• Değerli fotoğraf severler 2022 yılı sizlere daha fazla umut, daha fazla sevinç, daha fazla mutluluk getirsin. Yaşamınızda güzel yıllar, mutlu yarınlar, gerçek dostluklar hep sizlerle olsun. Yeni yılın size ve tüm sevdiklerinize sağlık, mutluluk, neşe, başarı, bolca para, sevgi ve huzur getirmesini dileğiyle. Işığınız bol olsun... Birkarefotoğraf Ekibi.

1 Rus 15 Osmanlı'ya bedel imiş !!!

ciddi

Yönetici (Co) Administrator
"1 Rus 15 Osmanlı'ya bedel imiş" diyorum ama bunu der iken tarihi bir gerçeğe dayanarak söylüyorum ! Valla bize okulda bunları öğrettiler mi hatırlamıyorum ! E epey zaman da geçti ve ben tarih dersinde iyi bir öğrenci de değildim zaten. Hani öğretmediler desem belki de yanlış diyebilirim :) Fakat öğrenmenin yaşı yok demişler. Ben de öğrenmeye devam ediyorum... Bilen biliyordur, bilmeyenleri de biraz olsun aydınlatayım dedim...
-
Şimdi olayı bir programda bir konuşmacının esas konusu içinde 2 cümlelik bir açıklamasında duydum ve hemen google'a sordum. Bulduğum birkaç kaynaktan en güvenilir wikipedia.org diye düşündüm. Burada şöyle bir özet bilgi var ki oha falan oldum yani !
-
Güçler
Osmanlı : 14-16 kalyon, 6 fırkateyn, 6 mahon, 13 kadırga ve 32 daha küçük çapta gemi
Rus : 9 kalyon, 3 firkateyn, 4 ateş gemisi ve 4 nakliye gemisi
-
Kayıplar
Osmanlı : 15 kalyon, 4 fırkateyn ve 40 parça ufak gemi yanmış ve batmıştır. "Rodos" adlı kalyon ve 6 kadırga Rusların eline geçmiştir. Yaklaşık 11.000 ölü
Rus : 1 kalyon (Sv. Evstafii). 700 ölü
-
Hale bakar mısınız ? 1 gemi 700 ölüye karşı, biz ise 65 gemi ve 11.000 ölü ! yani 1 rus 15 Osmanlı askerini öldürmüş gibi ve 1 Rus gemisi 65 Osmanlı gemisini gümletmiş gibi !!! Yani rakam olarak bakılır ise bu böyle !..

Kaynak : Çeşme Deniz Muharebesi - Vikipedi
-
Bir de beni bunu duyduğumda araştırmaya iten detay konuşmacı diyordu ki o yıllarda Avrupa'lı bilim, teknoloji alanında çok ilerleme kayıt etmiş ve bir Fransız mühendiz(mi), bilim adamı(mı) ne ise soy adı "Şarapnel" olan (anladınız sanırım şimdi) bu adam o zamana kadar kullanılan top güllelerinin içine patlayıcı ve metal parçalar koyarak bir güllenin ulaştığı yerde 10-20 katı ölümcül olmasını sağlamış. İşte bu Çeşme deniz muharebesinde de düşmanın elindeki top güllleleri bu teknolojiye sahip imiş. Osmanlı gemilerinde ise bildiğiniz bowling topu gibi bir tesire sahip gülleler varmış. Sanırım bu kayıp sayısındaki aşırı farkı çok net açıklayan bir detay !..

ciddi

Yönetici (Co) Administrator
Ayrıca şöyle bir link buldum ve kaybedilen savaşları sayınca 43 savaş kaybettiğini gördüm Osmanlı'nın. Gerçi 700 yılda 43 savaş kaybı çok değil midir ki acep !.. Fakat bazı savaşlarda kayıp farkı o denli anormal derecede aleyhimize olmuş ki okurken dahi içim şehit olanlar için cızz etti. Bilmem 5000 kayba karşı bizden 20.000 kayıp gibi mesela !

https://tarihturklerdebaslar.wordpress.com/2013/12/08/osmanli-devletinin-kaybettigi-savaslar/