• Değerli fotoğraf severler 2022 yılı sizlere daha fazla umut, daha fazla sevinç, daha fazla mutluluk getirsin. Yaşamınızda güzel yıllar, mutlu yarınlar, gerçek dostluklar hep sizlerle olsun. Yeni yılın size ve tüm sevdiklerinize sağlık, mutluluk, neşe, başarı, bolca para, sevgi ve huzur getirmesini dileğiyle. Işığınız bol olsun... Birkarefotoğraf Ekibi.

Makina'cının bakış açısı :)

Stainless..

New member
Başlıkta da makinacı dedim, malum makine mühendisliği okuyorum :) Gerçi fotoğrafların makine ile alakası yok ama değişik başlık olsun dedim, ciddi hocamdan özenerek :)

Baktım herkes bir paylaşım peşinde, sitemiz de fotoğraf sitesi olduğuna göre ilk paylaşılması gereken de fotoğraf oluyor doğal olarak :) Ben de kendi fotoğraflarımı paylaşabileceğim bu konuyu açmak istedim. Umarım beğenirsiniz. Yorumlarınızı eksik etmeyiniz efenim :)

Biraz kendimden de bahsedeyim. 20 yaşında, makine mühendisliği okuyan bi öğrenciyim. Evim İstanbul'da, lâkin Kocaeli'de okumaktayım. Fotoğrafa merakım eskiden beri vardır. En son dayanamayıp Geçen senenin ocak ayında SX150 kompakt makine aldım kendime. 6 ay onu kullandım. İlk amatörlüğümü o makinede attım. Bana çok şey öğretti. Bir süre sonra makine bana yetmedi. Bir fırsatını bulup DSLR'a geçiş yaptım. Pentax K10D gövdem; 50 mm F1.7 MF bir lensim mevcut. Eski ve güzel bir portre lensi. Memnunum. Genelde en çok bu lensimi kullanırım. Kaç tane lensin var ki diye soracak olursanız, bundan başka bir tane daha var. Klasik kit olan 18-55. Onu da geniş açı ihtiyacım olmadığınca kullanmıyorum. Bir arkadaşımdan aldığım 55-300 lensi de denedim bir süre. Onunla da fotoğraflarım var. Kendime tele lens almak istiyorum ancak öğrencilik halleri nedeniyle şuan için biraz uzak :) İstediğim lens 70-200 f/2,8. 1400 TL ortalama fiyata sahip kendileri. Daha ucuz çözümlere başvurmak istemiyorum nedense :) 55-300 f/4-5,8 diyaframa sahip. Benim makinemin zaten ISO performansı kötü olduğundan bu lense enstantane yetiştiremiyorum :) Biraz sıkıntı oluyor. Para biriktirip 70-200 alacağım inşallah 7-8 ay içerisinde.

Paylaşımlarımda ekipman bilgisi vereceğim.

Birkaç fotoğrafla başlangıç yapayım. Ara ara ekleme yapacağım konuya;

18-55

50 mm F1.7

50 mm F1.7

50 mm F1.7

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
bizim hatamız şurda makineleere lenslere çok takılıp kalıyoruz. eğer istediğin duyguyu fotoğrafta verebiyiorsan en güzeli bu. ancak bende sigma 150mm makro çok istiyorum. :)

fotoğraflar güzel takipte olacağım favorilerime ekledim :):)

Stainless..

New member
bizim hatamız şurda makineleere lenslere çok takılıp kalıyoruz. eğer istediğin duyguyu fotoğrafta verebiyiorsan en güzeli bu. ancak bende sigma 150mm makro çok istiyorum. :)

fotoğraflar güzel takipte olacağım favorilerime ekledim :):)

Evet abi çok haklısın, ister istemez takılıyoruz ekipmana. Ama bazen gerçekten iyi bir lens gerekiyor. Ki insan biraz iyisini görünce kendininkini beğenmiyor. Aç gözlümüyüz biraz neyiz :) Ama bi tele lens lazım bana, onu fark ettim. Hangisi olur, ne zaman alırım zaman gösterecek. Çok da acele etmiyorum, hayırlısı diyelim :)

Beğenmene sevindim abi, paylaşım yapacam zamanla inşallah

ciddi

Yönetici (Co) Administrator
Sizin sokak fotoğrafçılığı yönünüz hoşuma gidiyor. Fakat burada hastası olduğum şu yaprak fotoğrafını çok beğendiğimi söylemek isterim. Nedendir, niyedir bilmem bende de bu yaprak fotoğrafı çekme saplantısı var. Çok güzel kareler. Bizim ile paylaştığınız için teşekkürler. Flickr'a yenileri de gelmiş. Çok güzel fotoğraflarınız var.

Stainless..

New member
Sizin sokak fotoğrafçılığı yönünüz hoşuma gidiyor. Fakat burada hastası olduğum şu yaprak fotoğrafını çok beğendiğimi söylemek isterim. Nedendir, niyedir bilmem bende de bu yaprak fotoğrafı çekme saplantısı var. Çok güzel kareler. Bizim ile paylaştığınız için teşekkürler. Flickr'a yenileri de gelmiş. Çok güzel fotoğraflarınız var.

Teşekkür ederim hocam.

