• Değerli fotoğraf severler 2022 yılı sizlere daha fazla umut, daha fazla sevinç, daha fazla mutluluk getirsin. Yaşamınızda güzel yıllar, mutlu yarınlar, gerçek dostluklar hep sizlerle olsun. Yeni yılın size ve tüm sevdiklerinize sağlık, mutluluk, neşe, başarı, bolca para, sevgi ve huzur getirmesini dileğiyle. Işığınız bol olsun... Birkarefotoğraf Ekibi.

Battery Grip Nedir? Ne işe yarar ?

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
Battery Grip, DSLR’larımızın alt kısmına tripod bağlantı noktasından takılan aksesuarlardan biri olup amaçları makinelerimize ilave enerji üretmektir. Battery Gripler, makinelerimize almış olduğumuz yedek bataryayı da sürekli olarak kullanıma hazır bulundurmasının yanında, içlerindekipil kızakları sayesinde (alkalin) de çalışabilme özellikleri vardır ki bu en büyük avantajlarından biridir. Alkalin pil çok kolay bulunabildiği için uzun süreli seyahatlerde veya çekimlerde yanınıza şarj ünitesini bulundurmak istemeye bilirsiniz.

Battery Grip Ne İşe Yarar?

Battery Grip‘ler makinelerimize ilave enerji kaynağı yaratması dışında da kullanımı kolaylaştırıcıergonomik avantajlar da sağlamaktadır. Battery Grip takıldıktan sonra makinemizin ağırlığı arttığından ve boyutu büyüdüğünden daha rahat tutuş sağladığı gibi titremeyi azaltıcı etkisi de olmaktadır. Makinenizi yatay değilde dikey tuttuğunuz zamanda üzerinde bulunan ilave deklanşördüğmesi özellikle portre çekimlerinde büyük kolaylık sağlamaktadır. üzerinde bulunan ilave tekerlek ile de diyafram ve estantene ayarlarını kolay ve hızlı yapma imkanı tanır. Battery Grip’lerin diğer bir özelliği ise çok para vermiş olduğumuz makinelerimizin alt kısmınıçizilmelere karşıkorumasıdır.
Battery Grip’lerin özelliklerini ve bizlere sağladığı avantajları sıralayacak olursak;
  • Tüm battery gripler hem pille hem de bataryayla çalışır.
  • İki adet pili aynı anda kullanma imkanı sunarak çekim sayısını ikiye katlar, özellikle uzun çekimler de pil derdimizi ortadan kaldırırlar.
  • Makinemizin tutuşunu kolaylaşır. El titremesini en aza indirirler.
  • üzerindeki deklanşör ile aynı zamanda dikey konumda çekim yapılabilir.
  • İlave tekerlek sayesinde diyafram ve estantene ayarlarını kolay ve hızlı yapma imkanı tanır.
  • Bazı modellerde seri çekim sayısını saniyede 1-2 kare arttırır.
  • Makinenin alt kısmını çizilmelere karşı korur.
Bir çok kullanıcı yukarıdaki özellikler ve avantajlar dışında sadece makine görünümündeki olumlu değişim için bile bu aksesuarları kullanmaktadırlar.
Battery Grip’lerin dezavantajları olarak makinemizin ağırlığını arttırıyor olmasının yanında 200$ ile 400$ arasındaki yüksek maliyetleri gösterilebilir. Yüksek maliyetleri aşmak için de 40$ ile 100$ arasında fiyatlarda değişen yan sanayi gripler bulunmaktadır. Bu Battery Grip’lerinorjinal olanlardan farkı dış yapılarının orjinal makinalarda olduğu gibi makinanın gövdesinin malzemesinden değilde plastikten imal edilmiş olmasıdır. Bu durum düşme ve çarpmalara karşı ekstra hassasiyet göstermeyi gerektirecektir. Fiyat/performans avantajına bakarak yan sanayi üretimi olan Battery Grip’lerin rahatlıkla kullanılabileceğini düşünüyor ve sizlere öneriyoruz.
 
Üst