• Değerli fotoğraf severler 2022 yılı sizlere daha fazla umut, daha fazla sevinç, daha fazla mutluluk getirsin. Yaşamınızda güzel yıllar, mutlu yarınlar, gerçek dostluklar hep sizlerle olsun. Yeni yılın size ve tüm sevdiklerinize sağlık, mutluluk, neşe, başarı, bolca para, sevgi ve huzur getirmesini dileğiyle. Işığınız bol olsun... Birkarefotoğraf Ekibi.

Benzin 12 yılda yüzde 210 arttı

İmportant

Moderator
CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, "Türk halkı,uygulanan fahiş vergiler nedeniyle akaryakıta dünyadakinin kat kat üzerinde para ödüyor" görüşünü savundu.

Oran, yazılı açıklamasında, AK Parti iktidarı döneminde benzinin fiyatının yüzde 210 arttığını ileri sürdü.

Bu dönemde dolardaki yüzde 35'lik artıştan arındırıldığında benzin fiyatındaki net artışın yüzde 129'a denk geldiğini belirten Oran, "Türkiye'de fahiş benzin fiyatının nedeni, tüketiminden alınan insafsız nitelikteki dolaylı vergilerdir. Vatandaşın 1 litre benzine ödediği paranın sadece üçte biri ana fiyat" değerlendirmesini yaptı.

Ötv, KDV gibi dolaylı vergilerle benzinin pompa fiyatı, rafineri çıkış fiyatının 3 katına ulaştığını savunan Oran, Türkiye'deki dolar bazında benzin fiyatı, kişi başına milli gelirin 100 bin doları aştığı Norveç'teki ile neredeyse aynı düzeyde olduğunu iddia etti.

Bir depo benzinin bedelinin Norveç'te asgari ücretin yaklaşık yüzde 2'sine, Türkiye de ise dörtte birine denk geldiğini savunan Oran, özellikle de serbest fiyat sistemine geçilen 2005'ten sonra, akaryakıttan alınan yüklü miktardaki dolaylı vergilerin, bütçe açıklarının kapatılmasında önemli bir rol oynadığını belirtti.

Oran, EPDK verilerine göre 2005-2012 döneminde akaryakıttan 181 milyarı ÖTV ve 69 milyarı KDV olmak üzere toplam 250 milyar liralık dolaylı vergi tahsil edildiğini ileri sürdü.

bipekkan

Super Moderator
ben daha benzini dert etmiyom kendime.

niye mi ?

araba alamıyom ki benzini dert edeyim :))
[MENTION=1]genesis[/MENTION],
Nasıl dert etmezsiniz? Sadece araç sahiplerini ilgilendiren bir konu değilki. Elektriğin neredeyse %30' unun enerji kaynağı doğalgazla birlikte ve bu nedenlede dünyanın en pahalı elektriğini kullanıyoruz. Ünlü bir ekonomist zamanında şunu söylemişti. "Aspirinin kutusunun maliyeti, içindeki ilaçtan daha pahalı hale gelmişse o ekonomi sorunludur". Alınan deli dumrul vergileri bakın kimleri besliyor.
1.Son 2 yıldır Türkiye'deki 2 milyona yakın Suriye'li göçmenleri, Filistin/Gazze' deki bir zamanlar Osman'lıyı İngiliz ve Fransızların yanında arkadan hançerleyen din kardaşlarımızı !
2.Milyarlarca dolar dış ülkedeki bazı desteklere (Fazlasını yazamıyorum anlayan anlar)
3.Son 12 yılda işsiz bırakılan+mevcut işsizlere mercimek nohut,yağ,pirinç,patates ve soğan çuvalları, kömür ve nakit olarak hanımlarına ödenen 300 TL aylıkları,
4.Yandaş müteahhitlere verilen gerçek maliyetinin 3-4 misli üzerindeki ihaleleri ve bonus olarak dönen Havuz medyası ile o medyadaki bir yığın kerameti kendinden menkul yada menkule(!) şavalağa ödenen yüzbinlerce parayı,
5.Sıfırla oğlumla,30 milyoncuk Euro'ları, ayakkabı kutularında bulunan milyarlarca dövizleri,yatak odalarındaki kasalar dolusu paraları,
İşte biz avanaklar da, aldığımız benzinle mazotla,elektrikle, doğalgazla,aldığımız araçlara ödediğimiz haraçlarla ve daha akla,hayale gelmedik dolaylı yada dolaysız bir yığın yollarla bu kişi, kuruluş yada kitleleri kısaca "ASALAKLARI" son 10 yıldır FİNANSE ediyoruz.
Öyle anlaşılıyorki bu toplum, aldığı 1.100TL asgari ücret aylığın nedenin bu finanse edilen asalaklar olduğunu görmedikçe, hepsi bir tarafa eşyanın tabiatına aykırı olarak her şeyi tersine işleyen bu toplum, yattığı "kış uykususundan uyanamadığı sürece" bir süre daha bu asalakları finanse etmeye devam edeceğiz gibi görünüyor. ! Nokta....

