• Değerli fotoğraf severler 2022 yılı sizlere daha fazla umut, daha fazla sevinç, daha fazla mutluluk getirsin. Yaşamınızda güzel yıllar, mutlu yarınlar, gerçek dostluklar hep sizlerle olsun. Yeni yılın size ve tüm sevdiklerinize sağlık, mutluluk, neşe, başarı, bolca para, sevgi ve huzur getirmesini dileğiyle. Işığınız bol olsun... Birkarefotoğraf Ekibi.

Nikon D200 İnceleme

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
dxre.jpg

Nikon D200 dijital SLR kamera incelemesi : Nikon, kamera modellerini çok hızlı yenileyen bir üretici firma değil. Ancak yeni bir model duyurduklarında da bunun çok özel ve sıra dışı bir ürün olduğundan emin olabilirsiniz. Nikon D200 modelinde de bu gelenek değişmiyor. D200 modeli Nikon D100 modelinden çok daha üstün özelliklere sahip. Bu üstünlük sadece çözünürlük açısından değil aynı zamanda tasarım olarak da hemen göze çarpıyor. Nikon D200 dijital refleks kamera öylesine yeni özellikler içeriyor ki bu modeli dijital bir devrim olarak nitelemek dahi yanlış olmayacaktır.

Nikon D200 SLR kamera - 10 megapiksel çözünürlük
Bir dijital kameranın en hayati özelliği olmasa da çözünürlük, kullanıcıların dikkate aldıkları ilk nokta olmaya devam ediyor. Nikon D200, 10 megapiksel çözünürlüğü ile bu sınıftaki modellerde çıtayı yükseltiyor. Cihaz Sony kaynaklı bir CCD görüntü algılayıcıya sahip. Bu aşamada üretici firmaların ik ana gruba ayrıldıklarına şahit oluyoruz: Bir kısım üretici ürünlerinde CMOS tip görüntü algılayıcı tercih ederken diğer bir kısım da CCD tip görüntü algılayıcılar kullanıyor.

Nikon D200 d-SLR - Yeni gövde & Özellikler
Nikon D200 modelinin yeni olarak dikkat çeken özellikleri arasında gövde tasarımı ve teknik özellikler başı çekiyor. D100 modelinde geleneksel F80 modelinin dizaynına sadık kalan Nikon tasarımcıları Nikon D200 dSLR modelinde kalite açısından dikkate değer bir gelişme sergilemişler. D100 modelinin en büyük handikaplarından bir tanesi yoğun bir profesyonel kullanıma cevap veremiyor olmasıydı. Üstelik D100 modeli özelikle bu alanda itibar gören bir model olarak da dikkat çekiyor. D200 modelinin tasarımı bu olumsuz noktalara sahip olmayan bir tarzda yapılandırılmış ve yoğun profesyonel kullanım için ideal bir görünüm sergiliyor. Bu izlenimi oluşturan sadece cihazın sağlam metal gövdesi değil, ürün örneğin su ve toza karşı dayanıklı olması gibi özelliklere de sahip. Nikon D200 dijital SLR fotoğraf makinesi profesyonel bir model olan D2X kadar olmasa da rakip ve daha pahalı bir model olan Canon EOS 5D modelinden çok daha iyi sonuçlar verecek derecede yağmura ve suya dayanıklı bir model.

Nikon D200 dijital refleks kamera - Optik vizör
Cihazın göze çarpan bir diğer önemli özelliği de optik vizörü. Fotoğraf severler D200 d-SLR modeline kadar geleneksel 35mm fotoğraf makinelerinde olduğundan daha ufak boyutlara sahip optik vizörlerle çekim yapmak durumundaydılar. Nikon’un bunu nasıl başardığı hiç şüphesiz ki bir sır olarak kalacak ancak Nikon D200 SLR kameranın sahip olduğu optik vizör bize geleneksel filmli fotoğraf makinelerinde kullandığımız optik vizörleri anımsatan bir yapıda. Ayrıca bu Nikon’un, DX algılayıcılar nedeniyle optik vizörlerin rahatsız bir kullanım sunduğu fikrini de çöpe atıyor olması anlamına geliyor. Bu durumun sinyalini verdiği bir diğer nokta da, özellikle 1.5x odak mesafesi çarpanı avantajlarının oldukça güçlü durduğu bir ortamda en büyük dezavantajlarından birini bertaraf etmiş olmaları nedeniyle bundan böyle Nikon modellerinde full-size algılayıcı göremeyecek oluşumuz.

Nikon D200 SLR kamera - Ayarlar
Nikon D200 modelinin sahip olduğu ayar seçenekleri cihaza son derece profesyonel bir hava veriyor. Ürün tamamen kullanıcının tercihlerine yönelik olarak ayarlanabiliyor. Bu da, zaman kaybından kurtulmak isteyen profesyonel kullanıcılar için vazgeçilmez bir özellik. Kullanıcı tercihlerine yönelik ayarlar daha sonra tekrar kullanılmak üzere kaydedilebiliyor. Tün bunlar Nikon’un kullanıcıların pratik kullanımdaki deneyimlerine kulak verdiğini gösteriyor.
Nikon D200 d-SLR kamera - Odaklama & ISO
Tıpkı D2X modelinde olduğu gibi Nikon D200 modelinde de 11 adet odaklama noktası bulunuyor. Noktaların dağılımı oldukça iyi. Stüdyo fotoğrafçıları Nikon D100 modelinin minimum ISO 200 değerinden sonra D200 modelindeki ISO 100 ışık hassasiyet değerini beğeneceklerdir. Flaşların ayarlanabilir olması bunu mümkün kılabiliyordu ancak şimdi kullanıcı pozlama konusunda daha geniş yaratıcılık olanaklarına kavuşmuş oluyor. Nikon D200 d-SLR kameranın arka yüzünde gayet büyük ölçülerde bir LCD ekran bulunuyor. BU LCD ekran özellikle fotoğrafların izlenmesinde ve menü kullanımında büyük yara sağlıyor. Buna ek olarak kameranın üst yüzündeki bilgilendirici LCD ekran da oldukça kapsamlı.
 
Üst