• Değerli fotoğraf severler 2022 yılı sizlere daha fazla umut, daha fazla sevinç, daha fazla mutluluk getirsin. Yaşamınızda güzel yıllar, mutlu yarınlar, gerçek dostluklar hep sizlerle olsun. Yeni yılın size ve tüm sevdiklerinize sağlık, mutluluk, neşe, başarı, bolca para, sevgi ve huzur getirmesini dileğiyle. Işığınız bol olsun... Birkarefotoğraf Ekibi.

Daha Keskin bir Fotoğraf için

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
Bir çok amatör fotoğrafçı çektikleri fotoğrafların yeterince keskin olmadığından şikayet eder. Genelde bu gibi durumlarda ilk suçlanılan fotoğraf makinesi ya da objektifidir.

Objektif ve makinenin keskinlik üzerindeki rolü gözardı edilemez, ancak böyle durumlarda ekipmanı değiştirmek başvurulan ilk yöntem olmamalıdır. Belki de hiç ihtiyacınız olmayacak seviyede görüntü kalitesini elde edebilmek için yeni bir fotoğraf makinesine ya da objektife yüzlerce hatta binlerce TL vermeden önce, mevcut ekipmanınızla daha keskin fotoğraflar elde etmek için birkaç kolay yöntemi sıralamak istedik. Ancak bunları tamamen uyguladığınıza emin olduktan sonra, elde ettiğiniz keskinlik sizi tatmin etmiyorsa işte o zaman yeni bir ekipman almayı düşünmenizi tavsiye ederiz.

Lensinizi temiz tutun: Kaliteli bir lensin görüntü kalitesi ve keskinlik üzerinde olumlu etkisi kesinlikle olacaktır. Ancak çoğu ortalama kalitedeki objektif de doğru kullanıldıklarında oldukça tatmin edici sonuçlar verebilir. Bu bakımdan lensinizin yüzeyinin her daim temiz olduğundan emin olun. Zaman zaman lens değiştirirken ya da ekipmanımızı toplarken, dikkatsizlikten ya da üşengeçlikten lensimizin koruyucu kapaklarını takmadığımız olur. Bu da hiç beklemediğiniz anda lensin çizilmesine ya da kirlenmesine neden olabilir. Bu yüzden objektifinizi kullanmadığınız her an ön ve arka kapakları takılı bulundurun. Lensiniz kirlendiğinde ise sadece bu iş için üretilmiş kaliteli temizleme kumaşlarını kullanın. Üstünüzdeki t-shirt'ü bu iş için kullanmayı düşümeyin bile, büyük ihtimal lensinizi daha da kirletecek hatta çizecektir.

Filtrelere dikkat: Lensinizin önüne eklediğiniz her türlü ekstra optik eleman (filtre, konvertör...) potansiyel bir kalite düşürücüdür. Örneğin UV filtrelerin lensi koruma amacıyla sürekli objektifinize takılı bırakılması tavsiye edilirse de UV filtrenin görüntü üzerindeki etkisi yok denecek kadar azdır.İşte o ufacık fark bile sizin keskinlikten memnuniyetinizi belirleyebilir. Özetle; mecbur kalmadıkça ekstra optik eleman kullanmayın.

Tripod Kullanın: Bazılarımız tripod taşımaktan üşenmeniyor hatta gereksiz olduğunu düşünüyor olabilir. Oysa yüksek pozlama sürelerinde elde çekim yaparak netliği yakalamak çok zordur. Kullandığınız tripodun stabil bir model olması da önemlidir. Üşengeç arkadaşları daha da üzecek bir gerçek de, tripodun stabilitesinin ağırlıkla birlikte artıyor olması. İyi bir fotoğrafçı olma yolunda biraz hamallık da yapmak gerekiyor görüldüğü gibi. İnanın ki uzun ve başarılı olduğuna inandığınız bir çekim günü sonrası eve dönüpte fotoğrafları bilgisayara aktardığınızda karşılaştığınız flu karelerin yarattığı hayal kırıklığı, bacaklarınızdaki ağrıdan daha fazla yıpratacaktır sizi.

Ayna Kilidi (MLU- Mirror Lock-up) ve Timer Kullanın: Eğer SLR veya DSLR makine kullanıyorsanız ve makinenizin Ayna Kilidi (Mirror Lock-up –MLU) özelliği varsa, düşük hızlarda yaptığınız çekimlerde bu özelliği kullanın. Çünkü uzun pozlamalarda aynanın açılıp kapanması sırasında oluşna titreşim fotoğrafın flu çıkmasına neden olabilir. Bazı makinelerde ayna kilidi - MLU ayrı bir fonksiyon olarak değil de, 2sn. ya da 10sn. zamanlayıcı çekim modu yoluyla uygulanabilir. Bu modun diğer bir faydası da, deklanşöre fotoğrafın çekilmesinden önce basıldığı için, basma sırasında oluşan hareketden dolayı doğabilecek görüntü kaymasının önüne geçebilmeyi sağlamasıdır.

Doğru fokus yapın: Fotoğraf makineleri doğru fokus yapabilmek için oldukça gelişmiş algoritmalar kullanmaktadır. Ancak buna rağmen çeşitli çekim şartlarında AF (otomatik fokus) sistemleri de yanılabilmektedir. Ayrıca hareketli objelerin çekiminde doğru fokus, makineye olduğu kadar fotoğrafçının becerisine de bağlıdır. AF’nin hassas olamadığı durumlarda Manuel Fokus - MF kullanmaktan çekinmeyin. Bazı fotoğraf makineleri ve objektifler AF modundayken de fokus halkasının manuel olarak çevrilmesine izin verir. DMF (Direct Manual Focus) veya M/A modu gibi markadan markaya farklı adlandırılan bu tip özelliğe sahip bir makineniz varsa, makineniz fokus noktasına kilitlendikten sonra bile bu özellik sayesinde ince fokus ayarı yapabilirsiniz.
 
Üst