• Değerli fotoğraf severler 2022 yılı sizlere daha fazla umut, daha fazla sevinç, daha fazla mutluluk getirsin. Yaşamınızda güzel yıllar, mutlu yarınlar, gerçek dostluklar hep sizlerle olsun. Yeni yılın size ve tüm sevdiklerinize sağlık, mutluluk, neşe, başarı, bolca para, sevgi ve huzur getirmesini dileğiyle. Işığınız bol olsun... Birkarefotoğraf Ekibi.

Fujifilm X-Pro1 hakkında

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
APS-C 16M "X-Trans CMOS"
Kimyâsal filmlerden esinlenmiş yeni ışık algılayıcı, XF objektiflerinin olağanüstü çözünürlüğünün üstünlüklerinden faydalanmak için geliştirildi.

X-TRANS CMOS
Moiré etkinliği, özünde, yeni ışık algılayıcının yenilikçi renk süzgeci düzenlemesi vâsıtası ile çözülür. Tertibâtın düzenlenmesindeki rasgeleliğin geliştirilmesi ile renk süzgeci moiré ve yanlış renk kuşaklarını asgarî düzeye indirir, objektifin içinde optik bir alçak geçiren süzgeci gereksinimini ortadan kaldırır ve ışık algılayıcının, XF objektifin "süzgeçten geçmemiş" çözünürlüğünün tamâmını ve betimsel niteliğini alabilmesini mümkün kılar.

Olağan renk süzgeci düzenlemesi
pic_01.jpg
1.Mercek
2.Işık algılayıcı
3.Optik alçak geçiren süzgeç
Olağan optik alçak geçiren süzgeçleri moiré ve yanlış renkleri kısıtlayabilirler ancak çözünürlükte kayıplara yol açarlar.Tekrarlanarak düzenlenen 2x2 pikselleri sonucunda, şeritler ve diğer düzenli desenler çekildiğinde, moiré ve yanlış renkler oluşturma eğilimi ortaya çıkar.
Yeni geliştirilen renk süzgeci düzenlemesi
pic_02.jpg
1.Mercek
2.Işık algılayıcı
3.Gümüş-halojenit filmlerde bulunan ince kumların doğal tesâdüfîlikteki dizilişinden esinlenerek yapılandırılan yeni süzgeç
sayısal fotoğrafçılığın kurallarını değiştirmektedir. Optik bir alçak geçiren süzgeç kullanılmadığı hâlde moiré ve yanlış renkler bertaraf edilmesine rağmen yüksek çözünürlük sağlanır.6x6 hâlinde kurulan piksel düzeninin yüksek rasgeleliği sâyesinde moiré etkinliğinin ortaya çıkması kısıtlanır. Kezâ her dikey ve yatay piksel dizisinde birer R, G ve B pikselin bulunması ile yanlış renk kuşaklarının oluşması asgarî düzeye indirilir ve renk üretimindeki sadâkatin artmasını sağlanır.
[h=2]FUJINON Değiştirilebilir "XF Objektif" ve orijinal "X Bağlantı"[/h]XF Lens
Özellikle X-Pro1 için tasarlanmış olan FUJINON XF objektifleri dizisi artırılmış çözünürlüğü, kenar alanlardaki ışık hacmi ve renksel sapmaların azaltılması ile olağanüstü bir resim niteliğine ulaşılmasını sağlarlar. Tamâmen camdan oluşan bir küresel olmayan (asferikal) mercek ve diğer öğeler ile objektif, mükemmellik için yapılandırılmış ve Süper EBC yöntemi ile kaplanmıştır. Yüksek nitelikli metal gövdesi ve 1/3 basamaklı diyafram halkası ile işlem yapan objektif ile yapılan her çekim, büyük bir zevke dönüşmektedir. Fotoğrafik mükemmelliğin zirvesine ulaşmak isteyen fotoğrafçılar için FUJIFILM, 3 adet tek odaklı objektiften oluşan üst düzey dizisi ile değiştirilebilir objektifler alanında yeni bir çığır açmıştır.

