• Değerli fotoğraf severler 2022 yılı sizlere daha fazla umut, daha fazla sevinç, daha fazla mutluluk getirsin. Yaşamınızda güzel yıllar, mutlu yarınlar, gerçek dostluklar hep sizlerle olsun. Yeni yılın size ve tüm sevdiklerinize sağlık, mutluluk, neşe, başarı, bolca para, sevgi ve huzur getirmesini dileğiyle. Işığınız bol olsun... Birkarefotoğraf Ekibi.

Fotoğraf Sanatı Kurumu (FSK)

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
[FONT=\]
2x3RwvP.png


Fotoğraf Sanatı Kurumu (FSK); Fotoğraf sanatına ve sanatçısına duyulan saygınlığı artırmak, fotoğraf eğitimi ile fotoğrafın gelişmesini ve yaygınlaştırılmasını sağlamak, fotoğraf aracılığı ile insanların bilgilendirilmesi, bireysel ve toplumsal niteliklerin geliştirilmesi için çaba göstermek, fotoğraf çalışanları ve ülkemizdeki fotoğraf dernekleri arasında yakınlaşma ve dayanışma oluşturmak, kültürümüzü, sanatımızı ve ülkemizi her yönü ile yurt içinde ve yurt dışında tanıtmaya çalışmak, kaybolup gitmekte olan tarihi, doğal ve kültürel değerleri belgelemek ve korumak, bunların sosyal ve bilimsel açıdan değerlendirilmesini sağlamak amacıyla, 1994 yılında Ankara'da kurulmuştur.
[/FONT]

[FONT=\]Kuruluş amacı doğrultusunda büyük özveri, gayret ve geniş bir vizyonla çalışmalarını sürdüren FSK, kurulduğu günden bu yana ülkemizin fotoğraf gündemini belirlemede etkin kurumlar arasında yer almıştır. Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu‘nun (TFSF) kurulmasında öncü derneklerden biri olmuştur.
[/FONT]

[FONT=\]FSK, bugün 160 üyesi ile Fevzi Çakmak Sokak 22/2 Kızılay-Ankara adresindeki dernek merkezinde aylık olarak düzenlenen kültür ve sanat etkinlikleri kapsamında fotoğraf gösterileri, fotoğraf sergileri, fotoğraf ile ilgili söyleşi ve sohbetlere, müzik ve şiir dinletilerine, panel/konferans/açık oturum/tartışmalara, imza günlerine ve sinevizyon/video/belgesel film gösterimlerine ev sahipliği yapmakta, kimi zaman bu etkinlikleri ülke genelindeki farklı mekanlara taşımaktadır.
[/FONT]

[FONT=\]Fotoğrafın yaygınlaşmasında en etkin faaliyetin eğitim olduğunun bilincinde olan FSK, sunduğu/organize ettiği eğitim seminerlerinde kalite ve çeşitliliğe önem vermekte, eğitim yöntemlerini yeni teknolojinin getirdiği olanaklarla güçlendirmekte, üyelerin beceri ve yönelimine göre farklı çalışma atölyeleri gerçekleştirmektedir.
[/FONT]

[FONT=\]1998 yılından bu yana gerçekleştirdiği “Ankara Fotoğraf Günleri”, etkinliklerin yapıldığı 10 gün boyunca bütün fotoğraf ilgililerini Ankara’ya çekmekte, ülkenin gündemine fotoğrafı yerleştirmektedir.
[/FONT]

[FONT=\]Ülkemizin farklı kamu veya özel kurum/kuruluşları ile ortaklaşa fotoğraf yarışmaları organize eden FSK, fotoğraf yarışması düzenlemek isteyen kurum/kuruluşlara bu şekilde destek vermektedir.
[/FONT]

[FONT=\]Dernek üyelerinin fotoğraflarının değerlendirildiği Ayın Fotoğrafı Etkinliği (AFE) ve Performans/Portfolyo Değerlendirme Etkinliği (PDE), ülkemizin fotoğraflamaya değer yörelerine yapılan gezi programları, dostluk yemekleri, portfolyo günleri FSK’nın düzenli olarak gerçekleştirdiği diğer etkinliklerdir.
[/FONT]

