• Değerli fotoğraf severler 2022 yılı sizlere daha fazla umut, daha fazla sevinç, daha fazla mutluluk getirsin. Yaşamınızda güzel yıllar, mutlu yarınlar, gerçek dostluklar hep sizlerle olsun. Yeni yılın size ve tüm sevdiklerinize sağlık, mutluluk, neşe, başarı, bolca para, sevgi ve huzur getirmesini dileğiyle. Işığınız bol olsun... Birkarefotoğraf Ekibi.

Fujifilm X-A1 Tanıtıldı

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
Bu yıl ki tüketici elektroniği fuarı IFA’nın fotoğraf makinesi lansmanları konusunda pek sıradışı bir görüntü sergilemediğini söyleyebiliriz. AncakFujifilm, tanıttığı yeni modeli ile biraz olsun fuarı ziyaret eden ve teknolojiyi uzaktan da olsa takip eden fotoğraf severlerin yüzünü güldürmeyi başardı.

ic-11378796143.jpg
Fujifilm’in X-serisine dahil ettiği A1 modeli, serinin popüler üyelerinden X-M1’e benzerliği ile dikkat çekiyor. Kompakt yapısı, retro tasarımı ve güçlüstiliyle dikkat çeken yeni cihaz, APS-C boyutlu EXR CMOS sensörle geliyor. 16 megapiksel fotoğraf çekilebilen cihazda Full HD video kaydı yapılabiliyor.
ic-21378796189.jpg
Süper HızlıFujifilm X-A1’de 3 inçlik hareket edebilen LCD ekran, 0,5 saniyelik süper hızlı açılma süresi, seri çekimde saniyede 5.6 kare fotoğraf çekimi ve25.600 seviyesine genişletilebilen ISO öne çıkan diğer özellikler arasında. Serinin X-Pro 1 ve X-E1 modelleri yerine bir başka alternative arayan profesyonel fotoğrafçılar için geliştirilen cihazda manuel kontrol imkanları oldukça geniş.​

ciddi

Yönetici (Co) Administrator
Bugün bu alete baktım, kullandım, kurcaladım...
X-A1 süper şık bir gövdeye sahip ! Olympus'umu bir şey sanıyordum :) 2 adım ötesinde PM2 vardı Fujifilm X-A1'i kurcalayıp kullandıktan sonra Olympus pen e-pm2'yi elime alınca "Enee zavallıcık" dedim içimden abartısız !.. X-A1'in odaklama hızı da çok iyi idi. Çektiğim fotolara baktım harika idi ki Saturn'de öyle güçlü bir ışıklandırma da yok hani. Bir de bu modelde X-Trans sensör yok. Fakat hiç farkı yok gibi !..
-
Burada aynı karelerin çekildiği fotoğrafları açıp tam boyda inceleyebilirsiniz

Fujifilm X-A1 Review - Sample Images | PhotographyBLOG
Fujifilm X-M1 Review - Sample Images | PhotographyBLOG

Kasa, dahili flaşı, arka taraftaki butonları falan hepsine bayıldım ! x-m1 yok idi bakamadım. Fakat bu x-a1 sensör sebebi ile biraz ucuz. Fakat tam alınacak makina imiş. Gördüm, biraz kullandım ve onaylıyorum !..

bipekkan

Super Moderator
[MENTION=5]ciddi[/MENTION] [MENTION=1]genesis[/MENTION],
Bu aralar ya bir aynasız yada like arayışına girdim Bir ara X-S1' e takmıştım ama onlarca fotograf incelemesi sonucu "bu makina beni verem eder" dedim, vazgeçtim. Bu ara fiyatta düşürülmüş, X-A1' i inceliyorum. dpreview' den aldığım aşağıdaki orjinal hiç ellenip,büllenmemiş ham fotograflarda dikkatimi çeken şey şu. Acayip bir NR uygulaması var ve fotograflar özellikle detay açısından tek kelimeyle rezalet. Örneğin aşağıdaki fotografta
kadının solunda ilan panosu yazılarına bakın, hanımım saçları ve yüz detayları tamamen mafiş!
https://s3.amazonaws.com/masters.ga...e98012db87215e0bdc8d2359dbb7d727647189a7e6332
Burada da yine saçlar ve yüz detayları+kazak + bere detayları ?
https://s3.amazonaws.com/masters.ga...4b4a921580a614592178676e0e65307bff1f88fcadc40
Fazla link vermeyeyim, örnek fotolar aşağıda:
Fujifilm X-A1 real-world and test scene samples: Digital Photography Review
Aynı sorunları X-E2 olsun diğerlerinde de fark ediyorum sürekli bir keskinleştirme ihtiyacı var ve fakat NR detayı mahvettiği için bu da bir noktaya kadar. DH' deki gibi fotografları genelde 1200 pixelde verilir Photoshopla oynanırsa eh idare eder ama ben açıkçası makinaların bu açıdan performansından şüphedeyim. Aynı durum pek açık-açık demesede kelimelerin,cümlelerin arasında Ertan Bey' in incelemesinde verdiği örnek fotograflarda da değindiğini görüyorum. Zaten DH' deki ilgili topiğinde hiç kimse bu incelemeler ile ilgili nedense bir renk vermiyor.:endise
Ben mi yanlış görüyorum yada yanlış mı yorumluyorum. Sizlerinde düşüncelerini almak isterdim.

