• Değerli fotoğraf severler 2022 yılı sizlere daha fazla umut, daha fazla sevinç, daha fazla mutluluk getirsin. Yaşamınızda güzel yıllar, mutlu yarınlar, gerçek dostluklar hep sizlerle olsun. Yeni yılın size ve tüm sevdiklerinize sağlık, mutluluk, neşe, başarı, bolca para, sevgi ve huzur getirmesini dileğiyle. Işığınız bol olsun... Birkarefotoğraf Ekibi.

Analog Fotoğraf Makineleri ve Film Çeşitleri

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
fuji-sensia-100-35mm-slide-chrome-film.jpeg

Analog Fotoğraf Makineleri ve Film Çeşitleri

Analog fotoğrafçılık, görüntünün kimyasal bir süreçle kaydedilmesi esasına dayanır. Dijital fotoğraf makinelerinin piyasaya çıkışıyla analog fotoğrafçılığa ilginin azalmasının ardından, 2000’lerin başlarında özellikle gençler arasında yeniden popülerleşmeye başladı.
1995’te Avusturyalı iki üniversite öğrencisinin Prag’da tatilleri sırasında satın aldıkları Rus yapımı LOMO LC-A marka makine ile çektikleri fotoğraflardan etkilenerek başlattıkları Lomography hareketi analog fotoğrafçılığı yeniden canlandırdı. Önce Avrupa’ya daha sonra dünyaya yayılan Lomography, açtıkları sergiler ve oluşturdukları toplulukla kitlelere ulaştı ve dijital fotoğraf makinesi satışlarını yakalayacak rakamlara ulaştı. Eski analog fotoğraf makinelerinin satışıyla başlayan şirket daha sonra yeni ürettikleri makineleri ve kendi filmlerini satışa sunarak yepyeni bir pazar oluşturdular. Analog fotoğrafçılığı popülerleştirme konusunda önemli bir yerde durmalarına rağmen yeniden ürettikleri makinelerin düşük gövde ve lens kaliteleri sebebiyle bir çok analog fotoğrafçı tarafından eleştirilmektedirler.
Günümüzde profesyonel fotoğrafçıların bir bölümü dijitalin tüm avantajlarına rağmen analog fotoğrafçılığın görüntü kalitesi sebebiyle tercihlerini analogtan yana kullandıkları bilinmekte. Analog kullanan profesyonel fotoğrafçılar genelde orta ve büyük format makineler tercih etmekteler.
Analog fotoğrafçılıkta film satın alınması, biten filmlerin banyo ettirilmesi ve eğer dijital ortama aktarılmak istenirse taratılması gibi süreçlerden doğan maliyetlere karşın dijital kameralardan genellikle daha ucuz ve çok daha uzun ömürlü olmaları sebebiyle maliyet açısından da avantajlı olmaktalar.
Analog Fotoğraf Makineleri Çeşitleri
Analog fotoğraf makineleri lens tipleri ve kullandıkları filmler açısından farklı gruplara ayrılırlar.
Kullanılan filmler:
35mm: 36 poz çekilir, en çok kullanılan film tipidir.
120: Poz genişliğine göre 8-16 arası poz çeker 35mm’ye göre çok daha kaliteli pozlar çekmesi sebebiyle profesyonel fotoğrafçılar tarafından en çok tercih edilen film tipidir.
110: Küçük fotoğraf makineleri içim üretilen 110 film formatı 2009 da üretimi durdurulmasına rağmen bu yıl yeniden üretilmeye başlandı.
SLR (Single-Lens Reflex)
Türkçe tek mercekli yansıtma anlamına gelen SLR en çok bilinen profesyonel fotoğraf makinesi çeşidir. Günümüzde dijital olanları DSLR olarak adlandırılmaktadır.
zenit12xp-300x283.jpg

Ayna mekanizması sayesinde fotoğrafçı lens üzerinden görüntüye bakar bu da görüntünün aynen filme aktarılmasını sağlar.

Deklanşöre basıldığı an ayna döner (kalkar) ve görüntünün filme geçmesine izin verir.
SLR tipi makineler fotoğrafçılıkta uzmanlaşmak, bilgi ve becerilerini artırmak isteyenlerin tercih etmesi tavsiye edilen makine tipidir. 35mm ve 120 (orta format) film seçenekleriyle kullanılabilen SLR makineler bulunmaktadır.
TLR (Twin-Lens Reflex)
İkiz mercekli olan TLR’de merceklerden biri çekilecek görüntüyü görmek, diğeri ise görüntüyü film üzerine kaydetmek için kullanılır. 1929 yılında üretimine başlanan Rolleiflex bu tipin popülerleşmesini sağlamıştır. Ülkemizde rus Lomo fabrikasının üretimi olan Lubitel çeşitleri döneminde çok büyük satış rakamlarına ulaşmış ve halen en çok karşılaşılan TLR tipi makinelerdir.

Genellikle 120 film kullanan TLR tipi makineler nispeten daha basit olan mekanik yapıları sayesinde zaten uzun ömürlü olan analog fotoğraf makineleri arasında en uzun ömürlü olanlardır.
Rangefinder
Fotoğrafçının görüntüyü SLR tipi makinelerdeki gibi lensten değilde ayrı bir pencereden gördüğü SLR’lerdeki ayna sistemi olmayan makinelerdir. Leica 1 ve 2, Zeiss Contax 1 makineleri bu tipin popülerleşmesini sağlayan makineler olmuştur.

Görülen görüntü ile çekilen görüntü arasındaki bu fark paralaks olarak tanımlanmakta ve rangefinder tipi makinelerin bir dezavantajı olmakla birlikte, bu tip makineler ayna mekanizması olmaması sebebiyle daha hafif ve daha basit tasarımlardır.
Kutu
1888 yılında ilk olarak KODAK tarafından üretilen kutu tipi makineler netleme ayarı olmayan lens ve neredeyse hiç bir ayara izin vermeyen yapılarına rağmen uygun fiyatı ile döneminin popüler makinelerinden olmuştur.

Körüklü
Kullanılmadığı zamanlarda katlanarak küçülen bir tasarımla üretilen Körüklü makineler 2. Dünya Savaşı sonrasına kadar çok popüler olmalarına rağmen 35mm film formatının yaygınlaşması bu durumu değiştirmiştir.

Subminiatur
Döneminde minyatür terimi 35mm film formatlı makineler için kullanıldığından bu formattan da daha küçük ebatları kullanan makinelere subminiatur terimi kullanılmıştır.

Özellikle casusuluk işlerinde kullanılan bu tip makineler James Bond filmlerinde de sıkça beyaz perdeye taşınmışlardır. Genellikle 110 film formatıyla kullanılan modelleri bulunmaktadır.


kaynak

 
Üst