• Değerli fotoğraf severler 2022 yılı sizlere daha fazla umut, daha fazla sevinç, daha fazla mutluluk getirsin. Yaşamınızda güzel yıllar, mutlu yarınlar, gerçek dostluklar hep sizlerle olsun. Yeni yılın size ve tüm sevdiklerinize sağlık, mutluluk, neşe, başarı, bolca para, sevgi ve huzur getirmesini dileğiyle. Işığınız bol olsun... Birkarefotoğraf Ekibi.

motoseyir arkadaşımız :)

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
1pr0.jpg

96ki.jpg

fo7z.jpg

ciddi

Yönetici (Co) Administrator
Vay vaay ! Şahane bir olay. Atla motora, makinan ile nerede ne zaman ister isen çek fotoyu. Sizin müthiş kareler yakalamanız lazım bu demir atla gezerken. Ben nicedir ki otobüste, tramvayda, trende vs. ne manzaralar görüp de "Ahh, araba ile olacaktık ki işte, dur yada git şuradan çek fotoyu" demişimdir. Bence fotoğrafçının mobil olması da çok iyi kareler avlaması yönünden büyük avantajdır.

Stainless..

New member
Vay vaay ! Şahane bir olay. Atla motora, makinan ile nerede ne zaman ister isen çek fotoyu. Sizin müthiş kareler yakalamanız lazım bu demir atla gezerken. Ben nicedir ki otobüste, tramvayda, trende vs. ne manzaralar görüp de "Ahh, araba ile olacaktık ki işte, dur yada git şuradan çek fotoyu" demişimdir. Bence fotoğrafçının mobil olması da çok iyi kareler avlaması yönünden büyük avantajdır.

Abi senin yaşadığın durumlar bende de fazlaca var. Kendi arabamda olsaydım da kenara çekip şu güzel manzarayı kaçırmasaydım dediğim çok an oldu, oluyor. Ve şu an araba olsa gidebileceğim çok yer var ancak şehir dışı olduğu için şu an gidemiyorum :) Zamanla olacak şeyler tabi bunlar, belki de olmayacak şeyler :) Önce bi lens alalım da hayırlısıyla :p

ciddi

Abi senin yaşadığın durumlar bende de fazlaca var. Kendi arabamda olsaydım da kenara çekip şu güzel manzarayı kaçırmasaydım dediğim çok an oldu, oluyor. Ve şu an araba olsa gidebileceğim çok yer var ancak şehir dışı olduğu için şu an gidemiyorum :) Zamanla olacak şeyler tabi bunlar, belki de olmayacak şeyler :) Önce bi lens alalım da hayırlısıyla :p

Ben otomobil hattası motorlu araçlara inat, gıcık olan biriyim ! :) Ciddiyim, petrol yakıp da Dünya'nın her gün iyice mahvolmasında katkıda bulunup da işte çevrecilik adına misal bir poşeti geri dönüşüme yollayan birisi bana saçmalıyor gibi geliyor ! Bir yandan bir güzel halt et, öte taraftan da düzelmesi için bir şey yapıyormuş gibi görün yada hareket et ! Elbette ki bu hareketi yapıyor olması da hiç yoktan iyidir. Fakat bana bu sebeple de başka sebeplerle de itici geliyor. Misal petrolü sömürmek için onca insanı öldürüyorlar, halen de insanlar petrol olan coğrafyalarda ölmekte. Fakat ben keyfim için araba alacam, benzin koycam ama haberlerde izlerken de bir anlık olsun üzülecem bu ölümlere ! Petrol için "Fosil yakıttır" tanımı yapılır ya, tamamen yalan ! Petrol capcanlı, taptaze, sıcacık insan kanıdır-canıdır. Bugün yamyamlık bu alanda petrol yakıt kullanan herkesin katılımı ile sürmektedir bana göre ! Öhüm, çok mu sert oldu ne :) Bunu derin konulara yazmak lazımdı sanırım. Derinlikler içinde yitip gitsin :)

Stainless..

New member
Ben otomobil hattası motorlu araçlara inat, gıcık olan biriyim ! :) Ciddiyim, petrol yakıp da Dünya'nın her gün iyice mahvolmasında katkıda bulunup da işte çevrecilik adına misal bir poşeti geri dönüşüme yollayan birisi bana saçmalıyor gibi geliyor ! Bir yandan bir güzel halt et, öte taraftan da düzelmesi için bir şey yapıyormuş gibi görün yada hareket et ! Elbette ki bu hareketi yapıyor olması da hiç yoktan iyidir. Fakat bana bu sebeple de başka sebeplerle de itici geliyor. Misal petrolü sömürmek için onca insanı öldürüyorlar, halen de insanlar petrol olan coğrafyalarda ölmekte. Fakat ben keyfim için araba alacam, benzin koycam ama haberlerde izlerken de bir anlık olsun üzülecem bu ölümlere ! Petrol için "Fosil yakıttır" tanımı yapılır ya, tamamen yalan ! Petrol capcanlı, taptaze, sıcacık insan kanıdır-canıdır. Bugün yamyamlık bu alanda petrol yakıt kullanan herkesin katılımı ile sürmektedir bana göre ! Öhüm, çok mu sert oldu ne :) Bunu derin konulara yazmak lazımdı sanırım. Derinlikler içinde yitip gitsin :)

Abi haklısın, doğru diyorsun :) Ne diyeyim ki şimdi :) En iyisi bisiklet abi. Binip gideceksin, benzin derdi yok, sanayiye gidip bakımdan geçireyim, servetimi dökeyim davası yok, borç derdi yok(araba ücretlerine nazaran). Hem sağlıklı, hem zevkli... Aslında bisiklet de almak istiyorum ama 2 şehirde yaşadığımdan(bu nasıl bir tanımdır yahu :)) ve yaşadığım yerlerde uygun ortam olmadığından almıyorum. Fotoğraf daha kolay geliyor ama ileriki hedefimde fotoğraf ve bisiklet hobimi birleştirmek istiyorum.

Yine uzattım da uzattım :)

ciddi

Abi haklısın, doğru diyorsun :) Ne diyeyim ki şimdi :) En iyisi bisiklet abi. Binip gideceksin, benzin derdi yok, sanayiye gidip bakımdan geçireyim, servetimi dökeyim davası yok, borç derdi yok(araba ücretlerine nazaran). Hem sağlıklı, hem zevkli... Aslında bisiklet de almak istiyorum ama 2 şehirde yaşadığımdan(bu nasıl bir tanımdır yahu :)) ve yaşadığım yerlerde uygun ortam olmadığından almıyorum. Fotoğraf daha kolay geliyor ama ileriki hedefimde fotoğraf ve bisiklet hobimi birleştirmek istiyorum.

Yine uzattım da uzattım :)

Ben de ist'te iken bir bisikletim var idi ama gel gör ki yılda hepi topu 3-5 hafta kullanırdım. Evimiz bir tepede idi, hani 7 tepe İstanbul hesabı. Tepeden indin iyi de geri dönüş zulümü sebebi ile zevk alış oranı git gite düşüyordu. Şimdi burası ise dümdüz memleket. Herhalde kullandığım süreçte denk geldiğim en eğimli yerdeki açı 10-15 derecedir. Bir de öğrendim ki hiç fay hattı da yokmuş bu memlekette ! Zaten kışın, şu günlerde bile sabahın köründe onlarca insan görüyorum bisikleti ile işe giden ! Takım elbiseli falan gençler :) Hep gençler de değil nice 50-60'lık teyzeler amcalar da görüyorum bisikletli. Bir de buranın ilginç bir yeme alışkanlığı daha var. Sadece kahvaltıda ekmek veriliyor lokantalarda ! İlk zamanlar ne uyuz olmuştum, hatta bir ara ciddi ciddi yanımda ekmek ile gitsem mi diye düşünmüştüm ! Ekmek ister isen haricen para ile çünki !!! Bizde öyle mi idi, 2 liraya bir tas çorba yanında istediğin kadar ekmek götür bedavaya :) Ekmeği midede çorba ile ıslat-şişir hesabı :)

Stainless..

