• Değerli fotoğraf severler 2022 yılı sizlere daha fazla umut, daha fazla sevinç, daha fazla mutluluk getirsin. Yaşamınızda güzel yıllar, mutlu yarınlar, gerçek dostluklar hep sizlerle olsun. Yeni yılın size ve tüm sevdiklerinize sağlık, mutluluk, neşe, başarı, bolca para, sevgi ve huzur getirmesini dileğiyle. Işığınız bol olsun... Birkarefotoğraf Ekibi.

Kit Lensimizi Değiştirmeli miyiz ?

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
images

Makinenizi aldıktan sonra kafanızda oluşan ve etraftan gelen en önemli eleştiri ve soru budur: ‘Kit lens mi kullanacaksın?’, neden olmasın ki? Yeni başladıysanız, ne çekeceğinizi bilmiyorsanız ve hem manzara, hem portre, hem makro çekeyim hangisini beğenirsem ileride ona özelleşirim istiyorsanız (ki doğrusu budur) , kit lensinizi kullanarak neyi çekeceğinize karar verebilirsiniz.

Öncelikle şunları yapmalısınız:

- Kit lensinizi hor görmeyin, parasına göre gayet iyi bir lenstir.

- Makinenizi ve lensinizi iyi tanıyın, hemen burun kıvırıp yeni lenslere bakmaya başlamayın.

- Fotoğrafın temellerini anlamaya çalışın.

- Kullanım kılavuzunu okuyun.

- Alan derinliğini nasıl daha iyi sağlayacağınızı test çekimleriyle ölçün.

- Lensinizi sabit zoom’a alarak (örneğin sadece 55mm) tüm gün bu açıda fotoğraflar çekin ve zoomu kendiniz gidip gelerek yapın. Kadrajınız oturacaktır.

- Değişik enstantane değerlerinde fotoğraf çekin ve en düşük hangi enstantanede çekim yapabileceğinizi fark etmeye çalışın.

- Arkadaşlarınızın ve mümkünse tanımadığınız kişilerin portrelerini çekmeyi deneyin.

- Her türlü fotoğraf çekimini deneyin, makro, manzara, hızlı giden araba…

- Neyi fotoğraflamaktan zevk aldığınızı bulmaya çalışın.

- Deklanşöre her basışınızda ‘Bu fotoğrafı neden çekiyorum?’ sorusunu kendinize sorun.

Uzun lafın kısası, başkalarının ne dediğini umursamayın, yeni başladıysanız kit lensinizi sevin, ekipman deliliğine bulaşmayın, kit lensinizle de iyi kompozisyonlar kurarak çok iyi fotoğraflar çekebilirsiniz…

Alıntıdır.

Peki sizin fikriniz nedir?

ciddi

Yönetici (Co) Administrator
Genel olarak katılıyorum. Bizim milleten bi oldumcuk heveslisi hallerimiz vardır. D-slr like alır hemen fotolara "Bilmemkim Photography" yazılır ! Pro oldum sanar vatandaşımın en uyanığı d-slr like alarak d-slr alanlar gibi lenslere bi Dünya para vermeyerek de müthiş bir deha örneği sergilediğine inanmaktadır...

Biraz bir şeyler duyup öğrendiğini zanneden bir kesim de d-slr alır. Ehh, artık lensim de değiştirilebiliyor ya hani şimdi ben arkaplan öldürmek istiyorum ! "Sen, sen ve sen arkaplana geçin" (der sevmediği kişilere, ulu orta öldürecek!) Ölmüyor da ölmüyor, niye ölmüyor bunlar ? Meğersem zamane amerikan dizilerindeki tipler gibi kedi-insanmışlar da 9 canları varmış da ondanmış ! Şekil değiştiren, kurt adamı, yanpiri, kumpiri oluyor da kedi-insan niye olmasın yani !.. Tabi senaryo böyle ama gerçek ise başka seyrediyor. Arkadaşa arkaplanı öldürecek isen diyafram değeri düşük bir lens al diyoruz. Alıyor ve öldürüyor ! İster kedinsan olsun ister yampirik ister her ne ise !.. Sonra bunlara bir de Fotoşaplatmayı gösteriyoruz yarım yamalak... Kiminin Heder edesi geliyor, bir program ile ne de güzel heder ediyorlar sonra... Bir de bakıyorsun vatandaş pozlama telafisi yapmayı bilmiyor, makinayı tanımıyor ama üçüncü lensini almış ! Alamaz mı yani ? Alır, alır sonra öğrenir ki ihtimal dahilindedir. Bugün paran var iken al yarın doların nereye çıkacağını bilemeyiz ;)

Lensin yetenekleri sebebi ile bir şeyleri başka çekme olanağınız artıyor, buna tamam diyorum... Fakat hani Dünya'da bir tek sizde olabilecek bir lens yok ki onunla çekilen klişeleşmiş fotoları çekerek farklılık yaratabilin. Tarzınız olabilsin, yeni bir şeyler çıkartabilin ! Hoş Dünya'da tek olan bir lens sizde olsa bile illa ki az-çok yakını benzeri ile yine kopyacı bir duruma düşebilirsiniz. Tabi başlangıçta kopyacılık "Nasıl yapılıyor" sorusuna uygulamalı cevap bulmak için uygulanabilir bir harekettir bunu kabul ederim. Beni en acı acı güldüren kopyacılık vakası bir dönem çokca rast geldiğim bir yeni foto makinası alan kişinin yaptığı ilk paylaşımın içeriği olmuştur. Eleman foto makinasını alır gider hemen banyoya ! Öyle ya ossiki zoptik zum, zenci şeyi gibi uzayan bir obcektif var makinada onunla banyoya gitmeyecek de ne yapacak !!! :haha Çekiyor sonra banyoda ! Eee, şey çekiyor, işte ne idi onun adı başlık yahu , ne başlığı idi duş hah ! Açıyor duşu flaşı çakıyor akan suyu damla damla çekmiş onu paylaşıyor. Duşa kadar ulaşamayan ise lavabo önü bataryayı açıp flaşı çakaraktan akansuya dur dedirtiyor aleti ile :) Bakıyorsun, banyo-lavabo kenarlarında falan işte kireçlenme, kirlenme vb. görüntüler de olduğu gibi ortada ! Tiksinç kusulabilitesi hayli yüksek fotoğraflar :) Son zamanlarda bu tür ürünlere ait başlıklara girmediğimden midir yoksa gerçektenbu akımın öncüleri maziye kendilerini kireçli harfler ile yazdıkları için mi görmüyorum bilemiyorum ama epeydir bu tür paylaşıma denk gelmedim. Yani böyle de kopyacı olunmaz.

Ben de toplam 4 yıl kit lens kullandım ! Artık gövdeden iyi kit lensi tanıyor olmuştum :) N'aparsın para olmayınca istediğin kadar fikrin olsun farklı bir şeyler üretecek bu alanda nafile (değil) ! Önemli bir ölçü olmayabilir belki ama kit lensler ile çektiğim 20 küsür kadar fotoğrafım bazı sitelerde, bazı foto paylaşım sitelerinde dereceler aldı. Kimileri 20 küsür mü diye dudak bükebilir belki ama bükmeden önce düşünmelerini isterim ki fotoğraf makinamız var diye de her deklanşöre bastığımız fotoğrafı bir yarışmaya sokacakmışız gibi düşünmüyoruz herhalde ! Yeri geliyor çok alakasız bir durumda bir şeyi çekiyoruz, yeri geliyor otomodda bile çekiyorum. Ayarına mı bakacam şimdi senin deyip, yarışmacı bir fotoğrafta olmasını istediğim gibi isosu düşük olsun, biraz şu yana birz ileri gidip kadrajı oturtam vb. diye hallere giremeyip çektiğim fotoğraf çok daha fazladır.

Her ne ise, ben kit lensimi herhalde satmam(Sayısalı tutturursam yada piyango çıkar ise bu fikrim değişir). Benim için en azından geniş açısı idare eder bir geniş açı lens olarak her daim işimi görür.

Son düzenleme: