• Değerli fotoğraf severler 2022 yılı sizlere daha fazla umut, daha fazla sevinç, daha fazla mutluluk getirsin. Yaşamınızda güzel yıllar, mutlu yarınlar, gerçek dostluklar hep sizlerle olsun. Yeni yılın size ve tüm sevdiklerinize sağlık, mutluluk, neşe, başarı, bolca para, sevgi ve huzur getirmesini dileğiyle. Işığınız bol olsun... Birkarefotoğraf Ekibi.

Nesli tükenen hayvanı vurana hapis

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
denizkaplumbaga5.jpg


Yaşar ANTER/ MİLAS Orman ve Su İşleri Bakanlığı Milas Milli Parklar ve Doğa Koruma Şefi Erdinç Uyar başkanlığındaki 5 kişilik koruma ekibi, geçen yıl 11 Aralık'ta, Bodrum İlçesi Güllük Körfezi ve Milas'taki sulak alanlarda kaçak avlanan kişilerin yakalanmasına yönelik çalışma başlattı. Güllük Dalyanına yapılan baskında, Milaslı diş teknisyeni F.Ç.'nin avladığı, en son 2002 yılında Tuzgölü çevresinde görülen, Ege Bölgesi'nde ise yaklaşık 40 yıldır rastlanmayan 'Toygillerden Mezgeldek' 4 bin 500 lira para cezası kesilen F.Ç. hakkında, Milas 1'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde '4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu'nun 21'inci maddesinin son bendinde yer alan 'nesli tehlike altında bulunan hayvanların neslinin tükenmesine yol açmak' suçundan dava açıldı. Karar duruşmasında F.Ç. hakkında verilen 2 yıl hapis cezası iyi halden 1 yıl 8 aya indirildi, hükmün açıklanması da geri bırakıldı.


PARS DAVASINA ÖRNEK
Davanın emsal teşkil edeceğini söyleyen Av ve Yaban Hayatı Koruma Platfomu Sözcüsü emekli Büyükelçi Süha Umar, "Bu Türkiye'de bir ilktir. Caydırıcılık açısından çok önemlidir. Bu karar, Diyarbakır'da avlanan Pars davasına da örnek oluşturacaktır. Bu kararla Türkiye'de nesli tehlikede olan Pars, Vaşak, Karakulak, Toy, Mezgeldek gibi yaban hayatı türlerinin korunmasında çok önemli bir adım atılmıştır" dedi.

kaynak: mynet
 

rocker_tr

Super Moderator
Ruhsat olayına baktımda. Ne av tüfeği ruhsatı alırken, nede orman bakanlığından av kartı çıkartırken. Her hangi bir bilgilendirme, dernek üyesi olma, dernek üyeleri vasıtasıyla bir yaptırım, herhangi bir eğitim yok. İnsanlar aaa kuş diyor indiriyor direk. Bilinçli avlanan iki basamaklı yüzdeye ulaşıyormu merak ediyorum. Bu konuda asıl bir şeyler yapmaları lazım.
 
Üst