• Değerli fotoğraf severler 2022 yılı sizlere daha fazla umut, daha fazla sevinç, daha fazla mutluluk getirsin. Yaşamınızda güzel yıllar, mutlu yarınlar, gerçek dostluklar hep sizlerle olsun. Yeni yılın size ve tüm sevdiklerinize sağlık, mutluluk, neşe, başarı, bolca para, sevgi ve huzur getirmesini dileğiyle. Işığınız bol olsun... Birkarefotoğraf Ekibi.

Kodak Pixpro S-1 gelmiş dpreview ön inceleme yapmış !

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
H29MnfY.png

SZ ED 42.5-160mm f/3.9-5.9 AF telezoom
SZ ED 12-45mm f/3.5-6.3 AF zoom

lensler güzele benziyor.

rocker_tr

Super Moderator
Kodak iflas korumasına başvurduğunda fotoğraf makinesi sektöründen çekilip baskı üzerine yoğunlaştı diye biliyordum. Tekrar görünce şaşırdım.

ciddi

Yönetici (Co) Administrator
Kodak iflas korumasına başvurduğunda fotoğraf makinesi sektöründen çekilip baskı üzerine yoğunlaştı diye biliyordum. Tekrar görünce şaşırdım.

Aynen öyle idi. Galiba ismini satmış. Bir ara Commodore-Amiga'da Amiga ismini satmıştı böyle. Amiga adı altında farklı bir PC konsepti çıkartmışlardı ismi alanlar ama hiç tutmadı tabi. Bu tutar umarım :) Piyasada güçlü aktörler olur ise rekabet de iyi olur bize yararı olur.

rocker_tr

Super Moderator
Aynen öyle idi. Galiba ismini satmış. Bir ara Commodore-Amiga'da Amiga ismini satmıştı böyle. Amiga adı altında farklı bir PC konsepti çıkartmışlardı ismi alanlar ama hiç tutmadı tabi. Bu tutar umarım :) Piyasada güçlü aktörler olur ise rekabet de iyi olur bize yararı olur.

Kodak'ın dijital görüntüleme patentlerinin tamamı satıldı

Kodak'ın satışa çıkardığı görüntüleme patentlerinin satış işlemleri nihayet gerçekleştirildi. Satış işlemi 527 milyon dolar karşılığında gerçekleşti.

Bildiğiniz üzere bir zamanların en büyük fotoğraf şirketi olarak görülen Kodak bir süredir oldukça zor günler geçiriyor. 19 Ocak'ta iflas bayrağını çeken şirket bu durumdan kurtulmak için oldukça büyük çaba sarf ediyor. İlk olarak iflas koruma başvurusunda bulunan şirket daha sonra binlerce çalışanı ile yollarını ayırmış ve kredi çekmişti. Bunlar da şirketi batmaktan kurtarmayınca Kodak çareyi elinde bulundurduğu görüntüleme patentlerini satmakta bulmuştu.

Kodak'ın son ümidi olan bu patentlerin satış işlemi ise nihayet gerçekleşti. Kodak dijital görüntüleme patentlerinin tamamını 527 milyon dolar karşılığında satmış oldu. Kodak, satışın onaylanmasından sonra derin bir nefes aldı. Çünkü şirket, bu satışın gerçekleşmemesi halinde çok daha zor günler yaşayabilirdi.

Nihayet gerçekleşen satış işlemi sonucunda Kodak'a ait yaklaşık 1100 patent, Intellectual Ventures ve RPX'in çatıları altında birleşen 12 şirkete devredildi. Bu şirketler arasında Apple, Research In Motion ve Google da yer alıyor. Kodak açısından ise iyi bir satış işlemi gerçekleştiğini söyleyebiliriz. Ciddi bir nakit paraya kavuşan şirket, bu para ile iflas kredisinin büyük kısmını geri ödeyebilecek ve potansiyel yatırımcılarla daha kolay anlaşabilecek.

http://www.teknokulis.com/Haberler/...ital-goruntuleme-patentlerinin-tamami-satildi

rocker_tr

Super Moderator
Satın alan yapıyor. Yasal olarak Kodak ismini kullanabilecek olanda o firma ismide üstüne çakıyor tamamdır. ^^

Seagate de Western Digital (WD) harddisk firmasını satın aldı. Hala WD adıyla çıkmaya devam ediyor ama yapan seagate firması.

