• Değerli fotoğraf severler 2022 yılı sizlere daha fazla umut, daha fazla sevinç, daha fazla mutluluk getirsin. Yaşamınızda güzel yıllar, mutlu yarınlar, gerçek dostluklar hep sizlerle olsun. Yeni yılın size ve tüm sevdiklerinize sağlık, mutluluk, neşe, başarı, bolca para, sevgi ve huzur getirmesini dileğiyle. Işığınız bol olsun... Birkarefotoğraf Ekibi.

George Prapas 'ın albümleri

ciddi

Yönetici (Co) Administrator
Bence bir fotoğrafı güzel, bakılası yapan en önemli etkenlerden birisi de içerik. Misal güzel ve de özel bir model oldu mu fotoğraf göze daha güzel geliyor. Bu da şu demek gerçi, kompozisyon. Kompozisyon yönü güçlü olan fotoğrafın ne ile çekilmiş olduğunun çok önemi yoktur. Mesela yukarıdaki elemandaki aynı donanım bende olsa çekeceğim fotoğraflar komposizyon olarak yakınından geçemeyeceği için aynı ilgiyi ve beğeniyi almayacaklardır. İyi, güzel ve hatta afet bir model olsa sonuç farklı olacaktır. Hatta bu iş öyle bir duruma gelmiş ki bakıyorum birçok fotoğraf paylaşım sitesinde eğer fotoğrafçı kadın ise otomatikman bir erkeğe oranla %50 fazla beğeni alıyor ! Sanırım işin içinde temel içgüdüsel bir durum var. Hani kadınlar iltifattan hoşlanır e biz de ortam gereği bu şekilde, beğenerek iltifat edelim gibisinden bir içgüdü :)
 

rocker_tr

Super Moderator
Kimisi soruyor. D7000, D7100 var. FF ye geçmek istiyorum ne alayım. Flash al, diffuzer al. Fotoğraf kalitesi direk değişecektir. Benimde hedefimde iki tane flash almak var şu anda. ^^
 

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
aslında yaptığımız bir tartışma var. fotoğrafı değerlendirirken bir kaç yönden değerlendirmek lazım. teknik+komposizyon+ışık+konu. konu da fotoğraf için çok önemli. nerden baktığımıza bağlı birazda. yani eğer konuya bakıyorsak yada konu önemliyse diğer unsurlar önemsiz olabilir. örneğin bir savaş fotoğrafında önemli olan konudur. diğer hususlar çok az önem arz eder. ancak diyelim ki makro çekiyorsunuz ışık ve keskinlik önemlidir. manzara çekiyorsanız ışık önemlidir. yani her fotoğraf farklı açılardan farklı yönlerden değerlendirilmelidir. yoksa doğru bir sonuç elde edemeyiz. ama 40d kide aynı sensör aynı lens 70d makinedede aynı sensör aynı lens. elbette herşey fotoğrafçıda biter.
 
Üst