• Değerli fotoğraf severler 2022 yılı sizlere daha fazla umut, daha fazla sevinç, daha fazla mutluluk getirsin. Yaşamınızda güzel yıllar, mutlu yarınlar, gerçek dostluklar hep sizlerle olsun. Yeni yılın size ve tüm sevdiklerinize sağlık, mutluluk, neşe, başarı, bolca para, sevgi ve huzur getirmesini dileğiyle. Işığınız bol olsun... Birkarefotoğraf Ekibi.

A101 mağazalarında C.F.L. nin 2 ad. 3000 mA AA pil

bipekkan

Super Moderator
Arkadaşlar.
Bu gün 12.12.2013 itibariyle A101 mağazalarında C.F.L. nin 2 ad. 3000 mA AA pil , bonus olarak anahtarlık şeklinde pil test aleti (Bir şeye yaramaz) ve aslında Ni-Cd piller için imal edilmiş çok düşük şarj akımlı uyduruk bir şarj cihazı satılıyor. Piller 07/2007 imalatı ve süper bayat. 8 saattir adam etmeye çalışıyorum. Umut yok gibi.
UZAK DURUN !

Hüseyin Evcan

Yönetici (Co) Administrator
Arkadaşlar.
Bu gün 12.12.2013 itibariyle A101 mağazalarında C.F.L. nin 2 ad. 3000 mA AA pil , bonus olarak anahtarlık şeklinde pil test aleti (Bir şeye yaramaz) ve aslında Ni-Cd piller için imal edilmiş çok düşük şarj akımlı uyduruk bir şarj cihazı satılıyor. Piller 07/2007 imalatı ve süper bayat. 8 saattir adam etmeye çalışıyorum. Umut yok gibi.
UZAK DURUN !

430 ex 2 de şarjlı olandan kullanıyorum cok kısa surede bıtıyorlar paraya kıyıp ıyı bır seyler almak daha mantıklı bunu bır kez daha gordum

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
[MENTION=73]bipekkan[/MENTION] hocam daha iyi bilir ama. gp kullanıyorum. memnunum ancak onlarında pili çabuk bozuluyor.

ciddi

Yönetici (Co) Administrator
[MENTION=73]bipekkan[/MENTION] hocam daha iyi bilir ama. gp kullanıyorum. memnunum ancak onlarında pili çabuk bozuluyor.

Bende 4 yıllık GP'ler var 2700 mAh foto makinesini çalıştırmazlar artık sanırım ama Locitek'in faresini 3 hafta falan çalıştırıyorlar !.. Eski pilleri atmayın fare pili oluyorlar :)

bipekkan

Super Moderator
Arkadaşlar,
Sıkıntı belli markalar üzerine olunca şu güncellem işini bıraktım ilk defa açık açık yazayım dedim. Nasılsa DH' de değiliz !.
Uzunca bir süre bir firmanın imal ettiği özel sistemlere ait kartların test ve ayar işini yaptım. Test sırasında kullandığımız enerji kaynaklarında gürültü ve 3. harmonik sorununu çözemediğimizden hatta referans olarak kullanmak zorunda kaldığımız şebeke 50 Hz frekansının bile istikrarsız olması nedeniyle enerji kaynağı olarak şarjlı pil ve sabit Osc leri imal etmek zorunda kaldım. Şunu bilmekte yarar var, malesef elektriğimiz sonderece kalitesiz ve halkı kazıklama adına ve özellikle kış aylarında bir miktar enerjinin yeterli olabilmesi için Frekans 49.5 Hz' e düşürülüyor. Bunun sonucunda sayaçlar azda olsa fazla yazıyor. Neyse, bu bilgiyi bilipte bilmemiş gibi "Üç Maymunları" oynamakta yarar var. Başta ucuz gerekçesiyle neredeyse 700 kadar GP' nin 1600-2700 mA arası pillerinden kullandık. Başlarda pil sayımız azdı ve pilleri eski Ni-Cd şarj cihazlarıyla çok uzun sürede şarj ediyor (daha doğrusu ediyor sanıyorduk) ve bu iş sık sık yapıldığından pillerin farklı ve sorunlu olduğunu fark edemedik. Taki ilk şarj cihazı olarak 10 adet Ataba AT-998 alana kadar. Başta sevindik piller 2.5-3 saatte şarj oluyor diye,ancak fazla değil 4-5 şarj sonrası, şarj süresi azalmaya başladı ve normalde 3-4 saat kullandığımız piller 10-30 dk. arası boşalmaya başladı. Piller aşırı ısınıyordu ve bazılarında şişme ve + uç civarında köpüklenme başlayınca ilk önce yeni pil olarak 2000 mA Varta Photo pilleri bulduk ve neredeyse 2 misli fiyata aldığımız bu pillerin önemli bir kısmı bırakın şarj tutmayı tamamen defoluydu .Şarj cihazımızı bile tetiklemiyordu. Arkasından yeni piyasaya verilen 1900 mA Varta Energy pillerden aldık. Onlarda meğerse Varta'nın ilk Çin malı üretimleriymiş, SARA' (Epilepsili)lı çıktı her şarjda ısınıp kusuyordu !!!!, Elimizde çok az şarjlı pil kalmıştı ve sağlam gibi görünenleri bir araya getirip bizim aslan parçası 998' lerle şarj edip kullanıyorduk ve spiller göçtükçe bir süre alkalinlerle idare etmeye başladık. Tam o sırada Varta 2300 ve arkasından 2500 mA power serisi çıkınca biraz oh! dedik. Başta 30-35 şarja kadar fazla ısınmayan ve neredeyse 5-5.5 saat kullanınca bizim GP' lere geriye dönüp bakmak gerekti. Ve test için hemen bir düzenek kurup piyasada o an bulunan 2300-2400 ve 2500 mA GP' lerden 5' şer takım alıp varta power serisi ile kafa kafaya resmen tokuşturduk. Sonuç feceatti. GP' lerin iç direnci Vartaya göre düşüktü ve neredeyse şarj cihazının verebildiği max. akımı resmen üzerinden akıtabiliyordu ama bu ise kataloglarda belirtilen 45 oC olan güvenli ısı sınırını en az 15 derece üste çıkartıyordu. AT-998 rahatlıkla her kanal için 940 mA akım verebiliyordu ve şarj akımı pil sayısı 3-2 hatta tek pile düşürülünce 1400 mA çıkıyordu. Vartalarda başta iç direnç yüksekliği nedeniyle daha uzun sürede şarj oluyordu ama AT-998 tarafından MPU tarafından uygulanan voltaj kademe kademe arttırıldığından bu pillerden de akıtılan fazla akım bir süre sonra pilin kimyasını bozuyor ve GP kadar olmasada aşırı şarj akımı bu pillerden de akmaya başlıyor ve piller aşırı ısınmaya başlıyordu. Daha ilginci ilk şarj edilen pillerde vartalar hiç kullanmasanız bile en az 2 ay şarjlarını muhafaza edebilirken GP' lerde çok önemli bir düzensizlik göze çarpıyordu. Aynı şartlar altında şarj edilen bir dörtlük GP blister ambalajı içinde şarjını 1 haftada kaybeden olduğu gibi 1 ay kadar dayanan da vardı. Bu arada gençlik yıllarından kalan fotograf merakım depreşti ve sayısala pek yüz vermezken bayağı uzun bir araştıma sonucunda Fuji S6500FD like makinemi almıştım. Bu makina 4 AA ile çalışır. GP' leri takım olarak kullandığımda 100 çekim bazı gruplarda 250 çekim ancak yaparken Varta power 2500 lerde 550 çekime kadar çıkıyordum. Kısa bir incelemede GP' lerde gerek kullanımda gerekse beklemede grup içindeki bazı pillerin daha erken boşaldığını gördüm. Malesef bu pillerde imalat kalitesi ve yeknesaklığı yoktu. Ve bizim bu pil ve şarj cihazları konusu başlangıcı da işte böyle oldu. İşimizi tatil ettiğimiz halde hala devam ediyoruz ve sağlığımız el verdiğincede devam edeceğiz.
Kısaca anlatmak istediğim. İlk önce, GP' ler ucuz diye tamah etmeyin GP ReCyko+' lar hariç alın tepe tepe kullanın Ancak son modaya uyup "Ready to Use" gibi genel bir adlandırmayla pil çıkartmazlarsa. Bu tip ve kapasiteleri 2100 mA üzerinde olanlardan o kadar çok şikayet alıyorum ki Kimi Pili takıyorum boş çıkıyor. Şarj etmek zorunda kalıyorum (Ki kullanım amacına tamamen ters) bu pillerin bende 2000-2050-2100 mA olanlarında 4-5 yıldır ambalajını açmadıklarım var ve ara sıra ambalajı toplu iğne ile delip kontrol ediyorum çoğu %50 , Bazıları %60 dan fazla dolu. Ve mutlakada böyle olması gerekiyor. Bu pilleri 8-10 aydır kullananlardan sayısı azda olsa "artık kullanılamaz hale geldiler" diye şikayetçi olanlar var. Kısacası bu piller üzerinde de bir karmaşa başlatıldı firmalarca.
Şunu unutmayın. Genel olarak Ni-Mhd pilleri şarjsız bırakmayın. Normal tip Ni-Mhd pilleri markası ne olursa olsun ister Professional veya Industrial type olsun en az 2 bilemediniz 3' er aylık periodlarla mutlaka şarj edin. Bu tip pillerin alt limit voltajı ortalama 0.9 V civarıdır. Buna rafta bekleme voltajı da denir. Bu voltaj ortalama 0.7 volt altına düşmeye başladımı aynen kurşun asit akümülatörlerde olduğu gibi kalıcı kimyasal değişiklikler başlar ve şarjlı pilin verimi geri getirilemeyecek kadar düşer. Bekletmenin dışında bu tip pilleri Deep Condition-decharge (Derin deşarj) yani "SIFIR" volta getirinceya kadar asla boşaltmayın. Deneme ile sahiptir. Bu güne kadar sırf unutma nedeniyle 5-6 pil kaybettim.Ni-Mhd pil kullanılmasını öneren bütün cihazlarda bu alt sınır gözetilerek "Yük" altında hücre başına voltaj 0.9 V düşünce makina-Cihaz duracak şekilde yazılımları yapılmıştır.Adı sanı duyulmamış DP - gibi fason imalat pillerden uzak durun. En azından yeni bir pil markası duyduğunuzda herhangi bir lisanda (Türkçe hariç) en basit şekilde arattırın bakalım yurt dışı satışı var mı? yada imalatçıya yönlendiriliyormusunuz?) Lisan bilgisinede gerek yok Türkçe yazın GOOGLE amcaya çevirttirin, Çeviri hatalıda olsa düzeltilmiş şekilde arama gelir.
Bu arada bendeki CFL' ler 11. deşarjı 8 saat sürdü bu ortalama 880 mA kapasiteye denk.Pilin üzerinde Min. 2800 mA yazıyor. Bakalım ısrarla sürdüreceğim şarj deşajı hafta sonuna kadar, neler olacak?