• Değerli fotoğraf severler 2022 yılı sizlere daha fazla umut, daha fazla sevinç, daha fazla mutluluk getirsin. Yaşamınızda güzel yıllar, mutlu yarınlar, gerçek dostluklar hep sizlerle olsun. Yeni yılın size ve tüm sevdiklerinize sağlık, mutluluk, neşe, başarı, bolca para, sevgi ve huzur getirmesini dileğiyle. Işığınız bol olsun... Birkarefotoğraf Ekibi.

Bir forum düşünün ki üyelerine baskı, sansür uygulasın !..

ciddi

Yönetici (Co) Administrator
[MENTION=187]AykutCelme[/MENTION]

Hoş gelmişsiniz... DH foto bölümü baya bir dağaldı bu KuzuKilim vakası aslında bu olaydan önce de bir ara ufak bir patlama yaşadı idi. Bu sonuncusu baya bir büyük olunca artık DH'ye alışkanlıktan girenler de farklı alternatiflere yöneldiler. Alternatif olması her zaman iyidir. Üyelerin kendi emek,zaman, masfarları ile üste para ödeyerek büyüttükleri bir site sonra üyelerin aleyhine düzen kurup işler olunca hangisi olur ise olsun kaybetmeli zaten. Fakat forumlarda hep bu risk vardır sanırım. O sebeple en iyisi bence kişiler ne kadar biliyor ise bilsinler kendi gelişimlerini de takip edebilmek için ücretsiz bir blog açıp forumlarda paylaşacakları bilgilerini bloglarında da yazmalılar ! Bir bilgiye ulaşabilinecek tek bir kaynak oluşmasına destek vermek her zaman için hatadır zaten.

bipekkan

Super Moderator
Epey bir zamandır girip çıkmanın dışında siteye giremiyordum. Eşimin protez ameliyatı olması, aldığım bir işide tamamlamak için zamanımın çok kısıtlanması nedenleriyle epey uzak durdum her yerden. Bu pazar işi teslim etmekle, dün eşiminde ameliyat sonrasının okeylenmesi ile bir haftalığına boşluk oluştu. Bu arada bu bölümü gördüm. DH' yide bu son 2 aydır zaman zaman takip ettim. Aykut Bey'in tüm yazdıklarına katılıyorum. Zaten benimde fotograf bölümünde pil ve batarya konusu dışında hiç bir bölümde yazmamın nedeni budur. Genellikle CACIK bile olmaya değmez salatalıklar nedeniyle. Hatta o kadar ki fotograftan da soğudum diyebilirim. Nitekim gördüğüm DH' de o bölüm "malum marka" nın hakimiyeti altında devam etmekte. Ertan Beyin İncelemelerini dikkatle okundu ise malum makinaların aslında iyi, fakat abartıldığı kadar iyi olmadığının bir kanıtı olduğu, hatta ederinin BH ederine çekilmesine rağmen, "ETMEZ" olduğu halde o bölümde herkes memnun mesut paylaşımlara devam etmekte. Ha buna karşıyım mı? Asla ! memnun olanların pişmiş aşlarına soğuk su katmamayı tercih etmeme rağmen ama ortada tartışılması gereken o kadar sorun varken sorunu ortaya koyanlara takınılan tavırda bir garip. Ters bir davranış mı var, yoooo ! ama görmezden gelinmesi de bu çalışmayı, araştırmayı yapanlara da çok ayıp.
Nitekim Ertan Bey'in araştırmasını DH' de yazmaması, kendi bloğunda açıklaması ve diğer 2 arkadaşın suya sabuna dokunmadan geçiştirmesini anlıyor bu açıdandan da [MENTION=5]ciddi[/MENTION]nin düşüncelerine de aynen katılıyorum.
BU hafta yazlığa gidiş hazırlıklarıyla uğraşacağım. ve bir 10 gün kadar da ara vereceğim. Bu arada gezinirken Panasoniğin FZ 1000 yeni makinası (like) gördüm. 1" sensörlü ve 16x yakınlaştırmasıyla ve örnek fotograflarını 800 ISO' ya kadar çok beğendim. linki aşağıda Bir göz atılmasında yarar var sanırım.
Panasonic Lumix DMC-FZ1000 First Impressions Review: Digital Photography Review

ciddi

Hocam baktım. Alet bence olmuş. Ben bununla iso 1600'de çekilip %60 ufaltılarak elde edilecek kareyi çok başarılı buldum.
Bakınız, Panasonic FZ100 , iso 1600
https://farm4.staticflickr.com/3896/14401713681_5c26386b57_o.jpg
-
Bir de Nikon D3300'e bakalım aynı çözünürlükte iso 1600'de
https://farm3.staticflickr.com/2937/14218740127_0254f6a9fe_o.jpg
-
Hocam geçmiş olsun. Benim de bir köprü sallantıda :) En kıl olduğum şey de dişçiye gitmek. Ölye direniyorum ki en son ana kadar bekliyorum ve tabi netice hep benim aleyhime oluyor. Teknomarketlerin yükselen yeni yıldızı Samsung imiş 4-5 kişiden duydum. Eski KuzuKilim vakasına benzer bir uygulama başgöstermiş. Tabi henüz paraya makro, taa uzağa zumlayıp 3" ekranda gösterme cambazlıklarını duymadım !.. Galiba hiçkimse KuzuKilim'in yaptığı gibi yapamayacak :)

Son düzenleme:

bipekkan

Super Moderator
Hocam baktım. Alet bence olmuş. Ben bununla iso 1600'de çekilip %60 ufaltılarak elde edilecek kareyi çok başarılı buldum.
Bakınız, Panasonic FZ100 , iso 1600
https://farm4.staticflickr.com/3896/14401713681_5c26386b57_o.jpg
-
Bir de Nikon D3300'e bakalım aynı çözünürlükte iso 1600'de
https://farm3.staticflickr.com/2937/14218740127_0254f6a9fe_o.jpg
-
Hocam geçmiş olsun. Benim de bir köprü sallantıda :) En kıl olduğum şey de dişçiye gitmek. Ölye direniyorum ki en son ana kadar bekliyorum ve tabi netice hep benim aleyhime oluyor. Teknomarketlerin yükselen yeni yıldızı Samsung imiş 4-5 kişiden duydum. Eski KuzuKilim vakasına benzer bir uygulama başgöstermiş. Tabi henüz paraya makro, taa uzağa zumlayıp 3" ekranda gösterme cambazlıklarını duymadım !.. Galiba hiçkimse KuzuKilim'in yaptığı gibi yapamayacak :)
[MENTION=5]ciddi[/MENTION],
Fz1000'e bulabildiğim tüm örneklere baktım. 1600 ISO' da idare eder. Ama Leica lensin ki benzeri FZ50 de vardı benim diyen std. dSLR lenslerine 10' a kadar saydırırdı. Bunun lensini de çok başarılı buldum Ama şimdilik 900 $' kim verir bir like makine için orası tartışılır. TR' de tartışmasız fiyat en az 2500 TL olur.
Geçmiş olsun bu diş protezleri en fazla 5 - 6 yıl dayanıyor. Benimde 2008 de yaptırdığım 11 adetlik köprü sağlam ama köprü bacakları zaman zaman sızlayıp duruyor. Bir şekilde bir yerlerden hava aldığı aşikâr. Eylül sonu döndükten sonra bir baktıracağım. Köprü sallanıyorsa en azından bir adet oturtulduğu, kesilen ve yapıştırıldığı dişten ayrılmış demektir. İhmal etmeyin. Sökülüp, temizlenip tekrar yapıştırılıyor. Öyle bir sıkıntısıda yok. İhmal ederseniz diş hava alıp sızladığı gibi kesilen dişin minesi olmadığı için çok çabuk çürüme yapıyor ve bir süre sonrada çürüme sinire kadar inerse başa iş açıp köprüden bile olabiliyorsunuz.
Bu arada bizim hanımın ameliyatı diş değil, Sol Kalça protezi.:cm

ciddi

Hmm, artık ben nasıl anladım ise. Demek ki ben kendi derdimden dolayı olayı o yönde yorumladım. Peki, randevu alalım dişçiden bakalım. Teşekkür ederim açıklamalarınız ve tavsiyeniz için.

FZ 1000 fiyatı ile cızzz yanarsın diyor evet. Fakat işte bunların sığındığı veya tek müşteriye kendilerini yutturduğu nokta lensler almak gibi harici extra masrafı olmaması, tak-çıkar ve taşınması derdi olmaması. O sebeple hepsi bir arada gibi bakılınca 2 lensli bir d-slr yada aynasız kite rakip bir konumda fiyat olarak. Performans olarak değer mi ? 20mp. Fotoyu dediğim gibi %60 falan ufalttı mı kullanıcı 8 mp. foto iso1600'de d-slr'ınkine denk bir kalite veriyor. Panasonic video işinde de çok iyi, bir de bunu da ekleyince... Kullanmasını bilecek bilinçli kişinin elinde çok iyi işler yapar bu makina diye düşünüyorum. TR'de bence de dediğiniz gibi bir fiyattan çakışa geçer Panasonic :) O fiyatı cebine koyup fotoğraf makinası için ayıracak insanın da %90'ı şu meşhur tabir ile "Pro makina" almayı düşünür, yani d-slr. O sebeple de bu FZ1000'in alıcısı çok az olur diye düşünüyorum. Görürüz bakalım. Piyasa bunun havasını 1 yıl sonra ne kadar indirecek :alkis

bipekkan

Super Moderator
Aynen katılıyorum. Birde bu test fotograflarını buldum ki beni fazlasıyla tatmin etti. Ne dersiniz?
Panasonic FZ1000 Review: First Shots - Samples
Kanımca en ideal fiyat 500 USD civarı ki TL karşılığı max 1400 TLolur O zaman alınabilir bir noktada olur.
Bence Fujinin X-S1 den çok daha başarılı net keskin fotograf veriyor.

Son düzenleme:

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
Aynen katılıyorum. Birde bu test fotograflarını buldum ki beni fazlasıyla tatmin etti. Ne dersiniz?
Panasonic FZ1000 Review: First Shots - Samples
Kanımca en ideal fiyat 500 USD civarı ki TL karşılığı max 1400 TLolur O zaman alınabilir bir noktada olur.
Bence Fujinin X-S1 den çok daha başarılı net keskin fotograf veriyor.

birebir kalitesi şu şekilde bence oldukça tatminkar gibi duruyor.

3ALxRpZ.jpg