• Değerli fotoğraf severler 2022 yılı sizlere daha fazla umut, daha fazla sevinç, daha fazla mutluluk getirsin. Yaşamınızda güzel yıllar, mutlu yarınlar, gerçek dostluklar hep sizlerle olsun. Yeni yılın size ve tüm sevdiklerinize sağlık, mutluluk, neşe, başarı, bolca para, sevgi ve huzur getirmesini dileğiyle. Işığınız bol olsun... Birkarefotoğraf Ekibi.

Aynasız kompact ile DSLR-Like arasındaki fark

rocker_tr

Super Moderator
Fujifilm-X20-1.jpg

FujiFilm x20 aynasız kompact makine bana DSLR-Like'ın aynasız makine gövdesine takılmış hali gibi geldi. Sensörü 2.3" (8.8 x 6.6 mm). Daha sonra DSLR-like dan farklı denilince acaba DSLR-like larda aynamı vardı dedim. Bildiğin kompact makine içi ayna yok onda diye düşündüm. Araştırdım durdum. Aynalı DSLR-like'a raslamadım. DSLR-Like ile Aynasız kompact arasında gövde boyutu arasında başka ne gibi bir fark var? Bu konuda bigisi olan arkadaşlar açıklayabilir mi?

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
@rocker_tr
hocam en önemli fark şu. Fuji x20 deki sensör boyutu 2/3" aynasız fotoğraf makinelerinde ise 4/3". yani aynasızların sensör boyutları daha büyük. apsc sensör aynasızlarda ise sensör boyutu dahada böyük.

unutmayalım ki fotoğraf ışık demekti. büyük sensör daha çok ışık demektir. onun için büyük sensör bize her zaman daha fazla ışık sağlar. işte bu nedenle büyük sensör her zaman daha iyidir.

aşağıdaki tablo durumu daha iyi açıklıyor hocam.

birkarefotograf-objektifler-hakk%C4%B1nda-sorular-8.jpg