• Değerli fotoğraf severler 2022 yılı sizlere daha fazla umut, daha fazla sevinç, daha fazla mutluluk getirsin. Yaşamınızda güzel yıllar, mutlu yarınlar, gerçek dostluklar hep sizlerle olsun. Yeni yılın size ve tüm sevdiklerinize sağlık, mutluluk, neşe, başarı, bolca para, sevgi ve huzur getirmesini dileğiyle. Işığınız bol olsun... Birkarefotoğraf Ekibi.

fotoğraf makinası tavsiye isteği

melkor

New member
merhaba sayın forum üyeleri

1-2 ay içerisinde bir fotoğraf makinası alma düşüncem var tercihim aynasız veya yüksek zoom değerine sahip bir kompakt makina slr makina alacak kadar yüksek bir bütçeye sahip değilim. aynasız makinalar da olympus pl-3 veya CANON EOS M + 18-55 KIT + 90EX Gri 18 MP ikisinden birini seçebilirim ancak öncelikle raw fotoğraf çekebilen bildiğiniz yüksek zooma sahip bir makina var ise tavsiyenizi o yönde yapınız.

daha önce canon analog slr kullandım - kullanıyorum, bunun yanında bir kompakt dijital makine kullandım. fotoğraf konusunda bilgim var ama yeni nesil dijital makinaları pek bilmiyorum. fotokritikte beast666 adı ile bir kaç fotoğraf yayınlamıştım.

genel olarak doğa-gezi fotoğraları çekeceğim.

şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleme:

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
merhaba sayın forum üyeleri

1-2 ay içerisinde bir fotoğraf makinası alma düşüncem var tercihim aynasız veya yüksek zoom değerine sahip bir kompakt makina slr makina alacak kadar yüksek bir bütçeye sahip değilim. aynasız makinalar da olympus pl-3 veya CANON EOS M + 18-55 KIT + 90EX Gri 18 MP ikisinden birini seçebilirim ancak öncelikle raw fotoğraf çekebilen bildiğiniz yüksek zooma sahip bir makina var ise tavsiyenizi o yönde yapınız.

daha önce canon analog slr kullandım - kullanıyorum, bunun yanında bir kompakt dijital makine kullandım. fotoğraf konusunda bilgim var ama yeni nesil dijital makinaları pek bilmiyorum. fotokritikte beast666 adı ile bir kaç fotoğraf yayınlamıştım.

genel olarak doğa-gezi fotoğraları çekeceğim.

şimdiden teşekkür ederim.

değerli hocam. öncelikle fotoğrafçılığa adım atmayı düşünüyorsanız dslr tercihiniz olmalı. 750-1000 tl aralığında güzel ikinci el temiz nikon d5100 canon 550-600d modellerini araştırmalısınz. canon eos-m de güzel bir model. ancak fotoğrafçılığa adım atmada dslr kullanmanız büyük önem taşıyor. nedeni ise , diyafram enstantane, iso alan derinliği konuları çok daha iyi öğrenebilmeniz.

rocker_tr

Super Moderator
Tek lens yeter. Ekrandan bakarım kadrajdan bakmam. Rahatlıkla taşıyayım diyor isen Canon eos-m yi al.
Birden fazla lens alırım. Kadrajdan bakmayı severim diyor isen o fiyat aralığında sıfır Canon 1100D tavsiye ederim.
O fiyatlara yakın 600D veya 550D ikinci el bulunabilir. 650D tavsiye etmem. Dokunmatik ekranları çok sorun çıkartıyor. Sorunu düzeltip 700D olarak tekrar piyasaya sürdüler.
1400 TL verebilirsen d7100 ler nedeniyle ikinci el d7000 ler var artık piyasada bulunmaya başlandı. Orta sekment güzel makineler.

Son düzenleme:

melkor

New member
makinamı aldım daha önceleri pek çok sefer inceleyip internette incelemelerinde övgü ile bahsedilen, her seferinde fiyatından dolayı vaz geçtiğim aynasız panasonic gf 5k 14-44 lens kitini satın aldım (cihaz yaklaşık %50 indirimde idi). ileride lenslerinide almayı düşünüyorum. ilgilenen arkadaşlara teşekkür ederim.
iki günlük kullanım süresinde gördüklerim: makina kompakt ölçülerinde kullanımı kolay, açılma süresi ve oto fokusu baya baya hızlı 0,39 sn, cihazın açma tuşunu on yapıp ekrana bakma süremde açılmış fotoğraf çekmeye hazır hale gelmiş oluyor. henüz manuel fokusuna alışamadım ancak ekran üstünde her türlü ayara hızlı ulaşabildim, denemelerimde neden bu kadar övdüklerini anladım. fotoğrafları beni tatmin etti bir de şu raw formatını photoshopa tanıtıp düzenlemesini (jpge çevirme falan) çözersem (bu fotoğrafları burada yayınlayacam) tam olacak.

Son düzenleme:

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
makinamı aldım daha önceleri pek çok sefer inceleyip internette incelemelerinde övgü ile bahsedilen, her seferinde fiyatından dolayı vaz geçtiğim aynasız panasonic gf 5k 14-44 lens kitini satın aldım (cihaz yaklaşık %50 indirimde idi). ileride lenslerinide almayı düşünüyorum. ilgilenen arkadaşlara teşekkür ederim.
iki günlük kullanım süresinde gördüklerim: makina kompakt ölçülerinde kullanımı kolay, açılma süresi ve oto fokusu baya baya hızlı 0,39 sn, cihazın açma tuşunu on yapıp ekrana bakma süremde açılmış fotoğraf çekmeye hazır hale gelmiş oluyor. henüz manuel fokusuna alışamadım ancak ekran üstünde her türlü ayara hızlı ulaşabildim, denemelerimde neden bu kadar övdüklerini anladım. fotoğrafları beni tatmin etti bir de şu raw formatını photoshopa tanıtıp düzenlemesini (jpge çevirme falan) çözersem (bu fotoğrafları burada yayınlayacam) tam olacak.

hayırlı olsun hocam. fotoğraflarınızı galeri bölümüne yükleyebilirsiniz. bizde sizi böylece takip edebiliriz. raw için henüz erken raw düzenlemek için teknik bilginizin yüksek olması gerekli biraz. ama öğrenebilirsiniz. camera raw diye google da aratıp kurabilirsiniz.