X Mount
Yeni objektiflerin olağanüstü betimsel başarımını oluşturan her fotondan faydalanabilmek için X-Pro 1 modeline özgün bir objektif bağlantısı geliştirildi. Farkedilebilir bir incelikte olan gövde bağlantı halkası (yakl. 2,5 mm) X-Pro 1 modelinin, objektif takıldıktan sonraki genel inceliğini de destekliyor. 10 iğneli bir temas sistemi kullanan bağlantıda objektif, bilgileri ânında makine gövdesine iletebiliyor ve böylece gövde ile objektifin sorunsuz çalışmalarını sağlayarak fotoğrafçının, asıl önemli olan hârika fotoğrafik izlenimlere yoğunlaşabilmesini sağlıyor.

Fujifilm orijinal "X Bağlantı"
pic_03.jpg
1.Sondan odak mesâfesi Makine gövdesinin aynasız yapılanmasını âzamî düzeye çıkartmak için özel olarak tasarlanmış olan X bağlantısı, 17,7 mm gibi kısa bir sondan çıkıntı uzunluğuna sâhiptir. Böylece objektifin arka bölümünde bulunan mercek öğeleri, ışık algılayıcıya mümkün olduğu kadar yakın mesâfede bulunurlar. Daha büyük bir açıklık sâyesinde objektifin, gövdenin daha derinine girmesi sağlanır (bağlantı yüzeyinden yakl. 7,5 mm); böylece her objektifin mümkün olan en kısa son odak mesâfesinde çalışması sağlanır ve resmin kenarlarında dâimâ yüksek çözünürlük olması temin edilir.

XF18mm / sondan odak mesâfesi: 11,0 mm
XF35mm / sondan odak mesâfesi: 21,9 mm
XF60mm / sondan odak mesâfesi: 21,0 mm
[h=2]Melez ve çoklu bakaç[/h]Yeni kuşak melez bakaç, takılı olan objektife göre büyütmeyi ayarlar.
Optik ile elektronik bakaç arasında değişim yapabilme özgürlüğünü sunan melez bakaç, değiştirilebilir objektifler ile uyumlu çalışabilme özelliğine sâhiptir. XF dizisinden bir objektif takıldığında objektif verileri, X-Pro 1 makinesi ile iletişime geçerler ve bakaç büyüklüğü (2 tür) ile kare ebatları (çeşitli basamaklar) otomatik olarak değiştirilir. Böylece bakaçtan baktığınızda, tamâmen çekim konunuza yoğunlaşabilirsiniz. Çekim yapmanın bu basit tarzı ile fotoğrafçılığın öz zevkine dönmenin keyfini yaşayacaksınız. Her objektif, çekilmeye değer yeni güzellikler ortaya çıkartacaktır.

Optik bakaç (OVF)
Her çekimi, makine dâhilinde bulunan aydınlık ve keskin ve yüksek başarımlı bir LCD panel ile tasarlayabilirsiniz. Kezâ hangi verilerin bakaçta görüntüleneceğini belirleyerek, gerekli gördüğünüz bilgilerin gösterilmesini kolayca tâyin edebilirsiniz.

Elektronik bakaç ile çekiminizi mükemmel bir biçimde yerleştirebilir ve tasarlayabilirsiniz (EVF)
100% kapsamın tadını çıkartarak, yaklaşık 1.440.000 nokta çözünürlük sunan, yüksek tanımlamalı ve 1,2 cm köşegenindeki LCD ekran tarafından üretilen keskin bir görüntü ile çekimlerinizi kolayca tasarlayabileceksiniz. Hem "Canlı görüntü", hem de çekim sonrası hızlı görüntü kiplerinde çekim sahnesinin berrak ve keskin bir görüntüsünü sunan elektronik bakaç, makro çekimler ve diğer ileri düzey tasarım gerektiren çekimlerde niteliğini ortaya çıkartır.

