• Değerli fotoğraf severler 2022 yılı sizlere daha fazla umut, daha fazla sevinç, daha fazla mutluluk getirsin. Yaşamınızda güzel yıllar, mutlu yarınlar, gerçek dostluklar hep sizlerle olsun. Yeni yılın size ve tüm sevdiklerinize sağlık, mutluluk, neşe, başarı, bolca para, sevgi ve huzur getirmesini dileğiyle. Işığınız bol olsun... Birkarefotoğraf Ekibi.

Bu da böyle bir vatandaş tecrübesi !..

ciddi

Yönetici (Co) Administrator
Çok derin... çok doğru. Ben de bu kadar olmasa da örtüşen tecrübeler yaşadığımı rahatlıkla söyleyebilirim. Ben de zamanında kurye sektöründe bilgi işlem bölümünde birkaç yıl çalıştım. O zamanlar aynen buradakine benzer göçmenler gece vardiyalarına kaçak olarak getirilir, hayvanlara bile yapılmasını istemeyeceğiniz gibi muamele ile çalıştırılır ve sabah postalanırdılar ! Ben görevim gereği sistemi kuryelerden önce hazırlamam gerektiği için daha erken iş yerinde olurdum ve onların son 1, 1.5 saatini görebilirdim. Gerçi çok daha evvelsi yıllarda yabancı olmadığım halde sırf o işe yeni girdiğim için hikayedeki Romen kişiye yapılana benzer şekilde tecrübelerim de olmuştur. İş hayatım boyunca benzer tavırların uygulandığını gördüğüm 3 kişiye de bu yapılanların karşısında durup korumaya çalışmışımdır. Fakat ne kadar süre ile ve kaç kişiye yapabilirsiniz ? İnsan sonunda hem yoruluyor, hem de sonu gelmeyecek temel bir yanlış olduğunu görüyor. Bizde hemen herkesin hayatında bu olayın bir kısmını "Askerlik" sürecinde yaşadığını tahmin ediyorum. Fakat, bu hareket tarzının ve düşünce şeklinin temelinde yatan şey başka. Kültürel olarak bizlere bir insanın sadece bizden daha önce dünyaya gelmiş olmasının onun bizden üst seviyede olduğunu kabul etmemizin bir sebebi olduğu ezberletilir ! Oh ne güzeldir, insanlık, bilgi, eğitim yönlerinden sıfır olan birisine sadece senden önce dünyaya geldi diye hürmet et, saygı göster !!! Geçen sene bir olaydan haberim oldu. Bir çocuk 22 yaşında ve anne-babasını mahkemeye veriyor ! Sebep de imkanları olduğu halde kendisine olması gerektiği gibi bakmayan ebeveynleri sebebi ile yaşamının geri kalanında çok zor bir sürecin onu beklemesi !!! Düşünebiliyor musunuz, bu bir "insan" ve onu Dünya'ya getirenlerin sorumlulukları var. Onlar bunu olması gerektiği gibi yapmıyor ve insanlık haklarını ihlal ediyorlar bu çocuğun. Çocuk mahkeme neticesinde kazanıyor ! Fakat bizlere öğretilen kültürde düşünün bir... Ne mümkün böyle bir şeyi bir an olsun aklımızdan bile geçirmek !? En büyük günah ve direk cehennemliksin, hain evlatsın kafadan bir kere. O ise çok fazla duymamış olsanız da nice anne-baba evlatlarına ne zulümler yaşatıyor. En azından bazı dizilerde şiddet yönü pek işlenmese de duygusal saldırılara yıllar boyu maruz kaldıklarını görebiliyoruz. Gerçi diziye mi bakmanız gerek ? Bu o kadar yaygın ki bizim toplumumuzda hani bizzat yada sülale içinde veya mahallenizde böyle şeyler yaşamamış-görmemiş olmanıza ihtimal vermiyorum.

https://suyunrengi.wordpress.com/2014/11/09/ortadogululardan-nicin-nefret-ediyorum/comment-page-1/