• Değerli fotoğraf severler 2022 yılı sizlere daha fazla umut, daha fazla sevinç, daha fazla mutluluk getirsin. Yaşamınızda güzel yıllar, mutlu yarınlar, gerçek dostluklar hep sizlerle olsun. Yeni yılın size ve tüm sevdiklerinize sağlık, mutluluk, neşe, başarı, bolca para, sevgi ve huzur getirmesini dileğiyle. Işığınız bol olsun... Birkarefotoğraf Ekibi.

Neden Canon Sx150IS, Sx160IS, Sx170IS almalıyım ?

ciddi

Yönetici (Co) Administrator
Bu konuyu açma gereği hissettim. Çünki bu modellere biraz dikkatli bakarak neden bu kadar çok tercih edildiklerini gözler önüne sermek istedim.

Öncelikle bu modelin konumu ilginç benim açımdan. Hiç fotoğrafçılıktan ve fotoğraf makinalarından anlamayan kişilerin dikkatini çeken şeylerin başında megapixel büyüklüğü ve zum oranı geldiği bir gerçek. Peki bu modeller bu konuda ne veriyor tüketiciye ?
Eski modeli 150 is , 14 megapixel (Yeterince yüksek) ve 12x optik zum (Yeterince x'li :) )
Şu an bulunabilir olan 160 is ise 16 megapixel (Ouu daha da al benili) ve 16x zum (x'i de daha çok) !
Peki tüketiciye bunları kaç paradan veriyorsunuz diye sorunca... Canon Sx160 is modeli 245 - 280 TL aralığında bulunabiliyor.
E benzer fiyata diğer markaların da ürünleri var ! Yoksa Canon'u aldıran ismi mi ?
Şimdi ufak bir detay verelim. Bu serideki önemli farklardan birisi temel fotoğrafçılık tekniklerinin uygulanabileceği modların hepsini kullanıcısına veriyor olması. Yani diyafram öncelikli mod, perde hızı öncelikli mod, program modu, manuel mod. Bu modlar sebebi ile kendini diğerlerinden farklı bir konuma taşıyor.
Hepsi bu mu ? Değil !..
Bir diğer çok önemli detayı da bazı farklı markaların ürünlerinde olmayan diyafram ayarı konusundaki yeteneği. Bazı markaların ürünlerinde diyafram öncelikli mod var fakat bu modda geniş açıda kullanıcı diyaframı en açık ve en dar olmak üzere 2 seçenekli kullanabiliyor. O ise Canon'un bu sınıftaki ürünlerinde geniş açıda diyafram ayarı seçenekleri F3.5, F4.0, F4.5, F5.0, F5.6, F5.9, F6.3, F7.1, F8.0 !

Dahası da var. Yine perde hızı konusunda da limitleri yüksek. 15 saniye uzun pozlama imkanı ile 1/3200 saniye kısa pozlama imkanı da veriyor. Bütün bunları da kompakt bir yapıda, ufak bir gövdede sunuyor. İşte bu sebepler ile fotoğraf çekme konusunda detaylı bilgi edinip uygulamak isteyenler için bas-çek ve herşeyin makina tarafından otomatik yapıldığı modellere karşı bu seri çok daha tercih edilen bir model oluyor.
 
Üst