pic_04.jpg
1.Işıklama dengelemesi
2.Alan derinliği göstergesi
3.Enstantane
4.Işıklama kipi
5.Resim niteliği ve büyüklüğü
6.Mümkün olan çekim adedi
7.AF Hedef göstergesi
8.Mesâfe göstergesi
9.Işık duyarlılığı
10.Diyafram
11.Çekim çerçevesi (yalnızca OVF)
Optik bakaç (OVF)Bakaç seçiciElektronik bakaç (EVF)
Büyültme sistemi
pic_05.jpg

XF dizisi objektifleri değiştirdiğinizde bakaç büyültmesi ve parlak çerçeve ebatları, otomatik olarak objektifin odak uzaklığına uyum sağlarlar. Bakaç büyültmesi: 18 mm objektif takıldığında 0,37x değerine, 35 mm veyâ 60 mm takıldığında ise 0,60x değerine gelir. Böylece çekiminizi, optik bir görüntünün berraklığı ve keskinliği ile gerçekleştirirsiniz. Tabii ki, bakaç düğmesini 2 sâniye süresince basık tutarak el ile bir odak uzaklığı belirlemeniz ve bakaç büyültmelerini değiştirmeniz de mümkündür.
[h=2]Fujifilm’in renk çoğaltımı[/h]Çok katlı ışıklama, film benzetim kipleri ve beklentilerinize ulaşmak için daha fazlası...
"Stüdyo ortamına uygun" Mükemmel portreler için profesyonel renkli negatif film kipleri
pic_06.jpg
pic_07.jpg
PRO Neg.Std : Yumuşak tonlarda ve olağanüstü ten rengi betimlemeleri içeren çekimler yapınız.PRO Neg.Hi : Birazcık daha fazla renk tonu dokusu ve gürlük ekleyerek fotoğrafik ifâdeyi güçlendiriniz.
Film benzetim kipi ile fotoğraf filmi anlatımını canlandırınız
X-Pro 1 modelinde, aynen yaratmak istediğiniz havaya en uygun olan filmi seçer gibi kullanabileceğiniz ve PROVIA filmin ortam sadâkati yüksek doğal havasını, Velvia filmin canlı ve doygun renklerini ve ASTIA filmin ipeksi yumuşaklıktaki ve fevkalâde ten renklerini de içeren ve onyıllardır çok beğenilen film markalarını benzeştiren kipler sizi beklemektedir. Film benzetim kipi sâyesinde Fujifilm fotoğraf ve film teknolojilerinin zengin haznesinden faydalanarak etkileyici bir renk çeşitliliğini kullanmak çok kolaydır.

pic_08.jpg
pic_09.jpg
pic_10.jpg
PROVIAVelviaASTIA
Renk süzgeçleri ile tek renk anlatımını geliştirin
Tek renkli fotoğrafçılığın etkinliklerini tekrarlayabilen X-Pro 1 modelinin renk süzgeçleri işlevleri ile fotoğrafik anlatımınızın sınırlarını genişletebilirsiniz. "R" ve "Ye" süzgeçleri ile abartılmış zıtlıklar, "G" süzgeci ile aydınlık yeşiller ve derin kırmızılar elde edebilirsiniz. Aynen, bir süzgeç ve baskı kağıdı seçip yaratıcılıklarına vücut veren eski zamanların profesyonel fotoğrafçıları gibi siz de resim niteliğini, süzgeçler ile ayarlayabilirsiniz. Tabii ki konunuzu, sepya kipinin sıcak ve nostaljik renkleri ile de betimleyebilirsiniz.

