• Değerli fotoğraf severler 2022 yılı sizlere daha fazla umut, daha fazla sevinç, daha fazla mutluluk getirsin. Yaşamınızda güzel yıllar, mutlu yarınlar, gerçek dostluklar hep sizlerle olsun. Yeni yılın size ve tüm sevdiklerinize sağlık, mutluluk, neşe, başarı, bolca para, sevgi ve huzur getirmesini dileğiyle. Işığınız bol olsun... Birkarefotoğraf Ekibi.

Fujifilm S4600, S4700, S4800 alacaklara bilgi - uyarı !..

ciddi

Yönetici (Co) Administrator
Arkadaşlar önceki S serisinde de olduğu gibi bu S serisinde de makinın geniş açıda diyaframı adım adım kısma imkanınız yok. Yani diyafram ya 3.1 (ki bu max. açık değeri) yada F8.0 yapabiliyorsunuz. Başka ayarı yok. Yani makina manuel ayarlara izin veriyor görünüyor. Mod tekerleğinde A, P, M modları görünüyor ama siz diyaframı adım adım ara değerlere ayarlayamayacağınız için bütün bu modlar dalga geçer gibi mod tekerine konmuş, göstermelik modlar olmaktan öteye gidemiyor ! Bilmeyenler belki tepki gösterebilir ama gerçek böyle.
-
Bu videodan da dediğim olayın kanıtlanmasını bizzat Fuji Guys'tan, Fuji'nin reklamcı elemanlarından izleyebilirsiniz !


Tanıtımı yapan kişi de işi iyi biliyor. "Bunda açık ve kapalı olmak üzere 2 diyafram ayarı seçebiliyorsunuz çünkü bu makina bir d-slr değil" falan diyor :) E şimdi demezler mi adama diyaframı basamak basamak açılıp-kısılabilen kompaktlar var. Onlar d-slr diye mi bu yeteneğe sahipler o zaman ?! Videonun devamında M moda alıyor :) diyor ki bu modda perde hızı ve diyaframı ayarlayabilirsiniz ve gösteriyor :) diyafram sadece 3.1 ve 8.0 olabiliyor :haha

Hatta tüm S serisinin aynı yeteneksizlikte olduğunu da düşünebilirsiniz. Çünki bir S4200 kullanıcısına da sordum onda da yapılamıyor diye cevap vermişti.
 

ciddi

Yönetici (Co) Administrator
Şimdi baktım da SL1000 modeli varmış bir de... 50x zumlu bu model. Bunda olay farklı olabilir belki diye izledim. SL1000'de diyafram biraz daha iyi F2.9 / F8.4 geniş açıda ! Bu modelde de diyafram ayar yeteneği 1 basamak artış gösterebilmiş ! Yani zum yapmadan geniş açıda F2.9 zaten en geniş hali, bir adım daraltmak istediğinizde F3.2 imkanınız var ve sonrasında direk F8.4'e atlıyor !..
-

54'üncü saniyeden sonra A moda alıp diyaframı değiştiriyor. Sonra M modda da yapıyor. Göreceğiniz üzere dediğimi ispatlıyor bu video da...

Sanırım tüm S harfi olan seride durum böyle.
 

ciddi

Yönetici (Co) Administrator
o zaman lensler 2 diyafram aralığındamı çalışıyor yani yazılımsal olarak ayarlanamazmı acaba ?

Bence mümkün değil. Diyafram bıçaklarının üretimi esnasında sanıyorum ki bu bıçakları her F durağında durduracak bir dizayna sahip olması gerekmekte. Eğer üretici diyaframı bu şekilde üretmemiş ise yazılım yada başka bir mekanik müdahale ile ara adımlara getirmeniz mümkün değildir diye tahmin ediyorum. Fakat işte bir zorlama yolu var o da zum arttırarak diyafram bıçaklarını merkeze doğru ittiren bir harici güç olarak bu zumu kullanmak ! Bu S serisi ve L serisinde bu teknik tercih edilmiş. Mesela L serisinde arada 1 stop F3.2'de durabilmesinin mümkünatını da diyaframda bir tek bu stop durağının fiziken var olmasıdır diye düşünüyorum. Tabi ben mekanik lenslerden düşünerek yola çıkıyorum. Ancak sanıyorum ki teknolojideki gelişme diyafram ve bıçaklarının işleyişi temelinde bir devrim getirmedi. Sadece burada belki çok daha ufak ve hassas (çünki lens içi mikro motorlar ile hareket ettirilmesi gerek günümüz diyafram bıçaklarının) diyaframlar üretilmesine yaradı teknoloji.
 
Üst