Son düzenleme:

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
ben dh de karıştığım bir tartışmada nr nin süper bişi olduğu. çok güzel sonuçlar verdiğini söylüyorlardı. bende aksini savunsamda çok bilgim olmadığı için diretemedim.

ama görünen o ki fuji aynı mantıkla piyasada var olmaya devam edecek.

aynasız arayışına girdiyseniz sony panasonic cephesine yönelmemiz gerekecek ayrıca m43 lere yönelmeliyiz nedeni lens çeşitliliği.

araştırmalarınızı bizimlede paylaşırsanız çok güzel olur. çünki bu aynasızlar çok anlaşılabilmiş değil hala.

bipekkan

Super Moderator
[MENTION=1]genesis[/MENTION],
Bende yavaş yavaş o noktaya geliyorum. Özellikle bunu Ertan Beyin incelemesinde Sony ve Olympusla yaptığı birebir karşılaştırmada da farkediyorum. NR aslında bana göre özellikle makinadan yazılımla yapılmaya çalışılması makina menüsünde tam kapatma olmadıkça üreticilerin yaptığı tam bir sahtekarlık. Koyun sitelere max 3 mp çözünürlükteki fotoları, OOOO ne güzel bastır NR' yi, deki ahaliye ,12800 ISO da süper sonuç. Tabi bir yere kadar.

ciddi

[MENTION=73]bipekkan[/MENTION]

Hocam bu Fuji'nin aynasızlarında NR olayını makina üzerinden -1 mi -2 mi ne yapınca daha iyi sonuçlar alınıyor diye yazmıştı kullanan bazı arkadaşlar. Belki yukarıda verdiğiniz kaynaktaki örnek fotolarda bu uygulanmamıştır. Mantıken de uygulanmasını beklememek lazım zaten. Makina geldiği gibi ne ise onunla çekip paylaşmalı inceleme fotolarını ki alıp da ilk foto çeken vatandaş sonra şoka girmesin. Fakat RAW indirip kendiniz bakacak olursanız da Fuji'nin aynasızlarının bu fotolardaki kadar sulu boya etkisi yapmadığını görürsünüz...

Not : N'oluyor yahu bana ? Sanki Fuji'yi savunur gibi bir şeyler mi yazdım ne ! :sinir Kendimi bitirdiğim andır :begenme tarih bunu yazacak şimdi ! :haha

bipekkan

Super Moderator

Hocam bu Fuji'nin aynasızlarında NR olayını makina üzerinden -1 mi -2 mi ne yapınca daha iyi sonuçlar alınıyor diye yazmıştı kullanan bazı arkadaşlar. Belki yukarıda verdiğiniz kaynaktaki örnek fotolarda bu uygulanmamıştır. Mantıken de uygulanmasını beklememek lazım zaten. Makina geldiği gibi ne ise onunla çekip paylaşmalı inceleme fotolarını ki alıp da ilk foto çeken vatandaş sonra şoka girmesin. Fakat RAW indirip kendiniz bakacak olursanız da Fuji'nin aynasızlarının bu fotolardaki kadar sulu boya etkisi yapmadığını görürsünüz...

