• Değerli fotoğraf severler 2022 yılı sizlere daha fazla umut, daha fazla sevinç, daha fazla mutluluk getirsin. Yaşamınızda güzel yıllar, mutlu yarınlar, gerçek dostluklar hep sizlerle olsun. Yeni yılın size ve tüm sevdiklerinize sağlık, mutluluk, neşe, başarı, bolca para, sevgi ve huzur getirmesini dileğiyle. Işığınız bol olsun... Birkarefotoğraf Ekibi.

Bir forum düşünün ki üyelerine baskı, sansür uygulasın !..

ciddi

Yönetici (Co) Administrator
Bilen biliyordur ama ne kadarını bildiğinizi bilemiyorum. O sebeple hukuki bir sorun olmayacak ise elimdeki kanıtları ve yaşadığım süreci burada sizlerle paylaşabilirim. Fakat öncelikle bu forumun yönetimini de sıkıntıya sokmak istemediğim için hukuki bir dayanak bulsak iyi olur diye düşünüyorum. Şimdilik bu sebeple bahsi geçen tarafın adını "KuzuKilim" ismi ile analım.
-
En son sanırım 5 Aralık 2013'te ceza aldım. Bu ceza Nisan 2014'e kadar diye görünüyordu. Ben de sebebini öğrenmek için yöneticilerden birisine sordum, Fakat 2 gün cevap gelmedi. Bu arada da son mesajlarıma bakayım ne yanlış yapmışım dedim. Bir şey bulamadım. Sanırım yönetim uzun süredir beni takip ediyordu ve bir bahane arıyordu. Cezam sonrası forumda "KuzuKilim Hürkiye Misket" ismi ile bir üst konu açılınca bu düşüncem ispatlanmış oldu forum yönetimince. Ben de bunun üzerine aynı yöneticiye tekrar mesaj attım, neden ceza aldım diye. Cevap geldi bu sefer ! Şöyle...

Ben - 4 gün önce, 11:64
Selam 2 gün önce yazdım da cevap gelmedi.
Bugün bir ceza almışım. Sebebini de bulamadım. Acaba ne kusur ettim ? Mümkün müdür bilgi edinebilmem bu konuda ?
Teşekkür ederim, kolay gelsin...
-
Bir yönetici - 4 gün önce, 12:32
Birkaç ay önce konu ile ilgili sizin yararınıza sizi uyarmıştım. Ancak siz aynı şekilde faaliyetlerine devam ettiğiniz için iş artık rayından çıkmış durumda. Uyarımızı dükkate almadığınız için fotoğraf bölümüne mesaj atımınız tamamen yasaklanmıştır.
-
Şimdi göremediğinizi düşündüğüm (Çünki açtığım gün kapatılan bir başlık) , cezam sebebi ile de Konu Dışı bölümünde açtığım bir başlıkta yazdıklarımı paylaşayım. Yönetimin sanırım bahanesi de bu mesajım oldu. Fakat lütfen içeriğe dikkat edin. Marka veya ürün kötülemek var mı ? Buyrun...

Son düzenleme:

ciddi

quote:
xxxx rumuzlu üye
Ülkemizde makinenın özelliğinden ziyade cihazın markasına bakılıyor. Emin olunuz KuzyKilim'in HeSe serilerini Canon, Nıkon gibi markalar çıkartmış olsa idi kimse bu modeller hakkında kötü bir yorum yapmazdı.
-
Alıntının mevcut olduğu başlık : http://forum.bildiginizyer.com - Kapatıldığı için zaten göremeyeceksiniz diye değiştirdim !
-
Aşağıda yabancı bir aylık dergiden alıntı göreceksiniz. Dediğinizin en azı ile "ülkemizde" böyle bir durum olmadığına dair kanıt. Ayrıca bu ürünlerden herhangi birisi "kötüleme" şeklinde bir muameleye maruz kalmıyor. Fiyatına karşın verdiklerinin başarısına dair konuşuluyor. Her konuda, her üründe bu şekilde kıyas yapılabilir. Bu kıyaslama yapılır iken x kötü y iyi denilmiyordur ki, x'in y'ye oranla şu şu yönden eksiği var yada zayıf demek bir ürünü kötülemek değildir. Bizler paramızın alabildiği en iyi ürünü almayı isteyen tüketicileriz. Bilinçli tüketici sahip olduğu veya inceleyip gördüğü bir ürün hakkında satıcıların yaptığı gibi övmek, olduğundan daha fazla göz boyayıcı cümleler ile pazarlanmasına yardımcı olmak gibi görevleri asla üstlenmemelidir. Tam aksine her ne olur ise olsun bir ürün hakkında özellikle beğenmediği yönleri konuşup, kusurlarını araştırıp bulup üreticisine birdahaki sefere daha bir ürün ile tüketicinin karşısına çıkması için eleştiri yapmalı, bunları paylaşmalıdır. Eğer siz bunu yapmıyorsanız kendinize bir bakmanız gerekir. Çünki siz daha iyi bir ürüne daha uygun fiyata ulaşmak isteyen bir tüketici misiniz, yoksa mevcut ürünlerin satışından herhangi bir şekilde maddi yada duygusal fayda sağlayan birisi misiniz ?! Bunu sormalı insan kendisine önce eleştiri kabul edemiyor ise bir ürün hakkında ! Çünki ben Canon HS50 başlığına da baktım, orada da 1/2.3" sensöre 50x zum, kafayı mı yediler gibisinden yorumlar var. Fakat mesela Canon'un GujiHilm iks es bir'e karşın en büyük farkı fiyatı. Çünki diğeri 2.700 TL'den satılıyordu geçen sene falan, çıktığında ! İki benzer üründen birisi size 1.000 TL ucuza çok çok benzer işi yapıyor ise neden ucuz olanı daha iyi demek ötekini kötülemek olabilsin ki ! Kaldı ki bunlar profesyonel makinalar da değil 2 seneyi geçmez adı-sanı anılmaz, duyulmaz bunların. Fakat d-slr öyle mi ? Bugün halen insanlar 2,3,5'inci el belki de Canon 450D alıp kullanabiliyorlar. 2008 senesinde piyasaya çıkmış bir makina bu, 5 yıl eski. Buyrun bakalım şöyle...
-
Flickr.com Dünya çapında hemen her ülkeden üyelerin fotoğraf paylaştığı bir site. Birkaç ay önce 1 terabyte ücretsiz alan hizmeti vererek de çok daha fazla üye sayısına ulaştı. Sitenin üyelerince eklenen fotoğraflardan elde ettiği bir istatistiki bilgiyi bizlerle paylaştığı bölümü var. İlgili markanın ilgili ürününe bakalım ne durumda ?
Flickr: Camera Finder: KuzyKilim
Kullanım oranını paylaşılan fotoğrafların adedinden görüyor muyuz ?
Şimdi bir başka markanın bu model ile aynı sınıftaki ürününe bakalım,
Flickr: Camera Finder: Canon

Canon HS50 : 1,927,229 adet fotoğrafa sahip flickr'da ve günlük ortalama 296 HS50 sahibi sitede aktif !.. Burada çok dikkatinizi çekmek istediğim bir önemli detay daha var.
Canon HS50'nin piyasaya çıkış tarihi Ekim 2012
iks es bir'in piyasaya çıkış tarihi Kasım 2011 ! Yani tam 11 ay önce. Bu ne demek ? Bu 11 ay içerisinde daha çok satılma şansı var, yine bu 11 ay içerisinde daha çok kişinin bu ürüne ait fotoğraf paylaşma süresi var. Bunlara rağmen örnek-kaynak sitedeki kanıtlar şöyle diyor,
iks es bir : 249,821 adet fotoğraf ve günlük ortalama 32 kişi aktivite !!!

Bu da bir diğer kanıt !
69rn.jpg

http://imageshack.us/a/img163/9834/69rn.jpg

Son düzenleme:

ciddi

Yine 1-2 gün önce bahsi geçen forumda firmaya özel açılan başlıkta bir arkadaşın şöyle bir sorusu olmuştu.

"Daha resmi sitenizde doğru düzgün bilgilendirme yok iken gelip burada böyle bir konu açmanızın reklamdan başka bir amaç taşımadığı kanaatindeyim. Neden güncel ürünlerin bilgilendirmesi yok sitenizde? Önce kendi sitenizde gerekli bilgilendirmeyi yaptıktan sonra ikincil sitelere bulaşın... "
-
Firmadan gelen cevap ise şöyle olmuş :
Orijinalden alıntı: KuzuKilimTürkiye
Kuzukilim Türkiye internet sitesi de şu anda güncelleştirilmektedir çok yakında tüm ürünleri görebileceksiniz.
-
Şimdi size bir kanıt sunayım ve olayın laftan ibaret olduğunu görün. Bu yönetimin ne yaptığını görün...

9klo.jpg

3 Mayıs 2013'te de buna benzer bir cevap verilmiş değil mi ? Dahası da var. Resmi sitenin bu halini 1 yıl önce görmüştüm ama kayıt altına almamıştım. Belki daha da öncesinden beri bu halde !

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
hocam ben diğer arkadaşlar sizi yakından takip ediyor. İyi olana iyi kötü olana kötü demenin neresi yanlış. lg yi yerden yere vurup iphone savunanlar yadırganamaaycak kadar az. Haksız gerekçelerle hemde. Lg nin gerçekten güzel ürünleri var çünki. ancak siz haklı bir savunucu olduğunuz halde bu şekilde bir şeye maruz kalmanız gerçekten üzücü. biz kullanıcılar bilgilendirilmeyi hak ediyoruz. bu bizim en doğal hakkımız. Baskılayarak yıldırarak ancak bir yere kadar iş yürütülebilir. Biz kullanıcıyız acımasızca eleştirmek bizim işimiz. Firmaya düşen kendi eksikliklerini gidermektir. web sitesini güncellemeyen firma sizinle uğraşıyor. bunlara çanak tutanlara Ne diyelim peki. Elbette herkes reklam almaya hakkı vardır. Ama kullanıcı özgürlüğünü bastırmak ne derece doğrudur ?

ciddi

Aynı forumda Nikon L310 ve L320 modelleri hakkında da bir çok kez soran kişilere bilgi verir iken L310 daha yeteneksiz, bilmem işte öteki daha iyi L310'u alma vb. gibi yorumlar yaptım ve yapanları da çok gördüm. Fakat o mesajlarımız hiç silinmedi. O mesajlar sebebi ile ceza almadık !.. Yine Samsung WB110, Olympus SP modelleri, Kodak d-slr like modelleri, BenQ'in modelleri hakkında benzer karşılaştırmalar olan, öneri istenen başlıklarda başarısız olan modeller hakkında yorumlar yaptık ve hiçbirinden sebep ne ceza aldık ne de başlıklar kapatıldı !.. Hatta çok iyi anımsıyorum Nikon P500 ve 510 modellerini de ilk çıktığı dönemde yüksek fiyatı sebebi ile fiyat/performans olarak eleştirmiştim. İlgili başlıkta bazı kullanıcıların sert tepkilerini almıştım fakat bahsi geçen forum ne mesajımı sildi, ne ceza verdi !? Öyle ise bütün bu olan nedir ? Bir markayı kayırmak değil mi ? Peki sebep ne olabilir ? Maddi çıkar ! Öyle ise bahsi geçen forum bizim kendi zaman, emek, bilgi, araştırma, tecrübe gibi kaynaklarımızı kendi çıkarları için kullanıp gelir elde eder iken bizleri de bu yaptıklarımız sebebi ile cezalandırabilmektedir. Bu durumda o yerin adı "forum" olabilir mi artık ! ?

ciddi

Bir yere kadarını kayıt ettim. Bunlar önemli deliller. İleride kullanabiliriz. Bende epey bir kanıt arşivi oluştu. Destek veren herkesin emekleti için çok teşekkür ederim. Olay benim olayım değil. O forumda bu oyuna gelen her kullanıcının olayıdır. Umalım ki kaç kişi de olsa birilerini bu oyunu görüp oradan kurtarabilmişizdir...

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
Bir yere kadarını kayıt ettim. Bunlar önemli deliller. İleride kullanabiliriz. Bende epey bir kanıt arşivi oluştu. Destek veren herkesin emekleti için çok teşekkür ederim. Olay benim olayım değil. O forumda bu oyuna gelen her kullanıcının olayıdır. Umalım ki kaç kişi de olsa birilerini bu oyunu görüp oradan kurtarabilmişizdir...

zaten size yapılan bir haksızlıktan ziyade sizin verdiğiniz emeklere yapılan bir haksızlıktır.

ciddi

Sitede bir hareket var ! Ürünleri tümden kaldırmışlar şu anda KuzuKilim foto makinası bölümünden ! Bazı arkadaşlar yurtdışı resmi sitesine durumu anlatan e-posta atmışlar. Galiba etekleri tutuştu. Japonya resmi yönetimi görmesin diye siteyi bu hale getirdiler sanırım !.. Yoksa görecekleri 2 yıllık eski modellerden ibaret olacaktı. 2 yıldır ne yaptınız siz diye sorulsa ne diyebileceklerdi ?!

zaloğlu68

New member
Maalesef dh gün geçtikçe kötü hale geliyor. Bilgi aktarabilen üyeler gittikçe azalıyor, otomobil bölümüde aynı yönde ilerliyor mesela, forumda fanatiklik dizboyu. Ama yinede dh yi seviyorum İnşallah diğer bölümlerde fotoğraf bölümüne dönmez.

ciddi

Maalesef dh gün geçtikçe kötü hale geliyor. Bilgi aktarabilen üyeler gittikçe azalıyor, otomobil bölümüde aynı yönde ilerliyor mesela, forumda fanatiklik dizboyu. Ama yinede dh yi seviyorum İnşallah diğer bölümlerde fotoğraf bölümüne dönmez.

Daha orada bulunmayı sürdürürseniz bence kendinize ve bir çok insana haksızlık yapıyor olacaksınız. Çünki en ufak bilgi ve tecrübe paylaşımınız bir kişiyi bile oraya çeker ise gördüğünüz gibi taraflı ve sansürlü bir ortamda insanların yanlış bilgiler alarak yönlendirilmesinde aktif rol almış olacaksınız. Hatta sizin sırtınızdan bunları yapanlar para kazanıp bizim gibileri susturmaya devam da edecekler. Bence orayı sevmek belki bir alışkanlık ama bundan bir an evvel kurtulmalıyız.

zaloğlu68

New member
Zaten fotoğraf bölümüne mesaj atmayacam artık bitti zaten doğru dürüst katkı sağlayanda yok işte @ozturert gibi bir kaç insan var. Diğer bölümlere takılıyorum.

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
ben donanim haber internet bölümünde bu durumun aynısına şahit olmuştum. ttnetin yavaşlığından dem vurur dururduk. ttnet reklamı aldı bunlar. bütün konuları silip attılar. şikayet edenleride cezalandırdılar.

tamam donanimhaber bize çok şey kattı belki ama ben donanimhaberin ilk üyelerindenim. bizde onlara çok şey kattık. amaç tamamen ticari pazarlama artık.

ciddi

DH bize bir şey katmadı bence. Orada sizler, bizler olmasak. Bildiklerimiz, öğrendiklerimiz, tecrübelerimizi paylaşmasak DH kime ne katabilir ? Bize bizden fayda olmuştur. Bir forumun, sitenin yapabileceği tek iyilik objektif olmak, ulaşılabilirliği hızlı olmak, ziyaretçilerin isteklerine cevap verebilmek. Bunları yapabildiği sürece bir şey katabilir. Şu durumda sadece ulaşılabilirlik olarak iyi bir hizmet sunuyorlar ama bunun amacı da kendilerini doyurmak olduğu ortada. Bu amaçları için de gözlerini karartmış bir yönetim var. Sizin yaşadığınız ttnet vakası gibi kimbilir başka başlıklarda da nice benzeri olay yaşandı-yaşanıyor ! Yani oranın hali vahim, açıkca görünüyor.

zaloğlu68

New member
Dh vazgeçilmez değil asla üye sayılarına güvenmesinler. Önemli olan niteliktir. Bir sürü üye var ama çoğu bırakın bilgi vermeyi ancak kafa karıştırır.

ciddi

Son düzenleme:

homerusan

New member
ne günde be :)
valla burda aslinda DH nin cok daha buyuk sucu var. bu olayda firmanin alttan almasi gerekirdi. madem buyuk sirketler buyuk olgun davranmalari gerekirdi ama olayi dahada alevlendirdiler. bu arada firma iftira atmakla sucluyor kisileri bu sayfadakiler aslında kaniti, umarim birsey olmaz.
saat 3 gibi firma uzun bir cevap atti kendi basliklari aldinda ama sonra sildiler. okuyabilen var mi?

vizor

New member
bizde okuyamadık. ciddi hocam kimseye iftira atmadı. daha kendi sitelerini güncellemekten acizler bizlerle uğraşıyorlar.

ayrıca açılan tüm konuları sildiler. resmen kovaladılar bizi yav çok üzüldüm.