• Değerli fotoğraf severler 2022 yılı sizlere daha fazla umut, daha fazla sevinç, daha fazla mutluluk getirsin. Yaşamınızda güzel yıllar, mutlu yarınlar, gerçek dostluklar hep sizlerle olsun. Yeni yılın size ve tüm sevdiklerinize sağlık, mutluluk, neşe, başarı, bolca para, sevgi ve huzur getirmesini dileğiyle. Işığınız bol olsun... Birkarefotoğraf Ekibi.

Düğün Fotoğrafçısı Stüdyosu İçin Bilgisayar Önerisi

Hangi Yazılım

• Kullanılan toplam oy
    2

runawaytr

New member
Merhaba arkadaşlar düğün fotoğrafçılığı hizmeti veriyoruz. Fotoğraf stüdyosu olan arkadaşlar için bir sorum var. Stüdyonuzda hangi marka bilgisayar kullanıyorsunuz. Aslında asıl sormak istediğim konu mac mi windows mu kullanıyorsunuz. Kullanışlılık ve güvenlik açısından yardımcı olabilir misiniz.

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
hocam burada öncelikle önem arz eden konu şu.

kullanışlılık açısından mac bilgisayar sistemleri sizin şahzınızın bilgi düzeyine kalmış. yani ben şu an windows kullanıcısıyım mac kolay kolay kullanamam. maclerin işletim sistemleri farklı malum olduğunuz üzere. yani siz yada elemanınız hangi sisteme alışık onu kullanmak istiyorsa kullanışlılık açısından o sistem tercih edilir.

mac tercih edilmesinin ana nedeni fotoğrafçılar için ve reklamcılar için olsun nedenlerine bakarsak.

1- mac bilgisayarlar baskı öncesi renkleri birebir görme şansınız olur. yani mac ekranında gördüğünüzle aldığınız çıktının renkleri hemen hemen aynıdır. Ancak gerekli donanım alınırsa bu windows içinde sorun oluşturmak. yani iyi bir monitör aldığınızda bu sorun ortadan kalkar.
2- sağlamlık macler yani apple şirketi her zaman kalite standardı ve sağlamlığı yüksektir.
3- Güvenlik özellikle mac sistemleri ülkemizde herkes kullanmadığından dolayı virüs bulaşma ihtimali çok düşüktür. takılıp çıkarılan flashlardan dolayı bulaşan virüsler sistemi çabuk çökertip sizin dosya iş kaybına yol açmaktan kurtulursunuz.
4- mac sistemler kolay kolay çökmezler yani stabildirler.

[FONT=Verdana, Geneva, sans-serif]peki neden tercih edilmezler.

1- herkes mac kullanamaz
2- İşletim sistemleri ve alacağınız mac sistemleri oldukça pahalıdır.
3- mac sistemlere destek bulmanız çok zordur. (Özellikle küçük şehirler için bu son derece önemlidir.)Macdan anlayan kimse yoksa yaşanacak basit arızalarda bile çok uğraştırabilir.

ben sizin yerinizde olsam eğer büyük şehirde mac desteği bulabilcekseniz
özellikle güvenlik stabilite için mac tercih nedenim olurdu.
[/FONT]

rocker_tr

Super Moderator
Tam profesyoneller ne yapar bilemem. Muhtemelen parçalarını kendim düzenleyebileceğim için Windows sistemine uyarlayabileceğim bir sistem alırdım. Üstünde mutlaka bir ssd olurdu. Her hangi bir arıza durumunda parçasını o gün halledebilirsin.
Mac O parçada ve parça geliştirmesinde bir sorun yaşatabilir. Arıza durumunda servisi beklemen gerekecek. Mac kullanmak bana baya maliyetli geliyor. İyi para kazananlar için mükemmel. Bu daha çok kişinin tercihine kalmış.
Linux aradığın her programı bulamazsın. PS yerine güzel uygulamalar bulabilirsen bilgisayarı baya ucuza getirirsin. Linux'u diğer hdd ye kurmaya üşeniyorum. O yüzden linux programı tavsiyesine göre pek linuxu yönlendiremiyeceğim. Şu program güzel deyip fikir veremem. PS bilgisayardan pahalı şu anda. Ha zaten kırıpta kullanacam diyor isen windows dan başka seçeneğinde yok. Madem bu işten para kazanıyorsunuz. Orjinal alın.

Son düzenleme:

runawaytr

New member
hocam burada öncelikle önem arz eden konu şu.

kullanışlılık açısından mac bilgisayar sistemleri sizin şahzınızın bilgi düzeyine kalmış. yani ben şu an windows kullanıcısıyım mac kolay kolay kullanamam. maclerin işletim sistemleri farklı malum olduğunuz üzere. yani siz yada elemanınız hangi sisteme alışık onu kullanmak istiyorsa kullanışlılık açısından o sistem tercih edilir.

mac tercih edilmesinin ana nedeni fotoğrafçılar için ve reklamcılar için olsun nedenlerine bakarsak.

1- mac bilgisayarlar baskı öncesi renkleri birebir görme şansınız olur. yani mac ekranında gördüğünüzle aldığınız çıktının renkleri hemen hemen aynıdır. Ancak gerekli donanım alınırsa bu windows içinde sorun oluşturmak. yani iyi bir monitör aldığınızda bu sorun ortadan kalkar.
2- sağlamlık macler yani apple şirketi her zaman kalite standardı ve sağlamlığı yüksektir.
3- Güvenlik özellikle mac sistemleri ülkemizde herkes kullanmadığından dolayı virüs bulaşma ihtimali çok düşüktür. takılıp çıkarılan flashlardan dolayı bulaşan virüsler sistemi çabuk çökertip sizin dosya iş kaybına yol açmaktan kurtulursunuz.
4- mac sistemler kolay kolay çökmezler yani stabildirler.

[FONT=Verdana, Geneva, sans-serif]peki neden tercih edilmezler.

1- herkes mac kullanamaz
2- İşletim sistemleri ve alacağınız mac sistemleri oldukça pahalıdır.
3- mac sistemlere destek bulmanız çok zordur. (Özellikle küçük şehirler için bu son derece önemlidir.)Macdan anlayan kimse yoksa yaşanacak basit arızalarda bile çok uğraştırabilir.

ben sizin yerinizde olsam eğer büyük şehirde mac desteği bulabilcekseniz
özellikle güvenlik stabilite için mac tercih nedenim olurdu.
[/FONT]

çok teşekkür ederim. Gerçekten referans alacağımız bir bilgilendirme olmuş

runawaytr

New member
Tam profesyoneller ne yapar bilemem. Muhtemelen parçalarını kendim düzenleyebileceğim için Windows sistemine uyarlayabileceğim bir sistem alırdım. Üstünde mutlaka bir ssd olurdu. Her hangi bir arıza durumunda parçasını o gün halledebilirsin.
Mac O parçada ve parça geliştirmesinde bir sorun yaşatabilir. Arıza durumunda servisi beklemen gerekecek. Mac kullanmak bana baya maliyetli geliyor. İyi para kazananlar için mükemmel. Bu daha çok kişinin tercihine kalmış.
Linux aradığın her programı bulamazsın. PS yerine güzel uygulamalar bulabilirsen bilgisayarı baya ucuza getirirsin. Linux'u diğer hdd ye kurmaya üşeniyorum. O yüzden linux programı tavsiyesine göre pek linuxu yönlendiremiyeceğim. Şu program güzel deyip fikir veremem. PS bilgisayardan pahalı şu anda. Ha zaten kırıpta kullanacam diyor isen windows dan başka seçeneğinde yok. Madem bu işten para kazanıyorsunuz. Orjinal alın.

Teşekkürler orjinal kullanmak zaten herkesin yapması gereken birşey.

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
burada mac güvenlik, sağlamlık ve kalite standartı olarak öne çıkıyor.

ancak kullanım(kişiye bağlı olarak), fiyat ve servis destek noktasında ise geride kalıyor diyebilir.

rocker_tr

Super Moderator
Bence bilgisayarın belli özellikleri olduğu sürece gerisi önemli değil. Yeterli bilgisayar arıza durumunda işinizi aksatmayacak bir şeyler olsun. Mac Türkiye de bana göre marka takıntısı ve statünü göstererek işte ben buyum demek gibi birşey. Mimar arkadaşım vardı. Galaxy Ace bile işini görecekken sırf işlerinde itibar için iphone alıyor. Masaya koyduğunda müşterinin kafasında bir imaj oluşturuyor. Elinde Mark 3 ile görsünler ooo mark 3 derler D4 görsünler birşey ifade etmez. Mac de bir bakıma böyledir. Türkiye çoğu kişinin gözünde 10.000 TL lik kasa yapsın ama 3.000 TL lik macin verdiği imajı vermez. Böyle bir şey. Her ne kadar stabil olma gibi artıları olsada Mac bana göre Türkiye kazancına göre aşırı pahalı bir ürün.

FX X8 8350 Soket AM3+ 4GHz 16MB
R9 270 TurboDuo GDDR5 OC 2GB 256Bit Muhtemelen 3 boyut özelliğini kullanmıyacaksın. Bu nedenle Quadrolara gerek yok.
Mutlaka SSD al ve Windowsunu oraya kur. Yedeklerini gene HDD ye atarsın. SSD sayesinde windows ve ps jet gibi açılacaktır. İşlemleri yaparken bilgisayara yazmaya uğraşırken sizi bekletmeyecektir. Seri bir çalışma rahatlığı sağlayacaktır. SSD lerin okuma ve yazma hızlarına dikkat edin. Ben samsung evo kullanıyorum.

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
[MENTION=119]rocker_tr[/MENTION]

evet hocam aslında söyledikleriniz çok doğru. yani yazdığınız sistemle yapılamayacak hiç bir şey yok. buna birde IPS panel iyi bir monitör alınırsa tadından tuzundan yenmez.

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
Benim monitör 10 yıllık Samsung. Ips panel almak lazım artık

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

rocker_tr

Super Moderator
Benim ikinci tüplü monitör titremeye başladı. 1 kere tamir ettireceğim. Duruma göre ilerde değiştireceğim. Alacağım monitörüde konudan jeton düştü IPS alayım artık.
Şimdilik öylesine fiyatlarına bakmak için vatana girip IPS yazdım. HP baskı üzerine yoğunlaşan firmanın 2 tane monitörünü gördüm.

21,5'' GENİŞ EKRAN IPS LED MONİTÖR 400 TL
23'' GENİŞ EKRAN IPS LED MONİTÖR 450 TL

23" yazdım bir köşeye. Alacağım zaman adam akıllı bir araştırma yaparım artık.