Not : N'oluyor yahu bana ? Sanki Fuji'yi savunur gibi bir şeyler mi yazdım ne ! :sinir Kendimi bitirdiğim andır :begenme tarih bunu yazacak şimdi ! :haha
[MENTION=5]ciddi[/MENTION],
Eh ! biraz biraz sanki Fucici oldun gibi, he he hheee:cm
O topiği sıkıla sıkıla da olsa bir şeylere karışmadan sıkı bir şekilde takip ediyorum. Menü NR konusunda bir tuhaf +2 +1 0 -1 -2 şeklinde. Sıfır denildimi bunun anlamını ben NR kapalı anlarım. Ama işin içine - değerler girdimi Hoooop duralım orada biraz.... -2 değeri verirsen diğerlerine bakarak ben şunu anlarım -2 de bile az çok yada ışığa bağlı yada sensörün ürettiği gürültüye göre uygulanan otomatik bir NR seviyesi demektir. Kısaca NR hala var anlamında. Jimi 1984' den özel olarak aldığım 12 mp' lik fotograflarda hala NR' nin en iyi ışık koşullarında bile çalıştığı açıkça görülüyor. Yine detay kayıpları. Evet "0' ra göre daha az ama yine var.
İşin içine Pkotoshop CS 5 veya 6 girdimi o fotograflara yapılsın yada yapılmasın makyajlı fotograflardır derim. Bu nedenlede bu fotograflar makinanın yada çekenin değil o kişinin photoshopu kullanmadaki başarısıdır. Elbette bir konu hariç kompozizyon daki başarı kişiseldir. Kısacası önüme aksine bir fotograf gelmedikçe Fuj' inin pro1 hariç (nispeten) başarısı o kadar abartıldığı ölçüde değil. Zaten Ertan Bey' in incelemeside açıkça dile getirilmese de ortaya koyuyor bunu.
RAW çekmek şahsen benim hiç düşünmediğim bir konu. Adam gibi bir NR programını tamamen kapatacak şekilde uygula bizim gibi amatörlere fazla fazla yeterli. İhtiyaç duyulduğunda harici onlarca NR prg. var. Aslında kişisel düşüncem makinaya konulmasıda anlamsız ve gereksiz. Çünkü Fuji' nin JPEG algoritması seçenekli olarak oldukça başarılı. Bence çaktırmadan sahtekarlığa hiç gerek yok. Gren dediğimiz noise yada gürültü artık o kadar sorun değil 1600 ISO çoğu fotografçı için özel durumlar dışında fazlasıyla yeterli.

Son düzenleme:

ciddi

Abartılıyor bence de ama bunda etken belki de markanın uzun süredir beklenenden öte bir atılım göstermiş olması sebebi ile sürpriz yapmış olması, bir çok kişiyi şok etmiş olması. Fakat abartmasak bile bence serinin güncel modelleri başarılı. Kötü diyemem, hatta ve hatta bana göre tüketici açısından ortama iddialı bir ürün sokabilen, kendisine pazar payı yaratabilen her ürün "kötü" olamama ön yargısına sahip olmalı !.. Çünki bu sayede beni memnun eden bir başka markanın bir başka serisi fiyat olarak ya inmeye zorlanacak veya daha iyisini üretmeye zorlanacak. Her iki durumda da tüketici lehine sonuca varılacak.

Bu NR konusunda 0,-1 ve -2 olması mantıken sizin dediğiniz gibi bir durumu gösteriyor. Bu şeyler dijital veriler. Bu veriler sensörden 0 olarak geliyor ise buna -1, -2 yapmak nasıl mümkün olabilir ? Üstelik bu işlem NR ! Misal 0 NR ile çekilmiş bir fotoda megapixel alanda 100 noise pixeli var ise, bunu -1 yapınca noise pixel sayısı 110 adet !.. ve NR -2 yapınca noise pixelli sayı 130 adet mi oluyor ?! :?? N'ooluyor bu eksi harbiden ?

Bir de son keşfim Photoshop'un RAW işleme konusunda ürüne ait yazılım kadar başarılı olmadığı konusu !.. Mantıken de sensöründen tüm gövdesine, yazılımından lensine her parçasını üreten üretici ürünün geliştirme ve üretim aşamalarında ruhunu tanıyordur diye düşünüyorum. Buna göre de ürün ile çok daha uyumlu(etkili) yazılım çıkartabileceğini düşünmek yanlış olmaz. Misal Olympus'un RAW editörünün Adobe'unkinden daha başarılı sonuçlar verdiğini düşünüyorum.

