• Değerli fotoğraf severler 2022 yılı sizlere daha fazla umut, daha fazla sevinç, daha fazla mutluluk getirsin. Yaşamınızda güzel yıllar, mutlu yarınlar, gerçek dostluklar hep sizlerle olsun. Yeni yılın size ve tüm sevdiklerinize sağlık, mutluluk, neşe, başarı, bolca para, sevgi ve huzur getirmesini dileğiyle. Işığınız bol olsun... Birkarefotoğraf Ekibi.

18650 tip ve diğer tip Li-Ion şarjlı Pillerde protection (koruma)

bipekkan

Super Moderator
Özellikle merdiven altı Fason Li-Ion şarjlı pillerde kouma devresinin olup olmadığını anlayamazsınız. Örneğin Panasonic Li-Ion şarjlı pillerden yeşil renkli olanlar NCR 18650A ve B Negatif kutup üzerinde bir koruma kartı (Protection circuit board-PCB) ile birliktedir. Bazı markaların üstünde "IC Protection-Built in Li-Ion Rechargeable Battery" yazar.
Aşağıdaki fotograflar bu işin nasıl yapıldığını göstermektedir.

fjms.png


yv2n.jpg


alm7.jpg


Diğer taratan en çok kullanılan Alkalin ve şarjlı pil boyutları da aşağıdaki gibidir.

s2pt.jpg
 
Son düzenleme:

ciddi

Yönetici (Co) Administrator
[MENTION=73]bipekkan[/MENTION]
Bu bilgileri arayıp bulmak zor ve uzun zamanımızı alabilir. Ayrıca sizin anlatım diliniz ile bulmak imkansız. Bu değerli bilgileri bizler ile paylaştığınız için teşekkür ederim.
 

bipekkan

Super Moderator
pilin içinde çip mi var. bi yaşıma daha girdim. kalem pillerde çip oluyor mu ki yav ?
[MENTION=1]genesis[/MENTION],
Bu tip koruma devreleri, Cep telefon pilleri de dahil tüm Lithium-Ion(Li-Ion), Lithium Polymer (Li-Po) Daha doğrusu ana kaynağı Lithium olup şarj edilebilir tüm pil ve bataryalarda (Çok hücreli) vardır. Hatta olmazsa olmazıdır. Sizin konu ettiğiniz Alkalin veya Çinko - Karbon tip kullan-at pillerle Ni-Cd (Nickel-Cadmium) ve çok sık kullandığımız Ni-Mhd (Nickel–Metal Hydride) şarjlı pillerde (AAA-AA-C-D tip pil ve 9 V Bataryalar) bu koruma devreleri yoktur. Bu tip pillerin en büyük özelliği küçük hacimde yüksek akım verebilmeleri, dolayısıyla "GÜÇ" sağlayabilmeleridir. Ancak en büyük sıkıntıları ısıya karşı aşırı duyarlı olmalarıdır. Oda sıcaklığı bile ömürlerini negatif yönde etkiler. Ömür başlangıçları imal edilip ilk %40 şarjları verildiği anda başlar. (Rafta beklerken en az kayıpla beklemeleri bu şarj seviyesinde oluyor)
Isıyı arttıran en büyük etken harici ışık-ısı kaynakları (Güneş) ve Aşırı şarj voltajı ile bundan doğan yüksek şarj akımlarıdır. Max. Şarj voltajı 4,2.oo Volt' tur. 0.1 V şarj voltajı artışı pilin iç ısısını hemen pili patlama - şişme noktasına geririr. Fotografta kırmızı daire içindeki IC, voltaj 4.2 ye geldiğinde şarjı durduran, mavi daire içindekide ısıl koruma IC' sidir. 3. bir emniyet noktaları ise "ilk fotografta görülen gaz boşaltma valfi" dir.(Düdüklü tencerenin düdüğü gibi düşünün) ayrıca dikkat ederseniz bu emniyet valfinin dışında ısı nedeniyle oluşacak gazı boşaltmaya yarayan (+) ve (-) Kutupların metal şapka ve levhalarında delikler vardır. Bunlar bazen zamanla tıkanabiliyor. Söz konusu valf bu durumlarda devreye girer.
Bu nedenle bir uyarıda bulunayım. ASLA ŞİŞMİŞ YERİNE ZOR SIĞAN BU TİP PİLLERİ KULLANMAYIN. ŞİŞME NEDENİ GAZ ÇIKIŞ DELİK VE VALFİ TIKANIKTIR VE BU NEDENLE ŞİŞMİŞTİR. VEYA KULLANILAN PİL MERDİVEN ALTI OLUP KORUMA DEVRESİ YOKTU, HATTA VALF VE DELİKLER AÇILMADAN PİYASAYA SÜRÜLÜR.. Patlayan, yanan telefon ve Lap-Top' ların asıl yanma nedeni bataryalarıdır. Ciddi risk taşır. Özellikle diz üstü PC' lerin bataryaları 18650 tip Li-Ion pillerin seri bağlanmasıyla (5-8 adet) elde edilir ve ekstra koruma devreleri vardır.
 