Aynen sizdeki gibi bende de yaprak fotoğrafı çekme hastalığı var. Birkaç tane koyduğum-koymadığım yapraklar dolusu fotoğraflarım var :) Güzel ayrıntı veriyor. Makro çekim yapamadığımdan olabilir belki de. Bu ara makroya da merak saldım. Aslında tam makro değil, close-up şeklinde yakın çekimler. Ayrıntı çekimleri. Hoşuma gidiyor. Duruma ve bütçeye göre bişeyler bakacağız artık :)

Beğenmenize sevindim hocam. Elimden geldiğnce uğraşıyorum. Sokakta MF lens kullanmak gerçekten zor oluyor bazen. Hareket var ise zaten netliği yakalamak oldukça zor ve uğraş isteyen bir iş. Çok fotoğraf kaçırdım netleyememe yüzünden. Aslında gerçekten güzel diyebileceğim, kaliteli, orijinal fotoğrafım diyebilecğeim belki 5 tane fotoğrafım yoktur. Hatta hiç yoktur belki de. Ama zamanla daha iyi olacak umarım. Şimdilik böyle idare ediyoruz :)

Daha önce hiç paylaşmadığım fotoğraflarım da mevcut. Üşenmeyip yükleyebilirsem onları da paylaşacağım. Takipleyip, yorumlamanızı isterim herkesin.

Tekrar teşekkürler

zaloğlu68

New member
Kit lensin küçümsenmemesi lazım 18-55 denince millet küçümsüyor halbuki aradaki fark ne desek açıklayamazlar belki. Ben 20-50 kit lensim den çok memnunum is olmaması dışında. Makineyi satacak olsam bile elimde tutarım.

Stainless..

New member
Kit lensin küçümsenmemesi lazım 18-55 denince millet küçümsüyor halbuki aradaki fark ne desek açıklayamazlar belki. Ben 20-50 kit lensim den çok memnunum is olmaması dışında. Makineyi satacak olsam bile elimde tutarım.

Haklısınız hocam. Böyle bir yanılgı var maalesef. Ki fiyatına göre fazlasıyla iş gören kitler var. Malum sitede 18-55 ile çeklen fotoğraflar konusu vardı. Orada mesela 18-55 ile çekildiğine şüphe edebileceğimiz fotoğraflar var. Ama tabi diyafram bakımından zayıf kalıyor kitler. Bazı üst model lensler ne kadar parasını hak etmese de kit lenslerden daha keskin ve diyafram bakımından daha iyi olabiliyorlar. Kit lens tabi ki kötü değil ancak sınırları da belli :) İmkan bulunup daha kalifiyeli bir lens alınıca kit lens kenara-köşeye atılıyor. Adama derler; önce kit lensi adam gibi kullan da sonra alırsın daha üst düzey lensleri :) Kimisi gerçekten böyle yapar, kimisi de kit çöp diyip para döküp öteki lensleri alır.

Dediğim gibi kit kötü bir lens değil ama dezavantajları da var. Ben de pek satacağımı düşünmüyorum. Ama 50 mm kullanmamın sebebi hem keskinliği ve imaj kalitesinin iyi olamsı hem de MF olması. Bana ayrı bir zevk veriyor. 18-55'te 55 mm'de en düşük F5.6 diyafram alabiliyorum ama 50 mm'de F1.7 ile çekim yapabiliyorum. Geniş açı ihtiyacımda 18-55 kullanıyorum şu an.

zaloğlu68

New member
Tabi ki prime lensler farklı ama kit lensler çöp değil. İyi ışıkta bazı kit lenslerde iyi iş çıkarır bence.

Stainless..

New member
Tabi ki prime lensler farklı ama kit lensler çöp değil. İyi ışıkta bazı kit lenslerde iyi iş çıkarır bence.

Yok zaten ben çöp demedim :) Kendi fotoğraflarım da var.

Ben genelde fotoğrafları iki genel kategoriye ayırıyorum kendimce; konulu ve konusuz olarak. Konulu dediklerimde kalite aramam fotoğrafta. Güzel bir olay anlatıyorsa, hikâyesi olan bir fotoğraf ise kalitesine bakmam. İstiyorsa yanlış odaklanmış olsun. Tabi kaliteli olursa daha iyi olur ama ana ölçütüm kalite değil benim bu tür fotoğraflarda(İstisnalar olabilir, onları es geçiyorum). Ama bunlar dışında kalan, zevk için -ve ya adına ne dersek- çekilen fotoğraflarda kaliteye bakarım ben(Bunda da istisnalar olabilir tabi ki).

Demek istediğim fotoğrafa bakış açısına göre de değişir bence bu iş. Aralıklı lensler prime kalitesine ulaşamıyor zaten. Onun dışında bazı aralıklı lensler de kitlere göre daha keskin ve diyafram bakımından daha avantajlı.

Kesinlikle kitlerle de çok güzel fotoğraflar çekilebilir.

Buraya ilk koyduğum fotoğraf 18-55 ile mesela. Bu koyduklarım da 18-55;

Stainless..

New member
Taze fotoğraflarım vaaar :)

IMGP5556_zps20429bb4.jpg

IMGP5545_zpscdb533b2.jpg

Kendisini çekmemiş demesinler diye çektim bunu da :) Yansımalar çok hoşuma gitti, biraz içerisi biraz dışarısı...
IMGP5526_zps66b61344.jpg

IMGP5520_zpse22e709a.jpg

IMGP5496_zpsb10b04e1.jpg