• Değerli fotoğraf severler 2022 yılı sizlere daha fazla umut, daha fazla sevinç, daha fazla mutluluk getirsin. Yaşamınızda güzel yıllar, mutlu yarınlar, gerçek dostluklar hep sizlerle olsun. Yeni yılın size ve tüm sevdiklerinize sağlık, mutluluk, neşe, başarı, bolca para, sevgi ve huzur getirmesini dileğiyle. Işığınız bol olsun... Birkarefotoğraf Ekibi.

Analog Fotoğraf Makineleri Geri Dönüyor

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
Analog (filmli) fotoğrafçılık, Impossible Project ve Lomography gibi son moda şirketler sayesinde yeniden doğuyor. Bu şirketler ve müşterileri, dijital fotoğrafların soğuk kesinliğini reddederek analog fotoğrafların kusurlarını kucaklıyor. Analog makinelerler fotoğraf çekmek, ekranda bir tuşa basmaktan daha fazla çaba gerektiriyor ama artıları eksilerinden ağır basıyor. Önce eksilerden başlayalım. Analog makineleri kullanmak daha fazla hassasiyet gerektiriyor. Nasıl çalıştıklarını ve nasıl yükleneceklerini öğrenmek biraz zaman alabilir. Filmin soğukta tutulması ve güneşten korunması şart. Fotoğraflar nadiren mükemmel çıkıyor, yakalamaya çalıştığınız manzarayı bozan beyaz bir leke moral bozucu olabiliyor. Bir başka etken de masraflı olması. Önce makine ve teçhizatını, sonra filmi almak ve yıkatmak için epey para harcamak lazım. Ama iyi yanları da göz ardı edilemeyecek kadar çok. Akıllı telefonun muazzam hafıza bankası sayesinde oturulan her yemek masasını, güneşle yıkanmış her öğleden sonrayı, gidilen her konseri belgeleme lüksü analog fotoğraf makinelerinde olmayabilir. Film karelerinin sınırlı sayıda olması, sizi neyi yakalamak istediğinizi düşünüp tartmak zorunda bırakıyor. Bu bir dezavantaj gibi görünebilir, ta ki akıllı telefonun ekranıyla sürekli meşgul olmak yerine anın daha çok içinde olmanın avantajlarını fark edene dek. Çektiğiniz fotoğrafın neye benzeyeceğini hemen bilememek, son derece heyecan verici. Bu, anlık teknoloji çağında insana bir tür sabır aşılıyor. Ve baskıların çılgın renk varyasyonları ile bir tür öngörülemezlik sunması sayesinde bir fotoğraf, eşi benzeri olmayan bir sanat eserine dönüşebiliyor. Bu zevklere erişebilmeniz için işte size bazı seçenekler:

Lomography:
Bu şirket, alışılmadık bir fotoğraf makinesi serisi üretiyor ve internette ya da New York, San Francisco, Tokyo, Rio de Janeiro ve Londra gibi küresel metropollerdeki az sayıda mağazada satılıyor. Makinelerin fiyatları genellikle 50 dolardan başlıyor ve 35 milimetrelik filmle kullanılması gerekiyor. Şirketin yeniden ürettiği Rus yapımı Lomo Kompakt Automat (LC-A), renklerin birbirine karıştığı acayip fotoğraflar çekiyor, balıkgözü lensli kameralar ise şişkin, sürrealist bir perspektif yaratıyor ve Spinner 360 modeli panoramik görüntü yakalıyor. Ben, tarz sahibi ve derli toplu Diana F+ ve La Sardina modellerini beğeniyorum. Şirket, gözü daha yükseklerde olanlar için 35 milimetrelik kısa film çeken LomoKino'yu da satışa çıkardı. Fotoğraf çekmek için iPhone'unuzu ya da dijital fotoğraf makinenizi kullanıyorsanız, Lomography'e alışmak biraz zaman alabilir. Ama alıştıktan sonra kalabalık bir dans pistindeki arkadaşlarınızı, çiçek veren ağaçları ve güneşin altında tembellik yapan köpekleri bu sıra dışı makineyle çekmek çok daha eğlenceli gelecektir. İnsanlar, iPhone'un davetsizce araya giren parlak ekranının tersine, suratlarına kamera tutulmasına aldırmıyor.

Impossible Project:
Polaroid 2009'da iflas edip kendine özgü teknolojisini bıraktığını ve artık film üretmeyeceğini duyurduğunda, bir grup Polaroid hayranı bu formatı kurtarma kampanyası başlattı. Aralarında para toplayıp Polaroid'in eski mühendislerini tuttular ve şirketin teçhizatlarını satın aldılar. Ve başarılı oldular. İmkansız Proje, şipşak filmin pek çok çeşidini üretiyor ve internette, New York'taki mağazalarda ve tüm dünyadaki sanat galerilerinde satıyor. Şirketin ürettiği filmler, Polaroid 600 ve SX-70 kameralarında kullanılıyor. Bu fotoğraf makinelerini ebeveynlerinizin tavanarasında yahut eBay veya Etsy'de bulamazsanız, İmkansız Proje tarafından yenilenmiş modelini satın alabilirsiniz. Bir kamera ve bir paket filmden oluşan acemi takımının fiyatı 129 dolardan başlıyor.

Fuji Instax:
Fuji de, şipşak film ve az sayıda da olsa, şipşak görüntü kameraları üretiyor. İnternetten makinaları 100 dolardan başlayan fiyatlarla, 10 kartlık bir filmi de 10 dolara alabilirsiniz. Fuji Instax Mini kameradan hayran olunası ama pek küçük fotoğraflar çıkıyor.

kaynak
 
Üst