Son düzenleme:

ciddi

Yönetici (Co) Administrator
Bizde de çip var aslında ama sistem bizim çiplerimiz olmadan çok daha iyi birer Pil olacağımızı söylüyor. O yüzden ufak yaştan, eğitim döneminde çipimizi amcalara gösteriyoruz ! Onlar da çipimizi sisteme uygun olsun diye bişiler yüklüyor. Çipsiz hayat mı olur !.. Eğitim döneminde bizi de işte şarj ediyorlar. Yıllarca o şarj ile sistemi kullananların yolunda hizmet ediyoruz. Hem çipliyiz hem de lityumu en iyonlusu ! İonyalı Çipilus :)
 

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
[MENTION=73]bipekkan[/MENTION] anladım hocam. her ne kadar basit gibi görünsede pilli elektronik cihazlarımız için piller çok önem arz ediyor. ayrıca sağlık açısındanda çok önemli anladığım kadarıyla. yani çarşıda pazarda gördüğmüz pillerden uzak durmalıyız. fason şarj cihazları yada pillerde aynı şekilde tehlike oluşturuyor büyük ihtimalle. En güzeli az fazla para verip orjinal ürün kullanmak.
 

bipekkan

Super Moderator
[MENTION=73]bipekkan[/MENTION] anladım hocam. her ne kadar basit gibi görünsede pilli elektronik cihazlarımız için piller çok önem arz ediyor. ayrıca sağlık açısındanda çok önemli anladığım kadarıyla. yani çarşıda pazarda gördüğmüz pillerden uzak durmalıyız. fason şarj cihazları yada pillerde aynı şekilde tehlike oluşturuyor büyük ihtimalle. En güzeli az fazla para verip orjinal ürün kullanmak.
[MENTION=1]genesis[/MENTION],
Özellikle milyoncu, pazarcı ve sokak tezgahlarında çok ucuza satılan Çin kaynaklı ve İzmir/Menemende giydirilen (!) Çinko-Karbon pillerden de uzak durun. En geç 1 ayda akıtıyor ve cihazları rezil ediyor. Telefon pillerinde özellikle bağlantı (+) (-) metalleri yüzünde bulunan deliklere dikkat edin. Orjinal telefonun markasından olması şart değil. Örneğin Ansmann bu kopuda süper başarılı Fotograf makinası için süper pilleri var ve en azından bendeki orjinal Canon' dan daha uzun dayanıyor.
Bazılarımız fenerlere çok meraklı (hem normal aydınlatma el feneri hemde deniz için) Çoğunda konu ettiğim 18650 kullanıyor.
Türkiye için Panasonic ve Samsung' tan şaşmayın. Bu tip pillerde üst kapasite 3400 mA dir bunun üstü sahtekarlıktır.
Özellikle Fason harcı alem 18650 vb tip olsun, hatta şu an çok bollaştı LCD' li veya LED' li fason kırk çeşit her türlü telefon pilini şarj edebilen Universal Lİ-Ion/Li-Po şarj cihazları var ve bunlar özellikle telefon Aksesuarcılarında satılıyor. LED' li olanlar 5 TL, LCD' li olanlar 7.5-10-15 TL' ye kör tuttuğunu öper şekilde satılıyor. İlk önce korkarak aldım. İçini açınca inanılmaz bir şey tam fonksiyonel. Son 1.5 aydır aldıklarım 7 adet oldu hepside çok başarılı şarj yapıyor ve istenilen tüm koşulları sağlıyor.
Yakında en azından alıp kullandıklarımı buraya aktaracağım. Boyut kapasite filan hiç önemli değil. Benim ilk telefonlarımdan Motorola' nın(Time-Port serisi) pilleri yıllardır (10 yıldan fazladır) şarjsızdı ki yedekleriyle her halde 10 adet vardır biri hariç hepsini canlandırıp şarj ettier.
 
Son düzenleme:
Üst