Son düzenleme:

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
sizin bakış açınız her zaman beni etkilemiştir hocam.

ben biraz düz mantıkla bakmıştım. nedeni araba almaya çalışıyorum ama param yetmiyor benzini niye dert edeyim düşüncesiydi.

ancak sizin bahsettiğiniz açılardan bakınca elbetteki böyle bir sistemin içinde yer almak gerçekten insanı yıpratıyor.

sizin söylediklerinize aynen katılıyorum.

gerçek anlamda bu ülkede ezilen hep alt ve orta gelir seviyesine sahip insanlar olmuştur.

dünyanın en pahalı benzinini kullanmak bir yana dursun

eskiden 2 ayda bir 60 tl elektrik faturası öderken şimdi aylık 80tl fatura öder hale geldik.

böyle bir sistemi algılaması oldukça güç.

türkiye gelişiyormuş peh. gelişiyor ama paralar hep birilerinin cebine giriyor. sana bana ona yine birşey yok. yine vergi, yine zam.

bunca yıllık memurum evi geçtim bir araba alamıyorsam bunun suçlusu kim ?

suçu başkalarında aramak yanlışlık bazen kendimizde aramalıyız. niye mi işte düz mantıkla benim gibi bakan insanlar olduğu müddetçe işimiz zor.

bu ülkede sokağa inip bağıracaksak çağıracaksak hep beraber inmeliyiz. inmeliyiz ama niye inmeliyiz ve kimler inmeli. ezilen hep halk yani bizleriz. bir parti veya görüş mensubu olduğumuz için sokağa inmemeliyiz ?

incekcek benzin 5 TL

kdv ötv almış başını gitmiş

elektrik fiyatları uçmuş

patatesin kilosu 3 tl olmuş

telekom niye satılmış

faizler niye uçmuş

tarım politikaları niye yerlerde

eğitim sistemi niye çürümüş

inceksek hep beraber bu ve benzeri sebeplerle sokağa inmeliyiz.

inmeliyiz ki birileri sesimizi duysun.

ama yakmadan yıkmadan polise taş atmadan hukuk çerçevesinde demokratik haklarımızı kullanmalı ve sesimizi hem muhalif partilere hem iktidar partisine duyurmalıyız.

unutmamalıyız ki bu vatan hepimizin birbirimizi kırmadan karşılıklı anlayış içinde sorunlarımıza çözüm aramalıyız.
[MENTION=73]bipekkan[/MENTION]