bipekkan

Super Moderator
Walla arkadaşlar hiç te dikkatli okumuyorsunuz. İmalatı gerçekleştiren bir ihtimal Olympus veya Panasonic' e fason olarak yaptırtılmış olabilir, emareler bu yönde ama kesin olan lisans sahibi JK Imaging Ltd,
Kodak Digital Cameras | About JK Imaging
Kodak and JK Imaging Announce Brand Licensing Agreement for Consumer Digital Products
Tanıtım ve özellikler bölümüne baktığımızda gövde olarak Olympus-Panasonic çalışmalarının tüm özelliklerinin makinaya yansıdığı görülüyor.
16MP Four Thirds CMOS sensor - ISO: 200-12800 + Auto - 3.0" 920k nokta 4:3 açılır LCD vb. bir çok özellikler adeta bana Olympus PEN E-PL5 ile Panasonic Lumix DMC-GF6 'yı hatırlatıyor. Bunun anlamıda bence Olympus ve Panasonic' in mevcut lensleri ile tam uyumlu olduğu anlamına gelir. Önemli olan fiyat. Eğer oldukça uygun bir rekabetçi başlangıç fiyatı belirlenirse (Örneğin 400-500 USD arası) bence Fuji dahil hepsine "nal tozu" yutturur aynasız piyasasında. Bu da mümkün bence zaten hazır bir proje üzerine belki menüde bazı yazılım değişikliklerine sahip aslında bilen bir marka ve makinanın adeta kopyası konumunda. Tıpkı Leica-Panasonic ortak çalışmaları gibi)

Son düzenleme:

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
Ortaya karışık birşey olmuş denebilir.
ama şu konuda çok doğru söylediniz eğer iyi bir fiyat politikası izlerse piyasayı alt üst edebilir.

bizimde yüzümüz güler. :)

ciddi

Yönetici (Co) Administrator
Walla arkadaşlar hiç te dikkatli okumuyorsunuz. İmalatı gerçekleştiren bir ihtimal Olympus veya Panasonic' e fason olarak yaptırtılmış olabilir, emareler bu yönde ama kesin olan lisans sahibi JK Imaging Ltd,
Kodak Digital Cameras | About JK Imaging
Kodak and JK Imaging Announce Brand Licensing Agreement for Consumer Digital Products
Tanıtım ve özellikler bölümüne baktığımızda gövde olarak Olympus-Panasonic çalışmalarının tüm özelliklerinin makinaya yansıdığı görülüyor.
16MP Four Thirds CMOS sensor - ISO: 200-12800 + Auto - 3.0" 920k nokta 4:3 açılır LCD vb. bir çok özellikler adeta bana Olympus PEN E-PL5 ile Panasonic Lumix DMC-GF6 'yı hatırlatıyor. Bunun anlamıda bence Olympus ve Panasonic' in mevcut lensleri ile tam uyumlu olduğu anlamına gelir. Önemli olan fiyat. Eğer oldukça uygun bir rekabetçi başlangıç fiyatı belirlenirse (Örneğin 400-500 USD arası) bence Fuji dahil hepsine "nal tozu" yutturur aynasız piyasasında. Bu da mümkün bence zaten hazır bir proje üzerine belki menüde bazı yazılım değişikliklerine sahip aslında bilen bir marka ve makinanın adeta kopyası konumunda. Tıpkı Leica-Panasonic ortak çalışmaları gibi)

İnşallah nal tozu yuttursun :) Kim istemez tüketici olarak.
Sizin de dikkat çektiğiniz gibi. Ben de isim hakkını kullanan bir firmadır demiştim. Aynen m43 sistem ile 1'e 1 uyumlu bir makina bu. S1 falan diye de model kodu konulduğuna göre bu serinin kardeşi-ağabeyi de tasarlanmıştır bence. 3.0" 920k nokta 4:3 açılır LCD ile Olympus'ların LCD'lerinin çözünürlüğünü 2'ye katlamış !..

Bu arada hep düşünürüm. Bu foto makinalarında olsun, cep tellerinde de olsun LCD ekranların kullanıcısının tercihine bırakılacak şekilde değiştirilebilir-yenilenebilir olmaları gerekir bence. Bu fikrimi yazayım yarın bir gün gerçek olunca tarihte bu güne tarafımdan kayıt edilmiş olsun :haha . Misal vatandaş aleti aldığında 460pixel(işte maliyet sebepli vs. üretici gövdeyi ucuza mal edeyim diye koymuş) LCD ekranı var. Kullandık 2 yıl falan, bu teknoloji gelişti, yüksek çözünürlüklü LCD ucuzladı. İster teknik servis, ister daha basit bir teknoloji ile ürün sahibi alıp evinde kendisi bu yüksek çözünürlüklü LCD'yi foto makinasındaki ile değiştirebilmeli. Şu hareketli LCD'lerde bu değişim çok daha kolay olur diye düşünüyorum. Tabi bu olay zaten 2-3 yıl içinde mümkünü yok olmayacağından hesaplar isem aklıma şöyle bir şeyin olabileceği de geliyor. LCD ekran tümü ile gövdeden ayrılabilir olabilir ileride. Gövde ile wi-fi gibi bir iletişim kurar ve/veya/hatta özel olarak fotoğraf makinasına ait LCD ekran olması da gerekmeyebilir ileride, üretici tablet ve cep tele uyumlu yazılım verir biz foto makinasının LCD ekranı olarak tablet yada cep telimizi kullanırız !.. "Koyma o LCD'yi benim makinama abicim, düş parasını da :) Hah, sar-paketle, alıyorum." :alkis

rocker_tr

Super Moderator
Kısa sürede birşeyler yapması başka bir cihazı kullanmasını mantıklı kılıyor. Sonuçta isiminin bir değeri var. Hala fotoğrafçılarda Kodak ismini tabelalarda görüyoruz ki filmli makinaların ömrünün biteli baya oldu.