[FONT=\]Yürüttüğü bütün faaliyetlerin, fotoğraf dünyasından haberlerin ve fotoğrafla ilgili çeşitli yazıların yer aldığı "Fotoğraf Sanatı Kurumu Bülteni"ni kurulduğu 1994 yılından beri aylık olarak yayınlamaktadır. 155. sayıya ulaşan bülten aylık 3000 adet basılmakta ve sadece FSK üyelerine değil, ülkemizdeki pek çok noktaya ve fotoğraf ile ilgili kişiye ulaştırılmaktadır.
[/FONT]

[FONT=\]Dinamik bir yapıda hazırlanan FSK - Fotoğraf Sanatı Kurumu Derneği adresindeki kurum internet sitesi ile geniş bir kitleye erişilmekte, siteye üye olan 2500 e-posta adresine düzenli olarak etkinlik bilgileri gönderilmektedir.[/FONT]
[FONT=\]Kurum üyeleri, bireysel ve gurup olarak, çeşitli fotoğraf projelerinde çalışmakta, ülkemizin tüm bölgelerini gezerek her köşesini fotoğraflamakta ve kamuoyunda yaşanan olayları fotoğraflarla belgelemekte, fotoğraf etkinliklerinde yer almakta, ulusal ve uluslararası yarışma, sergi ve gösterilerde, kişi veya ekip olarak ülkemizi başarı ile temsil etmektedirler.
[/FONT]

[FONT=\]Kurumumuz dünyanın en büyük fotoğraf yarışmalarından birisi olan Austrian Super Circuit’da 2004 yılından “en iyi dernek” kategorisinde “altın madalya” ile ödüllendirilmiştir.
[/FONT]

[FONT=\]Fotoğraf öğrenmek ya da fotoğraf çalışmak, fotoğraf üretmek ve fotoğraflarını sunmak gibi fotoğraf sanatı alanında faaliyet gerçekleştirmek isteyen herkese kapısı açık olan FSK, bu gibi etkinliklerin dernek merkezinde yapılmasına olanak sağlayarak fotoğraf sanatına ilgi duyan kişilerin kendilerini geliştirmelerine fırsat vermektedir.
[/FONT]

[FONT=\]Ülkemizdeki diğer bütün fotoğraf dernekleri gibi Fotoğraf Sanatı Kurumu da pek çok soruna, olumsuzluğa ve zor şartlara rağmen, fotoğraf alanında çalışmaya ve üretmeye devam edecektir.

Faaliyetleri :

[/FONT]
[FONT=\]ETKİNLİKLER
Dernek merkezinde aşağıdaki etkinlikler gerçekleştirilmektedir. Bütün fotoğraf severlere açık olan etkinlikler ücretsiz olup, aylık bülten, www.fsk.org.tr adresinde yayın yapan internet sitesi ve e-posta gurubu aracılığı ile kamuoyuna duyurulmaktadır.
• Fotoğraf Sergileri
• Fotoğraf Gösterileri
• Söyleşiler
• Yayın İmza Günleri
• Belgesel/Kısa Film Gösterimleri[/FONT]

[FONT=\]Aylık olarak gerçekleştirilen Ayın Fotoğrafı Etkinliği (AFE) ve Performans/Portfolyo Değerlendirme Etkinliği (PDE) ise sadece FSK üyeleri ile seminer ve atölye öğrencilerinin katılımına açıktır.[/FONT]
[FONT=\]Etkinlik seçimi yapılırken, fotoğrafa emek veren, daha önce etkinlik yapmamış isimler ile kaliteden ödün vermeden, yeterli deneyim kazanmış üye çalışmalarına öncelik tanınmaktadır. Dernek sekreteryasından veya internet sitesinden temin edilebilen "Etkinlik Başvuru Formu" doldurularak yapılan etkinlik başvuruları, FSK Yönetim Kurulu tarafından değerlendirilir. [/FONT]
[FONT=\]EĞİTİM
Eğitim seminerleri derneğin kurulduğu 1994 yılından beri düzenli olarak gerçekleştirilmekte, yeni ihtiyaç ve teknolojik gelişimlere göre çeşitlendirilmektedir. Eğitim seminerleri dernek merkezinde düzenlendiği gibi talebe göre kurum ve kuruluşların bünyesinde de gerçekleştirilebilmektedir.
• Temel Fotoğraf Eğitimi
• Siyah/Beyaz Karanlık Oda Eğitimi
• Belgesel Fotoğraf Eğitimi
• Temel Photoshop Eğitimi
• Fotoğraf Makineleri Kullanım Seminerleri[/FONT]