bipekkan

Super Moderator
@genesiz,
Arabayı alsanızda (inşallah en kısa zamanda alırsınız) o tekeri çevirecek parayı nasıl bulacaksınız. Ben 1972 den beri sadece 80-89 arası 9 yıl hariç devamlı 2. el arabam oldu ve son olarak kendi imkanlarımla değil teyzemin vefatıyla gelen ek bir 17.000 TL sayesinde 2006 da sıfır araba aldım o da olmadık işler açtı başıma o ayrı konu son 5 yıldır kışı 1 depo benzinle ancak geçiriyorum Sadece yazın 4-5.000 km yapabiliyorum ki bu yaz o da şüpheli. Ancak 650 km gideriz Burhaniye'ye ve döneriz 1300-1500 km belki 2000 km anca yaparız. Yani bu tekerlek artık 2200 TL emekli maaşı ile dönmüyor. 220 TL' ye dolan depoyla nasıl yol yapacaksınız, sadece bu değil ki lastikleri değiştireli 6 yıl oldu iz derinliği yeterli ama lastik çok sertleşti adeta frenler boşta ABS bile devreye girmiyor, değişecek en adisi 500-550 TL. Vergisi yılda 275 TL Trafik sigortası 240 TL Kaskosu 700 TL Bu yıl muayenesi var en az kılı tüyü eksozu 250 TL, bunlar 8 yıllık aracın yıllık sabit giderleri. Daha orası bozuldu-kırıldı bakım yağ-filtreler şu-bu yok. Satsan bir türlü, satmasan bir türlü kısacası metresi katladı desem yeridir.

Bu en basitinden bir aracın derdi. Diğerleri ise görünen o ki her ne kadar temenni etmesemde olaylar hiç beklenmedik, istenilmeyen noktalara kadar gidecek. Seçim akşamından beri Ankara'da 4 -5 ilçede ve bazı semtlerde durum aşırı derecede gergin ve kalabalıklar her saat artıyor. Heryerden sahtekarlık fışkırıyor. Bu gün 2 ayrı yerde çok önemli işlerim vardı açıkçası gitmeye cesaret edemedim. 2 işimde Belediyede idi.

Hepsi bir tarafa 2 gündür hemen hemen tüm havuz medyasında bir takım "şavalaklar" oturmuş seçim sonucu değerlendirmesi, kim kazandı kim kaybetti muhabbeti yapıyor. Bence bu seçimin tek kaybedeni farkında değil ama HALK.(Vatandaş olanlar gereğini yaptı zaten !) Tek kazananı "RÜŞVET- YOLSUZLUK-HIRSIZLIK-İRTİKAP. TÜM BUNLARIN ÜSTÜNE KAYMAK OLARAK ARSIZLIK-AHLAKSIZLIK VE YÜZSÜZLÜK" (Bu rezilliğin adını da terminolojide TOPLUM MÜHENDİSLİĞİ (!) koymuşlar) Elbette tüm bunlarda bir toplumun için için nasıl çürüdüğünün ve yozlaştığının acı bir göstergesi.

Son düzenleme:

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
Bence bu seçimin tek kaybedeni farkında değil ama HALK. evet kesinlikle kaybeden biziz ama anladığımızda iş işten çoktan geçmiş olcak kanısındayım.

umarım daha iyiye daha güzele sevgi diliyle ulaşırız. kazanan her zaman demokrasi olur inşallah.

ciddi

Yönetici (Co) Administrator
Yakınlarda inşallah olmaz ama eğer olur ise... Bizzat yönetenlerin elinden planlanmış bazı terör olayları çıkabilir imiş. Şu meşhur "fiat 126bis" gibi bir twitci var ya, ne dedi ise çıktı hani. O demiş. Bu vesile ile mehmetçik yurtdışına pireyi engelleme-yok etmeye gidebilir ! Komediye bakın şimdi eğer böyle olur ise, yıllardır yurt içinde olan ve bunların sayesinde rahatça yayılan, palazlanan pire örgütünü memlekette halk ile başbaşa bırakıp askeri yurtdışına Yu Es Aa ve Pizrail'in amacına hizmet etmek için ölmeye ve öldürmeye gönderecekler. Bu evlatların canlarını da satanlar işte 3-5 torba kömüre, makarnaya satanlardır.

Tek umudumuz bu foya ortaya çıktı diye vazgeçmeleri ! Fakat hatırlar iseniz bir ara da Düriye'ye savaş açabilme bahanemiz olması için bizim gizsiz kabahat teşkilatımız bizim askerimize saldırı düzenlemesi de konuşulmuş idi.

