• Değerli fotoğraf severler 2022 yılı sizlere daha fazla umut, daha fazla sevinç, daha fazla mutluluk getirsin. Yaşamınızda güzel yıllar, mutlu yarınlar, gerçek dostluklar hep sizlerle olsun. Yeni yılın size ve tüm sevdiklerinize sağlık, mutluluk, neşe, başarı, bolca para, sevgi ve huzur getirmesini dileğiyle. Işığınız bol olsun... Birkarefotoğraf Ekibi.

Analog Fotoğraf Makine Kullanımı

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
[h=3]
fredperry-lomography-041_0_0_Size918X612.jpg

Analog Fotoğraf Makine Kullanımı:
[/h][h=3]Makinaya film takılır, kompozisyon belirlenir, enstantane ve diyafram açıklığı ayarlanır, netlik ayarlaması yapılır ve fotoğraf çekilir. =) (ama bunları birazcık daha açarak anlatayım:)[/h][h=3]Makineye Film Takılması:[/h][h=3]Makineye film takılırken dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri, filmin direk ışıkta takılmaması gerektiğidir. Film katmanlarından içeri sızan ışık filmin üzerin gri bir ton oluşturarak kaliteyi bozabilir.[/h][h=3]Enstantane Ayarının Yapılması:[/h][h=3]Öncelikle Enstantane Nedir?[/h][h=3]Objektiften geçen ışığın süresinin ayarlanmasına obtüratör (enstantane hızı) ayarlanması denir. Enstantanenin ayarlanmasında en önemli iki etken ışık ve objenin hızıdır. Enstantane hızları genellikle fotoğraf makinelerinde bir önceki, bir sonrakinden 2 kat daha fazla ışık geçirecek şekilde tasarlanmıştır.[/h][h=3]Hareket eden bir objenin fotoğrafı çekilirken, objenin hızı ve objeye olan uzaklık göz önüne alınır. Eğer obje blurlaştırılmadan, net bir şekilde yakalanmak isteniyorsa seçilmesi gereken obtüratör hızı objenin hızıyla doğru orantılı olmalıdır. Mesela arada yaklaşık 4-5 metre mesafe ile sağdan sola doğru 100km/s ile hareket eden bir motorsikleti 1/100 obtüratör hızla çekmek işe yarayabilir. Konudan uzaklaştıkça obtüratör hızı düşürülebilir. Ancak obtüratör hızıyla oynarken filme gelen ışıkla oynandığı da unutulmamalıdır, bu yüzden aynı oranda diyafram açıklığı da değiştirilirse ışık miktarı sabit kalacaktır. Ancak konunun net çıkması istenmiyorsa aksine amaç blur bir fotoğrafsa enstantane düşürülür, makine sabit bir yere konur ve hareketin istenilen bölümü fotoğraflanır.[/h][h=3]Işık konusunda ise normal ışıklı bir günde dışarıda çekim yaparken enstantane 1/125 – 1/250 olarak çekilebilir.[/h][h=3]Diyafram Açıklığının Ayarlanması:[/h][h=3]Diyafram açıklığı filmi etkileyecek olan ışık miktarının belirlenmesindeki başka bir etkendir. Genellikle analog makinelerde diyafram açıklıkları bir önceki bir sonrakinin 2 katı ışık geçirecek şekilde tasarlanmıştır. Sayı büyüdükçe diyafram açıklığı azalır, daha az ışık geçer.
f: 1/1,4 f:1/1.8 den daha çok ışık geçirir. Bu şekilde ışık miktarı incelenilerek diyafram açıklığı belirlenir.[/h][h=3]Enstantane ile Diyafram Açıklığı Arasındaki Bağıntılar:[/h][h=3]Enstantane ile Diyafram aynı oranda değiştirilirse filmi etkileyen ışık miktarı sabit kalır.[/h][h=3]Alan Derinliği:[/h][h=3]Diyafram açıklığının geçen ışık miktarını belirlemesinin yanında, alan derinliğinin belirlenmesinde de rol oynar.[/h][h=3]Alan derinliği, netliğin ayarlanmış olduğu noktanın önünde ve arkasında uzanan netlik bölgesidir. Kısacası fotoğrafta öndeki en net nokta ile arkadaki en net nokta arasındaki uzaklıktır ve bu seçilen diyafram açıklığı ile belirlenir. Alan derinliğini ayarlamak tamamen fotoğrafçının seçimidir. Nereden, nereye kadar net olması isteniyorsa diyafram ona göre seçilir. Genel olarak objeye yakınlık ayarlandıktan sonra bilinmesi gereken diyafram açıklığı arttıkça elde edilen alan derinliğinin azaldığıdır.[/h][h=3]Netlik Ayarının Yapılması:[/h][h=3]Netlik ayarının yapılması, makinenin konuya olan uzaklığına göre objektifle film arasındaki mesafenin değiştirilmesi demektir. Makinenin objeye olan uzaklığına bağlıdır.[/h][h=3]Makineyi Tutuş:[/h][h=3]Hızlı enstantanede titreme önemli bir etki yaratmayabilir ancak enstantane hızı düştükçe eldeki ufak bir titreme fotoğrafı tamamen bozabilir. Bunun için makineyi sağlam tutmak ya da gerekli durumlarda tripod kullanmak gerekmektedir.[/h][h=3]Tüm bunlar ayarlandıktan sonra tek yapılması gereken denklanşöre basılması. Bunlar zor adımlar gibi görülebilir ancak fotoğraf çektikçe düşünmeden doğal olarak bu ayarlamaları yapmaya başlanır.[/h]alıntıdır
 
Üst