• Değerli fotoğraf severler 2022 yılı sizlere daha fazla umut, daha fazla sevinç, daha fazla mutluluk getirsin. Yaşamınızda güzel yıllar, mutlu yarınlar, gerçek dostluklar hep sizlerle olsun. Yeni yılın size ve tüm sevdiklerinize sağlık, mutluluk, neşe, başarı, bolca para, sevgi ve huzur getirmesini dileğiyle. Işığınız bol olsun... Birkarefotoğraf Ekibi.

Canon 50mp mi geliyor?

rocker_tr

Super Moderator
5odJM5.jpg

Genellikle doğru çıkan canonrumors.com sitesinden 2015 yılında Canon'dan 50mp arası bir cihazın çıkacağı duyumları almış. Sensörlerinin bu sefer Sony tarafından yapılacağı söyleniyor. Piyasaya 4000$ gibi bir fiyattan sunulacak gibi. Body konusunda bir bilgi yok. EOS-1D X Mark II yoksa 5D Mark IV mü? Bu Nikon D800 36mp ye cevap mı? Bu cihaza karşı megapixel dışında fotoğraf kalitesi olarak ne kadar geçecek acaba? Bir çok forumda Dinamik aralığını konusunda meraklar dile getirildi. D800 High Dynamic Range Kamera olarak kendini gösterdi. Yeni cihazın 4K video çekimi olacağı söyleniyor. Canon donanım ve megapixele mi oynayacak? Yoksa rahiplerine ciddi bir fark mı atacak? Bunu zamanla göreceğiz.
 
Son düzenleme:

ciddi

Yönetici (Co) Administrator
Abi forumlarda millet birbirinin çukurunu kazıp durur iken, Dünya çapında halen d-slr başı çekiyor iken Canon da Nikon da daha epey bir sömürür bu d-slr saplantılıları. Ne yapsa satacağını biliyor. EOS-M'i bile 800 TL'ye düşünce forumlarda Canon'dan çok Canon'cu elemanlar savunur oldu. 800-1000-1500 TL'ye bir mal alıp da 3-5 yıl kullanacağı bir teknoloji ürünü için doğrularını satıp yalan ve yanlış şeyler yazmaktan hiç çekinmeyenler bence memleketimizin neden bu halde olduğunun en güzel kanıtlarından biri. Ha kömür-makarna için kendinin ve "canım feda" dediğin evlatlarının geleceğini sat, ha 3-5 yıllık bir mal alıp(üste para veriyorsun üstelik burada) doğrularını sat. Aynısının tıpkısı zihniyet. 50mp. bir cihaz çıkarır ama onun bizim alabileceğimiz giriş seviyesi modellerde kullanıma geçişi 2016'yı bulur bence. Canon bize daha en az 2 yıl Digic 5 ve Digic 6 işlemcili 18mp. sensörü çakar gider 2016'ya kadar.
 

rocker_tr

Super Moderator
Apartman duvarlarına giydirme yapan bir reklam şirketi değil iseniz 50mp pek gerekli bir şey değil zaten ama insanlar öyle değil. D90'na bakıp 12mp o Nokia Lumia 1020 ise 41mp 3.5 kat daha iyi diyen bir sürü insan var sonuçta. Ha dersen işlemci gibi bir çok etkeni bir kenara bırakırsak sensör farkını bilmiyorlar mı? Ballı gibi biliyorlar ama görmek istemiyorlar. Ne diyeyim o zaman firmaların da yaptığından şikayet etmemek lazım. Ciddinin de dediği gibi firmaların bir şey yapmaya gerek kalmadan onlar kendinleri maf ediyorlar zaten. Eğer insanlar bilinçli olsa Canon'un 500D ile 700D arasında donanım, video kalitesi farkı yerine fotoğraf kalitesi farkı olurdu. Malesef Nikon'da bu duruma son 1-2 senedir ayak uydurmak zorunda kalmaya başladı. Daha önceki çıkan serilerinde fotoğraf kalite farkı ciddi bir orandayken son yıllarda bu fark oluşmamaya başladı. D7000 mü D7100 arasında kararımda sadece AA filtresi etken oldu. Eğer AA filtresi takılı olsaydı ikinci el D7000 alacaktım. Onun yerine de flash'a yatırım yapacaktım.
 
Son düzenleme:
Üst