerini bilgisayar ortamlarında üretmeye başladılar. Bazı fotoğrafçılar bilgisayarın fotoğrafın içine girmesine karşı gelmekteler, kaygı duymaktalar. Fakat belki de bu bir geçiş sürecidir. Zamanla onlarda alışacaklar. Çekingenliklerine üzerlerinden atacaklar. Teknolojinin nimetlerinden en çok yararlanan bizler değimliyiz. Auto Focus makinaları ve onların elektronik parçalarını bize sağlamış olduğu kolaylıkları kullanmıyor muyuz?

Her zaman yakındığımız fotoğrafın belirli zorluklarına ve engellerini ortadan kaldıran bilgisayar programlarının varlığı bizlere yeni güç katacak, bu sayede sınırlarımızı biraz daha genişletecektir.

Burada arkadaşlarımın anlattıkları bir anıyı aktarmak istiyorum.

Türk fotoğrafında ismini kanıtlamış, yaptıklarıyla, sergileriyle, albümüyle takdir ettiğimiz bir fotoğrafçı dostumuz, arkadaşlarımıza bilgisayar fotoğrafı hakkında epey atıp-tuttuktan sonra haydi benim sergime gidelim deyip açtığı serginin bilgisayar ortamında oluşmuş fotoğraflardan olması oldukça ilginç.

Türk fotoğrafına çok önemli hizmetleri bulunan 7 yıl ve 52 sayı gibi zorlu maratonu 1980’li yılları öncesinde koşan Yeni Fotoğraf dergisinin 1978 yılı Ocak Şubat sayısındaki bir haberden alıntı yaparak nerelerden nereye geldiğimizi düşündüm. Bu haberi yayınlamak bizim için çok anlamlı. Çünkü yeni fotoğraf dergisinden 20 yıl sonra yayınlanan dergimiz sadece bilgisayar ortamında yayın yapmakta. Her halde bir gün bilgisayar ortamında dergi yayınlayacağı da pek düşünülememiştir. Zaten bilgisayarın fotoğrafa ne kadar girdiğinizde son Inter Kamera fuarında gözlerimizle gördük. Bütün firmaların sergiledikleri ürünlerin büyük çoğunluğu bilgisayar ortamına yönelikti.

Yeni Fotoğraftaki yazı aynen şöyle;

FİLMSİZ FOTOĞRAF ÇEKEN MAKİNA!

filmsiz-fotograf-makinesi-2

Almanya muhabirimiz Murat Ertem’in bildirdiğine göre, geçenlerde Alman-Amerikan sanayi birleşimi olan RCA firması tarafından verilen haberle ilgili muhabirimizin yazısı şöyle:

“Bugün teknik alanda, elektronik resimlendirme, problem olarak kabul edilmekle beraber, böyle bir kameranın hakikaten gerçeklemesi için birkaç seneye daha ihtiyaç olunacağı zannedilmektedir. Şimdiye kadar detayları hakkında elde edilen bilgiye göre, RCA’ nın takdim ettiği makina bugünkü fotoğraf makinalarından daha hafif olup, hareketli parçaları bulunmayacakmış. Her çekilen resim kamera kutusundaki ekrana aksettirilmekte, istenilmediği zaman tekrar silinebilmektedir.

Fotoğraf kâğıdı veya dialar için çekilen resimler makinadan depo edilmekte, istenildiğinde tekrar çağrılarak özel bir alet tarafından istenilen adette kopya edilebilmektedir ve hatta Lancaster/Pennsylvania’daki Amerikan firmasını developer bölümünden söylenildiğine göre (artık ne dereceye kadar inanılır bilemeyeceğiz) makinanın içerisindeki elektronik depolama kısmında çağrılan ve mehtapsız gecelerde flaşsız olarak çekilen resimlerden bile kâğıt ve dia baskılarından çok iyi sonuçlar alınıyormuş?

Fiyatı ise normal aynalı refleks makinalardan faklı olmayacakmış.

Doğrusu ilginç bir haber, bakalım önümüzdeki günler ne gösterecek…”

Yeni fotoğraf Ocak/Şubat 1978

Sayı: 28/29

Gerçekten önümüzdeki günler daha neler gösterecek Kim bilir…

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu