• Değerli fotoğraf severler 2022 yılı sizlere daha fazla umut, daha fazla sevinç, daha fazla mutluluk getirsin. Yaşamınızda güzel yıllar, mutlu yarınlar, gerçek dostluklar hep sizlerle olsun. Yeni yılın size ve tüm sevdiklerinize sağlık, mutluluk, neşe, başarı, bolca para, sevgi ve huzur getirmesini dileğiyle. Işığınız bol olsun... Birkarefotoğraf Ekibi.

Foto üzerine kısa film

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
Eee Türkiye de azcık bir şey görsün onun uzmanı oluyor herkes. O yüzden normal. ^^

ben şöyle birşey gördüm.

uzman fotoğrafçı olmak için aşağıdaki yol takip edilir.

şimdi hepsiburadaya yada n11 e yada herhangi bir yere babanın kredi kartıyla bu mühim :) d7000 d650 7d siparişi verilir.

ertesi gün sipariş eve ulaşır. kargoyu teslim alıp unboxing yapılır :) sonra makinenin lensi gövdeye takılıp ilk kare çekilir.

işte o kare çekildiğinde artık o kişi paramvar @photography olur.

kredi kartılın limiti yüksekse d800 mark III alınır o zaman dahada uzman olunur. süper @ photography olur kişiler.

rocker_tr

Super Moderator
ben şöyle birşey gördüm.

uzman fotoğrafçı olmak için aşağıdaki yol takip edilir.

şimdi hepsiburadaya yada n11 e yada herhangi bir yere babanın kredi kartıyla bu mühim :) d7000 d650 7d siparişi verilir.

ertesi gün sipariş eve ulaşır. kargoyu teslim alıp unboxing yapılır :) sonra makinenin lensi gövdeye takılıp ilk kare çekilir.

işte o kare çekildiğinde artık o kişi paramvar @photography olur.

kredi kartılın limiti yüksekse d800 mark III alınır o zaman dahada uzman olunur. süper @ photography olur kişiler.

DSLR konusuna katılmıyorum. DSLR-Like lar daha iyi. :D 50x zoom var :D Fotoğraf kalitesi dersen offffff. Adamlar aşmış. ^^
bkz:dlsr-like (Teleskop takılmış mercimek sensör.)

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
[MENTION=5]ciddi[/MENTION] hoca bu konuya bayılır.

bende 5d var işte 50mm var işte çekim yapıyorum. bir arkadaş 5d de demediğini 50mm zoomu olmadığı için çok kötü olduğunu benim öğrenecek çok şeyim olduğunu söyledi.

bende dedim ki napalım paramız buna yetti :) ne diyim şimdi. adamın elinde 30x zoom makine var bizimkine kim bakar :)

rocker_tr

Super Moderator
Jiddi ile DH da insanlara laf anlatmaya çalışan tayfadaydım. Kanıtları koyuyorsun. 5x den sonra mercekte bozulmalar başlar 11x den sonra fotoğraf değeri kaybolur diyorsun adamlar 50x yapmış işte diyorlar. ISO su patlıyor diyorsun en güneşli yerdeki fotoğrafı gösteriyor. bir kere söylüyorum Gerisini ne yaparlarsa yapsınlar. Kompact alacaksan bana göre en iyisi şu anda Canon SX 150 IS 200 TL fiyatı var. Kompact makine sensörü 12mp den sonrası bir işe yaramıyor. 11x de maximum zoom ken kompactta daha azdır. F/p olarak en iyi makine bana göre. Amatör olarakta fotoğrafçılığı öğrenebileceğin bir makine. baktın sevdin fotoğraf çekmeyi devam ettiriyorsun. Çektiğin fotoğraflar da güzel olmaya başladı. Keskinlik netlik olsa daha iyi di diyorsun. O zaman DSLR veya Aynasız DSLR ye geçiş yaparsın.

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
ben şimdi bilmeyen insanlara kızmıyorum. yani olabilir bilmeyebilir insan. anlamlandıramayabilir bunu anlarım.
bu biraz şundan kaynaklanıyor yani iyi makine iyi fotoğraf anlamına gelmiyor.

iyi makine iyi bir fotoğrafçının elinde çok iyi sonuçlar verir.

ben fotoğrafçılık derslerimizin başında ilk başta giriş cümlem şudur. unutmayın ki fotoğrafı fotoğraf makinesi değil fotoğrafçı çeker.

yani geçenlerde hatırlıyorum bir yerde görmüştüm profesyonel fotoğrafçıların ellerine kompak verir yarışma yapmışlar. işte yine harika fotoğraflar çıkmış ortaya.

yani bir ekipman sevdasıdır almış başını gidiyor. Ancak bakıyorum türkiyede fotoğraf sanatı gerçek anlamda çok gerilerde. İşte bizlerde birşeyler öğretme kaygısındayız.

ne kadar başarılı oluruz bunu ilerleyen dönemde göreceğiz. Zaten türkiyede gerçek anlamda fotoğrafçılık üzerine bir platform yok. Olanlarda bir kısır döngünün içine girmişler çıkamıyorlar.

bir karefotoğrafında ortaya çıkış gayesi bu aslında bu döngüyü kırabilmek. ancak şu varki bu döngüyü kırmak için geliştirdiğimiz projeler maddi yetersizlikten ötürü raflarda duruyor.

umarım türkiyede bu projeleri hayata geçirebiliriz.

ciddi

Yönetici (Co) Administrator
Buradaki olay belki bizde çoktur ama Dünya çapında tespitedilmiş bir vaka. Okuyalım ve paylaşalım... yayalım lütfen.
Dunning-Kruger etkisi - Vikipedi
-
Dunning Kruger Sendromu Nedir?
-
Biraz da vakitsizlikten proceler beklemede kalıyor tabi :) Aaah ah, neler yapmak istiyorum da ancak işte fırsat bulup da kendimi bir dışarı atabilir isem 3-5 foto çekip geçiştiriyorum.

ciddi

Abi buralarda 150 TL'ye böyle 50 cm'lik kapkara, 1 kilo, tank namlusu gibi eski filmli makina lensleri buluyorum. Birer tane hediye etcem size :) Böyle çok bilmiş birisi çıkınca direk çıkartıp eline vermelik. "Al sen bunla ısın, ben birazdan geliyorum" diyeceksiniz :haha

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
Abi buralarda 150 TL'ye böyle 50 cm'lik kapkara, 1 kilo, tank namlusu gibi eski filmli makina lensleri buluyorum. Birer tane hediye etcem size :) Böyle çok bilmiş birisi çıkınca direk çıkartıp eline vermelik. "Al sen bunla ısın, ben birazdan geliyorum" diyeceksiniz :haha

bu manuel lensleri iyi alıştın abi sen. bu konuyla ilgili detaylı bir araştırma yapacağım .

ama hakkaten tank namlusu lensler :)

ciddi

bu manuel lensleri iyi alıştın abi sen. bu konuyla ilgili detaylı bir araştırma yapacağım .

ama hakkaten tank namlusu lensler :)

Konuya da çok uygun "mauel" :haha , geçen biri geldi yanıma verdim eline benim kobra manueli böyle... Zebra diye anılan bir lens var öyle , kobra neden olmasın yani :begen

EF71416FAACE43D38E8C5B5FF799B3DE.jpg