• Değerli fotoğraf severler 2022 yılı sizlere daha fazla umut, daha fazla sevinç, daha fazla mutluluk getirsin. Yaşamınızda güzel yıllar, mutlu yarınlar, gerçek dostluklar hep sizlerle olsun. Yeni yılın size ve tüm sevdiklerinize sağlık, mutluluk, neşe, başarı, bolca para, sevgi ve huzur getirmesini dileğiyle. Işığınız bol olsun... Birkarefotoğraf Ekibi.

National Geographic 125 yaşında

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
[h=2]Dünya tarihine adını yazan, sayısız 'ilk'e imza atan NationalGeographic dergisi tüm dünyada 125. yıldönümünü kutluyor. Kutlamalar kapsamında NationalGeographic Türkiye Ekim sayısında hazırladığı fotoğrafın gücü özel koleksiyon sayısının kapağında, 'Afgan Kızı'nın daha önce görülmemiş bir karesi yer alıyor.[/h]
131011_ng_ekim600.hlarge.jpg


İSTANBUL - NationalGeographic Türkiye, bizi hiç gitmediğimiz yerlere götüren, görmediklerimizi gösteren, kendimiz ve gezegenle ilgili gerçekleri keşfetmemizi sağlayan fotoğrafın gücünü Ekim 2013 sayısıyla kutluyor.
Dünyaca ünlü fotoğrafçı Brent Stirton’un sözü fotoğrafın günümüzdeki önemini açıklamaya yetiyor: "Fotoğrafçılık, dünyada yanlış giden şeylere karşı kullanabileceğimiz bir silah. Gerçeğe tanıklık etmekle eşdeğer."
Fotoğrafçı için fotoğraf makinası bir keşif aracı, iç dünyalara erişebilen bir pasaport. Görselleri ise, fotoğrafçılığın taşıdığı önemin kanıtı. Üstelik şimdilerde, bugüne dek hiç olmadığı kadar genişleyen etki alanıyla fotoğrafın gücü daha da artıyor.


Fethedilen zirveler, okyanusun en büyük karanlıklarını aşarak inilen derinlikler, milyonlarca yıl toprak altında kalmış fosillerle yeniden yazılmış insanlık tarihi, doğayı koruma adına yüzyılı geride bırakmış bir mücadele.

131011_titanic460.jpg
Emory Kristof/National Geographic, 1991 | Kuzey Atlantik
Nisan 1912’de bir buzdağına çarptıktan sonra Kuzey Atlantik’te batan R.M.S. Titanic gemisinin pas tutmuş baş tarafı.

Dünya tarihine adını yazan, sayısız 'ilk'e imza atanNationalGeographic dergisi tüm dünyada 125. yıldönümünü kutluyor. Ekim 1888’de bilim ve uzay araştırmaları üzerine çalışan topluluk NationalGeographicSociety’nin ilk yayını olarak hayatına başlayan dergibugün dünyanın en ikonik markası. İlk yayınıyla sadece 165 aboneye ulaşan NationalGeographic, bugün tüm dünyada 60 milyon okuyucuya sahip.
125. yıllık tarihinde keşiflere, doğanın korunmasına, bilimsel araştırmalara her zaman öncülük eden derginin arşivinde yaşama tanıklık eden 11.5 milyon adet fotoğraf bulunuyor.

131011_aslan460.jpg
Joel Sartore / National Geographic, 2011 | Uganda
Uganda’daki Queen Elizabeth Park’ta bir aslan uyumak için ağaca tırmanıyor.


 
Üst