• Değerli fotoğraf severler 2022 yılı sizlere daha fazla umut, daha fazla sevinç, daha fazla mutluluk getirsin. Yaşamınızda güzel yıllar, mutlu yarınlar, gerçek dostluklar hep sizlerle olsun. Yeni yılın size ve tüm sevdiklerinize sağlık, mutluluk, neşe, başarı, bolca para, sevgi ve huzur getirmesini dileğiyle. Işığınız bol olsun... Birkarefotoğraf Ekibi.

Bulanık Fotoğraf Çekmekten Nasıl Sakınabilirsiniz?

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
Fotoğraf çekmeye yeni başlayan birçok kişinin, çektikleri fotoğrafların bulanık çıkması nedeniyle sürekli sinirlendiklerini duyuyorum. Fotoğrafların neden bulanık çıktıklarını ve bu sorunu nasıl çözeceklerini de bilmiyorlar.

Her zaman için, bir problemi çözebilmek için öncelikle o sorunu anlamamız gerektiğini biliyoruz. Bu makalede, bulanık fotoğraflara hangi temel sorunların neden olduğunu paylaşacağım. Problemin neler olduğunu anlamanıza yardımcı olduktan sonra, profesyonel bir fotoğrafçı gibi keskin fotoğrafları nasıl çekebileceğinizi açıklayacağım.

_MG_8300.jpg

f/5.6 | 1/400 | ISO 200 | 135mmODAK AYARLARI

Bulanık fotoğrafların en temel nedenlerinden birisi hatalı odaklama noktalarıdır. Kompozisyonunuzu oluşturmadan ve deklanşöre basmadan önce nereye odaklama yapmak istediğinizi bilmeniz önemlidir. Örneğin, portre fotoğrafları çekerken, profesyonel fotoğraflar genellikle göze odaklanmış olurlar. Portre fotoğraflarında modelinizin gözlerinin odakta ve oldukça keskin olması son derece önemlidir. Bu, özellikle geniş bir diyafram kullandığınızda, dar bir alan derinliği ile karşılaştığınızda dikkat etmeniz gereken bir durumdur.

Matrix odaklama, 51 noktaya odaklama ya da diğer teknolojileri kullanmak yerine, şiddetli bir şekilde tek odak noktası kullanmanızı öneriyorum. Fotoğrafçının kameraya nereye odaklayacağını söylemesi, kameranın odak tercihini kendisinin yapmasından daha etkili sonuçlar verecektir.

Teknoloji her ne kadar gelişmiş olsa da, yine de insanın zihninden geçenleri okuma konusunda ilerlememiştir. Kameranız, çerçevenizde nereye odaklama yapması gerektiğini tam olarak bilemeyecektir. Bu nedenle bu önemli kararı kendimizin vermesi gerekmektedir.

YETERİ KADAR HIZLI BİR PERDE HIZI

Bulanık fotoğraflar çekilmesinin temelindeki nedenlerde bir diğeri de düşük bir perde hızı kullanmaktır. Özellikle kameranızı herhangi bir sabit yüzeyle desteklemediğiniz durumlarda düşük bir perde hızı kamera sarsıntısına neden olacaktır.

Kamera sarsıntısını önlemek için uygulayabileceğiniz bir yöntem, odak uzunluğunuzun en az 1.5 katı hızda bir perde hızı kullanmanızdır. Bir başka deyişle, odak uzunluğunuz 50mm ise, çekim hızınız en az 1/80 saniye olmalıdır (50 x 1.5 = 75). Odak uzunluğunuz 100 mm ise (100 x 1.5 = 150) perde hızı en az 1/160 saniye olmalıdır.

ÜÇAYAK KULLANMAK

Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu, kameranın sabit kalması için bir üçayak kullanmaktır. Bu teknik, manzara fotoğrafçılığı ve duran nesneler için etkili sonuçlar vermektedir. Deklanşöre basmanız da potansiyel olarak kamera sarsıntısına neden olmaktadır. Bu nedenle, üçayağa bağladığınız kameranızı bir uzaktan kumanda ile kullanmak ya da kameranızın zamanlayıcı özelliğini kullanmanız da kamera sarsıntısını önlemenize yardımcı olacaktır.

_MG_0466+copy.jpg

f/13 | 2" | ISO 100 | 18mm

KAMERAYI DESTEKLİ BİR ŞEKİLDE TUTMAK

Bir üçayak kullanmıyorsanız, kamerayı doğru bir teknikle tuttuğunuzdan emin olun. Kameranızı çekime hazır bir şekilde tutuyorken, sol eliniz bir destek görevini ve sağ eliniz ayarları değiştirme ve deklanşöre basma görevini üstlenmelidir.

Yukarıdaki bilgilerle birlikte, bulanık fotoğrafların sebeplerini daha iyi bir şekilde anlayabilirsiniz. Daha da önemlisi, bu sorunları nasıl çözebileceğinizi de biliyorsunuz. Öyleyse, ne bekliyorsunuz? Kameranızı alın, çekimlerinize başlayın ve eğlenin!


Kaynak: Bulanık Fotoğraf Çekmekten Nasıl Sakınabilirsiniz? - Profesyonel Fotoğrafçılık
 
Üst