[FONT=\]ÇALIŞMA ATÖLYELERİ
Üyeler ve temel eğitim seminerine katılan kursiyerlerin fotoğrafla ilişkilerindeki sürekliliği sağlayarak gelişimlerine katkıda bulunmak üzere aşağıdaki konularda çalışma atölyeleri düzenlenmektedir.
• Aydınlık Oda
• Doğa Fotoğrafçılığı
• Fotoğrafçılar için Photoshop
• Görsel Sanatlarda Temel Kavramlar
• Kısa Film Belgesel
• Makro Fotoğraf
• Still Life
• Yaratıcı Dijital[/FONT]

[FONT=\]Gerçekleştirilen her atölye çalışmasından sonra çalışmaların sonuçları sergi ve gösteri olarak ürüne dönüştürülmektedir.[/FONT]
[FONT=\]ANKARA FOTOĞRAF GÜNLERİ
Fotoğraf şenliği tadında gerçekleşen ve on gün süren uluslararası etkinlik kapsamında, sergiler, dia ve fotoğraf gösterileri, söyleşiler, seminerler, çalışma atölyeleri, paneller ve yayın imza günleri gibi farklı etkinlikler fotoğraf severlerle buluşturmaktadır.[/FONT]

[FONT=\]FOTOĞRAFTA 50.YIL ÖDÜLLERİ
Fotoğraf Sanatı Kurumu, 2003 yılından beri Ankara Fotoğraf Günleri kapsamında “Fotoğrafta 50 Yıl Ödülleri” adı altında, fotoğrafa yarım asır emek vermiş sanatçılara haklı onurlarını yaşatmaktadır.[/FONT]

[FONT=\]YARIŞMALAR
Nitelikli fotoğraf üretimini ödüllendirerek özendirmek üzere “Ankara Fotoğraf Günleri” kapsamında fotoğraf yarışması ve foto safari düzenlemektedir.
Diğer taraftan, Türk fotoğrafı ile fotoğrafçısının adının duyulmasını sağlamak amacıyla, uluslararası fotoğraf yarışmalara katılmak üzere proje grupları oluşturulmaktadır.[/FONT]

[FONT=\]GEZİ VE SOSYAL ETKİNLİKLER
FSK üyeleri arasındaki kaynaşmayı ve Kurumsal anlamda dayanışmayı sağlamak amacıyla etkinlik sezonunun başında ve sonunda sezon açılış ve kapanış partileri, yemek organizasyonları ve kutlamalar gibi sosyal etkinlikler ile sadece gezi amaçlı değil, fotoğraf çekerken gezmeyi ön planda tutan fotoğraf gezileri (günübirlik ve konaklamalı) düzenlenmektedir.[/FONT]

[FONT=\]YAYINLAR
Fotoğraf sanatı konusunda bir birikim oluşturmayı amaçlayan FSK, 2009 yılından bu yana “Fotoğraf Sanatı Kitapları” adı altında fotoğrafla ilgili albüm ve kitap yayınlamaya başlamıştır. Bunun dışında etkinliklerin duyurulması amacı ile hazırlanan FSK Bülten’i aylık olarak yayınlanmaktadır.[/FONT]

[FONT=\]DİĞER FAALİYETLER
Yerel Yönetimlerin görsel tanıtımına katkı vermek, doğa, kültür ve tarih envanteri oluşturulmasını sağlamak amacıyla fotoğraf çekimleri projeleri yapılmaktadır. Valilik, Kaymakamlık veya Belediye Başkanlıkları ile birlikte yürütülen bu projeler ile ülke belleğine görsel materyal kaydı sağlanacağından hareketle gereken özen gösterilmekte, fotoğraf seçiminde fotoğrafın belgesel kalitesi ve sanatsal nitelik taşıması aranmaktadır.[/FONT]
 
Üst