pic_11.jpg
pic_12.jpg
pic_13.jpg
pic_14.jpg
Süzgeçsiz"Ye" Süzgeci"R" Süzgeci"G" Süzgeci
Çok katlı ışıklama ile fotoğrafik anlatıma yeni bir boyut katınız
Film kameralarında çok katlı ışıklama, bir resmin diğerinin üstüne yerleştirildiği, yâni tek bir kareye çift ışıklamanın yapıldığı emsâlsiz bir çekim yöntemidir. X-Pro 1 modeli, gelişmiş sayısal işlemcisi sâyesinde bu yöntemi uygulayabilmekte ve böylece, anlatımınızın yaratıcılık alanını genişletmektedir. Sâdece çok katlı ışıklama kipini seçip, optik veyâ elektronik bakacı kullanarak ilk çekiminizi yapabilirsiniz. LCD ekranda görüntüyü izlerken, ikinci ışıklamayı yerleştirip, çekebilirsiniz. İkinci çekimi bu kadar kesinlikle konumlandırma ve odaklama imkânı sâyesinde sâdece tamamlanmış fotoğrafın nasıl olacağını önceden görmekle kalmayıp, kezâ farklı fotoğrafik imkânları da keşfedebilirsiniz.

pic_15.jpg
4 adet güçlü ve otomatik ışıklama dizisi arasında seçim yapınız
4 adet farklı otomatik dizi çekim işlevi arasından (Otomatik ışıklama, Işık duyarlılığı, Devingen alan ve Film benzetimi) yapacağınız seçim ile fotoğrafik ifâdeyi çok geniş bir alanda tecrübe edebilirsiniz.

Otomatik ışıklama (AE) dizisi
Deklanşöre bir kez basıldığında: Aynı sahnenin 3 adet fotoğrafı, farklı ışıklamalar ile çekilir. Otomatik ışıklama dizisi 1/3, 2/3 ve 1 EV basamakları ile ayarlanabilir.

pic_16.jpg
pic_17.jpg
pic_18.jpg
+1/3±0-1/3
Işık duyarlılığı (ISO) dizisi
Tek bir ışıklamanın temel alındığı bu dizide makine, otomatik olarak çekim sahnesini 3 kare hâlinde çoğaltır; enstantane ve diyafram değerleri değiştirilmeden her biri farklı bir ISO değerinde çekilen bu karelerde ânı, farklı aydınlık derecelerinde çekme imkânı sunulmaktadır.

pic_19.jpg
pic_20.jpg
pic_21.jpg
ISO200ISO400ISO800
Devingen alan dizisi
Deklanşöre bir kez basıldığında: Çok hızlı sürekli çekim işlevi, aynı sahnenin farklı büyüklükteki devingen alanları içeren 3 farklı ışıklamasını yapar (100%, 200% & 400%).

pic_22.jpg
pic_23.jpg
pic_24.jpg
100%200%300%
Film benzetim dizisi
Deklanşöre bir kez basıldığında: Tek bir ışıklamanın temel alındığı, ancak sizin seçtiğiniz ve ayarladığınız, her birinin farklı bir filmin özelliklerini taşıdığı 3 adet resim üretilir.

pic_25.jpg
pic_26.jpg
pic_27.jpg
VelviaTek renkli (Süzgeçsiz)Sepya
[h=2]X-Pro1 modelinde bulunan muhteşem özellikleri keşfedin.[/h]Yüksek başarımlı LCD ekran
Yakl. 1.230.000 noktadan oluşan yüksek çözünürlüklü ve yüzey yansımasının 0,2 %* altında olduğu özel kaplamalı ekran
Özel bir yansıma karşıtı tabaka ile (yüzey yansıması 0,2 %* altında) kaplanmış olan üst seviyedeki LCD ekran yüksek düzeyde su iticiliği, lekeye dayanıklı akrilik tabaka ve üstün düzeyde parlama karşıtı gibi özellikler de sunmaktadır. Böylece, özellikle açık güneş ışığı altında bile tasarlama ve kesinleştirme işlemleri çok rahat yapılabilmektedir.

pic_28.jpg
Çekim seçenekleri listesi ayarlarına hızlı erişim tuşu (Q tuşu)
Çok kullanılan çekim ayarlarına doğrudan ulaşmak için Q tuşunu kullanınız. Işık duyarlılığı (ISO) ayarı, beyaz dengesi, film benzetimi ve çok kullanılan diğer çekim ayarları, bir liste hâlinde ekrana getirilir. 4 yönlü tuş vâsıtası ile bir simge seçip, çekim sırasında hızlı işlemler yapabilirsiniz.

pic_29.jpg
Hızlı liste seçimi ve her sayfada kaydırmasız yön bulma işlemleri
Çekim ve gösterim seçenekleri listelerinde işlevler tek sayfa hâlinde düzenlendiği için seçme ve ayarlama süreleri çok hızlı olmaktadır. Kaydırma yapmadan, açılan sayfada bir satır seçmeniz kâfidir.

1.Çekim seçenekleri listesi (5 sayfa)
2.Temel ayarlar listesi (3 sayfa)
3.Gösterim listesi (2 sayfa)
4.Temel ayarlar listesi (3 sayfa)
pic_30.jpg
Dâhilî, RAW dönüştürücü
Dâhilî RAW verileri dönüştürücü sâyesinde sonuçları, bilgisayara aktarmaya gerek kalmadan, henüz çekim yerindeyken görebilirsiniz. Kullanım kolaylığı için hazırlanmış bu özellik ile sâdece ışıklama dengelemesine, beyaz dengesine veyâ diğer makine içi resim niteliği ayarlarına müdâhil olmakla kalmayıp, dönüşüm kipindeki film benzetim kiplerine de etki edebilirsiniz.

pic_31.jpg
Odaklanma
49 noktadan ölçümlü dizey içeren seçilebilir AF
Ekran kapsamındaki otomatik odaklama (AF) alanı, 49 noktadan oluşan bir dizeye bölünmüştür (Optik bakaç kapsamında: 25 nokta). AF sistemi, öncelikli konuyu kesinlikle ve süratle fark ettikten sonra kristal berraklığında bir odaklamaya alır ve size, AF çerçevesini seçme özgürlüğünü bırakır. Elektronik bakacı ve LCD ekranı kullandığınızda AF çerçevesinin büyüklüğünü ve odaklama noktasını da değiştirebilirsiniz.

Elektronik bakaç kullanıldığında: 0,05 sâniye deklanşör gecikmesi
Canlı izleme sırasında deklanşör gecikmesi, yalnızca 0,05 sâniye süresindedir. Böylece ânî kesinlikle çekim yapabilir ve rahat bir çekim deneyiminin keyfini yaşarsınız.

Objektif – ışık algılayıcı görevdaşlığı sâyesinde çok hızlı otomatik odaklanma
XF objektifin odaklanması, süratli bir "DC çekirdeksiz motor" vâsıtası ile yapılır. X-trans CMOS ışık algılayıcının çok hızlı sinyal okuyabilme becerisi ve yeni geliştirilen EXR işlemcinin birleşiminden kaynaklanan hızlandırma ile X-Pro 1 modelinin geliştirilmiş zıtlık belirleme yöntemli AF sistemi, sürat ve kesinlik alanlarında büyük bir sıçrama gerçekleştirmiş olup, konunuzu, 0,1 sâniyeden* daha kısa bir sürede keskinleştirebilmektedir.
*Fujifilm araştırmaları.

2 tür, el ile netleştirme yöntemi
Bakaçta bulunan mesâfe göstergesi ile birlikte gösterilen alan derinliği ve diyafram değeri, netleştirme yapmaya yardımcı olurlar. Kezâ netleştirmeyi, netleştirme halkasını çevirerek de yapabilirsiniz; bu sırada, çekeceğiniz resmi canlı görüntüde izlerken tek dokunuşlu netleştirme noktası yakınlaştırma işlevini kullanarak, keskin bir netleştirme sağlayabilirsiniz.

Az ışıklı ortamlar için yardımcı AF aydınlatması
Konunun, bakaçtan bakıldığında zor seçilebildiği az ışıklı ortamlarda yapılan ayarlarda AF işlevine yardımcı olan aydınlatma devreye girerek konuyu aydınlatır ve netleştirmeye yardımcı olur.

[h=2]Beyaz dengesi ayarı[/h]
Renk ısısı (Kelvin değeri) ayarı
pic_32.jpg
Farklı ışık kaynaklarının renklerini denklemek için tasarlanmış olan bu işlevde otomatik beyaz dengesine ek olarak 9 adet beyaz dengesi ayarı sunulmaktadır. Böylece, bir gri kart veyâ başka yüzeyler kullanarak kişisel beyaz dengesi ayarları yapabilir veyâ en uygun renk ısısını (Kelvin değeri) seçebilirsiniz.
Beyaz dengesi ince ayarı
pic_33.jpg
R (kırmızı) ? Cy (camgöbeği) ve B (mâvi) ? Ye (sarı) renkleri ayarlayarak, ±9 adımda ve objektif içinden alınan görüntü vâsıtası ile beyaz dengesinin hassas ayarlarını yapabilirsiniz. Yaptığınız ayarların, çekeceğiniz resim üzerindeki doğrudan etkisini çekim sırasında pekiştirebilirsiniz. Böylece, aslında süzgeçler (filtreler) ile elde edilebilen yaratıcı etkileri araştırabilir ve beyaz dengesini hassas ve kesin bir düzeyde düzeltebilirsiniz.
ISO100-25600 aralığında ışık duyarlılığı ayarları
Normal ışık duyarlılığı aralığı olan ISO200-6400 düzeyini ISO100-12800 aralığına kadar genişletebilir, hattâ ISO25600 seviyesine yükseltebilirsiniz. Fn tuşuna bu ayarlama görevini yüklediğiniz takdirde: Geliştirilmiş ışık duyarlılığına, tek bir dokunuş ile erişebilirsiniz.

Otomatik ışık duyarlılığı (ISO) ayarları
Devingen ışık şartları altında daha iyi çalışabilmek için: Otomatik ışık duyarlılığı (AUTO ISO) için ISO400-3200 aralığını belirleyip, otomatik ışık duyarlılığı işlevini kullanabilirsiniz.

Renk, renk tonu ve keskinlik ayarı
"Renk" ayarı ile renk doygunluğunu yönetebilir, "Parlak tonlar" ve "Gölge tonlar" ayarları ile gölge ve parlak alanlardaki zıtlığı bükebilir ve "Keskinlik" ayarı ile resimdeki ana hatları vurgulayabilir veyâ yumuşatabilirsiniz. Dâhilî olan bu ince nitelik ayarları sâyesinde, yaratıcılığınızı tam olarak yansıtan bir fotoğraf oluşturabilirsiniz.

2 adet renk hacmi türü
Nasıl bir çıktı alacağınıza ve fotoğrafı nasıl kullanacağınıza bağlı olarak: Genel görüntüleme amacına yönelik standart kapsamlı renk çoğaltımı için sRGB, daha kapsamlı renk icraatı için Adobe RGB® seçebilirsiniz.

Kumlanmayı azaltma denetimi
Çözünürlüğün canlılığı veyâ kumlanma azaltımını en aza indirgeme önceliğinize bağlı olarak: 5 adet farklı kumlanmayı azaltma seviyesi arasında seçim yapabilir ve böylece, yüksek duyarlılıkta çekilen resimlerde ışık duyarlılığına bağlı olan doku niteliğini ayarlama kapasitesini genişletebilirsiniz.

6 kare/sâniye ile çok hızlı dizi çekimler
Çok hızlı dizi çekim işlevi ile sâniyede 6 kareye kadar çekim yapabilirsiniz. Böylece hareket hâlindeki konuları ve diğer ilginç fotoğrafik sahneleri dizi olarak çekebilir, sonra arasından en iyi kareyi seçebilirsiniz.

[h=2]Devinimli panorama[/h]Panorama çekimler yapıp, hayret uyandıran büyük boy baskılar hâlinde sergileyebilirsiniz
Makine ile sahneyi taramanız kâfîdir; X-Pro 1 modeli bu sonuçları, kaynak yerleri belli olmayan tek bir panorama fotoğrafına dönüştürür. A3 ebatlarında bir baskı yapıldığında ise: Çözünürlük kaybı görünmez. Makineyi yatay veyâ dikey tutunuz ve "Devinimli Panorama" işlevi, bakış açınızı "M" veyâ "L" düzeyine getirerek çekim yapmanızı sağlar.

pic_34.jpg
[h=2]FullHD Filmler[/h]Birinci sınıf nitelikte filmler
Tam HD nitelikli filmler çekiniz (1920 x 1080, 24 kare/sâniye, âzamî film süresi: 29 dakîka). Tam otomatik ışıklamaya ek olarak diyafram öncelikli ışıklama işlevi ile de çekim yapabilirsiniz. Aydınlık XF objektiflerinin tüm üstünlüklerinden faydalanarak, arka planın bulanık olduğu çok güzel çekimler içeren filmler üretebilirsiniz. Daha sonra filmlerinizi, X-Pro 1 modelinin (ayrı satılan bir HDMI kablosu vâsıtası ile) doğrudan televiziyon cihazına bağlanma özelliği sâyesinde ve stereo sesli olarak büyük bir ekranda izleyebilir ve paylaşabilirsiniz.

[h=2]Güç yönetim sistemi[/h]Tam dolu pil ile 1000 adete kadar çekim imkânı sağlayan güç tasarruf kipi
Bu işlevi, optik bakacı kullandığınızda açınız; böylece tam dolu pil ile çekilen âzamî resim sayısı yaklaşık 300 adetten, yaklaşık 1000 adete, yâni yakl. 3 katına çıkar. Bu işlev, pil sığasını arttırmak ve çok değerli birkaç çekim daha yapabilmek için çok uygundur.
*Hızlı açılma kipi KAPALI olduğunda.
*Tam dolu NP-W126 lityum pil ile yapılan âzamî çekim adedi ve FUJIFILM araştırmaları sonucunda.

Hızlı açılma kipi
KAPALI konumuna getirildikten sonra X-Pro 1 modeli, âzamî 24 dakîkalığına bir "uyku" hâline geçer. Bu süre içinde AÇIK konumuna getirildiğinde ise: yakl. 0,5 ilâ 1 sâniye aralığında "uyanır" ve ânı yakalayabilmeniz için hazır hâle gelir.

[h=2]Kişiselleştirilebilen işlevler[/h]Çok kullandığınız işlevler için Fn tuşunu görevlendiriniz
Müteâkip olarak sıralanan çok kullanılan işlevlerden biri ile Fn (İşlev) tuşunu görevlendiriniz ve doğrudan tek tuş ile çalışmanın kolaylığını yaşayınız: Çok katlı ışıklama / Işık duyarlılığı (öncelikli ayar) / Alan derinliği pekiştirme / Resim büyüklüğü / Resim niteliği kipi / Devingen alan / Film benzetimi / AF kipi seçimi (alan seçimi / otomatik alan) / Film çekimi / Kişisel ayar / Otomatik çekim / RAW / Beyaz dengesi vs.

Kişisel ayarları koruma
Işık duyarlılığından beyaz dengesine kadar tüm değişkenleri kapsayan 7 adede kadar kullanıcı tarafından belirlenen ayarı oluşturabilir, kayıt edebilir ve ânında kullanıma açabilirsiniz. Böylece seçenek listelerinde zahmetli aramalar yaparken konuyu kaçırma sorunu ortadan kalkar. Artık, önceden belirlediğiniz ayarlar ile konuyu kolayca çekebilmek için hazırsınız…
 
Üst