Bu arada insanlık için de ben hiç öyle pek umutlu değilim. Son zamanlarda bizzat Hürdiye'nin pirerist'lere verdiği destek de bizde her türlü yol ile halkımızın görmemesi için uğraşılır iken bütün Dünya bu gerçekleri izledi, izliyor. Yani Dünya Hürdiye'yi teröre destek veren ülke olarak pek güzel tanıdı. Bence sırf bu bile bir Hür vatandaşının onuru ile oynamak, itibarını mahvetmek için yeterlidir. Öte yandan hatırlarsınız Tımanistan'da ekonomik kriz yüzünden bir çok Tımanistan vatandaşı HR'de iş arıyor falan diye haberler çıktı idi. Artık ne kadar doğru, kaçı buldu bilmem ama bunun karşısında da şu gerçekleri hatırlayalım. Saraybosna'da Sırp'lar katliam yapar iken videolarda o adını anmayacağım general diyordu ki "Türkler'den intikamımızı alacağız" ! O katliamlar sırasında Tımanistan'dan bunlara katliama destek olmak için giden Tımaniztan vatandaşları varmış.

Kaynak : Bosna Soykırımı - Vikipedi
Özellikle en alttaki "Soykırımın Sırp olmayan destekçileri" bölümüne bakınız.

Sonra şunu hatırlayacak mısınız acaba ? Yakın geçmişte, birkaç yıl önce eski başbakan yardımcısı mıydı Nezüt Filmez(elbette orijinali diil) bir açıklama esnasında boşboğazlık edip o dönemki bir istihbarat bilgisini kamuoyuna söylemişti. Demişti ki kabaca "O dönem Tımanistan'ın eğittiği pireristleri ülkemizde ormanları yakması için göndermiş, biz de aynını onlara yaptık" gibi bir şey demiş ve sonra da özür mü dilemişti ne, inkar mı etmişti. Ne ise kaynak buldum !..

Kaynak : Eski başbakan Mesut Yılmaz ’ın orman yangını açıklamasının etkisi Yunanistan'da gittikçe şiddetleniyor haberi
Kaynak -2- : Yunanistan'dan Mesut Yılmaz tepkisi - Hürriyet PLANET

Bizim pepe-kat-liam-jısını sorgulayan kişinin kitabı çıktı, cevizkabuğunda da konuştu. O da dedi zaten yıllardır bilinen bir gerçeği bizzat pepe-kat-liam-jısının söylediğini Tımanistan'ın yıllarca bunlara eğitim, silah, barınma gibi imkanlar sağladığını söylediğini öğrendik !..

Gel gelelim daha uzatmadan görünen köye... Hani biz dahi elbette ki yeri geldiğinde, gerektiği kadarı ile kendi halkımızı ve sınırlarımızı korumak amaçlı bu tür şeyler yapmayı haklı görebiliyor iken !.. Yuh Pes Ayy, Pisrawell'in yaptıklarına gücü bizden çok diye kem küm etmemiz ne ayak ?! Sonra bu insanlık mı "sevgi dili ile konuşacak" pehhhhhh ! Eğer birisine hissettiğiniz şeyin adı "sevgi" ise ve o da size bu his ile karşılık veriyor ise bence yaşadığınız her saniyeyi ödül bilin ve o süreçteki her nefesinizin kıymetini bilin. Yoksa yönetenler ve bu entrikalar yüzünden her an başımıza her şey gelebilir. Bilimmiş, teknolojimiş, sanatmış, aydınlanma imiş bir yerimle gülüyorum acı acı ! Bunlar toplumun belki %1'lik bir kesimine ulaşabilen, o kadarının düşünüp yaşamayı istediği ve çalıştığı bir Dünya. O ise toplumun "geri kalan" (bilgi bakımından,fikren, düşünsel, inanç ve kültürel olarak) %99'u bir gaza bakar dün selam verdiği seni katketmek için. Hele hele tarihten gelen bazı acıları var ise hafifçe kaşıman yeterlidir. İşte insan aslında bu kadar GERİ. Kanıtları yukarıdadır.

Son düzenleme: