• Değerli fotoğraf severler 2022 yılı sizlere daha fazla umut, daha fazla sevinç, daha fazla mutluluk getirsin. Yaşamınızda güzel yıllar, mutlu yarınlar, gerçek dostluklar hep sizlerle olsun. Yeni yılın size ve tüm sevdiklerinize sağlık, mutluluk, neşe, başarı, bolca para, sevgi ve huzur getirmesini dileğiyle. Işığınız bol olsun... Birkarefotoğraf Ekibi.

Bir forum düşünün ki üyelerine baskı, sansür uygulasın !..

bipekkan

Super Moderator
DH' de malum başlık sabahtan beri canlı :):):)
Her 3-4 dk ya bir mesaj yağmuru aynen devam ediyor. @ ciddi sizi dolaylı-dolaysız ilgilendiren laf cambazlıklarıda var.

Son düzenleme:

rocker_tr

Super Moderator
hahaha ben banlattım seni. ^^

DH'nin fotoğraf bölümünde uzun zamandır yoktum. Yoktan ziyade o bölümdeki kanıta karşı sadece laf dalaşından sıkılmıştım. Ben yokkende ortalık birbirine girmiş. Nitelikli üyeleri kaybeden forum bir daha düzelemez. Tecrübe ile sabittir. ^^ Bilgilenmek isteyenler etrafta araştırma yapar bilgiyi bulur. Diğerleri kazıklanmaya devam eder. ^^ Yapacak bir şey yok. ^^

rabitelli

New member
Zamanında fotokıytırık (şimdiki hali aslında :D ) diye bir yer vardı. Forumundan cilt cilt eğitim kitabı çıkardı. Emre Ogan usta bile vardı.! Sağolsun ozan satınca cılkı çıktı, ustalar küstü, bizler küstük; bir gittik pir gittik. Şimdi nedir ne değildir bilen eden yok. Bi iki soytarı, 3-5 yer yapmaya, reklam yapmaya çalışan tip... Her neyse.

Gerçi dh iyi para kazandı ve kazanmaya da devam ediyor. Adamların mantığı "gidenler gider, kalanlar kalır."

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
gerçek anlamda yazılımsal testleri bitirdikten forum altyapısını oluşturduktan sonra bu konulara geçmeyi düşünüyorum. Kullandığımız sistem dünyada en çok kullanılan forum sistemi. bundan sonra foruma eklenicek çok fazla şey olmamakla birlikte eksik olan kısımlar tamamlanacak.

Asıl olan ise forum kurallarımızın, forum vizyonumuzun , forum misyonumuzun , forum yönetiminin, forum moderatörlerinin, forum işleyişinin belirlenmesi, yazılması ve bir çalışma planı haline getirilmesidir. Fotoğrafçılığı Türkiyede hak ettiği yere getirmektir bizim amacımız. aslında son cümle bu forumun kuruluş amacıdır. bunları oluşturduktan sonra bu forumu daha iyi anlayacağız.

ışığınız bol olsun.

@rabitelli

hllywz

New member
dh de 3-4 yıllık üye olmama rağmen son iki ayda gerçek yüzlerini gördüm diyebilirim. bu kadar hatırlı üyelerine bile böyle bi tavır takındıklarını görünce bende artık paylaşım yapmayı bıraktım, burdan devam.

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
Aman aman aşağıdaki linkteki muhabbeti kaçırmayın. Ben yanımda molfix le takip ediyorum :haha
**Amerikadan

bunlara ne desek olmaz. yani ne bilim nasil bir politikadır bu. bunlar hiç mi dünya görmedi.

ulen şurda asus anakartları, intel işlemcileri, amd işlemcileri, nokia cep telefonlarını, samsungu yerden yere vurduk. yapmadığımızı bırakmadık adamlara demediğimiz laf kalmadı ürünlere kimse çıkıpda demedi ki susun.

eminim ki fujinin çok güzel modelleride vardır. sırf bu politikaları yüzünden tavsiye edemez inceleyemez olduk.

mkodalak

New member
Bu tip olaylar hiç hoş değil firmalar yapılan eleştirilerden ders almalıyken kişilerin üstüne gitmeyi tercih ediyor bunu malesef belli firmalar yapıyor dh'dede yazmıştım zamanında Sonye çok ağır eleştiri yazdım alphaforumda (itiraf edeyim uzun zaman sony kullandım ve sonye karşı hep iyimserimdir) ve adamlar 3 gün sonra bana ulaşıp görüşmek istediler,görüşdük ve bana yazdıklarınızı dikkate alıcaz fakat zaman lazım tamamen haklısınız ve 1 tek kişide olsanız sizi dikkate almamız bizim menfaatimize olur gibi laflar söylediler ben bu ara a99 makinamı satmış ve nikon d600 almıştım bile fakat gün geçtikce adamların bi şeylere cabaladığını fark ettim ve taktir ettim doğrusu sonuçta a7 ve 7r serisi makinaları test etmek için bizlerden kendilerine yardımcı olmamızı istediler ve 1 gün boyunca yetkililerle beraber makinaları bilgimiz dahilinde test ettik ve fiyat konusunda fikirlerimiz alındı (fiyat pek tutmadı ama yinede yakındı) işin en sonunda tr'ye gelen ilk a7 makinayı ben aldım ve tekrar sonye döndüm,kurumlar eleştiriden ders almalı bu ara Fuji Genel Müdürlüklük nici altındaki kişi takip ettiğim kadarıyla olayları soğutma yönünde alttan almaya çalıştı birazda başardı ama bilinçli olanların fujiye karşı olan fikirlerini değiştiremedi bu fikirlerin değişmeside şimdilik uzak görünüyor

MezaRock

New member
Olaylar olaylar...
Kuzukilim memleketinde satmayan tek marka. :cm :cm Daha ne bekleyebilirsinki? (!! Dikkat ironi ve gerçeklik içerir. :))
Keşke film üretmeye devam etselerdi. Makina üretmek onlara göre değil. :cm
Kompactlardan bir makinasını bilmiyorum ki kumsuz çeksin. Hepsi çamur, hepsi rezalet. :cm
Casio bile bu işi daha iyi yapıyor bunlardan. :cm
Bu makinalara aldığı parayı sonuna kadar hak ediyor derse -inananlar için ahireti de var bu işin- o kişinin fotoğraf bilgisini tartışmak gerekiyor.
İşte en son X-Trans sensör falan üretmeye başladılar da 100 yıllık bir uykudan uyandılar.
Zaten giderek küçülen bir pazarda bu atılımı yapmak için çok geç kaldılar.
He o sensörü de hala iyileştirmeye çalışıyorlar. 1. nesil sensörler de defalarca renk sapması, + pozlama gibi sorunları okudum.
Ki tüm bunlarıda geçtim. Kuzukilim'in bu teknomarketlerdeki tanıtım elemanlarını çekmesi lazım. Makinalarının fiyatlarınında bu kadar uçuk olması belkide bu yüzdendir.
Çalışan arkadaşlara pek bi'şey diyemiyorum ama genel bir yönetmelik getirilmesi lazım bu noktada. Eğer bir tanıtım elemanı içinde bulunduğu teknomarketin elemanı gibi davranıyor ve bunu dile getiriyorsa burada bir terslik var demektir. Kim hangi markayı temsil ediyorsa aleni bir biçimde yazılması şart koşulmalıdır ki daha nice HS mağdurları ortaya çıkmasın, bizde markaya bi'şeyler anlatmaya çalışmayalım. Benim gariban babama satacaklar 2.000 liraya HS oy oy düşünemiyorum. :seytani

AykutCelme

New member
"Şimdi siz dslr makineye bakıyorsunuz ama onu alırsanız bir sürü lenste almanız gerekecek, gelin size şöyle kuzu gibi bir makine göstereyim, boru gibi lensiyle ister havadaki kuşu çekin ister makro, boşuna dslr'a ve lenslerine para vermeyin, bir sürü lens almak zorunda kalmayın" cümlesine, bir Heknosa mağazasında öylesine gezinirken kulak misafiri olarak tanıştım Kuzukilim markasıyla. Bir avcı, ağına bir av düşürmeye çalışıyordu besbelli.

O zamana kadar söz konusu markanın ürünlerini hiç bilmiyordum, bilinen markalardan birisine ait dslr kullanıyordum ve o görevlinin o müşteriye anlattıklarını duyunca bende bir bakayım dedim. Aman Allah'ım, 5TL'yi çekerek şov yapmalar, binbir türlü uydurmacalar (başka kelimeler kullanacağımda olur ya mahkemeye falan verirler şimdi) . Hayretler içerisinde kaldım resmen. 2 dakika ayak üstü sohbet ettim o satıcı ile ve ben gerçekleri yüzüne söyleyince, ki makineyi altı üstü 5-10 dakika incelemiştim, konuşacak kelimesi kalmamıştı nihayetinde. Çok şükür bir tüketiciyi "av" olmaktan kurtarmıştım orada o an. Ha çokta birşey bilen birisi değildim ve hala da değilim kendimce. Sadece bilinçli bir tüketici olmaya özen gösteren birisiyim.

Sonra baktım aynı avcının etkilemeye çalıştığı bir çok tanıdık bana ulaşıp o makineyi soruyor. O sıralar bulundğum il , küçücük bir ildi ve tek mağaza vardı teknoloji üzerine. Dolayısıyla fotoğraf makinesi alma niyetinde olan herkes o "avcı"nın elinden geçiyordu bir bakıma. Birkaç kişiyi , bana danışmaları vesilesiyle çok şükür kurtardık o para tuzağından ama eminim onlarca kişiyi kandırdılar orada.

6-7 yıldır pasif olarak (Kompakt makine ve PS düzeyinde) ve son 2 yıldır da DSLR edinerek bu camianın içerisinde bulundum ve sürekli bilgilerime bilgi katmaya çalıştım. DH forumunda fazla aktif değildim açıkçası. DH'in formatı bana hep karışık gelmiştir. Bu forumun formatında olan başka forumlarda (Hatta direk isim vereyim Canonturk diye, nitekim bende emeği çoktur o forumun) bulundum genelde aktif olarak. Son günlerde ise , yıllardır pasif olarak durduğum ve birçok alanda (yazılım, donanım, araba, tv vs...) fazlasıyla bilgi edindiğim DH forumuna bir gireyim bakalım, oradaki değerli kişileride tanıma fırsatı bulayım dedim.

2 gündür falan takılıyordum ama bir gariplik vardı. Beklediğimden çok çok daha kısır gidiyordu fotoğraf kısmı. Kendimce bazı konularda insanlara yardımcı olmak için cevaplar vermeye başladım. O sıralarda tesadüfen bu Kuzukilim firması ile ilgili olan tartışma başlığını gördüm. Onu okurken jiddi hocamın ve nickini tam olarak bilmediğim birçok fotoğraf sevdalısının uğradığı haksızlığa şahit oldum. Bir vesile ile jiddi hocamla özelden de görüştük ve sitenin fotoğraf bölümünün içinde bulunduğu acınası hali daha iyi kavradım.

Sonra yine orada burada gezinirken farkettim ki DH'in acınası halinden sıyrılıp kurtulan değerli insanlar burada toplanmış genel olarak. Dedim DH'e bulaşmaya gerek yok, benim aradığım yer bu forum.

Belki kimse için birşey ifade etmeyecek ama ben yine de belirtmek istiyorum ki DH'de Kuzukilim'in içine düştüğü hal, teknoloji marketlerindeki görevlilerin bu kuzukilim ürünlerini insanlara tabiri caizse "iteleme" çalışmaları gibi durumlar, önceleri nötr olan beni o kadar uzaklaştırdı ki o firmadan. Ne alırım ne de tavsiye ederim gibi duruyor çevreme uzun yıllar boyunca. Marka fanatikliği yapmam hiçbir zaman. İhtiyacımı karşılayan ve benim kullanabildiğim her makine iyidir benim için. Ama marka antipatim olabiliyormuş onu gördüm. Şu an çok güzel bir makineleri var iks e iki diye. Ama yukarda bahsettiğim nedenlerden ötürü bende oluşturdukları hissiyattan dolayı bulaşmam bile o makineye sanırım.

İlk mesajım biraz uzun oldu ve okumanızdan ötürü zamanınızı aldıysam kusura bakmayın arkadaşlar. Nitekim bilgi namına birşey içermeyen, kişisel tecrübelerimi paylaşıp size kendimi biraz olsun tanıtmak istediğim bir mesaj oldu. Fotoğraf üzerine bol bol muhabbet etmek dileğiyle, selamlar cümleten...