Birisi de bunu ispatlamış zaten...

bipekkan

Super Moderator
Abartılıyor bence de ama bunda etken belki de markanın uzun süredir beklenenden öte bir atılım göstermiş olması sebebi ile sürpriz yapmış olması, bir çok kişiyi şok etmiş olması. Fakat abartmasak bile bence serinin güncel modelleri başarılı. Kötü diyemem, hatta ve hatta bana göre tüketici açısından ortama iddialı bir ürün sokabilen, kendisine pazar payı yaratabilen her ürün "kötü" olamama ön yargısına sahip olmalı !.. Çünki bu sayede beni memnun eden bir başka markanın bir başka serisi fiyat olarak ya inmeye zorlanacak veya daha iyisini üretmeye zorlanacak. Her iki durumda da tüketici lehine sonuca varılacak. [MENTION=5]ciddi[/MENTION],

Bu NR konusunda 0,-1 ve -2 olması mantıken sizin dediğiniz gibi bir durumu gösteriyor. Bu şeyler dijital veriler. Bu veriler sensörden 0 olarak geliyor ise buna -1, -2 yapmak nasıl mümkün olabilir ? Üstelik bu işlem NR ! Misal 0 NR ile çekilmiş bir fotoda megapixel alanda 100 noise pixeli var ise, bunu -1 yapınca noise pixel sayısı 110 adet !.. ve NR -2 yapınca noise pixelli sayı 130 adet mi oluyor ?! :?? N'ooluyor bu eksi harbiden ?

Bir de son keşfim Photoshop'un RAW işleme konusunda ürüne ait yazılım kadar başarılı olmadığı konusu !.. Mantıken de sensöründen tüm gövdesine, yazılımından lensine her parçasını üreten üretici ürünün geliştirme ve üretim aşamalarında ruhunu tanıyordur diye düşünüyorum. Buna göre de ürün ile çok daha uyumlu(etkili) yazılım çıkartabileceğini düşünmek yanlış olmaz. Misal Olympus'un RAW editörünün Adobe'unkinden daha başarılı sonuçlar verdiğini düşünüyorum.

Birisi de bunu ispatlamış zaten...

[MENTION=5]ciddi[/MENTION],
Aslında "başarılı" olmasını özellikle TR' de başarılı olmasını, özellikle USA fiyatlarıyla neresinden bakarsanız bakın denk bir pazarlamada buluyorum. Birde başarı dar kapsamda olmasına rağmen lenslerin neredeyse prime seviyesinde olması. Tüm bunlara karşın 2 lens+gövde fiyatının 4.000 TL' nin üstüne çıkması, alınabilirliğini iyice güçleştirdiği açıkça ortaya koyuyor. Elbette ürünleri kötü derecesi ile değerlendirmek büyük haksızlık olur ancak sabahtan beri Sony Alpha NEX-3N-Alpha NEX-5T-Panasonic DMC-GM1/DMC-G6/DMC-GX1/DMC-GF3 ile Olympus PEN E-PL3/E-P3/OM-D E-M5/E-PM2/PEN E-P5 ve OM-D E-M1'ile çekilen fotografların orjinal boyuttaki hiç ellenmemiş fotograflarına bakıyorum detay açısından tüm bunlar az da olsa Fuji Pro 1 dışında hepsi daha iyiler. Hatta ham halindeyken Olympusun renk anlayışı bana daha iyi geldi Üstelik çoğuda 250-400 USD arasında fiyatlara düşmüş. Ve hepside işin garibi 1600 ISO oldukça iyi 3200 ISO org. boyutta dahi kabul edilebilir grenli fotograflar verebilmiş ve NR de detayı mahvetmeyecek derecede hafif. Üstelikte videolarda özellikle Panasonic ve Olympusta daha iyi.Benim gördüğüm Fuji' nin lens üstünlüğü çok bariz ama bunun bedelide çok ağır, adamı kanırtıyor adeta :((

ciddi

Bence zaten bugün bir Olympus PM2, PL5 ve üzeri, aynı zamanda çıkmış Panasonic modelleri falan çok kişi için oldukça iyi ve yeterli. Bu m43'lerin şu anda bence tek aşması gereken engeli lens fiyatlarının biraz daha makul düzeye inebilmesi. Hepsinin de değil. Hani d-slr'lardaki gibi kit lens, tak gez lens ve bir de tele lens fiyatları... Bu 3 model lens fiyatlarını daha uygun düzeye çeksinler bence çok daha fazla d-slr alma düşüncesindeki kullanıcı bunlara yönelir. Çünki ileri dönük 2-3 lens almayı düşündü mü kişi d-slr'lar toplam maliyette aynasızlardan öne geçiyorlar.