• Değerli fotoğraf severler 2022 yılı sizlere daha fazla umut, daha fazla sevinç, daha fazla mutluluk getirsin. Yaşamınızda güzel yıllar, mutlu yarınlar, gerçek dostluklar hep sizlerle olsun. Yeni yılın size ve tüm sevdiklerinize sağlık, mutluluk, neşe, başarı, bolca para, sevgi ve huzur getirmesini dileğiyle. Işığınız bol olsun... Birkarefotoğraf Ekibi.

Beyaz dengesi nedir?

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
Beyaz dengesinin tanımı ile başlayalım. Kameranızla çekim yaptığınızda, bazen fotoğraflarınızda bazı renk tonlarının belirginleştiğini - çoğunlukla mavi ya da sarı - fark etmiş olmalısınız. Kapalı alanlarda çekim yapıyorsanız bu olağan bir durumdur. İnsanlar için bu farklılıklara uyum sağlamak kolay. Ancak kameraların gözü yok ve bu ayarlamaları yapamayabiliyor.

Birçok dijital kamera renk tonları ayarlamak ve fotoğrafınızın daha doğru görüntülenmesini sağlamak için beyaz dengesi (WB) ayarları ile - tungsten, florasan ve benzerleri - geliyorlar. Bunlar genellikle önceden ayarlanmış modlardır. İsterseniz beyaz dengesi ayarını elle de girebilirsiniz.

2. BEYAZ DENGESİNİ AYARLAMAK

Dijital fotoğraf makinelerinde kullanılan standart beyaz dengesi modlarına bir göz atalım. Varsayılan beyaz dengesi modu, otomatik (auto) moddur. Bu modla, kamera fotoğrafın içindeki herhangi bir renk tonu için otomatik olarak ayarlama yapılır. Bu her zaman işe yaramayabilir fakat her şeyin sizin adınıza yapıldığı iyi bir "çek ve unut" modudur.

Bir diğer ayar ise "Günbatımı (Sunset) Modudur". Eğer gün batarken bir çekim yapıyorsanız fotoğrafınız çok fazla sarımsı bir tonda görünebilir. "Günbatımı (Sunset) Modu", bunu dengeler ve son çekiminiz için renkler daha bir şekilde üretilir.

Tungsten ışıklar kullanılan bir ortamda iseniz "Tungsten Mod" kullanılabilir. Eğer çekeceğiniz konu tungsten ışıklarla aydınlatılıyorsa "Tungsten Modu" kullanın.

Diğer modlar, "Flaş Mod", kapalı alanlarda flaş kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan sertliği düzeltir ve "Bulutlu (Cloudy) Mod" ise kapalı ve bulutlu havalardan dolayı oluşan koyuluğu düzeltir.

3. BEYAZ DENGESİNİ KENDİNİZ AYARLAYIN

Eğer daha gelişmiş bir kullanıcı iseniz, kendi beyaz dengesi ayarınızı kendiniz yapmalısınız. Bu ayarlar yeni nesil SLR kameralarda mevcuttur. İşte benim kullandığım yöntem. Biraz büyük beyaz bir kartonu dik bir şekilde tutar ve kamerayı ona doğru yöneltirim. Bu deneme, kameranın "gerçek beyazı" tanımasını sağlar., sonrasında ise beyaz dengesi ayarlarını buna karşı yaparım. Bunu ne zaman yapsam, fotoğraflarımda düzeltme sorunlarıyla karşılaşmıyorum. Deneyin ve nasıl çalıştığını görün.

Kaynak: Beyaz Dengesi Nedir? - Profesyonel Fotoğrafçılık
 
Üst