• Değerli fotoğraf severler 2022 yılı sizlere daha fazla umut, daha fazla sevinç, daha fazla mutluluk getirsin. Yaşamınızda güzel yıllar, mutlu yarınlar, gerçek dostluklar hep sizlerle olsun. Yeni yılın size ve tüm sevdiklerinize sağlık, mutluluk, neşe, başarı, bolca para, sevgi ve huzur getirmesini dileğiyle. Işığınız bol olsun... Birkarefotoğraf Ekibi.

Fotoğrafçılıkta Polarize Filtre

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
Bir profesyonel fotoğrafçı, lens dışında başka bir aksesuar taşıyacaksa, bu polarize filtre olmak zorunda. DSLR ya da büyük formatlı film kullanan profesyoneller bu aksesuarın çeşitli türlerine sahiptirler.

129985d1224226411-polarizing-filter-necessary-untitled-4a.jpg


Polarize filtrelerin fotoğrafınıza etki ettiği mucizeler inkar edilemez. Hatta bu filtreler daha Photoshop ortada yokken bile kullanılmaktaydı. Öncelikle, bu kamera aksesuarı bir sahnedeki genel renk doygunluğunu artırarak ve parlamaları azaltarak ya da tamamen kaldırarak fotoğraflarınızı geliştirir. Örnek olarak, gökyüzünü karartabilir ve derin ve keskin bir mavi renk oluşturabilir.

Çoğu kişi ve profesyonel fotoğrafçı, birçok yeni nesil fotoğraf düzenleme yazılımı ile karşılaştırdıklarında, polarize filtrelerin bu karşılaştırmada rakipsiz olduklarını söylüyorlar. Polarize filtreler, bir filtre olmanın dışında, sadece belli bir ışık dalgasının geçmesine izin vermesine izin verir. Sonuç olarak, nesnelerin ve yüzeylerin üzerinden yansıyan parlaklıkları ortadan kaldırır. Bunun sonucu da çektiğiniz görüntülerdeki zengin renklerdir.

Polarize filtreler genellikle dairesel bir şekilde gelirler ve genellikle çevrilebilir bir metal ya da plastik diskin monte edilmesi ile kullanılır. Bu vidalama işlemi, polarize filtrenin ön kısmının lense tutturulmasıyla çalışır. Eğer tek bir lens kullanıyorsanız, vidalı tip idealdir. Ayrıca, bütün lenslerinizin çapı aynı ise hepsinde de kullanabilirsiniz.Dairesel polarize filtreler otomatik netleme özelliği olan SLR kameralar için tasarlanmıştır. Bu, manuel kameralarda da kullanılabilir anlamına gelebilir.

Kalınlık açısından, ince polarizer kullanmanız tavsiye edilir. Bunun nedeni de kalın polarizerlerin fotoğrafların kenarlarında koyulaşma sorunları çıkarabilmesi. İnce tip polarizerler daha pahalı olabilir ve mümkünse eğer, geniş açılı lenslerle birlikte kullanılmalıdır.

Bir dijital kamera aksesuarı kullanırken, bunun neden olacağı etkileri bilmek gerekir. Çekimden önce, ulaşmak istediğiniz etkiyi görmeniz açısından, polarize filtrenizi çevirmeniz faydalı olacaktır. Filtreyi çevirdiğinizde farklı etkiler alacağınızı unutmayın.

Polarizerlerin en etkili olduğu alan hiç şüphesiz manzara fotoğrafçılığıdır. Bu manzara fotoğraflarını çekerken eğer bir göl ya da nehir gibi bir su kenarındaysanız, filtreniz sudaki yansımaları azaltarak daha detaylı bir fotoğraf çekmenize olanak tanıyacaktır. Bir nehir fotoğrafı çekerken, örneğin, suyu daha saydam bir şekilde çekebileceksiniz. Ayrıca, bitki örtüsü çekiyorsanız, polarizerleri kullanmanız iyi bir fikir olacaktır.

Polarize filtreleri kullanırken gerekli ayarları yapmanız çok önemlidir. Ulaşmak istediğiniz amacı bilmelisiniz böylece çektiğiniz görüntü istediğiniz gibi çıkmazsa şaşırmaz ve gereken değişiklikleri yapabilirsiniz. Farkı görmek için polarize filtrenizi çevirerek farklı görüntüler arasında karşılaştırma yapabilirsiniz.

Kaynak: Fotoğrafçılıkta Polarize Filtreler - Profesyonel Fotoğrafçılık
 
Üst