• Değerli fotoğraf severler 2022 yılı sizlere daha fazla umut, daha fazla sevinç, daha fazla mutluluk getirsin. Yaşamınızda güzel yıllar, mutlu yarınlar, gerçek dostluklar hep sizlerle olsun. Yeni yılın size ve tüm sevdiklerinize sağlık, mutluluk, neşe, başarı, bolca para, sevgi ve huzur getirmesini dileğiyle. Işığınız bol olsun... Birkarefotoğraf Ekibi.

Adım Adım Fotoğraf Makinesi Satın Alma Rehberi

Hüseyin Evcan

Yönetici (Co) Administrator
birkarefotograf-fotograf-makine-secimi-7.png

Birkarefotoğraf olarak sizlere fotoğraf makinesi satın alırken dikkat etmeniz gereken hususlar konusunda bir yazı hazırladık. Fotoğraf makinesi satın alma rehberi adlı yazımızı sizlerin beğenisine sunuyor ve azami ölçüde faydalanmanızı diliyoruz. Yazımıza alttaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.birkarefotograf.com/adim-adim-fotograf-makinesi-satin-alma-rehberi/

ibosener

New member
Bence adımlar şöyle gelişiyor.
1- Önce fotoğrafçılığa merak salınır.
2- İnternet alt-üst edilir bütçe belirlenir.
3- Bütçe hazır edilir.
4- Forumlarda ve arkadaş çevrelerinde bu bütçeye uygun makinalar sorulur.
5- Önerilen modeller marketlerde defalarca gözden geçirilir ve bir modelde karar verilir.
6- Karar verilen modeller forumlarda ve arkadaş çevrelerinde nasıl, iyi makinamıdır? Bu parayı edermi diye sorulmaya başlanır.
7- Biraz daha ekle şunu al, biraz bekle şu model çıkacak yorumlarından sonra üçüncü adıma geri dönülür
:) :):)

Ya da bütçeye uygun gelen bir model araştırılır kimseye sormadan alınır ve keyfini sürmeye başlanır...

Ne dersiniz haksız mıyım :)

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
hocam vallahi kesinlikle haklısınız. vallahi tam üstüne bastınız. benim bir öğretmen arkadaşımda araştırmaktan kafayı kırmak üzeydi. aynı yoldan tabi ben de geçmiştim.

fotoğrafa ilgisi olupda başlamak isteyen en ucuz dslr makineyle başlamalı bence.

ama bizim kültürümüzde şu oluştu işimizi görecek deil başkası gördüğünde vayy diyecek makine telefon araba alıyoruz.

mark 3 le mi çektin anaa çok iyi fotoğraf.
d40la çekse sanki başka fotoğraf çıkcak aynı kareden.

ibosener

New member
hocam vallahi kesinlikle haklısınız. vallahi tam üstüne bastınız. benim bir öğretmen arkadaşımda araştırmaktan kafayı kırmak üzeydi. aynı yoldan tabi ben de geçmiştim.

fotoğrafa ilgisi olupda başlamak isteyen en ucuz dslr makineyle başlamalı bence.

ama bizim kültürümüzde şu oluştu işimizi görecek deil başkası gördüğünde vayy diyecek makine telefon araba alıyoruz.

mark 3 le mi çektin anaa çok iyi fotoğraf.
d40la çekse sanki başka fotoğraf çıkcak aynı kareden.

Hahahahahaha...
Benim de yazdıklarım tecrübeyle sabittir. Hatta öyle ki, yeni aldığım D3100 ü elimde görüp te, "Yaaa bende şu marka şu model makina almak istiyorum ne dersiniz nasıldır?" diye soranla bile karşılaştım. Elimde bir makina olması yeterliydi. Benim bilgimi, tecrübemi, o makinanın neden elimde olduğunu sorgulamasına hiç gerek yoktu ... Biz böyleyiz, biz bize benzeriz :)