New member
Ben de ist'te iken bir bisikletim var idi ama gel gör ki yılda hepi topu 3-5 hafta kullanırdım. Evimiz bir tepede idi, hani 7 tepe İstanbul hesabı. Tepeden indin iyi de geri dönüş zulümü sebebi ile zevk alış oranı git gite düşüyordu. Şimdi burası ise dümdüz memleket. Herhalde kullandığım süreçte denk geldiğim en eğimli yerdeki açı 10-15 derecedir. Bir de öğrendim ki hiç fay hattı da yokmuş bu memlekette ! Zaten kışın, şu günlerde bile sabahın köründe onlarca insan görüyorum bisikleti ile işe giden ! Takım elbiseli falan gençler :) Hep gençler de değil nice 50-60'lık teyzeler amcalar da görüyorum bisikletli. Bir de buranın ilginç bir yeme alışkanlığı daha var. Sadece kahvaltıda ekmek veriliyor lokantalarda ! İlk zamanlar ne uyuz olmuştum, hatta bir ara ciddi ciddi yanımda ekmek ile gitsem mi diye düşünmüştüm ! Ekmek ister isen haricen para ile çünki !!! Bizde öyle mi idi, 2 liraya bir tas çorba yanında istediğin kadar ekmek götür bedavaya :) Ekmeği midede çorba ile ıslat-şişir hesabı :)

Yabancı ülkelerin en sevdiğim özelliği bu bisiklet ile ulaşıma önem vermeleri. Gerçekten fazlasıyla özeniyorum. Koca İstanbul'da adam gibi bisiklet park etme yeri görsem gerçekten şaşırırım. İzmit'te, güya bisiklet yolu yapmışlar, yürüme yoluyla yan yana. bazen yürüme yolundan daha çok bisiklet yolunu kullanıyor insanlar. Ki bisiklet yolu dedikleri yol da 500 metre civarı, göstermelik denileninden. Dalga geçer gibi :) Yine iyi bişey, ben İstanbul'da hiç görmemiştim bisiklet yolu :p

Abi ekmeksiz yemek mi olurmuş yahu :) O kötüymüş işte :) Ben ekmekle giderdim, tabi kabul etmezler ama :) Ekmeksiz de yenmez ki :) Ben kuru fasulyenin suyuna banmadan kuru fasuyle yedim diyemem ki :) Gerçi kuru fasulyenin işi ne orada :p Yoksa var mı? Adı nasıl?

Yine muhabbet bayağı çatallandı :)

motoseyir

New member
Elektrikli motorlar geliyor, yakındır. Bir tane de rüzgar santralinden kaçak hat çektim mi tamamdır haha:) Bisiklet ile yolculuk çok daha zevkli ve fotoğraf adına verimli olur. Yeri geliyor motorla da durulması riskli (manzaralı dar bir yol virajı mesela) olan yerler oluyor. Ayrıca Ülkemizde bisiklet/motosiklet kültürü oluşmadığı için, yollar (daha doğrusu diğer araç sürücüleri) tehlikelerle dolu.

Stainless..

New member
Elektrikli motorlar geliyor, yakındır. Bir tane de rüzgar santralinden kaçak hat çektim mi tamamdır haha:) Bisiklet ile yolculuk çok daha zevkli ve fotoğraf adına verimli olur. Yeri geliyor motorla da durulması riskli (manzaralı dar bir yol virajı mesela) olan yerler oluyor. Ayrıca Ülkemizde bisiklet/motosiklet kültürü oluşmadığı için, yollar (daha doğrusu diğer araç sürücüleri) tehlikelerle dolu.

Evet abi son söylediğinde haklısın. Ülke olarak bisiklet ve motora araç gözüyle bakılmıyor, şoförler tarafından. Çoğu kişinin bisiklete çocuk işi demesinden belli oluyor zaten olay. Mantıksızlığa bakar mısın abi :)

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
benim ilk bisikletim 25 yaşında oldu. 25 yaşındada bisiklet sürmeyi öğrendim. bi gün teyzeye çarpmamak için düştüm. düşüş o düşüş. 2 tekerlekliyle olan maceramın sonu :)

ciddi

Kuru fasulye var da bizdeki gibi pişirmiyorlar. Bunlarda varsa yoksa tavuk, hindi ve tabi domuz en sonda dana eti geliyor. O yüzden ben dışarıda yemek yiyeceksem ya GreenWay denen vejeteryan lokantasına gidiyorum yada nadir bulunan müslüman yemeği olan Türk kebap lokantalarına. En iyilerinden birisi de geçen yıl el değiştirdi. Güzelim "İstanbul Kebap" oldu "Tajmahal - İstanbul Kebap" abi bu kadar mı kötü kebap yapılabilir ! Rezil ediyorlar İstanbul-Türk adını. Bir de hintliler baharat manyağı. Baharatlar sebebi ile ne döner kebabın tadı ne de bir yemeğin tadını alamıyorsun ki !Mecbur artık evde Türk yemekleri pişirmeye başladım ! Z.yağlı pırasa yapıyorum hanımın favorisi. Nohutlu veya bezelyeli pilav oğlumun ve benim favorim :) Ha bir de netten bir poğaça tarifi buldum. Kendim biraz geliştirdim, değiştirdim. Mayalı hamurdan yapıyorum, içine ne istersem, soğalı kavrulmuş mantardan tutun da, kaşar yada beyaz peynir, ıspanak+beyazpeynir, kavrulmuş dana kıyma+soğan gibi farklı şeyler koyuyorum. Hatta bir keresinde portakal kabuklu marmelat gibi bir şey var, ondan koydum hafif tatlı şahane bir poğaça gibi bir şey de yapmayı başardım !..
-
kqy1.jpg

p1za.jpg

-
Budur mesela ! Eski Canon A720 IS'im ile çekmişim...
-
Bunlarda "mantı" gibi bir şey de var. Bizim mantının tanelerinin 2-3 katı büyüklüğünde ve bazen daha da büyük oluyor. Bazen bir çorba kaşınığa bir tane sığacak kadar !.. Ne ise içerik ilginç. Ispanak, peynir, patates, hatta ince kıyımış beyaz lahanalı olanını bile yapıyorlar. Hazır alınabiliniyor. Nereden nereye, muhabbete bak ! Fotoğraftan gel, motorsikletten arabaya oradan bisiklete, yemeğe, yemek çeşitlerine, Dünya mutfağına falan daha bu konu nereşere gider kimse bilemez sanırım haha:) !

ciddi

Vay be diyebildim sadece :) Kolay gelsin abi, aç aç merak ettim şimdi tadını :)

Hocam köklerimiz madem İstanbul'da elbet bir gün görüşürüz diye düşünüyorum. Tabi görüşeceğiz diye şu poğaçamdan yapar getiririm diye söz de veremem :) En güzeli böyle bir görüşme olabilir ise biz güzel ve zengin Türk mutfağımızdan bir şeyler yeriz inşallah...

Stainless..

New member
Hocam köklerimiz madem İstanbul'da elbet bir gün görüşürüz diye düşünüyorum. Tabi görüşeceğiz diye şu poğaçamdan yapar getiririm diye söz de veremem :) En güzeli böyle bir görüşme olabilir ise biz güzel ve zengin Türk mutfağımızdan bir şeyler yeriz inşallah...
İnşallah abi :) Buluşma yaparız, görüşürüz ilerleyen zamanlarda

motoseyir

New member
Motoseyir iftiharla sunar.

Motoseyir sonunda ilk videosunu yaptı. Keyifli seyirler. (Facebookda Motoseyiri beğenmeyi unutmayalım :)

ciddi

Gözünün alabildiği yer var ya... İşte onun ötesine !..
Aklının alabildiği yer var ya... İşte onun ötesine !..
Gördüğün motor var ya... Sadece Dünya yaşamına tutunmuş bedenimin daha hızlı gitmesi için tutunduğu bir metal kanat şimdilik gözümün, aklımın ve ruhumun esaretine !..
Motorcuyuz biz, niye ?!
Sorma bana varılacak yer nere... bir son bilmem ben, olur da durur isek her durak yeni bir başlangıç biline ;)

- 02 Şubat 2014 / 22:54 - CiddiBiri - ("Iron Maiden - Phantom of the Opera" eşliğinde)