Hüseyin Evcan

Hahahahahaha...
Benim de yazdıklarım tecrübeyle sabittir. Hatta öyle ki, yeni aldığım D3100 ü elimde görüp te, "Yaaa bende şu marka şu model makina almak istiyorum ne dersiniz nasıldır?" diye soranla bile karşılaştım. Elimde bir makina olması yeterliydi. Benim bilgimi, tecrübemi, o makinanın neden elimde olduğunu sorgulamasına hiç gerek yoktu ... Biz böyleyiz, biz bize benzeriz :)

Ne yazıkki bir çok kişide en iyi makine en iyi fotoğrafı çeker anlayışı var. bu nedenle en ıyı ekıpman alınır bır sure sonra da satılır. en iyi fotoğrafı makine değil fotoğrafçı çeker:)

ciddi

Ne yazıkki bir çok kişide en iyi makine en iyi fotoğrafı çeker anlayışı var. bu nedenle en ıyı ekıpman alınır bır sure sonra da satılır. en iyi fotoğrafı makine değil fotoğrafçı çeker:)

Evet, fotoğraf bir bütün. İçerdiği anlam fotoğrafı fotoğraf yapan en önemli unsur. Bu sebeple "fotoğraf" fotoğrafçı tarafından çekilir. Ekipman ise o fotoğrafın görsel kalitesinde belirleyici etken olur.

zaloğlu68

New member
Taşınabilirlik çok önemli benim için mesela, daha yeni dışarıda biraz kar fotoğrafı çekiyordum bir arkadaş koca tripod ve canon 5d mark 2 ile çekim yapıyordu açıkçası pek imrenmedim benim samsung nx tüy gibi kalır onun yanında ufacık çantayla taşıyorum. Gündüz çekimlerindede taşımaya değecek kadar fark olduğuna inanmıyorum arkadaş iş için almışa benziyordu ama benim gibiler için çok gerekli değil tabi sony a7r olsa zevkle taşırım :D:D:D:D:D

ciddi

Taşınabilirlik çok önemli benim için mesela, daha yeni dışarıda biraz kar fotoğrafı çekiyordum bir arkadaş koca tripod ve canon 5d mark 2 ile çekim yapıyordu açıkçası pek imrenmedim benim samsung nx tüy gibi kalır onun yanında ufacık çantayla taşıyorum. Gündüz çekimlerindede taşımaya değecek kadar fark olduğuna inanmıyorum arkadaş iş için almışa benziyordu ama benim gibiler için çok gerekli değil tabi sony a7r olsa zevkle taşırım :D:D:D:D:D

Benim de hiç tripodum olmadı !.. Alırsam da şu Joby Gorillapod mu ne almayı düşünüyorum.Siz uygun başlıkta bu makinaya ait tecrübelerinizi ve birkaç fotoğrafınızı paylaşabilir misiniz ? Ben de merak ediyorum bu Samsung aynasızları. Arayüzünün ve tepki hızının pek iyi olmadığını duymuştum. En iyisi bir bilenden bizzat dinlemek... Hehe,sony a7r yi sanırım taşımak istemeyen olmaz. Feci cihaz o.

zaloğlu68

New member
Dslr hiç almadım artık tam kare aynasızda çıktı dslr bitti benim için! Tabi orta format hariç ;) Samsung un arayüzü ve af hızı evet yavaş maalesef, ama nx 1000 için diyorum nx300 hızlı diyorlar, en kötüsü fotoğraf çektikten sonra işlem yapması ve hazır olması uzun sürüyor jpeg+raw çekerken diyorum tabi üstelik 60m yazma hızı olan kartım var. Gerçi raw dosyalarıda 35 mb ve üstünde ! Ama makineden memnunum en büyük sıkıntım is olmaması. Lenslerinin fiyatlarıda kalitesine göre gayat cazip bir kaçı hariç. Başlık açtım orda resim var 2 adet.
http://forum.birkarefotograf.com/samsung-kompakt-ve-nx-serisi/386-samsung-nx-serisi.html

Son düzenleme: